خودرو دوستداران طبیعت و ماهیگیری ( قسمت دوم )

در شرح تفاوت خودروهاي دو ديفرانسيل با خودروهاي تك ديفرانسيل، از دنده كمك نام برديم. دنده كمك چيست؟ و چه عملي را انجام مي دهد؟
در تمام اتومبيل هاي دو ديفرانسيل و اغلب انواع جديد آن اهرمي كوچك تر از دنده در كنار دنده اصلي خودرو قرار دارد كه به آن دنده كمك مي گويند. بر روي اين اهرم چهار علامت به شكل زير موجود است: ۴
L، ۴H، N، ۲H.
: 2
H وقتي اهرم دنده در اين وضعيت قرار مي گيرد، نيروي توليد شده موتور فقط به چرخ هاي عقب انتقال مي يابد و درواقع حركت اتومبيل مانند يك اتومبيل معمولي و تك ديفرانسيل است.
:4
H زماني كه دنده در اين حالت قرار گيرد، نيروي موتور به هر چهار چرخ انتقال يافته و درواقع اتومبيل در حالت دو ديفرانسيل است. از اين حالت معمولا براي عبور از مسيرهاي برفي، گلي و يا موانع نه چندان دشوار (بسته به نوع خودرو و قدرت آن) و يا بالا رفتن شيب ها استفاده مي شود.
: 4
L اين حالت از دنده كمك، كمك سنگين هم ناميده مي شود. پرقدرت ترين حالت نيروي خروجي از گيربكس است و از آن براي عبور از موانع دشوار، بالا رفتن يا پايين آمدن از شيب هاي تند نيز استفاده مي شود.
در اينجا ذكر چند نكته ضروري است:
۱) در اتومبيل هايي كه مجهز به پلوس خلاص كن هستند، (وسيله اي كه در مركز چرخ هاي جلو نصب شده و دو حالت آزاد
Free و قفل Lock دارد.) هنگام استفاده از دنده كمك بايد ضامن آن در وضعيت قفل Lock قرار گيرد.
۲) با دنده كمك سبك مي توان تا حداكثر ۶۰ كيلومتر در ساعت رانندگي كرد، ولي وقتي دنده كمك در موقعيت ۴
L قرار دارد نبايد با سرعتي بيشتر از ۱۰ كيلومتر حركت كرد.علامت هاي اختصاري كه به صورت H و L در كنار اعداد ۲ و ۴ بر روي دنده كمك نصب شده، حروف اول كلمات HIGH به معناي سرعت بيشتر و طبيعتا قدرت كمتر و LOW به معناي سرعت كمتر و قدرت بيشتر است. اعداد ۲ و ۴ هم نشانه اين نكته است كه در وضعيت ۲، فقط دو چرخ عقب از موتور نيرو مي گيرند و در حالت ۴ نيرو به چهار چرخ منتقل مي شود.

 

وينچ وسيله اي است كه از يك قرقره، كابل بسته شده بر روي آن به همراه قلاب مربوطه و يك گيربكس تشكيل شده است و اين سيستم در سه نوع مختلف برقي، هيدروليك و گارداني مي باشد.
در نوع برقي، به وسايل پيش گفته يك الكتروموتور هم اضافه شده كه نيروي گرداننده اين سيستم را تأمين مي كند.
در نوع هيدروليك، اين نيرو توسط پمپ هيدروليكي، كه حركت خود را از گيربكس كمك يا هرزه گرد متصل به آن مي گيرد، ايجاد شده كه باعث به حركت درآوردن وينچ مي گردد.
نوع گارداني وينچ نيروي خود را، همان طور كه از نامش پيداست، توسط يك گاردان كه از طرفي متصل به گيربكس كمك است تأمين مي كند. و لازم به ذكر است كه از دو نوع ديگر بسيار پرقدرت تر است اما فقط تا وقتي كه موتور اتومبيل روشن باشد قابل استفاده است . مثلا اگر اتومبيلي هنگام عبور از عرض رودخانه از حركت بازماند و به دليل تماس آب با سيستم برق اتومبيل، موتور آن خاموش شود، وينچ گارداني و هيدروليك بلااستفاده مي شوند و اين يكي از مزيت هاي وينچ برقي نسبت به دو برادر قديمي ترش است.
چگونه مي توان، با وينچ كار كرد؟
ساده ترين راهي كه وينچ به كمك اتومبيلي كه بنا به دلايلي مانند چاله عميق، زمين گلي يا باتلاقي و... از حركت بازمانده مي آيد، حالتي است كه پس از اتصال كنترل وينچ به محل مربوط، به وسيله اهرمي كه در كنار وينچ قرار گرفته آن را آزاد كرده و مي توانيم كابل آن را باز كنيم و سر قلاب كابل را به اتومبيل ديگر و يا درختي كه توان تحمل نيروي وارده را داشته باشد، و يا ميله اي مناسب كه در زمين فرورفته باشد ببنديم.
سپس اهرم وينچ را در حالت قفل گذاشته و پس از خلاص كردن دنده خودرو، وينچ را روشن كنيم تا كابل آن توسط نيروي وينچ جمع گردد.
در اين حالت خواهيم ديد كه اتومبيل از مكاني كه در آن گير افتاده بود به آهستگي بيرون آمده و بعد از آن مي تواند بدون كمك وينچ ادامه مسير بدهد.
بعضي اوقات از وينچ براي كشيدن خودروي ديگري كه در جايي گير كرده به همين روش استفاده مي شود با اين تفاوت كه سر كابل وينچ به اتومبيل گير افتاده متصل شده و پس از روشن شدن وينچ اتومبيل به سمت وينچ حركت خواهد كرد و در نتيجه از مانع عبور خواهد كرد . 

 


مطالب مشابه :


خودرو دوستداران طبیعت و ماهیگیری ( قسمت دوم )

:4 h زماني كه دنده در اين حالت قرار گيرد، نيروي موتور به هر چهار چرخ انتقال فروشی:: مشخصات
تاریخچه موتور چهار زمانه

تاریخچه موتور چهار مدتی در یك خوار و بار فروشی بنز اولین اتومبیل خود را دارای سه چرخ
گران‌فروشی 146 میلیارد تومانی چهار واردکننده خودرو

گران‌فروشی 146 میلیارد تومانی چهار ترجيح موتور گرا‌ن‌فروشی خودرو از سوی
سوزوكي گرند ويتارا

همانطور که با تمام خرده فروشی 2009 جدید سوزوکی توسعه موتور چهار XSport، با چهار چرخ
تویوتا لندکروز جدید

جدید، چهار چرخ کمک می کند تا حفظ کنترل جهت در هنگام دورزدن با دستکاری گشتاور موتور و چرخ
سایت جانع خرید و فروش کامیون،بازار خرید و فروش کشنده،خرید و فروش کامیون

به لطف موتور قوی و ساختار سیستم تعلیق چهار نقطه‌ای بهره می‌برد evico 112 فروشی
فروش ویژه ون غزال 14 نفره روسی.

عربی برای خنک کردن سریع تر موتور . * 20 - رینگ چرخ ۶ سوراخ فولادی abs چهار کاناله با
موتور وانکل یا پیستونی دوار (Wankel engine)

در موتور وانکل مانند موتورهای چرخش محور متصل به چرخ‌ها کامل در چهار زمان و یا
برچسب :