ملیله دوزی

مليـــله دوزي

 1- مليله دوزي چيست ؟

تارهاي طلائي و نقره اي که ميانش مثل لوله خالي باشد که با آن روي پارچه مليله دوزي مي کنند .

2. قدمت مليله دوزي طي حفاري ها به     2500    الي      3000    سال پيش مي رسد .

3. در دوره ي ساساني از مليله دوزي در کجا استفاده مي شود ؟

براي تزئين پرده ها – لباس هاي رسمي کشوري و لشگري و درخشها  .

4. نقوش مورد استفاده در مليله دوزي را بنويسيد ؟

گل هاي ترنجي – گل ساعتي – نقوش حيواني – گل بوته – شمسه اي – نقش انساني– محرابي – قنديلي- سروي – بته جقه اي – انواع خطوط تفنن – گل هاي حاشيه اي – اسليمي و ختايي – بازوبندي – بند رومي – گل بادامي – لچکي – اشکال هندسي – انواع ستاره – گل گلداني – شاه عباسي .

5.از مليله دوزي براي تزئين چه چيزهايي استفاده مي شود ؟

سفره قند – حنابندان عروس – جهازيه عروس – پرده ي خانه ي خدا – پرده – سوزني – جاي ساعت – جاي قلمدان – روسري – کيسه ي پول – کمربند – کلاه و شب کلاه – رويه قوري – رويه کوسن – روميزي .

6. مواد اوليه مليله دوزي را بنويسيد ؟

1- مليله . 2- پارچه ي مخمل يا ترمه در رنگهاي مختلف . 3- پارچه ي متقال آستر زير مخمل . 4- آستر اصلي از نوع چيت و همرنگ مخمل . 5- پنبه زشته جهت دوختهاي برجسته . 6- نخ کوک از نوع پنبه . 7- سريش جهت چسباندن آستر اول . 8- پايه يا خرک جهت قرار دادن کارگاه بر روي آن . 9- صندلي . 10-  نخ و سوزن . 11- قيچي . 12- مرواريد .

7. انواع مليله را از نظر جنس بنويسيد ؟

مليله اصل و مليله بدل ، مليله اصل تشکيل شده است از رشته هاي بسيار نازک نقره که آنرا مي تابند تا شبيه به فنر لوله اي بشود و سپس اگر مليله طلا لازم باشد همين رشته هاي نازک نقره تابيده شده را آب طلاحي دهند و مليله طلايي به دست مي آيد و اين کار به اين دليل است که طلا به تنهايي حالت خشکي دارد . مليله بدل از مفتولهاي برنجي به ضخامت 15% و 18% ميلي متر تهيه مي شود که براي تهيه مليله بدل فلز آن را آب نقره مي دهند .

8. مليله از نظر نوع به چند دسته تقسيم مي شود ؟

به دو نوع ساده و براق ، مليله ساده از رشته هاي فنري بسيار نازک و ظزيف فلزي و محيط آن کاملاً داير است و مليله براق که فنر آن کلفت تر است و 4 پهلو مي باشد و همانطور از اسمش پيداست براق تر از مليله ساده است .

9. تکنيک اجراي سرمه دوزي را بنويسيد ؟

يک قطعه پارچه ي متقال يا کتان را به اندازه ي مخمل يا ترمه اي که مي خواهيم بر روي آن مليله دوزي کنيم مي بيم و سپس محلول سفتي از سريش و آب تهيه کرده و پارچه ي متقالي را بر روي پشت يک قالي که در جلوي آفتاب پهن است پهن مي کنيم و محلول سريش را با قلم موي پهن به تمام نقاط آن به طور يکنواخت مي ماليم بعد پارچه ي اصلي مخمل يا ترمه را بر روي پارچه ي متقالي که سريش ماليده شده کاملاً منطبق کرده و با دست چند مرتبه روي آن مي کشيم تا کاملاً صاف شود و به پارچه ي زيري بچسبد سپس به همان حال زير آفتاب آنرا خشک مي کنيم تا رطوبت سريش جذب قالي گردد و پارچه خشک شود .

10. انواع مليله دوزي را بنويسيد ؟

دور دوزي يا تحرير دوزي يا دوخت محرر تودوزي – تگرگ دوزي – کنگره دوزي – زرک دوزي – برجسته دوزي .

11. طريقه دوخت دور دوزي يا تحرير دوزي يا دوخت محرر چگونه است ؟

نخ کوک را يک لا مي کنيم و انتهاي آن را گره مي زنيم از نقطه ساق برگ از زير به رو کشيده مي شود و بعد يک قطعه مليله ساده به اندازه تمام محيط برگ درون سوزن مي کنيم و در همان نقطه اي که با سوزن بالا آمده فرو مي کنيم و با دست راست حلقه مليله را در جاي خودش خوابانيده و سه طرف آن را کوک مي زنيم و سپس دور تا دور برگ را نيز چندين کوک مي زنيم تا در جاي خود روي طرح دوخته شود .

12. تودوزي چيست ؟

دوختن مليله هاي کوچک براق به صورت حلقه هاي کوچک را در داخل برگها يا گلهاي حاشيه که دور دوزي شده تو دوزي مي گويند .

13. تگرگ دوزي چيست ؟

دوختن حلقه هاي کوچک و تو پر مليله براق را بر روي پارچه بطور جدا از هم و در اطراف کنگره ها تگرگ دوزي مي گويند .

14. کنگره دوزي چيست ؟

دوختن قطعه مليله ساده به صورت زيگزاک در اطراف تگرگ ها را کنگره گويند .

15. زرک دوزي چيست ؟

زرک دوزي دور برگها و گلها توسط مليله براق را زرک دوزي مي گويند .

16. دوخت برجست دوزي چگونه است ؟

ابتدا قطعه هاي پشم شيشه را قيچي کرده با نخ کوک بر روي طرح مي دوزند که ثابت شود بعد روي آنها را قطعات مليله و پولک مي دوزند و گاهي از سرمه قطعات کوچکي را قيچي کرده و مي دوزند .

17. مليله دوزي و مرواريد دوزي در   تهران    زياد ديده مي شود .

18. مراکز اصلي مليله دوزي را بنويسيد ؟

اصفهان – يزد – تهران .

19. از مليله براي تزئين چه چيزهايي استفاده مي شود ؟

جلد قرآن – جا نماز – پيش بخاري .


مطالب مشابه :


آموزش روبان دوزی و جواهر دوزی روی لباس

با چسب حرارتی مروارید نصفی رو روی مکان مورد نظر از جلوی بلوز گذاشتم.. و با نخ نامرئی و سوزن ملیله دوزی منجوق های براق رو دور مروارید دوخت زدم البته بعدا به یه
ملیله دوزی

در دوران حکومت ساسانیان برای زینت دادن به لباس های رسمی لشگری و کشوری از ملیله دوزی استفاده می شده است.نمونه بسیار زیبایی از دوخت ملیله، روی مخمل دست باف می
نمونه سوالات دروس طراحي دوخت

صنعت بافندگي و تهيه لباس و دوخت در ايران مربوط به 10 هزار سال قبل از ميلاد است . 5. .... ابتدا روي گلوله ي مرواريد و يا چوبي يا دانه تسبيح را منجوق دوزي مي کنند به
ملیله دوزی

قدمت مليله دوزي طي حفاري ها به 2500 الي 3000 سال پيش مي رسد . 3. در دوره ي ساساني از مليله دوزي در کجا استفاده مي شود ؟ براي تزئين پرده ها – لباس هاي رسمي کشوري
تزئینات لباس در دوره ماد وهخامنشی

در دوره مادها ، لباس مردان وزنان غالبا بلند وفراخ وچین دار بوده وتزئیناتی مثل قیطان دوزی ،ملیله دوزی وقلاب دوزی داشته .در جامی که از ایروان بدست آمده سوار کاری با کلاهی
هنرهای پوشاک ایرانی در موزه کاخ نیاوران

دیدن فضای موزه و لباس‌های موجود این فکر را در ذهن هر بیننده‌ای منعکس می‌کند که لباس ... سرمه دوزی از دیگر صنایع دستی و هنرهای ایرانی است که در استان سیستان و
دورک اناری" مهد هنر سرمه دوزی در چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگار مهر، سرمه دوزی به دوخت هایی اطلاق می شود که با استفاده از انواع ... زنان استان چهار محال و بختیاری در قالب سوزن دوزی بر روی لباس های محلی در زمان های
قیمت گذاری لباس‌ محلی زنان بختیاری فقط 10 میلیون تومان!

البته در حال حاضر قیمت لباسهای محلی چهارمحال و بختیاری بسیار بالا است. یک چوقا ... نگار فرج پور بیان کرد: بر روی لباس محلی بانوان بختیاری ملیله دوزی می شود.
اصول استفاده از رنگ در طراحی لباس

گروه طراحی پوشاک موفق - اصول استفاده از رنگ در طراحی لباس - - گروه طراحی پوشاک موفق. ... ملیله دوزی · گذری بر پیشینه پوشاک اقوام ماد · انتخاب بهترین رنگ.
سؤالات آزمون:سرمه دوزي درجه2

7-در چه دوره اي ازمليله دوزي براي لباس هاي رسمي و لشكري و درفش ها استفاده مي كردند؟ 1)هخامنشيان ... 9-دوختن قطعات مليله ساده به صورت زيگزاگ در اطراف تگرگ ها را .
برچسب :