لزوم احیاء و اجرای کامل قانون جامع حقوق معلولین

لزوم احیاء و اجرای کامل قانون جامع  حقوق معلولین

سیگار فروشی قهرمان المپیک در آذربایجان شرقی باعث سرافکندگی است

گلایه های از کم کاری بهزیستی استان بجا می باشد

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی و محمداسماعیل سعیدی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

 عضو شورایعالی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران و نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری گفت: سیگار فروشی قهرمان المپیک در آذربایجان شرقی بایستی باعث سرافکندگی مسئولین استان باشد.

به گزارش  روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  که در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز و با  حضور محمداسماعیل سعیدی رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی برگزار شده بود با بیان اینکه در تامین حقوق معلولان و در ادای مسئولیت ها و وظایفمان در قبال آنها کوتاهی هایی دیده می شود افزود: بایستی بیش از پیش در اجرای قانون جامع  حقوق معلولین که تامین بسیاری از حقوق آنان را در بردارد کوشا باشیم .

وی با بیان اینکه  مسئولین بایستی قانون جامع  حقوق معلولین را که بر زمین مانده و به علل خاص غیرمنطقی به تعطیلی گراییده است احیاء و اجرا نمایند افزود: سازمان بهزیستی در پیگیری این مساله و در حمایت از معلولان و رعایت و تامین حقوق آنان در خط مقدم قرار دارد و متاسفانه معلولین و عزیزان ناشنوای حاضر  در جلسه شکایات و گلایه های فراوانی از بهزیستی داشتند که من نیز به سهم خود تاسف خود را اعلام می دارم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه گلایه های از کم کاری بهزیستی استان بجا می باشد افزود: ورزشکاران مدال آور معلول و ناشنوا جزء سرمایه های ملی کشور محسوب می شوند وباعث سرافکندگی استان است که قهرمانان المپیک 2013 ناشنوایان بیکار باشد و شغلی نداشته باشد و یا درسطح خیابان به سیگارفروشی مشغول باشد.آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی با بیان اینکه در فرهنگ اسلامی فراوان بر احترام به روشندلان، ناشنوایان و معلولین حرکتی و ذهنی تأکید شده است ادامه داد: قرآن و نهج البلاغه دو متن اصلی در این فرهنگ، در موارد مختلف بر اهتمام به امور معلولین تأکید کرده اند علاوه بر متون اصلی دین، سیره عملی بزرگان و رهبران اسلام هم گویای اهتمام بر توجه به معلولین است.

وی با بیان اینکه در اسلام به دلیل شأن و کرامت خاصی که برای انسان قائل است معلولین را نیز انسان هایی شریف و دارای حقوق ویژه می شمارد افزود: حضرت علی(ع) در عهدنامه مالک اشتر به مالک به عنوان والی مصر توصیه می کند که بخشی از بیت المال را برای حلّ مشکلات اینان اختصاص دهد آنجا که می فرماید: «ای مالک درباره طبقه زمین گیران و معلولین، پس برای خدا پاسدار حقی باش که خداوند برای این جامعه معین فرموده است. بخشی از بیت المال و بخشی از غلّه های زمین های غنیمتی اسلام را در هر شهری به معلولین و محرومین اختصاص ده. همواره به فکر مشکلات آنان باش و از آنان روی برمگردان خداوند حقی برای این طبقه معین کرده و مدیریت جامعه باید پاسدار این حق باشد مبادا سرمستی حکومت تو را از رسیدگی به آنان باز دارد».

آیت الله هاشم زاده هریسی خدمت به معلولین را فریضه دینی دانست و گفت :اهتمام به امورقشر معلولین همچون مناسب سازی شهری  بعنوان تحقق حقوق شهروندی  که 10 درصد افراد جامعه را تشکیل می دهند امری دینی و حقوق بشری بوده  که بایستی در  تصمیم گیریها و مصوبات نگاه ویژه ای بدان صورت گیرد.

این استاد حقوق با بیان اینکه از نظر اسلام و قرآن ، صورت ظاهری ، شکل و قیافه انسان و کامل و ناقص بودن اعضاء در انسانیت انسان و در ارزش و مقام والای او نفیاً و اثباتاً هیچ تاثیری ندارد بلکه سیرت انسان است که انسانیت او را ارتقاء می دهد.

وی با بیان اینکه معلولین با نقص عضو اعضایشان و یا نبودن یکی از اعضایشان از انسانیت آنان کاسته نمی شود افزود: بلکه شاید به علت داشتن سیرت زیبا از انسانهای کامل هم برتر و کامل تر باشند.

گفتنی است در ابتدای این نشست میرخلیل موسوی مدیرعامل مرکزفرهنگی اسلامی ناشنوایان به بیان مشکلات ناشنوایان پرداخت و نبود مکان مناسب برای مرکز فرهنگی ، بیکاری ناشنوایان ، بروزمشکلات اجتماعی در بین ناشنوایان و عدم ارائه خدمات توانبخشی را از جانب بهزیستی از مشکلات این قشر عنوان نمود.

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی و محمداسماعیل سعیدی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

 


 ترویج فرهنگ گدایی با اقدامات سازمان بهزیستی

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

مدیرجامعه معلولین آذربایجان شرقی گفت: اقدامات سازمان بهزیستی فرهنگ گدایی را در بین مددجویان ترویج می سازد.

به گزارش  روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، مهندس علی اصغر اکبرزاده در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  که در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز و با  حضور آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی  و محمداسماعیل سعیدی رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی برگزار شده بود با بیان  اینکه عامل اصلی مشکلات معلولین و ناشنوایان سیاستهای اشتباه و مدیریت ضعیف در بهزیستی می باشد افزود: عملکرد بهزیستی درطول سال های اخیر  غیرقابل دفاع می باشد و باید بگوییم چند سال اخیر دوران سیاه افراد دارای معلولیت در آذربایجان شرقی بوده است.

وی بر اجرای قانون حمایت جامع  از معلولین تاکید نموده و افزود:  با بگویم وام های اشتغالزایی یک تا سه میلیون تومانی دردی از مشکلات معلولان را دوا نمی کند و لازم است در این مورد مدیران بهزیستی پاسخ دهند که از 152 هزارو 945 تحت پوشش خویش در آذربایجان شرقی تاکنون چند نفر موفق به ایجاد اشتغال ثابت شده اند.

 مهندس اکبرزاده بر حضوری نمایندگانی از جامعه معلولین وناشنوایان درجلسات شورای اداری استانداری تاکید نموده و افزود: تتشکیل شورای عالی حمایت از افراد دارای معلولیت در استان و ایجاد  کمیته امور معلولین دراستانداری  و شهرداری ها کف مطالبات معلولین استان می باشد.مهندس علی اصغر اکبرزاده رئیس جامعه معلولین استان در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

وی بر مناسب سازی محیط وخیابان های با وضعیت معلولین تاکید نموده و افزود:  در مورد مشکلات معلولین آماده حضور در هر مناظره  با مدیران بهزیستی هستیم.

دبیر کارگروه حمایت از حقوق معلولین شمالغرب کشور در خاتمه بر ضرورت تامین و تهیه لوازم کمک پزشکی از قبیل روتز ، پروتز ، اسپیلنت ، کفش طبی ، سمعک برای معلولین تاکید نموده و افزود: حمایت از معلولین در محاکم قضایی با گرفتن وکیل معاضدتی ، پرداخت منظم بن های حمایتی به معلولین ، برگزاری مرتب جلسات مناسب سازی محیط شهری ، پیگیری موضوع  تمدید دفترچه های درمانی  و بیمه تکمیلی معلولین ، حمایت از تشکل های معلولین و پرداخت منظم یارانه سوخت به دارندگان خودرو  بایستی در دستور کار مدیرکل جدید بهزیستی استان قرار گیرد.

گفتنی است در پایان این نشست از تعدادی از ناشنوایان نمونه تجلیل شد.

 


بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولین توسط مجلس شورای اسلامی

محمداسماعیل سعیدی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی از بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولین توسط مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش  روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشراسلامی ، مهندس محمداسماعیل سعیدی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  که در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز  برگزار شده بود با بیان اینکه یکی از راه‌های پشتیبانی از ناشنوایان تغییر رویکرد سازمان‌ها و نهادهای حمایتی از دولتی به مردمی است اظهار داشت: اگر حمایت از ناشنوایان در قالب نهادهای مردمی باشد، این افراد می‌توانند با پشتیبانی خیرین بخشی از مشکلات خود را حل کنند.

وی با بیان اینکه برخی از ناشنوایان و کم شنوایان با مشکلات مالی مواجه هستند، تصریح کرد: برخی از این افراد بعضاً از طبقه محروم جامعه هستند و از آنجا که سازمان‌های دولتی نمی‌توانند به تنهایی حمایت کاملی از ناشنوایان داشته باشند، حمایت‌های مردمی می تواند تا حدودی کمبودها و مشکلات آنان را مرتفع کند.

مهندس سعیدی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ حمایت از ناشنوایان در میان مردم نهادینه شود، یادآور شد: برای فرهنگ‌سازی در این زمینه، رسانه‌ها می‌توانند گام‌های مثبتی را بردارند زیرا در دین اسلام و حتی تمامی ادیان الهی برای کمک به افرادی که با معلولیت های ذهنی و جسمی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ توصیه‌هایی شده است .

نماینده  مردم تبریز ، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به اینکه فضای شهرها باید برای ناشنوایان مهیا و تجهیز شود، عنوان کرد: در طراحی و نصب علائم شهری باید این موضوع مدنظر قرار بگیرد که محل تردد ناشنوایان از امکانات لازم برای هشداردهی به آنها برخوردار باشد.محمداسماعیل سعیدی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

وی تأکید کرد: متأسفانه با نگاهی به فضاهای شهری متوجه می شویم که ملاحظات و تدابیر لازم برای تسهیل در رفت و آمد ناشنوایان اتخاذ نشده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نحوی اجرای قوانین و تدوین آیین نامه‌ها با مشکلاتی مواجه است، گفت: تاکنون مسئولان اجرایی وجود نقیصه‌های احتمالی در قوانین مربوط به ناشنوایان را به نمایندگان مجلس منعکس نکرده‌اند و این موضوع بیانگر آن است که برای حمایت از ناشنوایان خلاءهای قانونی وجود ندارد؛ بلکه شکل اجرای قوانین نقص دارد.

سعیدی در این پایان افزود: باید زمینه ای برای اشتغال پایدار معلولان فراهم شود و سهم این قشر در برنامه ریزی های کلان کشور مد نظر قرار گیرد.

 


آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

 

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشست بررسی مشکلات ناشنوایان  در محل مسجد امام زمان شهرک ارم تبریز


مطالب مشابه :


عکس های خبری از حضرت آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی

عکس های خبری از حضرت آیت الله دکتر هاشم زاده دکتر شکور اکبرنژاد نماینده مردم تبریز.
لزوم احیاء و اجرای کامل قانون جامع حقوق معلولین

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشست بررسی تبریز ، آذرشهر و اسکو در
ارائه این حجم از پروژه ها نشان از جهش و پیشرفت روز افزون تبریز دارد

ارائه این حجم از پروژه ها نشان از جهش و پیشرفت روز افزون تبریز دکتر هاشم هاشم زاده
ده ها مساله ضد حقوق بشردوستانه در قره باغ روی داده است

آیت الله دکتر هاشم هاشم زاده هریسی در پیش موسسه آران تبریز برگزار شده بود
بیزاری جستن از مسلمانی که با ما هم نظر و هم عقیده نیست خلاف شرع و اخلاق است

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در نشستی در محل بنياد فرهنگي و مسجد آیت الله انگجی تبریز,
دکتر صادق نجفی شهردار کلانشهر تبریز شد

اعضای شورای اسلامی شهر تبریز دکتر«صادق » حضرات آیات هاشمی رفسنجانی ، هاشم زاده
آیت الله هاشم زاده هریسی : بیانیه صادر شده بیانیه مجلس خبرگان نیست

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی : بیانیه صادر شده بیانیه مجلس خبرگان نیست نماينده مردم
آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در دیدار علما با دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب

آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در دیدار علما . » دکتر صادق نجفی شهردار کلانشهر تبریز
حمایت ستاد یاران هاشمی در تبریز از دکتر حسن روحانی

حمایت ستاد یاران هاشمی در تبریز از دکتر حسن » آیت الله دکتر هاشم زاده هریسی در دیدار با
آیت الله دکترهاشم زاده هریسی : عملكرد احزاب بایستی شفاف بوده و با شعار،مردم فريبی نکنند

آيت‌الله دکتر هاشم هاشمزاده هريسی، عضو مجلس خبرگان گفت:
برچسب :