سفر به سنگاپور

singapore.jpg

سنگاپور که به 'شهر شیر' نیز شهرت دارد، ملتی جزیره نشین و جهانی است که در نوک جنوبی شبه جزیره مالایا واقع شده است. هر چند سنگاپور کوچکترین کشور در آسیای جنوب شرقی است، ولی این کشور مستقل دارای دارای جاذبه های بسیاری با بالا ترین کیفیت است، مانند گردشگری که به عنوان یکی از بزرگترین صنایع آن شناخته می شود. سنگاپور که به طور جدی قطب مهم هوانوردی آسیا است، یکی از بهترین پایانه های هوایی در جهان را دارا است؛ فرودگاه چانگی. با سفر زمینی از مالزی و از طریق راه آهن، و همچنین از گذرگاه جوهور-سنگاپور و راه دوم منتهی به تائوس نیز٬ می توان به سنگاپور سفر کرد. سرویس های فراوان دریایی هم جزیره را به بنادر نزدیک اندونزی متصل می کنند.

singapore_at_night.jpg


از آنجا که سنگاپور بدون در نظر گرفتن جزیره ها و شبه جزیره های مجاورش بسیار فشرده است، به آسانی می توان با سیستم حمل و نقل عمومی؛ که شامل MRT (حمل نقل سریع و انبوه)، اتوبوس و تاکسی در شهر گشت زد. در حقیقت، بلیط گردشگری ویژه ای طراحی شده تا گردشگران بتوانند سفری آسان با بهترین بها یعنی چیزی نزدیک به 8 دلار برای هر روز داشته باشند. مسافران پس از رسیدن به شهر، می توانند یکی از گزینه های مختلف اسکان، از کوله پشتی گرفته، تا خوابگاه های مقرون به صرفه و مهمانسرای جوانان تا بوتیک هتل ها و هتل های پنج ستاره را انتخاب کنند.

مردم سنگاپور برای اشتیاق و علاقه شدید شان به غذا و غذا خوردن، معروف هستند که به همین دلیل گاهی به شوخی از آن به عنوان یک ورزش ملی یاد می شود. غذاخوری های خیابانی و مراکز مواد غذایی بیشماری مانند: لائو پا سات وجود دارد، که به ارائه غذاهای محبوب محلی چون: پلو مرغ، ساتای، لاسکا، خرچنگ پر ادویه و کله ماهی با ادویه کاری می پردازند. همچنین رستوران ها و فست فودهای حیرت انگیز زیادی وجود دارند که به ارائه همه انواع خوراک های بین المللی می پردازند.

البته خود شهر نیز از مکان ها و جذابیت های زیبایی برخوردار است. نشانه های برجسته شهر بسیار متفاوت اند، از مکان های بزرگ مانند هتل لاتاری، که در سال 1887 ساخته شده است، تا گردشگاه های بسیار مدرن (شبیه درخت قهوه سودانی)، که یکی از شلوغ ترین مراکز هنری در جهان است. قطعا دوستداران هنر٬ به سنگاپور به عنوان یک موهبت و هدیه می نگرند، چرا که مرکز هنری بزرگی در منطقه به شمار می رود. برخی از موزه ها٬ مانند: موزه تمدن آسیایی٬ موزه ملی سنگاپور و موزه هنر سنگاپور، در بناهای مستعمراتی که به شکلی بی عیب بازسازی شده اند٬ مستقرند. نقاط دیدنی دیگری نیز وجود دارد٬ مانند: موزه طراحی نقطه قرمز و ام آی ان تی (لحظه تخیل و نوستالژی با اسباب بازی ها)، که اولین موزه هدفمند در جهان برای اسباب بازی ها به شمار می رود، در ساختمانهای فوق العاده جدید مستقر شده اند.

singapore-208974.jpg

بسیاری از مردم سنگاپور را 'بهشت خریداران' می دانند که حقیقتا همینطور هم است. قوم های شهرهای تحت محاصره اطراف٬ مانند: هند کوچک، محله چینی ها، گیلنگ سرای، روستای باگیز و خیابان عرب٬ بازار هایی دارند که سرریز از سوغاتی های گوناگون هستند. این گونه به نظر می رسد که جاده ارکارد که منطقه اصلی خرید و تفریحی شهر به حساب می آید، فروشگاه ها، رستوران ها، کافه ها و باشگاه های شبانه بی پایانی را در خود جای داده باشد. یکی دیگر از جاذبه های اصلی شهری٬ رودخانه سنگاپور است. سه ناحیه تجاری اصلی در این مکان به نام های: اسکله قایق، اسکله کلارک و اسکله رابرتسون وجود دارد که از نقاط محبوب برای سرگرمی، صرف غذا و خرید محسوب می شوند.

برای فرار از شلوغی همیشگی شهر، ساکنان اغلب به باغ های آرام سنگاپور پناه می پرند. دوستداران طبیعت و حیوانات نیز می توانند از باغ وحش سنگاپور که امکان برنده شدن جایزه را نیز در آن دارند و همین طور سیاحت شبانه، و نیز پارک پرندگان و پارک خزندگان٬ لذت ببرند. کسانی که از حس ماجراجویی بیشتری برخوردارند٬ می توانند از پارک محافظت شده بوکیت تیام و تالاب محافظت شده سونگی بولو دیدن کنند، که میزبان صدها گونه از گیاهان و جانوران گرمسیری است. جزایر کوچک بسیاری که در اطراف سنگاپور قرار دارند٬ دارای جاذبه های توریستی مهمی هستند، مانند: جورونگ٬ تکونگ٬ اوبین و سنتوزا. مورد دوم یعنی تکونگ٬ با دارا بودن پارک تاثیر گذار پروانه ها٬ قلمرو پادشاهی حشرات و دنیای زیر آب خود٬ به مکان ویژه ای برای تعطیلات خانواده ها تبدیل شده است.

singapore_scotts_tower_oma210307.jpg 

راهنماي سفر

 

 (1ویزا

برای ورود به سنگاپور داشتن ویزا برای ایرانیان الزامی است. ویزا به دو روش قابل دریافت است (پروسه دریافت ویزا معمولا" بین 3 تا 5 روز کامل کاری است) هزینه درخواست ویزا در سفارتخانه های سنگاپوری٬ برابر با ۳۰ دلار خواهد بود. همه بازدید کنندگان باید شرایط ورود٬ مانند: گذرنامه معتبر، بودجه کافی برای مدت اقامت و بلیط های هوایی تایید شده بازگشت و یا سفر پیش رو را داشته باشند. بازدید گردشگرانی که به ویزا نیاز ندارند، به عنوان سفرهای عادی مردم همان منطقه در نظر گرفته می شود که ممکن است برای حداکثر 3 ماه معتبر باشد

الف )داشتن دعوتنامه رسمی از سنگاپور

با ارائه دعوتنامه رسمی- یک قطعه عکس رنگی پاسپورت سایز با زمینه روشن و پر کردن فرم شماره 14 (قابل دریاقت از وبسایت سفارت سنگاپور) و کپی صفحات پاسپورت ( صفحه1 تا 10 و 35 تا 40 ) ویزای دو ماهه برای شما صادر می گردد. هزینه این نوع ویزا حدود70 رینگیت است. سفارت سنگاپور در خیابان امپنگ واقع است. و ساعات دریافت مدارک صبح تا ظهر و زمان دریافت ویزا بعداز ظهر می باشد.

 ب )از طریق آژانس های مسافرتی ایرانی با ارائه مدارک و مبلغی در حدود 200 رینگیت .

کلا" آژانس های مالایی به دلیل عدم نیاز مردم این کشور به ویزا برای مسافرت به بیش از 100 کشور دنیا امور مربوط به اخذ ویزا را انجام نمی دهند.

تذکر بسیار مهم : دقت کنید پاسپورت شما حتما" دارای بیش از شش ماه اعتبار باشد.

 2) اسکان

قبل از سفر به سنگاپور حتما" نسبت به رزرو محل اقامت خود اقدام نمایید.این کشور با وجود داشتن صدها هتل و هاستل به دلیل کثرت توریست همیشه با تکمیل ظرفیت مواجه است.

بدلیل گرانی نرخ تاکسی نیز سعی نمایید حتما" در نزدیکی محل کنفرانس (در صورت سفر جهت کنفرانس) و یا مرکز شهر هتل رزرو نمایید.  محل هایی مانند چاینا تاون(chinatown) سنگاپور ریور(Singapore river)-  خیابان اورچارد(orchard road) لیتل ایندیا (little india) خیابان روچور خیابان هولاک و ...  مناسب می باشند.

عموما" نرخ هتل در مرکز شهر گرانتر است ولی با توجه به نرخ بالای تاکسی و ترافیک سنگین در سنگاپورمقرون به صرفه تر می باشد.

 تذکر مهم: در سنگاپور محله ای بنام گیلانگ وجود دارد که از محله های بدنام می باشد. به خانواده ها توصیه می شود از اسکان در این محله خوداری نمایند.معمولا" هتل های موسوم به "81 “ در این محله قرار دارند که از نرخ پائین تری نسبت به سایر نقاط این شهر برخوردارند.

 3) وسیله سفر 

برای سفر به سنگاپور راههای مختلف زمینی و هوایی وجود دارد.که قطعا" بهترین آن سفر با  هواپیمای Airasia  می با شد

Fairmont_Singapore-Facade.jpg

3-1) سفربه سنگاپور با هواپیما AirAsia

فروش این شرکت هوایی فقط به صورت الکترونیک بوده و قیمت ها به صورت پلکانی می باشد.هر چه خرید بلیط به زمان سفر نزدیک تر باشد  بلیط گران تر است. در صورتی که 2 یا 3 ماه قبل از سفرنسبت به خرید بلیط اقدام نمایید واقعا" مقرون به صرفه است. برای خرید به وبسایت این شرکت مراجعه نمایید. www.airasia.com

دوستانی که دارای کارت اعتباری نیستند می توانند  به ایسگاه قطار شهری klsentral    مراجعه و از واحد  فروش خصوصی که بلیط های این شرکت را می فروشد بلیط خود را تهیه کنند. قیمت خرید از این واحد معمولا" گرانتر از خرید اینترنتی است.

 3-2) سفر به سنگاپور با قطار

روزانه  دو قطار در ساعت 9 و 10 شب از ایستگاه مرکزی کوالالامپورKLSENTRAL    به طرف سنگاپور حرکت می کنند. برای رزرو آنلاین می توانید به سایت  (http://www.ktmb.com.my/) مراجعه و یا به  طبقه اول این ایسگاه مراجعه نمایید. برای تهیه بلیط بایستی از چند روز قبل اقدام کنید.  (بدلیل تقاضای بسیار زیاد)

مشکل سفر با قطار و اتوبوس سرمای زیاد در شب است.سیستم تهویه  قطارها  و اتوبوس ها در اینجا به صورتی است که عمدتا" در شب مشکل آفرین می باشد لذا در صورت سفر با این وسیله نقلیه لباس گرم همراه داشته باشید.

مسئله دیگر و مشکل سفر با قطار هنگام کنترل ویزا در زمان خروج از مالزی و ورود به سنگاپور می باشدکه باید هر لحظه کلیه وسایل خود را همراه داشته باشید. (درمورد این مشکل بسیار حاد خصوصا" برای ایرانیان در ادامه به تفصیل صحبت می کنم.)

مدت سفر با قطار 9 تا 10 ساعت است و قیمت بلیط بسته به نوع قطار از 30 تا 150 رینگیت است.

 3-3) سفر به سنگاپور  با اتوبوس

 معمولا" دو گزینه وجود دارد اول سفر به  شهرجوهر باهرو و بعد سفر از این شهر مرزی به سنگاپور (این روش بیشتر توصیه می شود.)

گزینه دوم سفر مستقیم است یعنی مستقیما" از اینجا به سنگاپور با اتوبوس.

 برای تهیه بلیط اتوبوس می توانید به ایستگاه اتوبوس های کوالالامپور بنام Puduraya   واقع در خیابان  پودو رایا  مراجعه نمایید. این ایسگاه بسیار شلوغ و کثیف است و هر زمان مراجعه کنید اتوبوس برای جوهور یا سنگاپور وجود دارد.

 افرا ساکن محله سردانگ می توانند به پمپ بنزین پتروناس واقع در پشت دانشگاه  مراجعه و بلیط را از این باجه تهیه کنید.

افراد پولدار نیز می توانند به مرکز خرید مید ولی ((midvally مراجعه و با اتوبوس 5 ستاره به سنگاپور سفر کنند.  

مدت زمان سفر با اتوبوس به سنگاپور بین 4 تا 5 ساعت است. و قیمت بلیط از 24 رینگیت به بالا است.

 4) خروج از مالزی و ورود به سنگاپور

 توجه داشته باشید هنگام خروج از مالزی و ورود به سنگاپور همیشه کلیه وسایل خود را همراه داشته باشید. معمولا" پروسه ورود به سنگاپور برای ایرانیان زمان بر است. در این مدت اتوبوس یا قطار منتظر شما نشده و وسایلتان در آن جا می ماندو شما باید با وسیله  دیگری باقی راه را طی کنید. (مزیت سفر از شهر جوهور به سنگاپور )

 در صورتی که ازجوهوربارو به سنگاپور سفر می کنید پس از رسیدن به جوهور اتوبوس شما را در ایستگاه معروف به لارکین  پیاده می کند.در آنجا می توانید با اتوبوس های شهری (خط شماره 170 یا 980 و یا اتوبوس های اکسپرس) به سفر خود به سنگاپور ادامه دهید. هزینه این اتوبوس پایین است و نوع اکسپرس آن که زرد رنگ است بهتر است.در سنگاپور نیز شما را در ایستگاهی به نام کویین استریت (Queen Street) پیاده میکند. در برگشت هم با مراجعه به این ایستگاه در خیابان Queen Street نزدیک به خیابان عربها در مرکز شهر به مالزی برگردید.

 4-1 ) خروج از مالزی

در این بخش از سفر پس از رسیدن به مرز باید از وسیله نقلیه خارج شده و پس از گذراندن تشریفات قانونی به درب خروج مراجعت نموده و دوباره مسیر کوتاهی در حدود 1 دقیقه را به وسیله نقلیه و نه پیاده طی کرده تا به مرز سنگاپور برسید.

 4-2) ورود به سنگاپور

معمولا" ایرانیانی که برای اولین بار به سنگاپور می روند از باجه کنترل ویزا به اتاق افسر ارشد کنترل راهنمایی می شوند و پس از چند دقیقه کنترل اضافی اجازه ورود را به شما می دهند. در این قسمت از هر گونه صحبت اضافی با افسر کنترل خودداری نمایید زیرا این کنترل های اضافی برای اتباع بعضی از کشورها منجمله ایران یک روال است.

 5) اقلام ممنونه در سنگاپور

قوانین در این کشور بسیار سختگیرانه اجرا می شود. از به همراه داشتن هر نوع ماده دارویی مخدر و آدامس به هنگام ورود به سنگاپور خوداری نمایید. دقت کنید در ساک هایتان چاقوی بزرگ یا هر چیزی مشابه  به سلاح سرد وجود نداشته باشد. ورود بیش از دو پاکت سیگار به سنگاپورنیز ممنوع می باشد. در این کشور فقط سیگارهایی با برچسب های حاوی بیماران سرطانی و غیره ( حاصل سیگار کشیدن ) به فروش می رسد.

 ضمنا" روزهای تعطیل و ساعات اوج ترافیک متغیر می باشد.به هر حال رانندگان تاکسی در سنگاپور مطمئن بوده و جای بحث نیست و برعکس ایران و مالزی رانندگان تاکسی در این کشور قابل اطمینان هستند. (نرخ و روش محاسبه در تاکسی به صورت بر چسب نصب شده است).

یکی از موارد جالب در سنگاپور نصب تابلو روی تاکسی ها می باشد که در صورت خالی بودن تاکسی این تابلو سبز رنگ و در صورت داشتن مسافر یا مشغول بودن تاکسی این تابلو قرمز رنگ است و از دست بلند کردن بیخود برای تاکسی گرفتن جلوگیری می کند.

 7) تلفن و موبایل

موبایل مالزی در سنگاپور قابل استفاده است. پس از ورود موبایل شما اتوماتیک به شرکت singtel  ویا starhub  دایورت می شود. نرخ مکالمه بسیار بالا بوده وبرای تماس و اس ام اس دریافتی نیز شما شارژ میشوید. لذا در صورت نیاز به تماس قبل از خروج از مالزی موبایل خود را  به مقدار کافی شارژ کنید.کارت موبایل سنگاپور نیز به راحتی قابل خرید ,شارژ و استفاده است.

 8)مراکز خرید 

سنگاپور یک کشور پیشرفته و گران است. اصولا" برای خرید جای مناسبی نیست. می توان گفت کلیه کالاهایی را که به راحتی و قیمت مناسب  در مالزی  میتوان خرید در سنگاپور به چند برابر قیمت باید خرید کرد. تنها اجناس دیحیتالی و الکترونیکی در سنگاپور کمی بهتر از مالزی قابل خرید است. برای خرید سوغاتی ویادگاری از سنگاپور می توانید به یکی از بزرگترین و معروف ترین فروشگاههای 24 ساعته  بنام مصطفیسنتر در خیابان  سرانگون مراجعه کنید. این مرکز برای تبدیل دلار نیز مناسب است و قبل از تبدیل می توانید نرخ ها را در وبسایت این مرکز ببینید.

 برای خرید وسایل الکترونیکی نیز می توانید به مرکز خرید  سیم لیم sim lim square یا فونان سنتر مراجعه کنید.

مرکز خرید ویوسیتی در جلوی درب جزیره سنتوزا بزرگترین مرکز خرید سنگاپور است. طبق گفته مسئولین در روز افتتاح این مرکز خرید کل جمعیت سنگاپور در همان روز اول از این مرکز بازدید کردند.!!!!!!!!!!!!!!

البته طبق معمول کشورهای شرق دور مرکز شهر یا همان چایناتاون برای خرید اجناس معمولی بهترین مرکر می باشد. بازدیدکنندگانی هم که قصد خرید و گردش را دارند می توانند از مراکز خرید واقع در خیابان اورچارد که یکی از خیابانهای گردشگری سنگاپور می باشد دیدن و خرید کنند.  

فروشگاههای زنجیره ای جاینت (Giant)مالزی نیز در سنگاپور دارای شعبه می باشند. یکی از شعبه های این فروشگاه در طبقه زیر زمین مرکز خرید ویو سیتی قرار دارد قبل از ورود به این جزیره مواد خوراکی را از این فروشگاه خرید کنید.

نکته مهم : برای خرید در سنگاپور به مالیا ت توجه کنید (در ادامه توضیح داده می شود)

singapore6.gif

 9) پول رایج سنگاپور

پول رایج سنگاپور دلار سنگاپور یا همانSGD  می باشد. که در قطعات 1 ,2, 5 ,10 , 100 و 500 دلار می باشد. شکل این پول ها یکی است و فقط رنگ آنها متفاوت است.

 امنیت پول سنگاپور بسیار بالا تر از دلار امریکا بوده و تا به این لحظه پول تقلبی این کشور در هیچ جای دنیا کشف نشده است. ارزش هر دلار سنگاپور تقریبا" بین 600 تا 700 تومان می باشد و هر 2.3 یا2.4 رینگیت مالزی برابر 1 دلار سنگاپور است.

 10) مالیات در سنگاپور GST  (بسیار مهم)!!

معمولا" ما ایرانی ها به پرداخت مالیات مستقیم عادت نداریم واین موضوع برایمان بسیار عجیب و نا خوشایند است. اما در کشورهای پیشرفته مانند سنگاپور این نوع پرداخت مالیات یک امر بدیهی است.

مردم این کشور بر خلاف ما پرداخت مالیات را دوست دارند. چون اعتقاد دارند کل مالیات پرداختی برای بالا بردن سطح رفاه و آسایش و امنیت انها هزینه می شود.

در سنگاپور برای هر خرید بین 5 تا 7 درصد مالیات در قیمت محاسبه شده یا بعدا" به هنگام پرداخت به قیمت اضافه می شود.

معمولا" برای ما ایرانی ها زمان پرداخت کرایه هتل و رستوران و......  مشکل پیش می آید. که در لحظه ورود به این موضوع توجه نمی کنیم و باعث درگیری و مشاجره با صندوق دار می شود.  برای خرید یا اجاره هتل حتما" مبلغ مالیات را سوال کنید. برای فروش بعضی از اقلام به افراد خارجی این مالیات دریافت نمی شود یا در صورت دریافت می توانید در فرودگاه این مبلغ را پس بگیرید.

 11) انضباط اجتمایی در سنگاپور

قطعا" رعایت مقررات اجتماعی در ایران ومالزی با سنگاپور بسیار متفاوت است. در سنگاپور رعایت مقررات بسیار سختگیرانه و بدون توجه به ملیت است. و  زندگی برای ما که به بی نظمی عادت کرده ایم واقعا" سخت است.

خط کشی عابر پیاده , سیگار نکشیدن در مراکز عمومی , خوردن و آشامیدن در اتوبوس , پرت کردن آب دهان , آدامس نجویدن را در سنگاپور رعایت کنید. ممکن است در صورت مشاهده توسط پلیس جریمه نقدی و یا به کار اجباری  در شهرداری محکوم شوید.

 12) رشوه گیری مامورین پلیس و نظام اداری

در این کشور سعی کنید سرو کارتان با پلیس نیفتد.برای امور اداری نیز تابع قانون باشید. مطمئن باشید بر خلاف ایران و مالزی در این کشور مامور یا کارمند رشوه بگیر پیدا نمی شود. همه چیز بر اساس قانون است. به طور کلی اعتقاد عمومی در این کشور این است که رعایت قانون ومقررات از همه چیز و همه کس بالا تر است.

منبع :

http://pavilon.blogfa.com/post-208.aspx


مطالب مشابه :


ارزانترین نرخ بلیط چارتر و سیستمی - تور ارزان قیمت

چارتر پروازهای ماهان ایران ایر اسمان دبی - ارزانترین نرخ بلیط چارتر و سیستمی - تور ارزان
سفر به كوالالامپور و بالی ( قسمت چهارم : سفرنامه ی بالی )

قیمت بلیط هواپیمایی قطری از همینطور داخل پروازهای منتهی به اندونزی یه پرسشنامه رو
تور پاریس ( فرانسه ) ویژه عید فطر با قیمت استثنایی

آژانس مسافرتی وجهانگردی پروازابریشم - تور پاریس ( فرانسه ) ویژه عید فطر با قیمت استثنایی
نرسیده به اندونزی

اشتباه اول رو موقع گرفتن ویزا کردم، از طریق کنسولگری اندونزی بلیط خریدیم، که اون قیمت
ده شهر گران آسیا از نگاه بیزینس ویک

بلیط سینما: $8.67 قیمت یک دستگاه ماشین لباسشوئی: $1,096.82 ۱۰- جاکارتا اندونزی. بلیط
سفر به سنگاپور

سرویس های فراوان دریایی هم جزیره را به بنادر نزدیک اندونزی متصل و قیمت بلیط از 24 رینگیت به
سفرنامه مالزی

که شامل خدمات بلیط ، هتل کلا در مالزی قیمت بلیط برای افراد و اندونزی می باشد که می
سفر به ترکیه (آنتالیا***antalya)

3-سفر هوایی بدون تور-این سفر شامل گرفتن بلیط هواپیما ورزرو هتل راهنمای سفر به اندونزی
فروشگاه های حیابان نشان تاشی _ استقلال

قیمت ها . Travel memories Istanbul, قیمت بلیط این سینما 7 لیر بازارهای جاکارتا گرند اندونزی ایست
برچسب :