آخرین وضعیت صدرا، پست‌بانک و بانک‌های آرین و تات اعلام شد

این بانک به دلیل اتمام سال مالی منتهی به 29 اسفند 90 و لزوم اصلاح اساسنامه در اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار در خصوص ادغام بانک تات با موسسات صالحین و آتی و انتخاب نمایندگان و تعیین حدود اختیارات آنها و طی تشریفات قانونی لازم در امر ادغام ، ساعت 9 و 10 صبح پنج شنبه مورخ 29 تیر مجامع سالانه و فوق العاده ایی را تشکیل خواهد داد اما بحث ادغام این بانک مورد قبول سازمان بورس نیست.

از سویی دیگر بانک آرین هم که در 27 تیرماه مجمع سالانه‌ای را برگزار خواهد کرد با عدم آینده‌ای روشن در ادامه فعالیت روبرو شده و با لغو مجوز آن در اسفند سال گذشته، حدود 3 هزار سهامدار نمی‌دانند آینده این بانک و مهمتر از آن سرمایه آنها با چه سرنوشتی روبرو خواهد شد.

علاوه بر این در پی توقف نماد معاملاتی پست بانک در 7 تیرماه، شایعاتی مبنی بر برگزاری مجمعی در سال گذشته و تقسیم سود 20 میلیارد تومانی در آن مجمع و همچنین تعدیل منفی سود هر سهم آن در برخی محافل شنیده شده است.

در کنار این موارد اعلام زیان 142 تومانی هر سهم صدرا که به تازگی رسما" منتشر شده، حاشیه‌ها و نگرانی‌هایی را برای سهامداران آن ایجاد کرده است.

در رابطه با این چهار شرکت و بانک امیرحمزه مالمیر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس توضیحاتی را ارائه کرد که در این گفت‌وگو می‌خوانیم.

*تکذیب و تایید دو شایعه پست بانک و نامشخص بودن مجمع در پیش روز

فارس: آیا شایعه برگزاری مجمع سالانه پست‌بانک در سال گذشته و تقسیم سود 20 میلیارد تومانی آن که موجب نگرانی سهامداران شده صحت دارد یا خیر؟

مالمیر: خیر. به هیچ وجه صحت ندارد. اگر همچنین مجمعی برگزار شده باشد به هیچ عنوان وجاهت قانونی نخواهد داشت،چرا که باید سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر از برگزاری مجمع و تصمیمات اتخاذ شده آن مطلع شود.

فارس: مدیرعامل این شرکت مشمول اصل 44 حدود دو هفته پیش اعلام کرده  است وزارت اقتصاد به نامه ارسالی وی مبنی بر برگزاری مجمع سالانه در تیرماه جواب داده و اعلام آمادگی کرده است.  به نظر شما این مجمع در تیرماه برگزار خواهد شد؟

مالمیر: ارسال نامه مدیرعامل به وزارت اقتصاد برای برگزاری مجمع سالانه بی‌معنی است،چرا که هیئت مدیره شرکت باید مجمع را دعوت کند.این درحالی است که هر شرکتی از جمله پست بانک باید از طریق سامانه کُدال آگهی دعوت به مجمع را ارسال و منتشر کند که تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است،بنابراین زمان و چگونگی برگزاری مجمع سالانه آن به طی مراحل قانونی نیاز دارد.

فارس: شایعه شده است سود هر سهم سال مالی گذشته پست بانک با تعدیل منفی روبرو شده، آیا این موضوع درست است؟

مالمیر: متاسفانه بله. طبق بررسی‌های به عمل آمده از صورت‌های مالی سال 90 نسبت به 89، پیش‌بینی سود هر سهم این شرکت با تعدیل منفی روبرو شده است.

فارس: با این اوصاف نماد این شرکت چه زمانی و تحت چه شرایطی باز خواهد شد؟

مالمیر: در ابتدا باید برنامه برگزاری مجمع و همچنین پیش‌بینی هر سهم سال 91 به سازمان بورس ارائه شود تا مقدمات بازگشایی نماد آن مهیا باشد.

*عدم اجازه ثبت صورت جلسه مجمع بانک تات/مجمع مشروط بانک آرین

فارس:بانک تات اخیرا اعلام کرده 29 تیرماه دو مجمع سالانه برگزار خواهد کرد، آیا از نظر سازمان بورس در این دو مجمع زمینه طرح ادغام بانک تات با دو موسسه دیگر وجود دارد؟

مالمیر: در این دو مجمع خیر، چرا که در حالی هنوز اطلاعات مورد نیاز برای بررسی ادغام این بانک به سازمان بورس ارسال نشده که از طرفی دیگر بحث ادغام باید حتما در دستور جلسه مجمع فوق‌العاده باشد که چنین دستور جلسه‌ای مشاهده نمی‌شود.

فارس:‌با این اوصاف اگر در این مجمع موضوع ادغام بانک تات مطرح و به تصویب سهامداران برسد،‌سازمان بورس چنین ادغامی را انجام خواهد داد؟

مالمیر: دراین صورت اجازه ثبت صورت جلسه مجمع را نخواهیم داشت.

فارس: بانک آرین هم 27 تیرماه مجمع سالانه‌ای را برگزار خواهد کرد آیا این بانک می‌تواند با توجه به عدم مشخص شدن آینده فعالیت آن سودی را تقسیم کند؟

مالمیر: خیر، این بانک می‌تواند مجمع سالانه مربوطه را برگزار کرده و به جز موضوع تقسیم سود و  انتخاب اعضای هیات مدیره می تواند در سایر موارد تصمیم‌گیری کند بنابراین به دلیل اینکه سود این بانک تعیین تکلیف نشده موضوع تقسیم سود و انتخاب اعضای هیات مدیره باید در مجمع دیگری که در آینده مشخص خواهد شد تصمیم‌گیری شود.

*توضیحاتی درباره زیان 142 تومانی هر سهم صدرا

فارس:شرکت صدرا در حالی با توقف نماد از 20 اسفند سال گذشته تا کنون روبرو است که امروز صورت‌های مالی این شرکت منتشر و طی آن مشخص شد هر سهم صدرا با بیش از 142 تومانی زیان همراه شده است. در این رابطه چه نکته‌ای دارید؟

مالمیر: بله شب گذشته در حالی گزارش فعالیت این شرکت منتشر شده که بررسی‌ها حاکی از این است که به ازای هر سهم صدرا در سال مالی گذشته 1426 ریال زیان پیش‌بینی شده است. این در حالی است که 100 تومان هم بابت تعدیل سنواتی زیان اضافه شده و موجب تشکیل زیان انباشته قابل توجهی برای این شرکت شده است.

همچنین بعد از افشای صورت‌های مالی،حسابرس هم مواردی را در مورد این شرکت اعلام کرده که باید مدنظر سهامداران قرار گیرد.

فارس: با این شرایط نماد معاملاتی صدرا چه زمانی باز خواهد شد؟

مالمیر:هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته‌ایم. چون پیش‌بینی سود هر سهم سال 91 آن باید مورد بررسی دوباره و جدی‌تر قرار گیرد، چرا که این متغیر در گذشته با اطلاعات قدیمی اعلام شده اما با در نظر گرفتن آخرین وضعیت صدرا پیش‌بینی‌های اعلامی قابلیت اتکا ندارد؛ در این رابطه امروز صورت‌های مالی حسابرسی‌شده صدرا هم در سامانه کُدال منتشر می‌شود.

فارس:با توجه به درگیر بودن تعداد زیادی از سهامداران حقیقی با شرکت صدرا چه توصیه‌ای به سهامداران دارید؟

مالمیر:توصیه ما به سهامداران به این شرکت و همه شرکت‌های این است که همه اطلاعات و گزارش‌های هیئت مدیره و صورت‌های مالی شرکت‌ها را مورد توجه ویژه قرار داده و توجهی به شایعاتی مانند به کف رسیدن قیمت سهام نداشته باشند.

فارس:با توجه به تغییر بسیار قابل توجه در عملکرد این شرکت آیا بهتر نیست جلسه معارفه‌ای هم برای سهامداران برگزار شود تا مدیران آن به ابهامات و سوالات سهامداران پاسخ دهند؟

مالمیر:درحالی مجمع صدرا 27 تیرماه برگزار خواهد شد که سهامداران می‌توانند نکات مدنظر خود را با مدیران این شرکت در میان بگذارند. با این حال با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران غیر سهامداران شرکت هم ممکن است سوالات و ابهاماتی داشته باشند  باید در مورد برگزاری جلسه معارفه قبل از گشایش نماد این شرکت تصمیم گیری کرد تا همه سرمایه‌گذاران قادر به طرح سوال و رفع ابهام باشند.بنابراین در مورد بررسی خواهیم کرد.


مطالب مشابه :


نام بانک آینده بالاخره در سایت بانک مرکزی درج شد

بانک مرکزی نام بانک تات را از لیست بانک‌ها حذف و نام بانک آینده را در لیست اسامی بانکهایی که
آخرین وضعیت صدرا، پست‌بانک و بانک‌های آرین و تات اعلام شد

EPSnews - آخرین وضعیت صدرا، پست‌بانک و بانک‌های آرین و تات اعلام شد - اخبار/ گزارش و تحلیل
لغو مجوز صالحین ، تات و آتی / بانک آینده جایگزین بانک تات ، موسسه صالحین و آتی شد!

موسسه مالی و اعتباری اعتماد ایرانیان - لغو مجوز صالحین ، تات و آتی / بانک آینده جایگزین بانک
سود سال 91 بانک دی اعلام شد

بورس آنلاین - سود سال 91 بانک دی اعلام شد - اخبار تحلیلها گزارشات و شایعات بورس سهام یاب
بانک سرمایه رکورد پرداخت سود روز شمار را شکست

بانک سرمایه sarmayeh - bank - بانک سرمایه رکورد پرداخت سود روز شمار را شکست - سهامداران
برچسب :