شکارچیان سیمرغ

مهدی هاشمی19.gif

قطعا در فهرست نهایی بهترین جشنواره جای دارد. او بعد از هفت سال دوری از سینما که به خاطر «روزگار قریب» بود،دوره پرکاری را پشت سر گذاشت. سه فیلم او در بخش مسابقه جشنواره جزو آثار شاخص هستند که مهدی هاشمی در هر سه فیلم نقش اصلی را بازی می کند. «آلزایمر» ، «آقا یوسف» و «مصائب چارلی» سه فیلمی است که مهدی هاشمی امسال کار کرده و به نظر می رسد بازی او در این فیلم آخری بیشتر از بیقه به چشم بیاید. او در «مصائب چارلی» نقش یک نفت فروش دوره گرد را بازی می کند که به خاطر علاقه اش به سینما،آپاراتی می خرد و سینمایی سیار راه اندازی می کند.با بیرون رفتن فیلم «هیچ» از بخش مسابقه،شاهکار مهدی هاشمی در جشنواره قبل نادیده گرفته شد. او این دوره امیدوار است یکی از برندگان سیمرغ بعد از بیست سال (دو فیلم با یک بلیت) باشد

 

پارسا پیروزفر01.gif

پارسا پیروزفر

امیدوار بود با فیلم کاهانی بازگشتی باشکوه به سینما داشته باشد. فیلمی که البته از بخش رقابتی خارج شد تا تعداد فیلم های پارسا پیروز فر به عدد یک برسد. او در فیلم جدید بهرام توکلی «اینجا بدون من» با گریمی متفاوت جلوی دوربین رفته. پیروزفر نقش کارگر یک کارگاه کفش دوزی را بازی می کند که در آستانه تعطیلی قرار گرفته است. بازیگران فیلم قبلی بهرام توکلی (لیلا حاتمی و شهاب حسینی در پرسه در مه) هر دو جزو جشنواره دوره قبل بودند و این نشان می دهد پارسا پیروزفر با «اینجا بدون من» شانس دیده شدن را دارد. او هم شرایطی مشایه با مهدی هاشمی دارد و حضورش در سریال «در چشم باد» باعث شد شش سال از عالم سینما دور آخرین حضور او در جشنواره به «مهمان مامان» برمی گردد که موفق شد برای بازی در نقش مکمل نامزد دریافت سیمرغ شود.

 

پولاد کیمیایی36.gif

فیلم به فیلم پخته تر می شود و این را می توان با مروری بر فیلم های کارنامه بازیگری اش فهمید. حضور جلوی دوربین مسعود کیمیایی برای هر بازیگری غنیمت است که پولاد طی 15 سال اخیر تقریبا از آن بهره مند بود. پولاد کیمایی البته طی سال های اخیر که به کمال رسیده،شانسی برای بردن جایزه نداشته است. نقش او در «سربازهای جمعه» آخرین حضور مسعود کیمیایی در جشنواره آن قدرها چشمگیر نبود تا دیده شود،در عوض او در «حکم» غوغایی به پا کرد. قهرمان زخم خورده ای که به ته خط رسیده بود و دست آخر به مرگی خود خواسته تن داد. هنوز سکانس فینال فیلم جایی که رضا تیر خورده روبروی عشق قدیمی اش نشسته و خنده تلخی بر لب دارد، از یاد تماشاگر نمی رود. پولاد حالا با «جرم» در جشنواره بیست و نهم حضور دارد. شاید این فیلم آخری کوله بار تجربه های پولاد باشد و ساعات خوشی در روز اختتامیه فستیوال برایش رقم بزند.

 

داریوش ارجمند24.gif

چه کسی پیش بینی می کرد پرکارترین بازیگر جشنواره امسال باشد؟ داریوش ارجمند بازیگر شاخص دهه شصت و هفتاد که اغلب در نقش های اصلی ظاهر می شد،مدتی است – مثل بیشتر بازیگران هم نسلش – فقط در نقش های مکمل جلوی دوربین می رود. منتها فرق ارجمند با دیگر بازیگران این است که او توانایی این را دارد که از یک نقش معمولی،شخصیتی تاثیر گذار و به یاد ماندنی بسازد. نقش کوتاهش در «رئیس» و بازی درخشانش در «اعتراض» همچنان در یادها باقی است. او امسال هم با فیلم دیگری از کیمیایی در جشنواره حاضر است. با اینکه نقش داریوش ارجمند در تدوین مجدد «جرم» کوتاه شده،اما بعید به نظر می رسد بازی او در نقش یک زندانی تاثیر گذار نباشد. او در فیلم حاتمی کیا هم نقش یک مامور امنیتی را بازی می کند. به غیر از این دو فلیم،داریوش ارجمند در «راه آبی ابریشم» و «پایان نامه» هم حضور دارد.

 

طناز طباطبایی20.gif

یک بار برای بازی در نقش مکمل (فیلم صداها) نامزد دریافت سیمرغ بلورین شده و این می تواند فصلی تازه در کارنامه بازیگری اش باشد. دقیقا از همان مقطع به بعد طناز طباطبایی دیگر انتخاب نمی شود،انتخاب می کند. او سال قبل در فیلم «مرهم» بازی کرد و امسال با حاتمی کیا و بهرامیان همکاری کرد تا مشخص شود کلاس بازیگری او تغییر کرده است. طباطبایی البته این شانس را ندارد که با شاهکارش یعنی فیلم داود نژاد در جشنواره مورد قضاوت قرار بگیر. آنهایی که «مرهم» را دیده اند، بازی طباطبایی در نقش یک معتاد فراری را استثنایی ارزیابی کردند. فیلمی که می توانست نام او را در جشنواره بیست و نهم ثبت کند،جایی در بخش رقابتی ندارد. او در فیلم حاتمی کیا «گزارش یک جشن» در نقش یک بازیگر مکمل ظاهر شده است. حضورش در تئاتر مهرجویی که این روزها مشغول تمرین آن است،مهر تاییدی است برای توانایی های این بازیگر.

 

نگار جواهریان14.gif

سال قبل سیمرغ بهترین بازیگر را برای «طلا و مس» دشت کرد اما این دلیل نمی شود حضور متفاوتش در دو فیلم شاخص بخش مسابقه نادیده گرفته شود. نگار جواهریان با همین انتخاب هایش چند پله بالاتر از دیگر بازیگران هم نسلش ایستاده است. او در «یه حبه قند» نقش «پسندیده» دختر دم بخت یک خانواده سنتی را بازی می کند که برای برگزاری یک مراسم عروسی دور هم جمع شده اند. بازی های فیلم های میر کریمی همیشه چشمگیر بوده و گفته می شود این موضوع درباره تمامی بازیگران فیلم تازه او صدق می کند. جواهریان به غیر از «یه حبه قند» در فیلم بهرام توکلی هم بازی کرده. بازی او در نقش یک دختر معلول شاید از جهاتی شبیه به نیمه دوم «طلا و مس» باشد. کمتر سابقه داشته یک بازیگر در دوره پیاپی جشنواره سیمرغ بگیرد اما حداقل نام جواهریان می تواند در میان برگزیدگان بهترین بازیگر زن قرار بگیرد

04.gif24.gif33.gif


مطالب مشابه :


برندگان سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر 1392 / اختتامیه جشنواره فیلم فجر 92+ اسامی

گوناگون - برندگان سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر 1392 / اختتامیه جشنواره فیلم فجر 92+ اسامی
جشنواره فیلم فجر

فیلم سینمایی ملکه به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر ساعت 16 در سینما سیمرغ و سایت مشهد سینما.
صفحه:سینما آفریقا

مشهد سینما mashhad-cinema - صفحه:سینما آفریقا کدام کارگردانان برای سیمرغ فجر رقابت
گلچهره

مشهد سینما پایان اکران سیمرغ ۰۱ /۱۱/۱۳۹۰ سایت. فيلم سينمايي گلچهره
در کمال ناباوری سیمرغ بهترین فیلم به رستاخیز رسید......!

استاد سینما ابراهیم حاتمی کیا - در کمال ناباوری سیمرغ بهترین فیلم به رستاخیز رسید !
برگزیدگان جوایز سیمرغ بلورین بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر

سینما - تئاتر بال - برگزیدگان جوایز سیمرغ بلورین بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر - خبرهای
شکارچیان سیمرغ

۝ بررسی تخصصی اخبار سینما ۝ - شکارچیان سیمرغ - خوش آمدید به biaaatoo.blogfa.com.به همه مطالبی که
برگزیدگان سیمرغ‌های سی‌امین جشنواره فیلم فجر

نیمی از سیمرغ‌ها برای سه فیلم دفاع صفحه اصلی سیاست اقتصاد سینما با حال ترین سایت خبری
برچسب :