آشنایی کامل+عکسهای+ایستگاه+راه آهن+دورود

 

 
                                            ایستگاه راه آهن دورود  

 


کد ایستگاه در شبکه  :  173              کد ایستگاه در شناسنامه :  15        درجه ایستگاه : 1


موقعیت مکانی در شبکه : ایستگاه دورود در محدوده اداره کل راه آهن لرستان و کیلومتر 854+466 محور تهران ـ خرمشهر قرار گرفته است این ایستگاه در قلب شهرستان دورود واقع گردیده است .  چهاردهمین ایستگاه تا اندیمشک و با فاصله 208 کیلومتری آن قرار گرفته است این ایستگاه از نظر تقسیمات خط در محدوده حوزه 11 و قطعه 30 می باشد ایستگاههای طرفین این ایستگاه از سمت شمال ، رودک با فاصله   کیلومتری و از سمت جنوب قارون با فاصله 196/11 کیلومتری می باشند . درجه ایستگاه دورود گار و دارای امکانات لازم از قبیل دپو و تعمیرات و خط مثلث و امکانات سوختگیری- بارگیری و بازدید آلات ناقله می باشد .

موقعیت جغرافیایی : ایستگاه دورود در محدوده لرستان و در   کیلومتری از مرکز آن که شهر خرم آباد  است قرار دارد و بر اساس تقسیمات استان تابع لرستان شهرستان بروجرد می باشد . فاصله آن از بروجرد   50 کیلومتر است و از طریق جاده آسفالته به جادة شوسه تهران- جنوب متصل و ارتباط دارد . 
طول جغرافیایی آن   درجه و   دقیقه ، عرض جغرافیایی آن   درجه و   دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا 1/1402 متر است از نظر آب و هوا بدلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سرد و خشک می باشد .
ایستگاه دورود همزمان با احداث راه آهن سراسری شمال _ جنوب در سال 1317 مورد بهره برداری قرار گرفت

وضعیت آب و هوایی منطقه : 
از نظر آب و هوایی دارای آب و هوای سرد می باشد , دمای این منطقه در گرمترین روزهای سال به   درجه سانتیگراد و در سرد ترین روزهای سال به   درجـــه سانتیگـراد می رسد جهت وزش باد غالباً از سمت    و سرعت ثبت شده آن در حدود   کیلومتر در ساعت میباشد .

                      

وجه تسمیه: نام ایستگاه دورود به لحاظ وجود این ایستگاه در قلب شهر دورود از نام این شهر گرفته شده است و در دایره المعارف فارس مصاحب به شرح زیر توصیف شده است : (( دورود یا درود  بخش جنوب شهرستان بروجرد , فرمانداری کل استان دارای 76 آبادی مشتمل بر سه دهستان کاغه , ژان و حشمت آباد است , مرکزش دورود یا درود در 57 کیلومتری جنوبشرقی بروجرد , بر راه آهن سراسری ایران واقع است و خرم آباد و الیگودرز را به توسط راه شوسه به راه آهن متصل می سازد . ایستگاه دورود از ایستگاههای مهم بین اهواز و اراک می باشد )) نام گذاری شدن دورود نیز احتمال دارد از وجود دو رودخانه که در محل دورود به یکدیگر متصل می گردند و رودخانه شرق ایستگاه را شامل می گردند اقتباس شده باشد .    

حدود اربعه و مشخصات ملکی:   
بر اساس مندرجات نقشه مصوب راه آهن بشماره 4943 ـ 1216 ـ 10/10/1346 ساختمان مساحت ایستگاه 501879 مترمربع اعلام گردیده است . لازم به توضیح است اقدامات اولیه از جمله نشر آگهی و تحریر حدود برای ثبت محدودة اراضی ایستگاه صورت گرفته ولی هنوز منتج به صدور سند قطعی نگردیده است . اکثر اراضی ایستگاه از محل پلاکهای 115 و 117 ترشاب می باشند . 
حدود اربعه ایستگاه از نظر جغرافیایی و عوارض طبیعی منطقه بشرح زیر است .
از شمال : به اراضی دشت هموار و کوهپایه ای و محدودة شهر دورود 
از جنوب : به اراضی کوهپایه ای  
از شرق : به اراضی کوهپایه ای و کارخانه سیمان دورود و محدودة شهر دورود
ازغرب : به محدودة شهر دورود .

ساختمانها و تأسیسات زیربنایی ( آب ـ برق و ........) : 
تعداد ساختمانهای اداری راه آهن دورود50 دستگاه جمعاً به مساحت 495/11417متر مربع و تعداد ساختمانهای مسکونی 182 دستگاه جمعاً به مساحت 195/45160 متــر مربــــع می باشند . که عمده مصالح بکار رفته در آنها از جنس تیرآهن ، آجر و سیمان است .
این ایستگاه دارای انبار توشه و انبار کالا و ساختمان مسجد می باشد . 
آب آشامیدنی ایستگاه و منازل سازمانی از محل دو حلقه چاه آب حفر شده در محدودة ایستگاه تأمین می گردد . 
برق اصلی ایستگاه از طریق شبکه سراسری سازمان برق منطقه ای تأمین می گردد . علاوه بر آن جهت موارد قطع برق شبکه سراسری برق تأسیسات ایستگاه و منازل از طریق یک دستگاه موتور برق اضطراری kw230 تأمین میگردد . 
تأسیسات اطفاء حریق و آتش نشانی در ایستگاه منحصر به تعداد محدودی کپسول اطفاء حریق دستی نصب شده در محل ایستگاه و تأسیسات مربوطه می باشد .

                           

خطوط ایستگاه :     خطوط قبول و اعزام ایستگاه 6 رشته خط بشرح زیر می باشند :

 

الف ـ خط یک بطول 63/730 متر
ب ـ خط دو بطول 634 متر  
ج ـ خط سه بطول 30/553 متر 
د ـ خط چهار بطول 77/479 متر 
ط ـ خط پنج بطول 347 متر 
هـ ـ خط شش بطول 23/347 متر 
ضمناً خط مثلث بطول 2/484 متر در سمت شرق ایستگاه قرار دارد . 
این ایستگاه دارای سه خط درزینخانه بطول های 111 متر ، 80/53 متر و 90/54 متر و خط بارگیری بطول 60/376 متر می باشد .
همچنین دو خط کولر ایستگاه یکی در شمال بطول 390 متر و دیگری در جنوب بطول 70متر قرار گرفته اند.  
*ـ جمع کل خطوط ایستگاه 23/4148 متر می باشد . حداکثر شیب منطقه 12 در هزار نوع ریل U33 و نوع تراورس در محدودة ایستگاه چوبی می باشند و توجه به اینکه درجه ایستگاه گار می باشد دارای کلیه امکانات لازم در محدودة دپو می باشد و تعمیرات اولیه دیزلها و واگنها در آنجا انجام می شود . محل سوخت گیری دیزل , قطار نجات , پست بازدید آلات ناقله و جرثقیل 75 تنی ریلی دارد .

تأسیسات و امکانات ارتباطی علائمی ایستگاه : 
این ایستگاه مجهز به سیستم موجود قبول و اعزام اینترلاکینگ رله ای میباشد . همچنین دارای 15 دستگاه سوزن برقی ، 44 سوزن دستی میباشد . وضعیت ارتباط تلفنی با ایستگاههای طرفین بصورت مغناطیسی و با مرکز ( اندیمشک ) بصورت پارتی لاین و داخلی برقرار است . علاوه بر این از امکانات مخابراتی شهر دورود نیز جهت پاره ای از امور ارتباطی در مواقع خاص استفاده می شود .

تسهیلات بار و مسافر ایستگاه : الف - انبار کالا و توشه : دارد
ب - سکوی بارگیری : این ایستگاه دارای دو سکوی بارگیری به ارتفاع   متر و عرض  متر و طول    متر در شمال و غرب ایستگاه میباشد .
ج - سکوی مسافری : این ایستگاه دارای یک سکوی مسافری بطول        متر و عرض      متر و ارتفاع           متر بموازات خط یک میباشد .  
د _ سالن انتظار و مسافر : دارد .

امنیت و انتظامات ایستگاه :ایستگاه دورود دارای یک پاسگاه نیروی انتظامی راه آهن در محدودة ایستگاه می باشد ضمناً در محدودة ایستگاه نیز پایگاه مقاومت بسیج راه آهن فعال می باشد . 
با وصف اینکه ایستگاه دورود در محدودة شهر دورود قرار دارد از امکانات امنیتی و انتظاماتی پاسگاههای شهر و یگانهای انتظامی بنا به ضرورت برخوردار است .

              

امکانات فرهنگی و مذهبی : ایستگاه دارای مسجد و نماز خانه جهت اهالی و مسافرین در محدودة ایستگاه می باشد . و همچنین واحدهای فرهنگی بسیج و ارشادی فرهنگی انجمن اسلامی کارکنان نیز در محدودة ایستگاه خدمات فرهنگی مذهبی ارائه می نمایند .

امکانات درمانی بهداشتی ساکنین ، مسافرین و مراجعین :
ایستگاه دورود از کلیه امکانات درمانی بهداشتی شهر دورود که متصل به ایستگاه است بصورت کامل برخوردار است . 
 
امکانات و خدمات آموزشی : 
این ایستگاه     دارای مدرسه در مقاطع ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان در محدودة ایستگاه می باشد و همچنین از کلیه امکانات و خدمات آموزشی شهر دورود و شهرهای همجوار از جمله بروجرد و خرم آباد نیز در مقاطع دانشگاهی برخوردار است . 
 

امکانات و خدمات ارتباطات جمعی :  این ایستگاه از افق رادیویی خوبی برخوردار میباشد و از نظرتلویزیونی  تمامی کانالهای دیجیتال  صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران بخوبی قابل دریافت است .  
 
امکانات ارتباطی مخابراتی غیر راه آهن : در این ایستگاه از کلیه امکانات اداره مخابرات شهر دورود برخوردار است همچنین امکانات مرکز مخابرات راه آهن نیز جهت استفاده اهالی مهیاست .

راههای دسترسی به ایستگاه : 
علاوه به اینکه از طریق خط راه آهن امکان دسترسی به ایستگاه وجود دارد از طریق جاده نیز به شهرهای خرم آباد و بروجرد متصل است .

امکانات تفریحی و دیدنی های ایستگاه و حوالی آن : 
با توجه به اینکه ایستگاه متصل به شهر است امکانات تفریحی و رفاهی شهر دورود در اختیار اهالی و ساکنین منطقه راه آهن می باشد . در رابطه با نقاط دیدنی شهر دورود می توان به منطقه دیدنی دریاچه گهر که از مناطق تفریحی در فصل گرماست اشاره نمود .

جمعیت : 
جمعیت این ایستگاه حدود   نفر کارکنان راه آهن و خانواده های مربوطه می باشند . البته بسیاری از کارکنان و خانواده های آنها در محدودة شهر دورود که متصل به ایستگاه است ساکن می باشند .

زبان  : 
زبان محلی اغلب ساکنین فارسی ( گویش لری ) میباشد.

تأمین مایحتاج اهالی ایستگاه : تأمین مایحتاج اهالی ایستگاه از محل شهر دورود و شهرهای همجوار مثل بروجرد و خرم آباد تأمین می گردد .

منابع حمل ونقلی ، جذب بار و استعدادهای منطقه ای ایستگاه  :با وصف کارخانه تولید سیمان دورود که در جوار راه آهن قرار دارد . می توان در راستای حمل و نقل سیمان و جذب بار جهت شهرهای بروجرد و خرم آباد که فاقد خط راه آهن می باشند اقدامات لازم را معمول داشت . 

 

آبشار بیشه، دورود

نام آبشار: آبشار بیشه، دورود

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار بيشه دورود در موقعیت جغرافیایی E485241 N331949 در استان لرستان واقع است.  آبشار بیشه  يكي از زيباترين آبشارهاي كشور است كه در بخش پاپي خرم آباد و در ايستگاه راه آهن بيشه واقع شده است. این آبشار در دل کوههای زاگرس در شهرستان خرم آباد قرار گرفته‌است و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است. این آبشار در کنار راه آهن تهران - خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار گرفته‌است و از این رو پذیرای مسافران است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر و در برخی گزارش ها  58 متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار می باشد و عرض تاج آبشار ۲۰ متر می باشد. امكان برقراري ارتباط در اين مسير فقط از طريق راه آهن ميسر است و راه ارتباطي آن در حال حاضر با خرم آباد از طريق ايستگاه سپيد دشت و از آنجا به خرم آباد مي باشد.

 

در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند. به علت هم جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه آهن بیشه از این آبشار و از طرفی هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوه‌های بلند و دلنشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده‌است. در پائین ایستگاه و در دل درختان بلند جویبارهای صاف و زلال، اقامتگاه‌های چوبی و زیبائی در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌گیرد و مسافران و علاقمندان در آنجا به استراحت می‌پردازند.اگر قصد بازدید از این آبشار را دارید می توانید مطمئن باشید که امکانات اقامتی هم برایتان فراهم است و می توانید چند روزی را در کنار این آبشار سر کنید. 17 پلاژ، 7 چادر و حتی بازارچه محلی و خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی هم امکاناتی هستند که در مدت سفر می توانید از آنها استفاده کنید.

 


مطالب مشابه :


معرفی ترمینال مسافربری بروجرد در جشنواره نوروزی 93

اژانس مسافرتی اورنگ در این پایانه به ۲۲ غرفه تجاری و ۸ غرفه داخل سالن برای شرکت زاهدان
راه‌آهن ایران

پایانه ‌های حمل زاهدان - 1591 خرید بیمه مسافرتی
آدرس سایت های مختلف 3

آژانس های هواپیمایی و تورهای مسافرتی. پایانه خرید اینترنتی بلیط بین الحرمین زاهدان.
راه اهن بروجرد

کار ساخت پایانه مسافربری شرق بروجرد در سال ۱۳۷۱ توسط زاهدان - 1591 خرید بیمه مسافرتی
كنسرت نوروزي ستارگان پاپ در بروجرد

جاذبه های گردشگری و توریستی بروجرد - كنسرت نوروزي ستارگان پاپ در بروجرد - به سایت رسمی
آشنایی کامل+عکسهای+ایستگاه+راه آهن+دورود

کار ساخت پایانه مسافربری شرق بروجرد در سال ۱۳۷۱ توسط زاهدان - 1591 خرید بیمه مسافرتی
تقویم

کار ساخت پایانه مسافربری شرق بروجرد در سال ۱۳۷۱ توسط زاهدان - 1591 خرید بیمه مسافرتی
برچسب :