فوتسال

پیشرفت و تکامل فوتسال هیچگاه نقطه ی پایانی ندارد. و مسابقات جام جهانی فوتسال ، قهرمانی قاره ها (اروپا- آسیا و ...) تورنمنت های مختلف بین المللی و نیز مسابقه های باشگاهی در کشورها، موقعیت های مناسبی هستند تا توانایی بازیکنان و تیم ها با یکدیگر مقایسه شده و چشم انداز آینده فوتسال ترسیم شود. همه این موارد موجب می گردند تا انتظارات برای خلق شگفتی ها از مربیان و بازیکنان در رده های مختلف روز به روز افزایش یابد.

یکی از رشته های ورزشی که هم بسیار سخت و هم بسیار هیجان انگیز است، رشته فوتسال می باشد. که تفاوت فراوانی با بازی فوتبال چمنی دارد. و از مهمترین این تفاوت ها این است که فوتبال چمنی در یک محیط کاملا" باز انجام می گیرد و قوانین آن متفاوت با قوانین فوتسال است. فوتبال چمنی هم در ابعاد، بسیار بزرگتر و هم بازیکنان بیشتر نسبت به بازیکنان فوتسال دارد. بازی فوتسال بوسیله دو گروه یا تیم که هر گروه تعداد پنج نفر می باشند و در داخل سالن ، بازی می شود. هدف از این بازی آن است که توپ به داخل دروازه حریف زده شود. در این بازی فقط دروازبانان مجاز هستند از دستهای خود برای گرفتن توپ استفاده کنند و بقیه بازیکنان از پاها و تنه و یا سر برای زدن ضربه به توپ استفاده می کنند و طبق آیین نامه فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) بازی در زمینی به ابعاد ٢٢×١٨ تا ٤٢×٣٨ برگزار می شود. البته باید توجه داشت که بازی قاعدتا" در زمین هندبال که ابعاد آن ٢٠×٤٠ است، انجام می شود.

تاریخچه ی فوتسال

فوتسال نخستین بار در سال ١٩٣٠ توسط پروفسور خوان کارلوس سریانی ابداع شد. که در سالنی به ایعاد زمین بسکتبال برگزار گردید. این مربی آرژانتینی در شهر مونته ویدئو این ورزش را امتحان کرد. در همان سالها برزیلی ها که می خواستند فوتبال خیابانی سائوپولو را گسترش دهند شروع به نوشتن اولین قوانین فوتبال داخل سالن نمودند. زیبایی های این ورزش سبب شد که به سرعت توسعه پیدا کند. در سال ١٩٧١ فدراسیون جهانی فوتبال داخل سالن (FIFUSA) تشکیل شد. اولین دوره رقابت های فوتسال در شهر سائو پلوی برزیل با حضور کشورهای پاراگوئه و اروگوئه برگزار شد. آن زمان بازیکنان فوتبال چمنی هم اجازه شرکت در رقابتهای سالنی را داشتند، بنابراین پله، ریولینو، فالکائو و زیکو مجالی برای نمایش مهارتهای خود یافتند. دومین دوره رقابتهای جام جهانی در سال ١٩٨٥ و زیر نظر FIFUSA برگزار شد، مادرید میزبان دومین دوره بود.

با توسعه فوتسال و پیوستن کشورهای بسیاری به FIFUSA، فیفا وارد میدان شد وکنترل فوتبال داخل سالن را در دست گرفت. از آن پس فدراسیون جهانی فوتبال برنامه های متعددی را برای فراگیر شدن این زیر مجموعه خود انجام داد. از سال ١٩٨٩ فیفا مسئول فوتسال است و در همان سال رقابتهای جهانی را در کشور هلند برگزار کرد. در این رقابتها که ایران حضور نداشت، تیم های برزیل، هلند، آمریکا و بلژیک در مکانهای اول تا چهارم جای گرفتند. رقابتهای جهانی فوتسال همانند جام جهانی فوتبال هر چهار سال یکبار برگزار می شود. در سال ١٩٩٢دوره دوم در هنگ کنگ برگزار شد که رتبه های اول تا چهارم به تیم های برزیل، آمریکا،اسپانیا و ایران رسید. در سال ١٩٩٦ اسپانیا میزبان مسابقات بود، برزیل،اسپانیا،روسیه و اوکراین به ترتیب بر روی سکو قرار گرفتند و مسابقات سال ٢٠٠٠ در گواتمالا برگزار شد که اسپانیا، برزیل، پرتغال و روسیه بهترین های جهان بودند. پنجمین دوره ی رقابتها در سال ٢٠٠٤ در کشور چین تایپه برگزار شد که در آن اسپانیا، ایتالیا، آرژانتین رتبه های اول تا سوم را کسب نمودند و تیم ملی فوتسال ایران در دور مقدماتی بازیها حذف گردید.    


مطالب مشابه :


کفش مخصوص هندبال

کفش مخصوص هندبال عکس های دروازبانی هندبال. جداول لباس و کفش هندبال.
درد مچ دست

مورد رشته مورد علاقه ام هندبال داشته دروازبانی مسواک زدن و حتي لباس پوشيدن
ماساژ درمانی

رشته مورد علاقه ام هندبال داشته و با لباس درحالیكه جلوی بدن به مخصوص با
فوتسال

باشگاه فرهنگی ورزشی صباصفه اصفهان (سال تاسیس 1388) هدف از تشکیل این سایت: آشنائی با باشگاه
برچسب :