جاذبه های گردشگری مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

مجتمع تجاری الماس شرق
İmage

زیر بنای این سازه در حدود ۶۵۰۰ متر مربع و در ۵ طبقه به ارتفاع هر طبقه ۵/۴ متر بنا شده است.این سازه علاوه بر ۱۲۱۰ واحد تجاری دارای فضاهای جانبی دیگری نیز مانند نماز خانه – رستوران ملل court food فضای استراحت مراجعین - مرکز فوریت های پزشکی - مراکز اداری بانکی -پست - سرویس و فضای بازی کودکان می باشد.در مجاورت این سازه پارکینگ 5طبقه الماس شرق با زیر بنای حدود 2700 متر مربع قرار گرفته که در طبقات1- و 0 و 1+ و 2+ با سازه الماس شرق به وسیله ی تونل و پل متصل شده است .در نمای خارجی و داخلی این سازه از مصالح متنوعی همچون سنگ و شیشه ،فلز و بایرامیکس و . . . استفاده شده است .در نمای خارجی این سازه از سنگ در سر در ورودی ها و نمای شیشه در دور تا دور سازه و هم چنین از نمای فلز در ستون ها و جای جای سازه استفاده شده است .از نمای بایرامیکس هم برای پوشش بتنی بعضی از دیوارها خارجی و ستون ها استفاده شده است .


آرامگاه فردوسی
İmage


به استناد تذکره ها و نسخ تاریخی منصور بن حسن ملقب به ابوالقاسم فردوسی در سال 329 هـ . ق در پاژ به دنیا آمد. وی از نجیب زادگان و دهاتیان توس بود که شاهنامه را در شصت هزار بیت با مزمون داستانهای اسطوره ای و ملی ایرانیان به نظم درآورد. وی سالهای پایانی عمرش را در بینوایی به سر برد و سرانجام در سال 411 و بنا به قولی در سال 416 هـ . ق در توس دیده از جهان فرو بست.
بنای فعلی آرامگاه وی پس از یک سلسله تحولات معماری با زیربنای 945 مترمربع در سال 1345 ساخته شد . در ساختمان این بنای آرامگاهی از شیوه ی معماری هخامنشی و تزئینات آن دروان در نما و تزئینات دوران اسلامی در داخل بنا استفاده شده است.


بنای هارونیه

İmage

این بنای تاریخی در حدود 600 متری آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی واقع شده است و احتمالاً خانقاه یا مقبره ای است که در سده هشتم هجری بر روی بناهای کهن شهر تابران بنیاد گردیده است . در کنار این بنا سنگ سیاهی به عنوان یادبود امام محمد غزالی از عرفای سده پنجم و ششم هجری دیده می شود.


پارک ملت
İmage

این مکان در غرب شهر واقع شده و بزرگترین پارک در محدوده شهرستان مشهد می باشد . مساحت آن 72 هکتار بوده و در سال 1345 شمسی احداث گردیده است.
این پارک دارای امکانات بهداشتی ، مسجد ، شهربازی ، میادین ورزشی ، مجتمع فرهنگی – هنری امام رضا (ع) ، کتابخانه و استخر شنا می باشد.


آرامگاه نادر
İmage


نادر شاه افشار موسس سلسله افشاریان در زمان خود با رشادت ایران را از انحطاط صفویان و تسلط افاغنه نجات بخشید اما به دلیل تغییر رفتار در اواخر عمر، به سال 1160هجری قمری به دست سردارانش به قتل رسید. بنای کنونی آرامگاه وی در سال 1340 هـ . ش با طرح و نقشه مهندس هوشنگ سیحون به اتمام رسید . این بنا مشتمل بر اتاق آرامگاه ، تالارهای موزه، ایوان ها ، راهروها ، تالار پذیرایی ، باغ ، محوطه ای زیبا و آب نمائی چشم نواز است . مجسمه مفرغی نادر سوار بر اسب از آثار هنری استاد ابوالحسن صدیقی بوده که ریخته گری آن در ایتالیا به انجام رسیده است


مقبره پیر پالان دوز
İmage

این مقبره متعلق به محمد عارف عباسی از عرفای بزرگ قرن دهم هـ . ق است و در شمال شرقی مجموعه حرم مطهر رضوی در ابتدای خروجی زیرگذر خیابان نواب صفوی قرار دارد . بنای مزبور چهار ضلعی بوده و دارای گنبدی پیازی شکل و ایوان آجری زیبایی است . در داخل بقعه و برنمای سقف ها بقایای نقاشی هایی از دوران صفویه وجود دارد . این بنا با کاشی های ساده فیروزه ای تزیین شده و تاریخ بنیان آن به سال 985 هـ . ق باز می گردد. اخیراً رواق ها و ایوان ورودی و صحن نیز به این آرامگاه افزوده شده است.
ییلاقات شاندیز
İmage

این مکان یکی از نواحی ییلاقی مشهد است که در بخش طرقبه و در فاصله 30 کیلومتری غرب مشهد در مسیر جاده مشهد به ابرده و زشک واقع شده است. چشمه سارها و باغ های فراوان ، فضای سرسبز و رودخانه، چشم اندازی بدیع به این منطقه بخشیده است.
این ناحیه یکی از نواحی عمده تولیدات صنایع دستی و بومی نظیر پوشاک چرمی و پوستی، اشیاء چوبی و انواع بافته های گیاهی می باشد.


بند گلستان
İmage

از جمله آثار تاریخی مشهد ، سدی قدیمی معروف به بند گلستان است که در 12 کیلومتری غرب مشهد و در حدود 4 کیلومتری طرقبه واقع شده است.
این بند از آثار دوران تیموری می باشد.


کوهستان پارک شادی
İmage

این پارک در دامنه تپه های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و در حدود 18 هکتار وسعت دارد . این پارک کوهستانی دارای امکانات تفریحی ، شهربازی ، اورژانس ، بانک ، فوریت های پلیسی ، غرفه های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می باشد.
مطالب مشابه :


تپه اشرف اصفهان

شهرداری منطقه چهار اصفهان نیز که متعهد به اتوماسیون اداری ناحیه 1 سایت تعاون ناحیه
سلول های یوکاریوت

سيان جرقويه اصفهان اتوماسیون اداری ناحیه 1 سایت تعاون ناحیه
پل های روی زاینده رود اصفهان

سيان جرقويه اصفهان اتوماسیون اداری ناحیه 1 سایت تعاون ناحیه
روستای همگین دهاقان اصفهان

سيان جرقويه اصفهان اتوماسیون اداری ناحیه 1 سایت تعاون ناحیه
دستگاه گوارش

سيان جرقويه اصفهان چهار لایه اصلی در روده کوچک وجود دارد و مخاط اتوماسیون اداری ناحیه 1
جاذبه های گردشگری مشهد

سيان جرقويه اصفهان بنای مزبور چهار ضلعی بوده و دارای گنبدی پیازی اتوماسیون اداری ناحیه 1
دلبستگی

سيان جرقويه اصفهان دلبستگی در چهار مرحله ایجاد می‌شود. اتوماسیون اداری ناحیه 1
برخورد مرگبار مینی‌بوس بنز 20فروردین 92

سيان جرقويه اصفهان اتوماسیون اداری ناحیه 1 سایت تعاون ناحیه
برچسب :