معضل فروش داروهاي سقط جنين

رفع معضل فروش داروهاي سقط جنين بسيج همگاني رامي‌طلبد

 

 

medical_news1502003103175936.jpg

داستان فروش دارو در بازار ناصر خسروي تهران مشكلي است كه سيستم دارويي كشور از ديرباز تاكنون با آن دست به گريبان بوده و علي‌رغم تلاش مسؤولان براي رفع معضل فروش دارو به صورت غيرقانوني و غيرمجاز تاكنون موفقيتي حاصل نشده است.

رفع اين معضل و حذف فروش داروهاي غيرمجاز در بازار ناصرخسرو عزم جدي و بسيج همگاني نهادها و دستگاههاي ذيربط را مي‌طلبد كه اميد است اين خيابان نظير ساير خيابانهاي تهران عاري از وجود داروفروشاني شود كه هر از گاهي نام داروهاي كمياب و ناياب را در كنار گوش رهگذران زمزمه مي‌كنند.

دكتر ملك‌منصور اقصي متخصص زنان و زايمان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي، فشارخون، عوارض گوارشي و قلبي و گاه مرگ را از عوارض داروهاي سقط جنين مي‌داند و با اشاره به اين كه اين داروها در كشورهاي خارجي در داروخانه‌ها به فروش نمي‌رسد، يادآور مي‌شود: هم‌ اكنون تركيبات «پروستاگلاندين» با ايجاد انقباضات رحمي باعث بروز سقط مي‌شوند و اين داروها از مناطق مرزي به كشور وارد مي‌شوند.

داروهاي سقط جنين به اشكال مختلف آمپول، قرص و شياف وجود دارند كه گاهي براي سقط جنين‌ مرده به كار مي‌روند و مراكز قانوني و دولتي فقط با نسخه پزشك مجاز به ارائه اين داروها هستند ولي متاسفانه برخي از افراد از مراكز غيرمجاز و به صورت قاچاق اقدام به خريداري اين داروها مي‌كنند.

يكي از فروشندگان دارو در بازار ناصرخسرو به ايسنا مي‌گويد: برخي داروهاي كمياب و ناياب به صورت قاچاق از مرز پاكستان توسط عده‌اي سرمايه‌دار وارد كشور مي‌شوند و ما نيز پس از خريداري از آنها، دارو را با افزايش قيمت به مشتريان مي‌فروشيم.

وي ادامه مي‌دهد: هم ‌اكنون به دليل كنترلهاي بيشتري كه از سوي دولت اعمال شده قيمت داروها اندكي افزايش يافته به نحوي كه داروي سقط جنين از 9 هزار تومان به 15 هزار تومان افزايش يافته است.

اين فروشنده داروي سقط جنين را دو نوع حيواني و انساني دانست كه به تناسب سن بارداري به اشكال آمپول و شياف به متقاضيان فروخته و قيمت اين داروها برحسب شكل دارو و كشور توليدكننده از 3 تا 45 هزار تومان متغير است.

به گفته اين فروشنده، آمپولهاي «پروستاگلاندين اف.دو.آلفا» ساخت كشور انگليس مؤثرترين و گرانترين داروي سقط جنين در بازار ناصر خسرو است.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا از عوارض داروهاي سقط جنين آگاهي داريد، مي‌گويد: حين فروش اين داروها به مشتريان تذكر داده مي‌شود كه هيچ مشكل خاصي نظير بيماريهاي قلبي و عروقي نداشته باشند زيرا با مصرف اين داروها كل سيستم بدن مختل مي‌شود.

دكتر اقصي اثرات اين داروها را بر روي جنين در صورت عدم موفقيت سقط، ناشناخته دانست و با اشاره به احتمال تاريخ گذشته بودن برخي از اين داروها كه به صورت قاچاق ارائه مي‌شود، افزود: مشتري اين داروها عموما افراد كم سن و سالي هستند كه از تجربه كمتري برخوردارند.

وي ادامه داد: عفونت از مهمترين عوارض كوتاه‌مدت ختم بارداري به روش غيرقانوني است كه مي‌تواند به نازايي نيز منتهي شود؛ پارگي رحم و روده به علت اجراي تكنيك غلط، چسبندگي و عفونت لگني از ديگر عوارض ديررس سقطهاي غيرقانوني محسوب مي‌شود.

يكي ديگر از دلالان فروش دارو اكثر مشتريان را متقاضيان داروهاي سقط جنين دانست و تاكيد كرد كه روزانه حدود 5 تا 6 نفر متقاضي خريد داروهاي سقط جنين و اغلب آنها مردان هستند.

وي با اشاره به اين كه آمپولهاي پروستگلاندين، پروستادين و شيافهاي آن براي سقط جنين به فروش مي‌رسد، يادآور ‌شد: تاكنون چندين بار حين فروش توسط ماموران جريمه نقدي شده‌ام.

اما يكي ديگر از فروشندگان مي‌گويد كه به دليل جرم بودن سقط جنين حاضر به فروش اين داروها نيست ولي داروهاي ترك اعتياد و درمان ناتواني جنسي را به مشتريان عرضه مي‌كند.

در عين حال دكتر كيهاني مشاور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعتقاد دارد كه مصرف داروهاي هورموني براي سقط جنين نيز داراي عوارضي است كه نبايد آن را ناديده گرفت.

وي ادامه مي‌دهد: برخي از بارداريهاي ناخواسته در اثر شكست و عدم موفقيت راههاي ضدبارداري ايجاد مي‌شود؛ به عنوان مثال قرصهاي ضدبارداري تا 96 درصد قدرت پيشگيري را دارند و 4 تا 5 درصد احتمال شكست وجود دارد؛ به عبارت ديگر به ازاي هر زني كه از قرص استفاده مي‌كند 4 تا 5 نفر دچار بارداري ناخواسته مي‌شود.

كيهاني وجود راههاي قانوني براي ختم بارداري‌هاي ناخواسته را ضروري دانست.

در هر حال براي كاهش آمار سقط‌هاي غيرقانوني مسؤولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بايد طرح تنظيم خانواده و آموزش به خانواده‌ها در ارتباط با روشهاي پيشگيري از بارداري را گسترش دهند و خطرات سقطهاي غيرقانوني را نيز براي آنها توضيح دهند.


مطالب مشابه :


خلاصه ای از قوانين سقط جنين در اروپا و آمریکا

سقط جنین - خلاصه ای از قوانين سقط جنين در اروپا و آمریکا - بررسی عمیق و به روزتر موضوع سقط
سقط جنین

طرح گسترده ديدگاه صاحب نظران و انديشمندان طرفدار جواز بي قيد و شرط سقط جنين، بسياري از
سقط‌ جنين‌هاي‌ پنهاني‌ زنان‌ با آمپول‌هاي‌ مرگبار

وبلاگ تخصصی سقط جنین - سقط‌ جنين‌هاي‌ پنهاني‌ زنان‌ با آمپول‌هاي‌ مرگبار - این وبلاگ سعی
سقط‌ جنين‌

سقط‌ جنين‌ از دست‌ رفتن‌ كودك‌ متولد نشده‌ (جنين‌ يا رويان‌) قبل‌ از هفته‌ 24 بارداري
سقط جنين و سقط درماني در حقوق ايران

مقالات دانشجویی - سقط جنين و سقط درماني در حقوق ايران - مقالات(کاشی و سرامیک,جرایم علیه بشریت
سقط جنین

انواع سقط جنين. سقط جنين بر چهار نوع است : سقط جنين خود به خودي، سقط جنين درماني ياطبي، سقط
معضل فروش داروهاي سقط جنين

وبلاگ تخصصی سقط جنین - معضل فروش داروهاي سقط جنين - این وبلاگ سعی دارد آگاهی شما را در مورد
برچسب :