زتده ياد مخمد قهوه اي

محمد قهوه ای متولد سال ۱۳۲۰ فوق لیسانس معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل سال ۱۳۴۸ است. وی فعالیت حرفه ای را از سال ۱۳۴۴ آغاز کرد. وی تاثیرات ژرفی در شهر زادگاهش همدان گذاشت. مدرسه آمنه، دبیرستان حجازی و صدها بنای مسکونی در شهر همدان از یادگارهای او هستند. او مدرس معماری در دانشگاه آزاد همدان بود و شاگردانی درخور را به معماری ایران تقدیم کرد.


زنده یاد مهندس محمد قهوه ای در حالی به سال ۱۳۸۷ دار فانی را وداع گفت که با حضوری بالغ بر ۴۰ سال در عرصه معماری در شهر همدان، ده‌ها اثر کم نظیر در این شهر از او به یادگار مانده است؛ وی غالبا به عنوان معماری که توانست هویتی متعالی را در آثار خود با ترکیب نگاه اصیل ایرانی و نیز نوگرایی معماری روز جهان رقم زند یاد می شود:


"معماری گذشته بخشی از وجود ماست؛ نمی‌توانیم انکارش کنیم . من تقلید از معماری قدیم را نادرست می‌دانم ،‌ ولی برداشت مبتکرانه از آن درست است،‌ کما اینکه بسیاری از معماران مشهور جهان از قوس و بالکن ایرانی استفاده کرده اند. همین امروز هم که می‌خواهم طرحی تهیه کنم،‌ چند کتاب معماری ایرانی را ورق می‌زنم و ایده می‌گیرم...".[  

طی مراسم بزرگداشت وی به سال ۱۳۸۸، اعلام شد در جهت تقدیر از وی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی که خود از اساتید آن بود، با تایید ریاست این دانشگاه، به نام وی نامگذاری شد. همچنین قرار است به زودی خیابانی نیز در همدان به نام مرحوم محمد قهوه ای نامگذاری شود. زندگی حرفه ای زنده یاد قهوه ای الگویی بی نظیر در توان یک معمار در تاثیر گزاری بر رویکرد متعالی در معماری یک شهر است.

مطالب مشابه :


بارم بندی درس دین و زندگی 3

معارف اسلامی - بارم بندی درس دین و زندگی 3 - ربانی . دبیرستان و پیش دانشگاهی حضرت آمنه (س) - فجر
زتده ياد مخمد قهوه اي

مدرسه آمنه، دبیرستان حجازی و صدها بنای مسکونی در شهر همدان از یادگارهای او هستند.
انیمیشن قلب

سایت دبیرستان ومرکزپیش دانشگاهی دختران حضرت آمنه گروه وانجمن علمی زیست شناسی استان همدان
سوالات امتحان نهایی حسابان خرداد90

دبیرستان آمنه سایت گروه ریاضی دانشگاه آزاد همدان سایت دکتر بهمن کلانتری . Powered By BLOGFA.COM .
نوروگلیا

سایت دبیرستان ومرکزپیش دانشگاهی دختران حضرت آمنه سازمان آموزش و پرورش استان همدان
گفت‌وگو با نفر اول علوم انسانی در كنكور 1389

فارس در همدان، با اشاره به به مدرسه آمنه رفتم، در دبیرستان برای انتخاب
عرض تبریک

سایت دبیرستان ومرکزپیش دانشگاهی دختران حضرت آمنه سازمان آموزش و پرورش استان همدان
تبریک میلاد

سایت دبیرستان ومرکزپیش دانشگاهی دختران حضرت آمنه سازمان آموزش و پرورش استان همدان
برچسب :