اعتراض به تغییرات اجرایی طرح خدمات پزشکان و پاسخ وزارت بهداشت

 

اعتراض به تغییرات اجرایی طرح خدمات پزشکان و پاسخ وزارت بهداشت

خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه : قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان در دوره جدید اجرایی خود با تغییرات اجرایی مواجه شد. به گفته سرپرست دفتر مدیریت منابع انسانی وزارت بهداشت این تغییرات اجرایی در راستای توزیع عادلانه پزشکان در کشور صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سرپرست دفتر مدیریت منابع انسانی وزارت بهداشت با تاکید بر عدم تغییر قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان آخرین تغییرات اجرایی طرح خدمات قانونی پزشکان و پیراپزشکان را تشریح کرد و گفت: تغییرات اجرایی در راستای توزیع عادلانه پزشکان در کشور صورت گرفت.

عزیزالله حاجعلیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان همچون گذشته است و تغییر نکرده است. تنها تغییر آن در نحوه اجرای قانون است که به منظور تامین نیروی انسانی در محلهای فاقد پزشک کشور انجام گرفته است.

وی اضافه کرد: سیاست توزیع و تامین پزشک در کل کشور از وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و در واقع کنترل ورودی و خروجی نیروی انسانی پزشک بر عهده این وزارتخانه است.

تغییرات اجرایی در راستای توزیع عادلانه تر صورت گرفت

حاجعلیزاده گفت: وزارت بهداشت تصمیم گرفت برای نظارت بر اجرای این قانون تغییراتی در نحوه توزیع نیروی انسانی انجام دهد تا هم توزیع عادلانه تری صورت گیرد و هم نیروی انسانی مناطق فاقد پزشک کشور تامین شود.

وی اضافه کرد: از سال 70 تاکنون فارغ التحصیلان مشمول قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان می توانستند با مراجعه به دانشگاههای علوم پزشکی محل خدمت خود را تعیین کنند اما به دلیل عدم تقاضا برای خدمت در مناطق محروم، تصمیم گرفته شد تغییری در نحوه توزیع صورت گیرد.

تهیه نرم افزار برای ثبت نام اینترنتی پزشکان عمومی

سرپرست دفتر مدیریت منابع انسانی وزارت بهداشت ادامه داد: در ابتدا قرار بود که همانند پیش از سال 70 متقاضیان به وزارت بهداشت برای تقسیم نیروها مراجعه کنند اما پس از بررسی نهایی، تصمیم گرفته شد نرم افزاری برای این کار تهیه شود تا ضمن کاسته شدن از مراجعات، امکان لازم برای ثبت نام همه افراد فراهم شود.

وی با اشاره به خصوصیات این نرم افزار خاطرنشان کرد: در این نرم افزار وضعیت نیروی انسانی موجود بر اساس مناطق محروم و اولویتهای کشوری در نظر گرفته شده است و متقاضیان می توانند با انتخاب اولویت خود در محل مورد نظر خدمت خود را ارائه دهند. از سوی دیگر امتیازات افراد نیز در تعیین محل خدمت موثر است.

تشریح وضعیت شرکت متاهلین و مجردین مرد و متاهلین و مجردین زن در طرح

حاجعلیزاده در ادامه با تشریح وضعیت شرکت متاهلین و مجردین مرد و متاهلین و مجردین زن برای شرکت در طرح خدمات قانونی پزشکان و پیراپزشکان به مهر گفت: اولویت اصلی برای تامین نیروی انسانی در مناطق محروم است. در حال حاضر کلیه زنان پزشک مشمول قانون که متاهل هستند می توانند محل خدمت خود را از کلیه استانهای محل زندگی همسر خود انتخاب کنند.

وی اضافه کرد: نیروی انسانی مجرد و متاهل مرد مشمول قانون می توانند از میان 13 استان، اولویت های خود را انتخاب کنند و پس از انتخاب محل خدمت بر اساس امتیازاتی از جمله بومی بودن، عائله مندی، تعداد فرزندان و .... تعیین می شود.

اعلام شهرها و استانهای مجاز برای تعیین محل خدمت پزشکان

سرپرست دفتر مدیریت منابع انسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: شهرها و استانهایی از جمله اردبیل، ارومیه، اهواز، ایلام، خراسان جنوبی، زابل، زاهدان، گناباد، کرمان، هرمزگان، کردستان، شهرکرد و یاسوج از مکان هایی هستند که داوطلبان مرد می توانند آن را انتخاب کنند.

وی گفت: زنان پزشک مجرد علاوه بر شهرها و استانهایی که اعلام شده می توانند محل خدمت خود را نیز بر اساس اولویت از میان شهرها و استانهای قزوین، زنجان، لرستان و خراسان شمالی، یزد، همدان و کرمانشاه انتخاب کنند.

حاجعلیزاده خاطرنشان کرد: از آنجا که بر اساس قوانین کشور، زن تابع مرد محسوب می شود، در مورد زوج های پزشک محل خدمت بر اساس محل خدمت مرد تعیین می شود.

حقوق پزشکان طرحی به موقع پرداخت می شود

وی در مورد حقوق پرداختی به پزشکان طرحی به مهر گفت: پس از ارسال احکام این دسته از پزشکان، حقوق آنها نیز پرداخت می شود و وزارت بهداشت گزارشی در مورد پرداخت نشدن حقوق پزشکان طرحی دریافت نکرده است اما ممکن است برخی پزشکان طرحی در طرح پزشک خانواده هم حضور داشته باشند که در حال حاضر 30 درصد حقوق آنها پس از پایش عملکرد به آنها پرداخت می شود.

سرپرست دفتر مدیریت منابع انسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر نرم افزار تنها مربوط به پزشکان مشمول قانون خدمات می شود و گروه های داروسازی، علوم آزمایشگاهی، پرستاران و .... همچون گذشته باید برای تعیین محل خدمت خود به دانشگاههای علوم پزشکی مراجعه کنند.

پیش بینی حضور 500 پزشک مشمول قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان در دوره فصل بهار

وی یادآور شد: پیش بینی می شود در فصل بهار حدود 500 پزشک مشمول قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان باشند که تاکنون 330 نفر به کمک نرم افزار در طرح ثبت نام کرده اند.

حاجعلیزاده با اشاره به رضایتمندی گروه پزشکان از ثبت نام اینترنتی در این طرح گفت: خوشبختانه بازخوردها نسبت به این نرم افزار مثبت بوده است اما در مجموع اداره طرح از کلیه نظرات پزشکان برای تصحیح و بهبود وضعیت ثبت نام اینترنتی و اجرای این قانون استقبال می کند. ما معتقدیم هر نظر اصلاحی می تواند به بهترین شکل مورد توجه قرار گیرد.

قانون خدمات پزشکان نیازمند بازنگری بر اساس نیاز جامعه

مخبر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان نیازمند بازنگری بر اساس انتظارات مردم و جامعه پزشکی است.

دکتر شاهرخ رامین در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان در زمان خود بهترین راه حل و گزینه برای رفع نیاز حضور پزشک در مناطق دور افتاده و محروم بود.

وی اضافه کرد: طرح خدمات قانونی پزشکان با توجه به نیاز امروز جامعه باید تغییر کند و در این راه باید نظر همه ذی نفعان در نظر گرفته شود.

رامین تاکید کرد: امروزه انتظارات جامعه پزشکی، مردم و انتظارات سایر حوزه ها از پزشکی تغییر یافته است و برای بهتر شدن وضعیت ارائه خدمات در مناطق دور دست باید طرح جامعی در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: اگر افرادی نظراتی برای تغییر در این طرح دارند می توانند آن را مطرح کنند اما باید توجه داشت که برای بازنگری در قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان نیازمند توجه به همه جوانب و ذی نفعان هستیم.

مخبر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اکنون در همه جای کشور امکانات اولیه و امنیت لازم برای انجام خدمات به خصوص در حوزه پزشکی وجود دارد و اگر اتفاقی نیز در خبرها ذکر می شود تنها یک اتفاق است نه یک روال معمول.

رامین اظهار داشت: تاکنون اعتراضی در خصوص نحوه اجرای قانون خدمات پزشکان از سوی پزشکان به مجلس بیان نشده است.

به گزارش مهر، وزارت بهداشت در تازه ترین شیوه اجرای قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان، از پزشکان عمومی به صورت اینترنتی ثبت نام به عمل می آورد و در این میان شهرها و استانهایی را برای خدمت پزشکان تعیین کرده است. 
 

جزئیات ثبت نام اینترنتی پزشکان عمومی در طرح خدمات قانونی

پزشکان عمومی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند با استفاده از نرم افزار توزیع نیروی انسانی برای تعیین محل طرح به صورت اینترنتی ثبت نام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس برنامه جدید نرم افزار توزیع نیروی انسانی که به تازگی راه اندازی شده است، پزشکان عمومی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند برای تعیین محل خدمت طرح با مراجعه به این سایت ثبت نام کنند.

این نرم افزار با توجه به ایجاد تغییراتی در نحوه توزیع پزشکان عمومی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مناطق مختلف کشور راه اندازی شده است و پزشکانی که تاکنون به هر دلیلی خدمات قانونی خود را شروع نکرده اند از این فرصت استفاده کنند.

بر اساس اعلام معاونت توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت افراد مشمول که در این دوره ثبت نام کنند از اضافه خدمت ماده قانون معاف خواهند بود.

اعلام استانهای باز

بر اساس اطلاعات اعلام شده، استانهای کردستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان باهماهنگی معاونت های سلامت و توسعه وزارت بهداشت به جهت تسریع در رفع نیاز مشکلات مناطق خاص و پزشکان مشمولی که تمایل به شروع هرچه سریعتر خدمات خود دارند، به عنوان استانهای باز اعلام شده است.

متقاضیان خدمت در این چهار استان صرفاً پس از ثبت نام از تاریخ اول اردیبهشت ماه سال جاری و انتخاب یکی از این استانها در نرم افزار سریعاً جهت دریافت معرفی نامه شروع خدمات قانونی می توانند به امور نیروی انسانی هریک از 4 دانشگاه علوم پزشکی مربوطه مراجعه و برای شروع خدمت قانونی خود اقدام کنند.

امکان ویرایش و افزایش دانشگاههای محل انتخاب

بر اساس برنامه نرم افزاری موجود، درصورتی که در فرم ثبت نام تعداد دانشگاه های انتخابی کامل نباشد و نیاز به بررسی اولویت انتخاب بعدی کاربر باشد نرم افزار درموارد بدون انتخاب راساً تعیین محل خواهد کرد. البته متقاضیانی که درخواست افزایش دانشگاه های مورد انتخاب خود را دارند می توانند جهت ویرایش طی روزهای 8 و 9 اردیبهشت ماه با اداره طرح تماس بگیرند. 

اعتراض برخی فارغ التحصیلان پزشکی به نحوه جدید اجرای طرح خدمات

برخی از فارغ التحصیلان دختر رشته پزشکی به نحوه جدید اجرای طرح خدمات قانونی و محدودیت استانهای اعلام شده برای انتخاب محل خدمت قانونی پزشکان و پیراپزشکان اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، "ف . ر" یکی از فارغ التحصیلان رشته پزشکی از یکی از دانشگاههای علوم پزشکی تیپ یک در تماس با خبرگزاری مهر با اشاره به این موضوع که قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان قانونی است که باید برای همه به صورت عادلانه انجام گیرد، ‌گفت: محدودیت انتخاب استان موجب می شود که مشکلاتی برای دختران ایجاد شود.

وی اضافه کرد: این قانون موجب شده که ما مثل دوره سربازی پسران که در انتظار تقسیم به بخشهای مختلف هستند در انتظار باقی بمانیم که یک نوع بلاتکلیفی محسوب می شود. ضمن اینکه رفتن دختران به مناطق دور افتاده دشوار به نظر می رسد.

یکی دیگر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی نیز در اعتراض به محدودیت انتخاب استانی خاطرنشان کرد: پیش از این با مراجعه به دانشگاهها می توانستیم محل خدمت را انتخاب کنیم اما محدودیت فعلی برای فارغ التحصیلان دختر مشکلاتی را ایجاد می کند.

این فارغ التحصیل رشته پزشکی اضافه کرد: محدودیت باعث می شود ما در انتخابهایمان محدود باشیم و نتوانیم مکان مناسب را انتخاب کنیم و با توجه به کمبودهایی که در شهرهای دورافتاده برای پزشکان زن وجود دارد، این محدودیت مشکل را افزایش می دهد.

از سوی دیگر "ر . ش" یکی دیگر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی نیز با اشاره به این موضوع که توزیع عادلانه پزشکان به تنهایی با محدود کردن استانهای محل خدمت امکان پذیر نیست گفت: شرایط در همه جای کشور یکسان نیست و ممکن است در زمان ثبت نام در سایت مناطقی که امکانات بیشتری داشته باشند سریع تر تکمیل شود و حق سایر افراد تضییع شود.

وزارت بهداشت به تازگی نرم افزاری جهت انتخاب محل خدمت برای پزشکان عمومی مشمول قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان ارائه کرده است که این دسته از فارغ التحصیلان به محدودیت انتخاب محل خدمت در این نرم افزار اعتراض دارند.

وزارت بهداشت در این نرم افزار استانهای کردستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان را به عنوان گزینه های باز در نظر گرفته به این معنی که فارغ التحصیلان پزشکی عمومی با هر جنسیت و وضعیت تاهلی می توانند این چهار استان را انتخاب کرده و طرح خود را بلافاصله آغاز کنند.

در سایر مراکز باید پس از ثبت نام اینترنتی در انتظار اولویت بندی وزارت بهداشت بمانند. شهرهای برخوردار یعنی تهران، شیراز، اصفهان و مشهد به هیچ عنوان پذیرای فارغ التحصیلان پزشکی عمومی در دوره طرح خدمات قانونی نخواهند بود.

شهرها و استانهایی از جمله اردبیل، ارومیه، اهواز، ایلام، خراسان جنوبی، زابل، زاهدان، گناباد، کرمان، هرمزگان، کردستان، شهرکرد و یاسوج از مکانهایی هستند که داوطلبان مرد می توانند آن را انتخاب کنند. زنان پزشک مجرد نیز علاوه بر شهرها و استانهایی که اعلام شده می توانند محل خدمت خود را نیز بر اساس اولویت از میان شهرها و استانهای قزوین، زنجان، لرستان و خراسان شمالی، یزد، همدان و کرمانشاه انتخاب کنند.

از آنجا که بر اساس قوانین کشور، زن تابع مرد محسوب می شود در مورد زوج های پزشک محل خدمت بر اساس محل خدمت مرد تعیین می شود. 

منبع:

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=870017


مطالب مشابه :


اطلاعیه جذب نیروی انسانی متخصص در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

اطلاعیه جذب نیروی انسانی متخصص در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی و توزیع وزارت
دکتر فرشته موتابي

علوم پزشکی ارومیه در دوره طرح توزیع نیروی انسانی. مصوب در دانشگاه علوم پزشکی تهران.
آگهی استخدام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی در سراسر کشور

آگهی استخدام دانشگاه علوم پزشکی و نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته مدیریت بهره وری مشاوره پایان نامه مقاله اجرایی پروپوزال فوری09123600694

بررسی عوامل موثر بر بهره‌وری نیروی انسانی دانشگاه علوم علوم پزشکی توزیع نیروی
اعتراض به تغییرات اجرایی طرح خدمات پزشکان و پاسخ وزارت بهداشت

افزار توزیع نیروی انسانی که به هریک از 4 دانشگاه علوم پزشکی مربوطه تهران، شیراز
دکتر فرشته موتابي

دانشگاه علوم پزشکی توزیع نیروی انسانی) تهران،دانشگاه علوم
آگهی استخدام ۸۸۱ نفر در دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان برای تامین نیروی انسانی مورد توزیع کارت
دفترچه آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۹۲-۹۱ منتشر شد.

محدودیتی از نظر گذراندن طرح نیروی انسانی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب :