گزارش حادثه و امداد در یال سرداغ دماوند
از این پس فرود دشوار حسین آغاز می­شود و او تمام مسیر را که در بسیاری از نقاط یخی یا صخره­ای است به صورت نشسته و در حالی که مهدی پای شکسته­اش را از پایین در دست گرفته بوده پایین می­آید و نهایتا پس از 5/7 ساعت تلاش در ساعت 1:30 دقیقه­ی بامداد به چادر می­رسند.
در این حین ابوالفضل نیز با جستجوی زیاد، محلی را می­یابد که موبایل آنتن دهد و یک پیام کوتاه به احسان پرتوی­نیا همنورد باشگاهیش در کرج، ارسال کرده و تقاضای کمک می­کند . گفتنی است که از خوش حادثه کمتر از یک هفته پیش آنتن مخابرات در ناندل نصب شده و منطقه تحت پوشش تلفن همراه قرار گرفته بود!

تشکیل ستاد امداد
ساعت 22:30 چهارشنبه شب، احسان پرتوی­نیا از حادثه مطلع شده و بلافاصله کوه­نوردان باشگاه دماوند و خانه کرج را در جریان می ­گذارد. سهند عقدایی از باشگاه دماوند و مجید ثقفی از خانه­ کرج اولین کسانی هستند که به همراه احسان در نخستین ساعات بامداد پنج­شنبه عازم منطقه شده و جهت هماهنگی برای پرواز هلی کوپتر در پایگاه هلال احمر آبعلی مستقر می شوند.  همچنین ستاد امداد نیز به مدیریت وحید بهرامی مدیرعامل باشگاه دماوند و همکاری مژگان خلیلی در تهران تشکیل شده و تماس برای سامان دهی سایر گروههای امدادی آغاز می­شود.
طبق اطلاعات کسب شده مشخص می­گردد وحید طهوری از اعضای باشگاه  دماوند در آن شب در ناندل حضور داشته و قصد داشته با تنی چند از کوه­نوردان اردبیلی روز بعد برای صعود یال شمالی عازم شود. لذا پس از برقراری تماس مقرر می­گردد ایشان در اولین ساعات صبح جهت امداد راهی منطقه شوند. همچنین مهدی حبیبی و هومن درخشانی نیز از کوه­نوردان باشگاه آرش شبانه سوی ناندل حرکت کرده و در میان راه وسایل امدادی نظیر برانکارد تاشو و آتل را از پایگاه هلال احمر آبعلی دریافت می کنند.
صبح پنج شنبه ساعت 5:30  نخستین گروه شامل وحید طهوری، مهدی حبیبی، هومن درخشانی و سه تن از کوه­نوردان اردبیلی به نامهای سیاوش شهباززاده، مسلم نجفی و ایرج معانی از ناندل راه می افتند. ایشان در راه به گروهی از کوه­نوردان تهرانی بر می خورند که از صعود قله­ی دماوند در حال بازگشت بوده­اند که پس از شرح حادثه دو تن از ایشان نیز به نامهای امیر گودرزی و مصطفی گلستانی همراهشان می­شوند.
در ساعت 8:00 گروه دوم شامل سهند عقدایی، مجید ثقفی و منوچهر رحمانی از باشگاه دماوند ناندل را ترک می کنند. سهند عقدایی سرپرستی امداد را در منطقه بر عهده می­گیرد و احسان پرتوی نیا نیز برای راهنمایی امدادهوایی در آبعلی مستقر می­ماند. همچنین هماهنگ می­شود که آقای ماشاالله صالحی راهنمای محلی ناندل با چند راس قاطر عازم محل حادثه شود.
در ساعات بعدی و تا پیش از ظهر نیز به تدریج دوازده نفر از اعضا و دوستان باشگاه دماوند به منطقه رسیده و حرکت خود را آغاز می کنند که اسامی ایشان به شرح ذیل می­باشد: مهدی دانشمند، مهدی کریمخانی، محسن عسکری، رضا گلباز، ثریا احمدپور، شیما شادمان، وحید سلمانی، قاسم ابوالحسنی، حسن دهره­صبح، اکبر آقاخانی و محمد شکوهی.
در ساعت 14:00 پنج نفر از اعضای تیم نخست شامل وحید طهوری، مهدی حبیبی، سیاوش شهباززاده، ایرج معانی و مسلم نجفی به محل چادر مصدوم می­رسند و عملیات انتقال حسین ابوالحسنی را با همراهی دو همنوردش آغاز می­کنند. ایشان با بستن آتل به پای حسین، او را بر روی برانکارد بسته و با چند رشته طناب بر روی برفچالها حمایت کرده و پایین می­فرستند. در ساعت 14:30 هلی کوپتر امداد هلال احمر وارد آسمان منطقه می­شود و ضمن چندین بار گشت زنی به این نتیجه می­رسد که امکان نزدیک شدن به محل مصدوم را ندارد و احسان پرتوی نیا و یکی از امدادگران هلال احمر را 500 متر پایین تر پیاده می­کند. هلی کوپتر در حوالی ساعت 15:30 دقیقه بار دیگر به منطقه می­آید و این بار مقداری وسایل فنی که پیش­تر توسط احسان آماده شده بود و یک برانکارد فایبرگلاس را که مخصوص حمل مجروح  روی برف می باشد پایین می­اندازد و بازمی­گردد.


در ساعت 16:00 به تصمیم سرپرست، کمپی جهت شب­مانی در مسیر برفچالی که مصدوم در حال انتقال بود در ارتفاع 3500 متری برقرار می­شود و به محض رسیدن ایشان، حسین به چادر انتقال می­یابد. در ادامه  به علت کم بودن امکانات شب­مانی، مقرر می­شود آن 5  نفری که حمل مصدوم را تا آن نقطه انجام داده به همراه هومن گلستانی عازم ناندل ­شوند و مابقی افراد که 10 نفر بوده­اند در دو چادر اسکان می­یابند. همچنین به 12 نفری که برای کمک رسانی در حال  پیش­روی در دشت ناندل بوده­اند و قاطرچی اطلاع داده می­شود که بازگردند.
در این شب حسین ابوالحسنی در حد ابتدایی پرستاری شده و پایش بدون آنکه از کفش بیرون آورده شود مجددا آتل بندی می­شود.
جمعه صبح با بستن حسین به برانکارد فایبرگلاس، انتقال مجدد او آغاز می­شود

و طی دو ساعت به دشت ناندل، در محلی مسطح که مناسب فرود هلی­کوپتر باشد منتقل می گردد. از دیگر سو برنامه­ی حمل زمینی نیز به موازات آغاز شده و 12 نفر  دیروزی مستقر در ناندل به همراه گروهی جدید شامل محمد نوروزی و سه تن از کوه­نوردان باشگاه آرش به نامهای فرهود فرهادی، پیمان بلیغ و علی جندقی و همچنین ماشاالله صالحی با قاطرهایش حرکت خود را جهت انتقال احتمالی زمینی آغاز می­کنند.
در ساعت 10:00 یک فروند هلی­کوپتر بزرگ  ام آی17 هلال احمر وارد آسمان منطقه شده و پس از یافتن تیم در نزدیکی ایشان به زمین می­نشیند و مصدوم و کلیه­ی امدادگران را برداشته و به پایگاه امداد هلال احمر آبعلی منتقل می­کند و از آنجا حسین ابوالحسنی به همراهی سهند عقدایی با یک دستگاه آمبولانس به بیمارستان میلاد اعزام شده و با هماهنگی پیشاپیش وحید بهرامی بلافاصله به اتاق عمل می­رود.
هم­اکنون چند ساعتی است که عمل جراحی­ حسین خاتمه یافته و به بخش منتقل شده­ است. او در حال حاضر به هوش آمده و وضع عمومی­اش رضایت بخش است. پزشکان گفته اند که به سبب امکان عفونت، بخشی از عمل جراحی که شامل گذاشتن پلاتین در پای اوست فعلا انجام نشده و در روزهای آینده طی جراحی دیگری صورت خواهد پذیرفت. طی این حادثه استخوان درشت نی پای راست او شکسته، قسمتی از آن از پوست خارج شده و باعث خون­ریزی نسبتا شدیدی شده بود.
محل بستری: بیمارستان میلاد، بخش جراحی ارتوپدی مردان، طبقه پنجم، اتاق 31، تلفن: 82033501
ساعت بازدید: 2 تا 4 بعد ازظهر

تشکر ویژه باشگاه دماوند از:

همکاران ستاد حادثه در تهران: وحید بهرامی، مژگان خلیلی، پورنگ پورحسین، علی شادلو، مریم خمسه، شهامرز وحیدی، لیلا اسفندیاری، فرح منصوری، علی افسر، زهرا بایرام نژاد، سیامک شایان­پور، سبکرو
رئیس شیفت بیمارستان میلاد دکتر پورمازاد،

امدادگران منطقه: سهند عقدایی، احسان پرتوی نیا، مجید ثقفی، منوچهر رحمانی، مهدی حبیبی، هومن درخشانی، وحید طهوری، سیاوش شهباززاده، مسلم نجفی، ایرج معانی، مصطفی گلستانی، امیر گودرزی، مهدی فرهادی، ابوالفضل عظیمی، لیلا ابراهیمی، مهدی دانشمند، مهدی کریمخانی، محسن عسگری، رضا گلباز، ثریا احمدپور، شیما شادمان، وحید سلمانی، قاسم ابوالحسنی، حسن دهره­ صبح، اکبر آقاخانی، محمد شکوهی، محمد نوروزی، فرهود فرهادی، پیمان بلیغ، علی جندقی و ماشاالله صالحی.

مدیران و پرسنل هلال احمر: معاونت امداد نجات هلال احمر دکتر اسکاش،ریاست هلال احمر آبعلی آقای غادی، ریاست هلال احمر کرج آقای منتظری، مهندس پورمحمدی، دکتر فرنقی، علی افشار، رجبی 


در همین رابطه روزنامه ایران
                      واحد مرکزی خبر
  


مطالب مشابه :


برخی از مقالات باارزش دکتر گلکار؛ مرتبط با طراحی شهری

Birmemar بیر معمار - برخی از مقالات باارزش دکتر گلکار؛ مرتبط با طراحی شهری آرش ثقفی
آدرس باشگاهای سوارکاری در تهران

تهران- باشگاه سوارکاری آرش نوع باشگاه : دکتر ارفع سلمان ثقفی
مختار ثقفی که بود ؟

گفتارهای حکیمانه - مختار ثقفی که بود ؟ - اصول روانشناسی برای دوستداران موفقیت مادی و معنوی
اسامی 80 رتبه زیر 20 موسسه پژوهش

سایت دکتر ایوزیان آرش کوشانی آرش محسن ثقفی. 18.
موسیقی وقتی اصیل باشد، جهانی می شود

گفت و گو با دکتر داریوش ثقفی موسیقی وقتی اصیل باشد، جهانی می آرش نصیری (روزنامه نگار)
عناوین پایان نامه های حقوق جزا و جرم شناسی (کارشناسی ارشد و دکتری)

» دکتر محمود آنها باجرم تیموری،آرش 1103 1352 جاوید صلاحی جرم و فلسفه مجازات ثقفی
گزارش حادثه و امداد در یال سرداغ دماوند

سهند عقدایی از باشگاه دماوند و مجید ثقفی از خانه­ کرج باشگاه آرش شبانه سوی ناندل
مجلات مدیریتی فارسی

دکتر سید مهدی الوانی، دکتر حسن میرزایی اهرنجانی، دکتر علی ثقفی، دکتر علی آرش پازوكي
برچسب :