کسب و کار های خانگی بهترین راه درآمد برای خانواده ها

کسب و کار های خانگی بهترین راه درآمد برای خانواده ها 

 اجداد ما كسب و كارهاي خانگي داشتند. با گسترش صنايع و ادارات اين نوع كسب و كار افول كرد. حالامدتي است كه كسب و كارهاي خانگي به سرعت در جهان روبه گسترش گذاشته اند. گسترش كسب و كارهاي خانگي در ايران هم بي ترديد مي تواند ميزان بيكاري را كاهش دهد و از هزينه هايي كه دولت صرف ايجاد شغل مي كند بكاهد.
    
    در كشور ما هم بايد به شكل جدي به كسب و كارهاي خانگي توجه كرد. اين را آماري كه يك كارشناس كارآفريني در اختيار روزنامه قرار مي دهد ثابت مي كند. مطالعات دولتي در آمريكا نشان مي دهد كه بيش از ۵۰ درصد كل شركت ها براساس كسب و كارهاي خانگي بنا شده اند و ۳۰۰ ميليارددلار درآمد خلق مي كنند!
  

  * مردان بيش از زنان كسب و كار خانگي انجام مي دهند

    اخيراً يكي از مديران دولتي خواستار آن شد كه با وجود فناوري هاي نوين، زنان به آموزش اين فناوري ها اهتمام ورزند و كسب و كارهاي خانگي ايجاد كنند. اين پيشنهاد بسيار خوبي براي زنان ايراني است كه به سرعت ميزان تحصيلاتشان در حال گسترش است. اما نكته ديگري كه بايد به آن توجه داشت اين است كه برخلاف تصور رايج كسب و كار خانگي مختص زنان نيست.
    سوده راد كارشناس ارشد كارآفريني مي گويد: «برخلاف اين تصور كه كسب و كارهاي خانگي بيشتر توسط زنان، به صورت پاره وقت و اغلب در كارهاي توليدات دستي و هنري انجام مي گيرد، نتايج تحقيقات در استراليا نشان داده كه عاملان كسب و كار خانگي واقعي، تاجران مرد هستند كه تمام وقت خود را به كسب وكارشان اختصاص داده اند و سال هاست كه در عرصه تجارت فعاليت مي كنند. اين افراد تا پنج نفر را هم به كار گرفته اند.» البته در كشورهايي كه به پيشرفت و توسعه اهميت زياد مي دهند، زنان زيادي هم در عرصه كسب و كارهاي خانگي به فعاليت مي پردازند.
    سينا اميري كارشناس مديريت مي گويد: «مدتي است كه در كشور چين خانه ها به نحوي دكوربندي مي شوند كه زنان چيني بتوانند در بخشي از خانه به كسب و كار بپردازند.»
    يك شهروند تعريف مي كند كه يك بانوي آلماني چند سال پيش شروع به ساختن عروسك هاي پارچه اي در خانه كرد. وي حالاكارگاه بزرگي ايجاد كرده و به افراد زيادي ساخت اين نوع عروسك را آموزش مي دهد. قيمت يك عروسك بسيار كوچكي كه توسط وي روانه بازار مي شود ۲۰ يورو است و با اين همه طرفداران زيادي دارد.» كارشناسان اعتقاد دارند كه در كشور ما كه سابقه بسيار زيادي در زمينه صنايع دستي و خانگي دارد، اين نوع از كسب و كار مي تواند به سرعت گسترش پيدا كند. كما اين كه هم اينك هم بسياري در اين عرصه فعاليت مي كنند.
  

  * اهميت اقتصادي ـ اجتماعي كسب و كارهاي خانگي

    براساس تعاريف علمي هر نوع فعاليت اقتصادي در محل سكونت شخصي كه با استفاده از امكانات و وسايل منزل راه اندازي شود كسب و كار خانگي است. اين نوع از كسب و كار هم از نظر اشتغالزايي و هم به خاطر نوآوري هايي كه در عرضه محصولات و خدمات صورت مي دهد به يكي از بخش هاي حياتي اقتصادي كشورهاي پيشرفته تبديل شده است.
    سوده راد مي گويد: «افزايش تعداد كسب و كارهاي خانگي دلايل زيادي داشته است كه شامل افزايش استفاده از اينترنت، ركودهاي اقتصادي، كوچك سازي شركت ها و توجه بيشتر به مباحث خانواده و نيز بهبود تصوير كسب و كارهاي خانگي بوده است. در اين ميان نقش اينترنت برجسته بوده است. اينترنت زندگي مردم را تغيير داده و انقلابي در روش هاي اداره شركت ها به وجود آورده است. كسب و كارهاي خانگي اغلب توسط كارآفرينان، بدون كاركنان اضافي اداره مي گردد و مي تواند محصولات را به صورت جهاني بازاريابي كند. سايت هاي حراج ـ فروش اينترنتي فرصت هاي زيادي را براي كارآفريناني كه كسب و كارهاي خانگي دارند، فراهم كرده است. از مهم ترين مزاياي كسب و كارهاي خانگي كاهش رفت و آمد است كه وقت گير، استرس زا و گران است. كارآفرينان خانگي اغلب با مشتريانشان ملاقات نمي كنند و مي توانند در خانه شان بنشينند و كار كنند. بي آن كه نياز داشته باشند دائماً پوشش خوب و گراني به تن داشته باشند. از طرفي هم بسياري از افرادي كه كسب و كارهاي خانگي به راه مي اندازند، اين كار را به خاطر تمايل به ايجاد توازن ميان كار و زندگي خانوادگي انجام مي دهند. بررسي ها نشان مي دهد كه نسل جديد كاركنان آمريكايي، تمايلي به كار كردن در ساعت هاي طولاني در شركت ها ندارند و كسب و كار خانگي مي تواند زمان بيشتري را براي گذران وقت با خانواده به وجود آورد. البته ذهنيت ها هم نسبت به اين نوع از كسب و كار تغيير كرده و كاركردن در خانه بيش از پيش معمول مي گردد. كسب و كار خانگي معايبي هم دارد كه از جمله ايزوله شدن به خصوص در مراحل اوليه كسب و كار و پيش از اين كه مشتريان خوبي ايجاد شود، است. توان كارآفرين در غلبه براين مشكل مي تواند عامل موفقيت يا شكست او در كارش شود. به هر حال در جهان، اين ديدگاه كه كسب و كارهاي خانگي، كارهاي تفريحي هستند و در نتيجه چندان جدي نيستند روبه افول است چرا كه كسب و كارهاي خانگي نوعي از كسب و كارها هستند كه به ثروت اقتصادي جامعه و سرمايه اجتماعي آن كمك مي كنند. كسب و كار خانگي موجب كاهش نشت اقتصادي محلي به مناطق ديگر مي شود و افراد محلي خودشان در منطقه خودشان كار مي كنند و از نظر استخدامي خودكفايي به وجود مي آيد و رشد اقتصادي محلي پايدار تسهيل مي شود. به اين ترتيب پتانسيلي براي ترويج كسب و كارهايي كه فرصت هاي اشتغال محلي يا بومي خلق مي كنند به وجود مي آيد.»
    وي مي افزايد: «براساس مطالعاتي كه در كشور استراليا انجام شده مشخص شده كه كسب وكارهاي خانگي بزرگ ترين گروه كسب و كار در اين كشور است به طوري كه ۶۷ درصد كل كسب و كارهاي كوچك و ۵۸ درصد همه كسب و كارها را كسب و كارهاي خانگي تشكيل مي دهد. به علاوه رشد اين نوع كسب و كار هم بسيار سريع شده. همين آمار اهميت اين بخش را در كمك به اقتصاد ملي نشان مي دهد. به هر صورت با اين كه كسب و كار خانگي پديده جديدي نيست اما رشد فناوري جديد، كار در خانه را حالاچه به صورت كارمند يا كارآفرين ساده تر كرده است. اين نوع از كسب و كار براي افرادي در مكان هاي دورافتاده، افرادي كه به خاطر مشكلات جسماني و فيزيكي در شرايط عادي قادر به يافتن شغل نيستند و زناني كه مسئوليت خانوادگي دارند نيز بسيار مفيد است. به ويژه صنايع نوظهوري مانند فناوري اطلاعات يا آي تي كه در آن جنسيت نيز مطرح نيست مي تواند براي هر دو جنس اشتغال ايجاد كند.»
   

 * يك فرصت طلايي 

    كارشناسان به دلايل زيادي اعتقاد دارند كه كسب و كارهاي خانگي در ايران زمينه رشد زيادي دارد. تحصيلات بالاي زنان و علاقه آنان براي استفاده از تخصصشان، هزينه هاي بسيار گران فضاهاي تجاري و اداري، نگراني از بابت تربيت فرزندان و مقتضيات محيط سنتي به ويژه براي زنان، از عمده دلايلي است كه مي تواند به گسترش كسب و كارهاي خانگي به ويژه براي زنان بينجامد. همين كه بتوانيد در خانه بمانيد، مجبور نباشيد ساعت ها در ترافيك و خيابان هاي شلوغ و آلوده وقت تلف كنيد و از محيط هاي استرس زاي اداري و تجاري دور باشيد، كافي است كه به كسب كارهاي خانگي به عنوان زمينه مناسب اشتغال بينديشيد. البته دست زدن به كسب و كار خانگي مانند هر سرمايه گذاري ديگري ويژگي هاي خاصي را مي طلبد.
    دكتر شريف اديب سلطاني اقتصاددان مي گويد: «سرمايه گذاري امنيت مي خواهد. اگر اين اطمينان وجود داشته باشد كه قانون و جامعه آن را مورد تعرض قرار نمي دهد، سرمايه گذاري انجام مي شود. ريسك هم از عوامل مهم است. فردي كه كسب و كاري را شروع مي كند بايد ريسك پذير باشد. چنين كسي خودش را به آب و آتش مي زند و از اين كه ضرر كند باكي ندارد و درواقع دل و جرأت دارد.»
    اين در شرايطي است كه به طور كلي كسب و كارهاي خانگي ريسك كمتري دارند. همين كه هزينه خريد يا اجاره يك واحد تجاري و اداري را از فهرست هزينه ها كم كنيم، خود به خود ميزان ريسك كاهش مي يابد. البته اين كسب و كارها هم ريسك هاي خود را دارند.
    سينا اميري كارشناس مديريت مي گويد: «حالاكه بحث صرفه جويي در مصرف انرژي بالاگرفته، كسب و كارهاي خانگي به ميزان زيادي مي تواند به اين كار كمك كند. رونق كسب و كارهاي خانگي باعث مي شود از ميزان رفت وآمدها كاسته شود و آلودگي هوا كم شود و در مصرف انرژي هم صرفه جويي شود. براساس يك اصل مديريت وقتي كارمندان در شركت ذينفع باشند، مقدارخيلي زيادي از محدوديت هاي فردي را به خلاقيت هاي فردي تبديل مي كنند. همين امر در كسب و كارهاي خانگي هم مصداق دارد. چون در اين كسب و كار هم هر كس يك انگيزه شخصي دارد و فرد بدون اين كه زور بالاي سرش باشد، كارش را جلو مي برد و با اين كار توليد ناخالص داخلي كشورش را هم بالامي برد. البته كسب و كارهاي خانگي مستلزم تمهيداتي نيز هستند. يكي از اين مقدمات رد وبدل شدن اطلاعات است. در حال حاضر در كشور فرانسه ۴۰۰ نوع پنير و بالاي ۱۳۰۰ مارك پنير وجود دارد. علتش اين است كه زماني كه ناپلئون در فرانسه حكومت مي كرد گفت مردم بايد از همديگر و دولت هم بايد از مردم خبر داشته باشد. به اين ترتيب مشخص شد كه به عنوان مثال در فلان ده چه نوع پنيري و چگونه توليد مي شود و به اين ترتيب همين رشته پنيرسازي بسيار رشد كرد. در ايران هم با توجه به تنوع محصولات چنين كاري امكان پذير است.از طرفي هم مردم بايد بياموزند كه حتي اگر به طور فيزيكي با هم در يك جا حضور نداشته باشند باز هم مي توانند كار تيمي انجام دهند.»
    كسب و كارهاي خانگي مانند عصر پيش از انقلاب صنعتي جاي خود را به ميان مردم باز كرده است. اين نوع از كسب و كار در كشورهاي پيشرفته گسترش زيادي پيدا كرده است. ما نيز مي توانيم به اين نوع از كسب و كار به صورت يك فرصت طلايي نگاه كنيم.


مطالب مشابه :


پوشاک لباس در تبریز

پوشاک لباس در تبریز در محل كار و منزل خود و هر جاي ايران هستيد بدون مراجعه سفارش خود
کار در منزل در سراسر ایران

کار در منزل در تهران - مشهد - قم - رشت - یزد - کرج - تبریز - ارومیه تامين نيروي كار
آگهي استخدام بازارياب در شهر تبريز و استان آذربايجان شرقي با پورسانت عالي و آموزش رايگان

بستان‌آباد • استخدام در بناب • كار در تبریز • شغل در جلفا منزل و بازاريابي در
کسب و کار های خانگی بهترین راه درآمد برای خانواده ها

از امكانات و وسايل منزل راه اندازي كسب و كار در كشورهاي ( تبریز ) روزنامه
فروش عمده و خرده پوشاك در تبریز( ارسال براي تمام نقاط ايران )

فروش عمده و خرده پوشاك در تبریز در محل كار و منزل خود و هر جاي ايران هستيد بدون مراجعه
فرصت کار بازاریابی باپورسانت عالی در بهارستان اصفهان (کاردر منزل و استخدام بازاریاب در بهارستان)

كار در منزل و بازاريابي در كار در آذربايجان شرقي و تبریز كار در آذربايجان غربي و
اصول پرورش مرغ مینا در منزل

اصول پرورش مرغ مینا در منزل تبریز . صفحه اول ندهيد، چرا كه اين كار سبب بروز ناراحتي و
در شرح باغلارباغی تبریز

خروج از منزل ، آرزو دارد در نهايت بخاطر آبرو در پارك حاضربه اين كار تبریز + نوشته شده
عوارض شبکاری

اسامی پزشکان بیمارستان 29 بهمن تبریز; گيرد كه كار در شيفت محل كار و منزل باعث كم
استاد فرهاد فخرالدینی

با سلام بر همه ی استادان و هنرجویان استان آذربایجان شرقی بالاخص تبریز. در در منزل نبود
برچسب :