انجمن خوشنویسان ایران

 

انجمن خوشنویسان قبله گاه خط معبد عاکفان هنر و مکان اهل هنر است

کلاسهای خوسنویسی در سال 1329به نام کلاسهای آزادخوشنویسی به همت استاد سید حسن میر خانی و تنی چند از خوشنویسان تاسیس گردید که بعد در سال 1346بهنام انجمن خوشنویسان ایران به ثبت رسید. هدف از تشکیل انجمن خوشنویسان اعتلای هنر خوشنویسی و تشویق استعدادهای نهفته جوانان و نوجوانان ایران بود که اکنون با همت دست اندر کاران و اساتید این انجمن بیش از دویست شعبه در سراسر ایران و خارج از کشور تشکیل داده و در این راه بیش از هزاران جوان و نوجوان مستعد به کلاسهای مربوطه مراجعه و تحت تعلیم قرار می گیرند.

ارکان انجمن متشکل از مجمع نمایندگان –شورای عالی –شورای ارزشیابی هنری – بازرسان و مدیر اجرایی می باشد که هر کدام به نوبه خود نقشی در راه پیشرفت هنر خوشنویسی و اداره انجمن را عهده دارند.

امتحانات سراسری انجمن هر ساله در سه نوبت در کلیه شعبات آن در دی اردیبهشت و مرداد ماه برگزار می گردد که پس از ارزشیابی اوراق توسط اساتید تهران نتایج به اطلاع کلیه هنر جویان انجمن می رسد.

دوره های تعلیم وآزمون در 5 مرحله برگزار می گردد که شامل دوره های مقدماتی – متوسط – خوش عالی و ممتاز می باشد.

کلاسهای خوشنویسی در نی ریز به همت آقای سید عطا ا... طغرایی فارالتحصیل دوره فوق ممتاز خوشنویسی در سال 1362 ابتدا در کتابخانه عمومی و بعد درخانه فرهنگ و سر انجام بطور مستقل در سال 1371 پس از تا سیس انجمن در شعبه نی ریز تشکیل گردید که بحمد ا.. تا کنون تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان و علاقمندان از تعلیمات انجمن بهره برده و می برند بطوری که تا کنون تعداد 5 نفر در دوره ممتاز ، 150 نفر در دوره عالی و تعداد بسیاری در دوره های خوش، متوسط و مقدماتی فارغ التحصیل شده اند.

امید است با همیاری همه مسئولان و دست اندر کاران شهرستان نی ریز انجمن بتواند گام های موثری در اعتلای هنر خوشنویسی بردارد. انشاءا...

انجمن خوشنویسان ایران – شعبه نی ریز

 

 جنبش اول که قلم بر گرفت

حرف نخستین ز سخن در گرفت

چون قلم آمد شدن آغاز کرد

چشم جهان را به سخن باز کرد

زندگینامه استاد سید عطاءا... طغرایی

استاد سید عطءا... طغرایی در سال 1326 در یک خانواده فرهنگی ، هنری و اهل علم و دیانت بدنیا آمد.وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه و دانشسرا در سال 1346 به خدمت آموزش و پرورش در آمد و بعنوان مدرس هنر در مراکز تربیت معلم و دبیرستان و دبیر علوم و هنر در مدارس راهنمایی مشغول بکار شد. وی خوشنویسی را از سال 1346 شروع و ابتدا به طور نظری از روی خط اساتید خوشنویسی مشق نمود.تا اینکه به خدمت استاد حمید دیرین در انجمن خوشنویسان شیراز رسید و از محضر ایشان بهره برد و سرانجام موفق به اخذ مدرک ممتاز خوشنویسی در سه خط (نستعلیق ،شکسته و کتابت)ومدرک فوق ممتاز درخط شکسته نستعلیق از انجمن خوشنویسان ایران گردید.

استاد طغرایی کلاسهای خوشنویسی را از سال 1362 ابتدا در کتابخانه عمومی و بعد در خانه فرهنگ دایر نمود . سعی و تلاش ایشان منجر به تاسیس انجمن خوشنویسان این شهرستان در سال 1371 گردید و به تعلیم هنر جویان مشتاق همت گمارد. از فعالیتهای هنری ایشان می توان به تربیت بیش از هزاران جوان و نوجوان مشتاق نام بردده که از تعلیمات ایشان بهره برده و می برند. همچنین شرکت در چندین نمایشگاه جمعی و انفرادی از جمله شرکت در نمایشگاه خوشنویسی جهان اسلام و نمایشگاههای شهرستانهی نی ریز ،شیراز، تهران ، شهر کرد، بابل و رشت از فعالیتهای ایشان می باشد.

وی موفق به تالیف کتابی تحت عنوان(رسم الخط)شده استو و به یاری خدا وند در نظر دارند آثار خود را تحت عنوان گلزار خط به چاپ رسانیده و در اختیار مشتاقان این هنر اصیل قرار دهند .

برای ایشان که احیاء کننده هنر خوشنویسی و بنیانگذار و مدرس انجمن خوشنویسان نی ریز و عضو چهارمین ، پنجمین، ششمین ،هفتمین و هشتمین مجمع نمایندگان انجمن خوشنویسان  ایران بوده اند توفیق بیش از پیش را آرزو داریم.

 


مطالب مشابه :


مراسم تصحیح اوراق امتحانات میاندوره ای دی ماه 92-تهران ساختمان دزاشیب

انجمن خوشنویسان رامسر - مراسم تصحیح اوراق امتحانات میاندوره ای دی ماه 92-تهران ساختمان
انجمن خوشنویسان ایران

انجمن خوشنویسان و مرداد ماه برگزار می گردد که پس از ارزشیابی اوراق توسط اساتید تهران
اثر عمادالکتاب

این وبلاگ متعلق به انجمن خوشنویسان کازرون می باشد و هرگونه اطلاع رسانی و یا اخبار خارج از
سولات کتابت دوره های عالی و ممتاز - تابستان 1393 -انجمن خوشنویسان ایران

انجمن خوشنویسان کازرون - سولات کتابت دوره های عالی و ممتاز - تابستان 1393 -انجمن خوشنویسان
معرفی هنرمندان – قسمت اول

در سال ۱۳۶۳درکلاسهای انجمن خوشنویسان تهران ثبت نام کرد و به حضور زنده یاد استاد عبدالله
معرفی اعضای انجمن خوشنویسان کازرون

این وبلاگ متعلق به انجمن خوشنویسان کازرون می باشد و هرگونه اطلاع رسانی و یا اخبار خارج از
نمایشگاه آثار خوشنویسی حمید احمدی در نگارخانه آیرین تهران

انجمن خوشنویسان شاهین دژ - نمایشگاه آثار خوشنویسی حمید احمدی در نگارخانه آیرین تهران - هاشم
برچسب :