آثار تاريخي و مكانهاي ديدني شهر اروميه

ساختمان شهربانی

موقعيت فعلي :

در حال حاضر این بنا با نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارومیه واقع در استان آذربایجانغربی،شهرستان ارومیه و به نشانی میدان انقلاب مربوط به دوره پهلوی اول با مالکیت دولتی در تاریخ 22/04/1379 و با شماره ثبتی 2761 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قبلاً مالك اين بنا نيروي انتظامي ناحيه آذربايجان غربي بوده که در اوايل سال 1385 از طرف سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان غربي خريداري شد و در حال حاضر در مالکیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارومیه قرار دارد.

تاریخچه بنا :

اين ساختمان كه قدمتي 70 ساله دارد در سالهاي آخر سلطنت پهلوي اول 1316-1315 به بعد به فاصله دو سه سال بعد از احداث ساختمان شهرداري، ساختمان شهرباني (نظميه سابق) توسط «ملا اوستا» (معمار ساختمان شهرداري) در ضلع شرقي ميدان ایالت اجرا شد.

مشخصات بنا :

اين بنا شامل 2 طبقه همكف و اول و يك حجم كوچك در طبقه دوم به احتساب يك زيرزمين كوچك در بخش غربي بنا در زميني به مساحت 2328/22   متر مربع  و به زيربناي 1808/69‌ متر مربع (زيرزمين 77/43  ، همكف 803/16 ، طبقه اول 803/63 و طبقه دوم 124 متر مربع ) اجرا شده است.

بنا داراي يك ورودي اصلي در جبهه غربي و يك ورودي درجه دوم در جبهه شرقي است. در هريك از اين دو جبهه يك ورودي فرعي تر نيز وجود دارد. ورودي اصلي بنا از طريق عناصر خطي و صفحه اي معماري كه خود را به صورت ستون و بالكنهاي پيش آمده نشان داده اند و از طريق چند پله عريض در مركزي ترين نقطه نماي شمالي- غربي تعريف شده است. علاوه بر ورودي اصلي، اين بنا ارتباط خود را با خيابان امام در جبهه شرقي و خيابان اميني در جبهه غربي از طريق ورودي فرعي ديگري نيز ممكن ساخته است.

ساخت، مواد و مصالح :

مصالح عمده بكار رفته در اين بنا ، آجر، چوب و سنگ، و ملات بكار رفته در آن شفته آهك و استراكچر سقف آن نيز چوبي و پوشش بيروني سقف شيرواني مي باشد. داراي ظاهري ساده است و تزئينات آن عمدتاً در قالب قاب پنجره ها خلاصه مي شود. جنس درب و پنجره ها تماماً از چوب بوده و تناسبات پنجره ها در نما عمدتاً بصورت مستطيل كشيده است كه بصورت عمودي در نما قرار گرفته‌اند.

در پلان ساختمان شهرباني راهرويي با عرض 3 متر دسترسي به تمام فضاهاي كوچك را امكان ‌پذير مي‌سازد و يك شكست متقارن 115 درجه در هندسه پلان باعث ايجاد تنوع در اين راهرو يكدست شده است. گستردگي پلان در طول يك محور باعث شده تمام فضاها بتوانند از نور مستقيم استفاده نمايند.

نماها :

قبل از مرمت اين بنا در سال 1385، بيشترين سطح مصالح نما را سيمان سفيد شكل مي داد و قابهاي اطراف پنجره ها با رنگ سبز رنگ آميزي شده بود ولي در مرمتهاي اخير اين پوشش حذف و به فرم اوليه بازسازي شد.

نماي شمالي- غربي كه سطح قابل توجهي از ميدان انقلاب را به خود اختصاص داده نماي اصلي بنا محسوب مي‌شود. نماي غربي و نماي شرقي به طور كل در يك موقعيت نسبتاً مساوي قرار دارند ولي قرارگيري جداره شرقي در خيابان امام كه از مهمترين شريانهاي شهري مي باشد برتريهاي نماي شرقي را به غربي مشخص مي‌سازد.

منبع: سايت اداره كل ميراث فرهنگي استان آذربايجان غربي

وبگاه: http://www.wazchto.ir/mods.php?id=Info_Center&task=readpage&pid=88

 


مطالب مشابه :


مطالعات مطالعات طراحی مجتمع كودكان بي سرپرست رساله مطالعات طراحی مجتمع كودكان بي سرپرست پروژه طرح مط

1-4-1- مقايسه محيط خانواده با پرورشگاه دانلود نقشه ، دانلود پلان آماده پروژه معماری
مطالعات طراحی مجتمع کودکان بی سرپرست

دانلود پروژه های معماری www. irannb.com ۱-۴-۱- مقایسه محیط خانواده با پرورشگاه ۶-۵-۱- پلان
مطالعات مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست ۱۱۵ص – شیرخوار تا ۱۲ ساله

دانلود پروژه های معماری www. irannb.com پروژه زبان فنی پلان اتوکدی خانه پرورشگاه
معماری كبوترخانه ایرانی، اولین بنای ضد زلزله جهان

دانلود مقاله pdf ( سایت پلان) این كفترخان های عظیم شش بار بزرگ تر از بزرگ ترین پرورشگاه
وظایف قانونی پزشکان

» پلان کلی از مدارس، کارخانجات و پرورشگاه های کودکان و یا محیط » دانلود نمونه
وضع حقوقى فرزندخواندگى در ايران -اسدالله امامى

حقوق و قانون ایران،ارشد حقوق،آزمون مشاوران حقوقی،آزمون وکالت،دانلود مقالات حقوقی و فقهی
آثار تاريخي و مكانهاي ديدني شهر اروميه

( پرورشگاه ) گستردگي پلان در طول يك محور باعث شده تمام فضاها بتوانند از نور دانلود ها
مسجد جامع بوکان- سیف الدین خان سردار مکری

( پرورشگاه ) شکل دارد که 42 ستون سنگی در 7 ردیف 6 تایی پلان را به هشت ناو تقسیم دانلود ها
برچسب :