برداشت فندق در اشکورات رودسر

برداشت فندق دراشكورات رودسر ( فندق چيني )

به قلم : تقی غلامی دشتکی

آخرین مرحله از فرآیند تولید محصول فندق ، برداشت آن است . معمولاً زمانی که رنگ پوشش فندق ( گریبانه ) تغییر کرده و تقریباً قهوه ای شده باشد ، می توان فندق را برداشت کرد . به عبارت دیگر ، فندق را زمانی برداشت می کنند که  8  تا  10 درصد از میوه آن ریزش کرده و رنگ میوه کاملاً قهوه ای شده باشد .

 برای چیدن فندق های رسیده شاخه ها را خم میکنند و فندق ها را همراه گریبانه ها می چینند .

در برخی موارد هم شاخه ها را تکان میدهند تا میوه ها روی زمین ريخته و سپس آنها را جمع آوری می کنند . میوه های چیده شده را درون سطل یا سبد مي ريزند  و بعد  به گونی یا کارتن منتقل می نمايند .

برخی  از باغداران فندق را با پوشینه به بازار می فرستند و برخی پوشینه ها را جدا می کنند . گروهی از باغداران فندق های جدا شده از گریبانه ها را در برابر آفتاب و جریان هوا قرار می دهند تا خشک شود ، سپس به انبار می  برند . آنها فندق انباری را در هر زمان که بخواهند به بازار عرضه می کنند یا برای مصرف شخصی به کار می برند .

 زمان برداشت فندق برای رقم های گوناگون متفاوت است و از نیمه مرداد آغاز و تا نیمه مهرماه ادامه دارد . این زمان برای رقم های دیررس تا اوایل آبان نیز به درازا می کشد . در جاهایی که امکان خسارت گراز به باغ های فندق وجود دارد ، برخی از باغداران فندق را پیش از رسیدن و به صورت تر برداشت می کنند . گروهی از باغداران هم برای تازه فروشی فندق را پیش از رسیدن می چینند .

در منطقه ي اشکورات رودسر پیش از رسیدن فندق ، علف های کف باغ را می تراشند و جمع می کنند تا فندق هایی که روی زمین می ریزند از بین نرود و بتوانند به راحتی آنها را جمع آوری کنند . در این منطقه فندق تازه برداشت شده را در انبار می ریزند که 10 تا 15 روز در پوشینه بماند تا رنگ بگیرد . پس از خشک شدن پوشینه ها و گذشت این مدت با فشار ملایم دست و یا پا فندق را از پوشینه جدا می کنند و فندق بدون پوست را در کیسه می ریزند . 

البته همه ساله در فصل برداشت محصول فندق که ب

ا مشقت و دشواری‌های خاصی به همراه است ، باغداران مناطق فندق خیز استان تلاش می‌کنند تا با فروش محصول خود بخشی از مشکلات معیشتی خانواده را کاهش دهند ، این در حالی است که سود چندانی به جیبشان نمی‌رود .
باغداران هر کیلوگرم از فندق تولیدی خود را پس از برداشت بین 2 هزار و 500 تا ۳ هزار تومان می‌فروشند ، در حالی که مردم برای خرید فندق از مغازه‌ها مبالغی بین 8 تا 9 هزار تومان و گاه بیشتر را پرداخت می‌کنند .

         Image Hosted by Free Picture Hosting at www.iranxm.com

شایان ذکر است  مركز عمده ي توليد فندق در دنيا ، منطقه شمالي تركيه در ساحل درياي سياه با 71 درصد سطح زيركشت ، حدود60 درصد فندق جهان را تولید می کند . ساير مناطق مهم توليد فندق در جهان ايتاليا ، اسپانيا و اورگون ايالات متحده آمريكا بوده و مناطق عمده ي توليد آن در ايران : استان هاي گيلان ، قزوين ، مازندران، اردبيل، گرگان و قم مي باشد.

ايران ازنظر سطح زیر کشت فندق به میزان حدود 19300 هکتار رتبه ي پنجم و با تولید سالانه حدود 15 هزارتن،   رتبه ي هشتم جهان را دارا است.

سطح زیر کشت فندق دراستان گیلان حدود 16 هزار و 393 هکتار است كه اين رقم معادل 85 درصد باغ هاي فندق ايران بوده و در رتبه ي نخست کشور قراردارد . مناطق اشكورات بخش رحيم آباد  شهرستان رودسر از استان سرسبز گيلان به لحاظ برخورداري از شرايط خاص طبيعي حدود 90 درصد باغ هاي فندق شهرستان ، حدود 65 درصد باغ هاي استان و حدود 55 درصد باغ هاي فندق كشور را در اختيار دارد و به عنوان قطب فندق استان و کشور ناميده مي شود. 

 


مطالب مشابه :


اشکورات - کاکرود

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - اشکورات - کاکرود - اولین و فعالترین سلسله پایگاههای اینترنتی
گفتگو با یکی از دهیار ان اشکورات ( قسمت اول )

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - گفتگو با یکی از دهیار ان اشکورات ( قسمت اول ) - اولین و فعالترین
ریزش جاده در اشکورات گیلان

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - ریزش جاده در اشکورات گیلان - اولین و فعالترین سلسله پایگاههای
درگذشت حجه الاسلام نیکخواه

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - درگذشت حجه الاسلام نیکخواه سلام به مردم خوب اشکورات
اشکورات گیلان - لیما321

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - اشکورات گیلان - لیما321 - اولین و فعالترین سلسله پایگاههای
شفیع آباد اشکورات

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - شفیع آباد اشکورات - اولین و فعالترین سلسله پایگاههای اینترنتی
پاسخ نامه ای به مدیریت اشکورنیوز

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - پاسخ نامه ای به مدیریت اشکورنیوز سلام به مردم خوب اشکورات
جاده های اشکور94

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - جاده های اشکور94 گل گاوزبان در اشکورات. اخبار خراسان سر و
برداشت فندق در اشکورات رودسر

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - برداشت فندق در اشکورات رودسر - اولین و فعالترین سلسله پایگاههای
اشکور - کاکرود

خبرگزاری اشکور-اشکورنیوز - اشکور - کاکرود گل گاوزبان در اشکورات. اخبار خراسان سر و
برچسب :