بانک توسعه آسیایی

تاریخچه

مفکوره ایجاد این بانک بار اول در ۱۹۶۲ ظهور نمود. زیرا درآن ایام کشورهای آسیائی از همکاری بانک جهانی در محدوده قرار داشتند. در ۲۲ اگست ۱۹۶۶ این بانک رسماً اغاز بکارنمود. جاپان جایگاه سهم دار دایمی را اختیار نمود. در اخیر سال ۱۹۷۲ جاپان دارای سهم ۱۷۳٫۷ میلیون دالر (۲۲٫۶ فیصد از جمع سرمایه) وایالات متحده امریکا داری سهم به ارزش ۱۲۲٫۶ میلیون (۵۹٫۶ فیصد از مجموعه سرمایه) را داشتن. ایالات متحده امریکا ۱٫۶میلیون را در بخش مخصوص این بانک تخصیص داده بود.

  • پس از تاسیس بانک، کشورهای چون مالزیاندونزیفلپینتایلندکوریا جنوبی اخذ قرضه نمودن. این کشورها ازسال۱۹۶۷-۱۹۷۲ از مجموع سرمایه بانک ۷۸٫۸ فیصذ سرمایه را قرض نمودن. جاپان بیشترین مفاد یعنی ۴۱٫۶۷رانصیب شد. درسال ۱۹۶۸ بانک صد میلیون را در بخش زراعت تخصیص داد. از سال ۱۹۶۶-۱۹۷۲ «ناکشی وطنه بی» رئیس این بانک بود.

|باازدیاد مفاد، جاپان توانست سهم خودرا بیشتر نماید. جاپان درسال۱۹۷۲ ۳۰٫۴ ٪ سهیم درسال۱۹۸۱ ۳۵٫۵٪ سهیم در سال۱۹۶۸ ۴۱٫۹٪ سهیم در بانک گردید. در سال‌های ۱۹۷۳-۱۹۸۶ ۴۵٫۱ ٪ کشورهای اروپائی و۱۲٫۹٪ امریکا از مجموع ۲۹٫۴ ٪سرمایه سهیم بود. در سال ۱۹۹۳ جاپان ۵۰ ٪ سهیم را گرفت. و جاپان محور اصلی این بانک گردید. از مجموعه ۳۰٫۴ فیصد سرمایه بانک،اروپا ۳۹٫۸۵٪ و امریکا ۱۱٫۷ فیصد سهم دار بودند.

سازمان

این بانک دارای شورا هیت مدیره رئیس و معاون می‌باشد. هر کشور عضو دارای یک نماینده در بانک میداشته باشند. رئیس معمولا جاپانی است چون جاپان بزرگتریت سهم دار اند. این بانک دارای ۲۴۰۰ کارکن اند که اکثرکارکنان این بانک فلیپینی است. این بانک دارای ۶ تاسیسات در شهرهای مانده لویانک، مانیلا؛ مترو و فلپین میداشته باشد. البته در هرکشور عضو یک نمایندگی دارند.

پروژه‌های بزرگ

این بانک از بدو تاسیس پروژه‌های زیادی را بنا نموده‌است. می‌توانیم ازچند پروژه بزرگ ان نام ببریم.

  • . پروژه راه اهن حیرتان افغانستان
  • . سرمایه گزاری دانشگاه ایالتی اوتار
  • . پروژها اضطراری وحمایت از حادثات زلزله و سونامی (اب خیزی بحر) در اندونیزیا
  • . برنامه مکونگ
  • . استراتژیک مشارکت بخش خصوصی برای کاهش فقر شهری در فیلیپین
  • . ارزیابی وتدارک عبور خط لوله گاز از افغانستان که قبلا از طرف کمپنی یونوکال پیشنهادشده بود.
  • . تخصیص ۱٫۲میلیارد دالر ازبحران قریب الوقوع در پاکستان و پروژه‌های تولید برق به انعده از کشورهای که نیاز مبرم به انرژی برق دارند.
  • . پروژه راه اهن درمنطقه کوهستانی غرب هویئی و نواحی شمال شرقی شهر چونگ کینگ کشور چین
  • . تخصیص کوچک به منظور حمایت از انعده کمپنی‌های که ارتباط با دولت دارند. که پاکستان و هند در زمره شامل ا ند.

اعضا

جاپان و امریکا از بزرگ ترین سهمداران این بانک می‌باشد درسال ۲۰۰۷ هریک از دو کشور در بانک ۱۵٫۵۷ ٪سهم دارند. این بانک درسال ۲۰۰۷ دارای ۶۷ عضو بود. تایوان نیز از سهم داراین بانک بودپس ازاینکه متعلق به کشورچین گردید. سرمایه هردو به سهم واحد تبدیل گشت که بدین صورت کشورچین نیز حایز سهم بیشتر گردید.

اثربخشی این بانک در منطقه

پس از تاسیس این بانک کشورهای منطقه پیشنهادهای درمورد اصول قرضه تقدیم نمودن بانک قرضه‌های خویشرا زیاده در امورات عام والمنفعه بکار می‌برد. چنانچه ۱ بیلیون دالر را بمنظورکار و توسعه تجارت در ویتنام تخصیص داده‌است. کمک به سیل زدگان پاکستان، بهبود جاده در بوتان، پروژهآب آشامیدنی در مناطق روستائی کمبوجه، حفاظت از دریاچه تونله بمنظورتلاش از حفاظت ذخارماهیان و کارماهی گیری. و ساختن راه بیمارستانمعابد و بازاردر کمبوج. حمایت از جاده چای بین چین و لاهو، تجدیدحیات اموزشی و ارتقا سویه اموزش در بنگلادش، وساختن پل مدرسه و کودکستان. به همین ترتیب صدهاپروژه کوچک ازقبیل چاپ کتاب درسی، تغیر رشته اضطراری، ساختمان برگشت بهتر به خانه، توسعه اموزش کمپیوتر، کمک به خانواده‌های فقیر، و غیره بمنظور رفاه بشری بنا نهاده‌است.[۱]

 


مطالب مشابه :


آموزش اطلاع از مانده حساب کارت بانک توسط اینترنت

farshi ghodsi - آموزش اطلاع از مانده حساب کارت بانک توسط اینترنت - فنی مهندسی
آموزش اطلاع از مانده حساب کارت بانک با اینترنت

مانده حساب بانک تجارت : برای اطلاع از مانده حساب کارت بانک تجارت خود نیز بدون عضویت در سایت
آسان خرید، آسان خرید بانک تجارت

فروشگاه نوین بهداشت - آسان خرید، آسان خرید بانک تجارت - رنگ مو، پودر دکلره، اکسیدان، محصولات
گزارش مجمع بانک تجارت

ir-analysis - گزارش مجمع بانک تجارت - تجزيه و تحليل بنيادي شركتهاي بورسي و آموزش مفاهيم مالي
تصويب صورت‌هاي مالي دو بانك دولتي

بانک و توسعه Bank and Development - تصويب صورت‌هاي مالي دو بانك دولتي - اخبار بانک ملی و شبکه بانکی
بانک توسعه آسیایی

تجارت و اقتصاد - بانک توسعه این بانک دارای ۶ تاسیسات در شهرهای مانده لویانک، مانیلا؛ مترو
اس ام اس بانك چيست؟

بانک تجارت مفتخر است تا خدمات قابل ارایه از طریق سیستم پیام کوتاه تجارت: 1- دریافت مانده و
برچسب :