مشهد درمحاصره 2 گسل زلزله

دشت مشهد را ۲ گسل بزرگ محاصره کرده است که يکي در محدوده کشف رود در بخش شمالي دشت و گسل ديگر که به گسل سنگ بست، شانديز معروف است در دامنه شمالي بينالود و بخش جنوبي مشهد قرار دارد.در کلان شهر مشهد با جمعيتي بالغ بر ۵/۲ ميليون نفر که هر سال بيش از ۲۰ ميليون زائر و مسافر را پذيراست، جا دارد به بررسي وضعيت گسل ها و زلزله بپردازيم و بررسي کنيم که «اگر مشهد بلرزد» چه اتفاقي مي افتد. به هر حال بروز زلزله سنگين در اين شهر دور از ذهن نيست و بايد انتظار چنين اتفاقي را داشت اما آيا مي توان با خيالي آسوده به زندگي روزمره پرداخت؟

جامعه گفت و گو با طرح سوالاتي به سراغ دکتر سيد کيوان حسيني عضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي مشهد و گروه ژئوفيزيک و مرکز تحقيقات زمين لرزه شناسي رفتيم.

دکتر حسيني با تعريف زلزله درباره علت و محل وقوع زلزله مي گويد: شکستگي ناشي از انرژي هاي ذخيره شده را در داخل پوسته زمين زلزله مي گويند و بيشتر زلزله ها در کنار و اطراف گسل ها اتفاق مي افتد و مرکز زلزله و شروع امواج آن در محل گسل ها مي باشد.

استاد دانشگاه فردوسي مشهد گفت: مرکز اين زمين لرزه ها مشهد نيست اما با توجه به تخريب انجام شده مرکز آن مي تواند خيلي از مشهد دور نباشد و احتمالا گسلي که در اين زلزله ها فعال شده، گسل سنگ بست- شانديز بوده است.وي به گسل هاي ديگر در اطراف دشت مشهد اشاره کرد و افزود: در شمال غربي دشت مشهد، گسل باغان گرماب وجود دارد که شهرستان هاي چناران و قوچان را تهديد مي کند.

دکتر حسيني اظهار داشت: گسل ديگري در شرق مشهد به نام خيرآباد وجود دارد که ادامه جنوبي شرقي گسل کشف رود فرض مي شود.

وي از احتمال وجود گسل هاي پنهان در عمق دشت مشهد خبر داد و خاطر نشان کرد: در عمق دشت مشهد ممکن است گسل هايي وجود داشته باشند که به سطح زمين نرسيده اند و ممکن است بدون نشانه هايي از فعاليت گسل، زلزله روي دهد.وي ادامه داد: مطالعات انجام شده در مورد زلزله در مشهد زياد و کامل نيست و بيشتر مطالعات سطحي و زمين شناسي است.دکتر حسيني افزود: مطالعات سطحي نشان مي دهد مشهد بر روي دشت و بين ۲ گسل محصور و اين ۲ گسل در شمال و جنوب شهر واقع شده است.اين مسئول در پاسخ به اين سوال که آيا اين گسل ها فعال مي باشند و آيا احتمال وقوع زلزله وجود دارد اظهار داشت: به طور ميانگين هر ۳۰ سال يک بار، احتمال وقوع زلزله وجود دارد و هرچه اين زمان طولاني تر باشد بزرگاي زلزله بيشتر است و به هر ميزان که انرژي آزاد شده (بزرگاي) زلزله بيشتر باشد انتظار ميزان تخريب بيشتري وجود دارد.دکتر حسيني با اشاره به سابقه زلزله در مشهد يادآور شد: در سال‌هاي ۱۶۷۳ و ۱۶۸۷ ميلادي زلزله در مشهد تخريب فراواني را برجاي گذاشت که توسط تاريخ نويسان، ثبت شد.وي افزود: در زلزله سال ۱۶۷۳ ميلادي دو سوم شهر مشهد از جمله گنبد مرقد امام رضا(ع)، سقف گنبدي مسجد گوهرشاد و بسياري از ساختمان هاي همگاني ويران شد و ۴ هزار نفر کشته شدند. وي با بيان اين که مطالعات انجام شده در زمينه زلزله کافي نيست، افزود: براساس مطالعات جديدي که در زمينه پهنه بندي لرزه اي مشهد توسط سازمان زمين شناسي انجام شده، شهر مشهد به لحاظ شتاب زلزله هاي احتمالي پهنه بندي و مشخص شده است که در کدام منطقه خطر زلزله بيشتر است.عضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي مشهد، اظهار داشت: اگرچه علوم نقشه برداري، زمين شناسي و زلزله شناسي به هم وابسته اند، در بسياري از مواقع هريک از متخصصان اين علوم به صورت جداگانه به اين مسائل مي پردازند.دکتر حسيني به استفاده از ماهواره GPS اشاره و تصريح کرد: با استفاده از اين روش مي توانيم مناطقي را از سطح زمين که تغيير شکل عمده دارند، شناسايي کنيم.وي يادآور شد: در مناطقي که تغيير شکل فشارشي سطح زمين بيشتر باشد، خطر بيشتري براي وقوع زلزله وجود دارد.

استقرار دستگاه هاي GPS

دکتر حسيني درباره وضعيت تغيير شکل فشارشي زمين در محدوده دشت مشهد گفت: حدود ۲۰دستگاه GPS توسط سازمان نقشه برداري در منطقه شمال شرقي کشور که مشهد را نيز در برمي گيرد مستقر شده است و هرچند اين تعداد ايستگاه براي مطالعه دقيق کافي نيست، مطالعات اوليه نشان مي دهد راستاي حرکتي منطقه شمال شرق کشور به سمت شمال و شمال شرق کشور است.وي با اشاره به آزمايشي که در ژاپن براي تعيين مکان دقيق زلزله انجام شده، افزود: در ژاپن با استفاده از داده هاي ايستگاه GPS ، تمرکز انرژي و تغيير شکل در عمق زمين مشخص شد و ما مي توانيم با اين روش هر مکان زلزله احتمالي را مشخص کنيم هرچند پيش بيني زمان به طور دقيق وجود ندارد و به صورت احتمال است.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي مشهد درباره تشخيص مکان دقيق زلزله در مشهد، خاطرنشان کرد: براي تشخيص مکان دقيق، نياز به ايستگاه بيشتر است و با ايجاد ايستگاه بيشتر مي توانيم به محل زلزله آينده نزديک تر شويم اما نياز به همکاري سازمان هاي مختلف بدون تشريفات اداري است.

وي با اشاره به وقوع زلزله هاي بزرگ در ژاپن، گفت: در ژاپن روزانه ممکن است ۴۰۰تا ۵۰۰زلزله ۶ريشتري و سالانه يک بار زلزله ۶ تا ۷ريشتر اتفاق افتد اما خسارت بسيار کم و ناچيز و تلفات جاني در حد صفر است که به دليل مقاوم سازي ساختمان ها براساس مطالعات زمين لرزه شناسي، زمين شناسي و مهندسي زلزله است.

دکتر حسيني با بيان اين که براي ساخت و ساز بايد حريم ۵۰۰متر تا يک کيلومتر رعايت شود، افزود: ساخت و ساز در نزديک گسل اشکال ندارد به شرط اين که شتاب زلزله ناشي از آن گسل خاص را بشناسيم و در ساختمان اعمال کنيم.

وي اظهار داشت: نبايد از زلزله بترسيم چون نمي توانيم با آن مقابله کنيم بلکه براي سازگاري با اين پديده بايد آن را بشناسيم و درک کنيم. دکتر حسيني درباره گسل سنگ بست شانديز از دامنه کوه هاي آب و برق در سمت چپ بولوار پيروزي مشهد، تصريح کرد: کشورهايي که به زلزله اهميت مي دهند وقتي گسل در محدوده شهر واقع مي شود، حريم گسل را به فضاي سبز تبديل مي کنند. وي بر مقاوم سازي براساس شتاب زلزله تاکيد و خاطرنشان کرد: مقاوم سازي بهترين و تنها راه جلوگيري از اتلاف جان و سرمايه است چون اگر زلزله پيش بيني هم بشود باز هم خسارت مالي زلزله آن قدر شديد است که مي تواند خسارت هاي جاني در پي داشته باشد.


مطالب مشابه :


دادگاه های عمومی مشهد

تخصصی حقوق و وکالت دادگستری - دادگاه های عمومی مشهد - www.lawyer82.blogfa.com - تخصصی حقوق و وکالت
اسامی همکارن دفتر وکلای مشهد

دفتروکلا - اسامی همکارن دفتر وکلای مشهد جناب آقای عباس تقی نژاد وکیل محترم دادگستری.
مراجع دادگستری شهرستان مشهد

مراجع دادگستری شهرستان مشهد. نام، نشانی و صلاحیت و حوزه ی تحت نظر. می توانید کل این نوشته را
مشهد درمحاصره 2 گسل زلزله

کارشناس رسمی دادگستری -رشته راه وساختمان - مشهد درمحاصره 2 گسل زلزله -
لیست کامل اسامی وکلای کانون دادگستری خراسان

تخصصی حقوق و وکالت دادگستری - لیست کامل اسامی وکلای کانون دادگستری مجتمع های قضایی مشهد.
کانون کارشناسان رسمی دادگستری خراسان

کارشناس رسمی دادگستری - کانون کارشناسان رسمی دادگستری خراسان - حقوقی محل نشر : مشهد
بالاترين ركورد ازدواج در تاريخ مشهد

کارشناس رسمی دادگستری - بالاترين ركورد ازدواج در تاريخ مشهد - نفقه همسر و فرزند و اقارب
شعر طنز مشهدی

کارشناس رسمی دادگستری - شعر خراسان رضوی شهرستان مشهد در رشته کارشناسی آموزش تحت
فهرست کامل مشخصات و آدرس شوراهای حل اختلاف مشهد

تخصصی حقوق و وکالت دادگستری - فهرست کامل مشخصات و آدرس شوراهای حل اختلاف مشهد - www.lawyer82.blogfa.com
مشاوره حقوقی تلفنی و انلاین با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل دادگستری تماس تلفنی با وکیل در مشهد. پاسخ به مشکلات حقوقی در
برچسب :