بررسی رنگ ها و استفاده از جدول رنگ ایتن در طراحی فضای سبز

بررسی رنگ ها و چگونگی استفاده از جدول رنگ ایتن در طراحی  فضای سبز

رنگ يكي از جنبه هاي مهم زندگي شهري است. رنگ از جمله خصوصياتي است كه در كنار شكل ، ابعاد ، جنسيت و بافت هر شيء ، حجم يا فضاي آن را به ما مي شناساند. در بيشتر موارد نخستين چيزي كه بيننده در مورد يك شكل شناسايي مي كند ، رنگ است.

رنگ ها نه فقط از نظر زيبايي بخشيدن به دنياي اطراف ما اهميت دارند ، بلكه تاثيرات عاطفي - رواني قوي نيز بر اشخاص مي گذارند . فضاهاي تيره و ناهمگون ، افراد را دچار افسردگي و فشارهاي رواني ناخواسته مي كند ، در حالي كه خود افراد نيز از دلايل واقعي آن با خبر نيستند. از رنگ مي توان در طراحي فضا بهره فراوان برد .

ادراك رنگي در مجموع به سه عامل بستگي دارد                                                 :‌
١- شرايط و محيطي كه رنگ در آن ديده مي شود.                                          
٢- خصوصيات سطح جسم منعكس كننده مانند بافت و توانايي آن براي جذب يا انعكاس نور                            .
٣-  توانايي فرد براي ادراك رنگها.                                                                                    
روان شناسان مطالعات زيادي بر روي تاثير رنگ و نور بر ادراك ما از فضا و زمان انجام داده اند. همگان از تاثير رنگ بر حس وزن ( سبكي و سنگيني ) ، دما ( گرمي و سردي ) ، فاصله( دوري و نزديكي ) و ابعاد ( بزرگي و كوچكي ) آگاه اند. حتي مقياس زمان نيز در فضاهاي داراي رنگهاي مختلف ، متفاوت است.

وقتی مردم از هارمونی یا هماهنگی رنگ سخن میگویند، آنان اثرات توام دو یا چند رنگ را ارزیابی می‌کنند. مشاهدات و تجربیات روی ترکیب ذهنی رنگ نشان می‌دهد که قضاوت افراد روی هماهنگی و ناسازگاری متفاوت است. (ایتن،۱۳۷۳)

در اينجا به بررسي تأثير رنگهاي مختلف بر خلاقيت افراد مي‌پردازيم:

رنگ قرمز:

رنگ قرمز بسيار هيجان‌انگيز و اعتمادآفرين ـ آور است و اغلب، خطر و آتش را تداعي مي‌كند. در ضمن حواس را تحريك كرده و انرژي‌هاي متمركز، جاه‌طلبي، شهامت و اشتها را افزايش مي‌دهد.اين رنگ، انرژي مهار نشده اي است كه موجب افزايش خلاقيت، انرژي و شادابي در زندگي مي‌گردد.

زرد:

در ميان رنگها، زرد بالاترين بازتابش را داشته و محرك فكر است. اين رنگ، سمبل طبيعي آگاهي و روشني است و روي ضمير انسان، خلاقيت و مثبت انديشي اواثر مي‌گذارد بطوري كه مثبت بودن را تداعي مي‌كند؛ زرد يكي از رنگهاي اصلي است كه با فعاليتهاي ذهني تداعي دارد و هوش و كنجكاوي فرد را تقويت مي‌كند.

نارنجي:

شوق را با استعداد تركيب مي‌كند. در ضمن رنگ يادگيري، آزمايش، قضاوت، پذيرش يا رد مطلب هم هست. نارنجي احساسات متلاطم و هيجاني را تسكين مي‌دهد و براي رسيدن به آرامش بسيار مؤثر است؛ چرا كه قسمت زرد آن، با خنثي كردن انرژي و هيجان رنگ قرمز، انجام اين فرايند را به صورت عقلاني و منطقي تضمين مي‌كند.

سبز:

رنگ سبز مي‌تواند در درون ساختار روان‌شناختي ما تعادل كامل ايجاد كند و در بين همه رنگها از همه آنها خوشايندتر است، زيرا چشم براي تمركز كردن روي آن هيچ نيازي به تنظيم شبكيه ندارد.

آبي:

آبي ، يكي از رنگهاي اصلي است كه به رنگ حقيقت شهرت دارد. اين رنگ نشانگر ذهن عالي و هوش سرشار است و با احساسات و معنويت در ارتباط است. اين رنگ، آرام، آرامش‌بخش و تسلي‌دهنده است.

بنفش و ارغواني:

يكي از معنوي‌ترين رنگها بشمار مي‌آيد و نشانگر هماهنگي بين عقل و احساسات و مرز بين معنويات و ماديات محسوب مي‌شود. اين دو رنگ در سمبوليسم رنگها تفاوت چنداني ندارند به همين منظور در يك قسمت قرار مي‌گيرند.

 

جدول رنگ ایتن: برای دیدن تصویر جدول اینجا کلیک کنید(به دلیل حجم بالا لینک کردمش19.gif)

 

هماهنگی رنگ ها:

چرخه رنگ ، يک دايره رنگ ابتدايي است که در آن رنگ هاي قرمز ، زرد و آبي وجود دارند ، در واقع دايره رنگ سنتي در هنرهاي تجسمي به شمار مي آيد . سر آيزاک نيوتون (Sir Isaac Newton) در سال 1666 اولين نمودار رنگ دايره شکل را به وجود آورد . از آن زمان تا کنون ، دانشمندان و هنرمندان به مطالعه و طراحي نمونه هاي متنوع و مختلف اين مفهوم اوليه بوده اند ، که چرخه رنگ ايتن معروف ترين ، و پر استفاده ترين آنهاست .

در تئوري رنگ ، قرمز ، زرد و آبي رنگ هاي اصلي هستند زيرا دانه هاي رنگي تشکيل دهنده آنها از ترکيب هيچ رنگ ديگري به وجود نيامده و تمام رنگ هاي ديگر از ترکيبات مختلف اين سه رنگ با يکديگر به دست مي آيند . سبز ، نارنجي و بنفش رنگ هايي هستند که از ترکيب رنگ هاي اصلي با يکديگر حاصل مي شوند . محل قرار گيري هر رنگ ثانويه در دايره رنگ ، بين دو رنگ اصلي تشکيل دهنده اش است .

زرد- نارنجي ، قرمز نارنجي ، قرمز- بنفش ، آبي - بنفش ، آبي- سبز و زرد - سبز ، اين رنگ ها از ترکيب يک رنگ اصلي با يک رنگ فرعي به وجود مي آيند و در اينجا هم ، در ميان دو رنگ تشکيل دهنده خود قرار مي گيرند .

هارموني بر اساس هم جواري رنگ ها( مشابه ها) : رنگ هاي هم جوار (پيوسته) يا Analogous Colors ، به هر دسته سه تايي از رنگ هايي گفته مي شود که در دايره رنگ کنار يکديگر قرار گرفته اند و از ترکيب آنها مي توان به يک کنتراست بسيار ظريف دست يافت .  مانند زرد-سبز ، زرد و زرد نارنجي . معمولا در چنين ترکيب هايي ، يک رنگ از نظر مقدار ، بر دو رنگ ديگر برتري دارد .

رنگ هاي مکمل آنهايي هستند که در دايره رنگ ، درست در مقابل يکديگر قرارگرفته اند . مانند قرمز و سبز يا قرمز- بنفش و زرد – سبز وديگر اينکه آبي يک رنگ اصلي است و مکمل آن رنگ نارنجي است .  رنگ هاي مکمل بالاترين درجه تباين (کنتراست) و ثبات را به وجود مي آورند .

 

براي ايجاد تعادل و هماهنگي در فضا مي توان ازترکيب سه رنگ به نحوي که در چرخه رنگها ميبينيد استفاده کنيم. در تصويري که به عنوان مثال آورده شده از سه رنگ آبي و زرد و قرمز براي ايجاد تعادل استفاده شده است . توجه داشته باشيد که با چرخاندن مثلث داخل چرخه مي توان به ترکيبهاي متفاوت جهت ايجاد تعادل در تصوير دست يافت .

 

هارموني رنگهاي سرد و گرم:

اگر به چرخه رنگ دقت کنيد مي توانيد رنگها را به دو بخش مجزاي سرد و گرم تقسيم کنيد . رنگهاي سرد ميتوانند فضا را به حالتي سرد ، بي روح و غير صميمي در بياورند و همواره ميل به عقب نشيني و کنار رفتن دارند . در حاليکه رنگهاي گرم به فضا گرمي و صميميت مي دهند و همواره احساس پيشروي را القاء ميکنند و با استفاده از اين نوع هارموني مي توان ديد که رنگهاي گرم چگونه در رنگهاي سرد پيشروي مي کنند .

هارموني بر اساس طبيعت : طبيعت ، بهترين نقطه شروع براي درک و ايجاد هارموني رنگي است .

 

منبع:كتاب روانشناسي رنگها ، تاليف جاناتان دي ولسلي تايلور و ترجمه مهدي گنجي


مطالب مشابه :


عناصر رنگ (ایتن)

در حلقه رنگ ( ايتن ) دايره اي بر اين مثلث محيط مي كنيم كه در داخل آن هم يك شش ضلعي منظم محاط
چرخه رنگ ایتن

جدول رنگ ایتن: هماهنگی رنگ ها: چرخه رنگ ، يک دايره رنگ ابتدايي است که در آن رنگ هاي قرمز ، زرد
چرخه ی رنگ ها

چرخه ی رنگ، يک دايره ی رنگ است که در آن رنگ بوده اند، که چرخه ی رنگ "ايتن" معروف ترين
بررسی رنگ ها و استفاده از جدول رنگ ایتن در طراحی فضای سبز

چرخه رنگ ، يک دايره رنگ ابتدايي است که در آن بوده اند ، که چرخه رنگ ايتن معروف ترين
نقش و رابطه رنگ و فرم در معماري

مجموعه مقالات گردآوری شده اینترنتی - نقش و رابطه رنگ و فرم در معماري - مجموعه مقالات
گروه بندي با استفاده از شکل و رنگ

آموزش ابتدايي زير بناي آموزش و پرورش - گروه بندي با استفاده از شکل و رنگ - ارائه ي روش هايي
برچسب :