معرفی دستگاه بازی نینتندو دی اس

نقد و بررسي كنسول بازی  NintendoDs

  نينتندو دی اس

Pic01.jpg

معرفی محصول

NDS از ديگر کنسول‌هاي بازی ای ست که در اين‌جا معرفي مي‌شود. اين دستگاه ابعادي با اندازه‌هاي 148×85×29 ميلي‌متر دارد. وزن آن نيز با در نظر گرفتن باتری و قلم مخصوص دستگاه تقريبا برابر است با 275 گرم. طراحي کنسول بازي نينتندو مدل DS از نظر گرافيکي نسبت به کنسول دستي پيشين اين شرکت ـ GBA ـ به شکل بسيار پيشرفته‌تري صورت گرفته است.
در اين‌ جا بايد خاطر نشان کنيم هدف از ساختن اين کنسول تنها بالا بردن قدرت گرافيکي يک دستگاه بازي نيست، بلکه تمام تلاش اين شرکت بر اين بوده تا روش بازي کردن با کنسول‌ها را که براي سال‌ها به شکلي يک‌نواخت و بدون تغيير باقي مانده، تغيير دهد. نکته‌ي جالب توجه اين است که اتفاقا خود شرکت نيتندو از اولين شرکت‌هايي ست که اين روش را رايج کرده بود.
کنسول بازي نينتندو مدل DS از دو نمايش‌گر LCD سه اينچي 192×256 پيکسلي بهره مي‌برد که به صورت عمودي در کنار هم قرار گرفته‌اند. شايان ذکر است صفحه نمايش پاييني کنسول يک نمايش‌گر لمسي ست. به کمک اين دو صفحه نمايش مي‌توانيد بازي در حال اجرا را به طور هم‌زمان و از دو زاويه‌ي کاملا متفاوت مشاهده کنيد. نکته‌ي ديگر اين‌که در جريان بازي، تنها يکي از اين دو تصويري که مي‌بينيد به صورت سه بعدي خواهد بود. به دليل محدوديت در پردازش، اين کنسول نمي‌تواند به طور هم‌زمان از دو زاويه‌ي کاملا متفاوت، گرافيک‌هاي سه بعدي از يک بازي را ارائه کند. در نتيجه در طول اجراي بازي، معمولا فقط يکي از صفحه نمايش‌ها گرافيک‌هاي دو بعدي مربوط به بازي را نشان مي‌دهد.

مشخصه‌های فنی

کنسول بازي نينتندو مدل DS از دو پردازنده بهره مي‌برد. يکي از اين پردازنده‌ها از نوع ARM9 مي‌‌باشد و با سرعت 67 مگاهرتز کار مي‌کند. پردازنده‌ي ديگر نيز از نوع ARM7 است و با سرعت 33 مگاهرتز کار مي‌کند. حافظه‌ي اصلي اين کنسول نيز يک حافظه‌ي 4 گيگابايتي است. به گفته‌ي شرکت نينتندو اين کنسول در طول بازي توانايي پردازش 120.000 چند ضلعي در ثانيه را دارد. البته، با توجه به خصوصيات سخت‌افزاري اين کنسول، پيشينه‌ي شرکت نينتندو که هم‌واره در ارايه‌ي مشخصات فني محتاط عمل مي‌کند، و به اعتقاد کارشناسان، اين عدد هنگام ساخت بازي به راحتي تا 150.000 هزار چندضلعي در ثانيه افزايش خواهد يافت (به عنوان مثال به گفته شرکت نينتندو کنسول خانگي Game Cube توانايي پردازش 6 تا 12 ميليون چند ضلعي در ثانيه را در طول اجراي بازي داراست. حال آن که در بازي‌‌هاي ساخته شده براي اين کنسول نشان مي‌دهد که اين مقدار در واقع بين 20 تا 30 ميليون چندضلعي در ثانيه است).
به اين ترتيب، و با توجه به صفحه نمايش کنسول مي‌توانيد گرافيک‌هاي نسبتا بالايي را مشاهده کنيد. نينتندو مدل DS به اسپيکرهاي کارآمدي مجهز شده است. البته مي‌توانيد با هدفون نيز کار کنيد. يک ميکروفون نيز ارائه شده که امکاناتي از نظير Voice Chat را ميسر مي‌کند. هم‌چنين، با استفاده از سيستم تشخيص صداي اين کنسول امکان ساخت بازي‌هايي فراهم شده که شخصيت‌هاي آن را بتوان به صورت کلامي و با استفاده از همان ميکروفون کنترل کرد. براي بازي‌هاي چند نفره دو قابليت در نظر گرفته شده است: يکي Wireless LAN براي مسافت‌هاي کوتاه و ديگري قابليت WiFi براي بازي اينترنتي در سراسر دنيا. بازي‌هاي DS بر روي کارتريج‌هاي کوچک 128 مگابايتي عرضه مي‌شوند که اين کارتريج‌ها با داشتن مقداري RAM اين اجازه را به شما مي‌دهند که بازي‌هايتان را بدون نياز به کارت حافظه ذخيره کنيد.

تنوع بازی ‌ها

علاوه بر بازي‌هاي مخصوص نينتندو DS، اين کنسول قادر به اجراي بازي‌هاي GBA نيز هست. از ديگر ويژگي‌هاي جالب DS مي‌توان به بازي کردن به صورت چند نفره، تنها با يک کاتريج اشاره کرد. اين بدان معني ست که شما و دوستانتان که کنسول بازي DS دارند مي‌توانيد به صورت هم‌زمان و چند نفره، با ديگر دوستانتان بازي‌هاي چند نفره را بازي کنيد. اطلاعات مورد نياز اين کار نيز با استفاده از قابليت به اشتراک‌گذاري بي‌سيم (Wireless Sharing) از کارتريج کنسول DS شما به ساير کنسول‌هاي DS به اشتراک گذاشته مي‌شود. باتري‌هاي اين کنسول از باتري‌هاي شارژي هستند. شارژ کامل اين باتري‌ها حدودا 4 ساعت زمان مي‌برد. توجه داشته باشيد که با يک بار شارژ کامل باتري، مي‌توانيد دست کم 10 ساعت با کنسول خود بازي کنيد. البته، اين مدت زمان به نوع بازي و تنظيمات دستگاه و بازي شما بسته‌گي دارد.
کنسول نينتندو مدل DS به دکمه‌هايي مجهز شده است. اين دکمه‌ها عبارت‌اند از: دکمه‌هاي A، B، X و دکمه‌ي Y. دو دکمه‌ي ديگر با نام‌هاي R و L نيز در نظر گرفته شده است. هم‌چنين، دکمه‌هايي نيز براي انتخاب (Select) و شروع (Start) ارائه شده است. بدون شک مهم‌ترين ويژگي کنسول DS همان خصوصيت صفحه‌ نمايش پاييني آن است که به صورت لمسي طراحي شده. اين ويژگي نه تنها به شرکت نينتندو در رسيدن به مقصود آن ـ يعني تغيير دادن روش سنتي بازي کردن با دسته ـ کمک خواهد کرد، بلکه لحظات لذت‌بخشي را نيز براي بازيکنان فراهم مي‌کند. در عين حال، بازي‌هاي سبک اول شخصFPS بر روي اين کنسول بسيار راحت‌تر از ديگر کنسول‌هاي دستي و خانگي اجرا مي‌شوند و از نظر کنترل نيز شباهت زيادي به موس کامپيوتر دارد.
به همراه کنسول بازي DS نرم‌افزارPictochat ارائه شده است. اين نرم‌افزار به شما امکان مي‌دهد به صورت بي‌سيم با افراد ديگري که حداکثر در فاصله‌ي 30 متري شما هستند چت اينترنتي داشته باشيد. اين امکان با استفاده از قلم مخصوص و صفحه نمايش پاييني نيز امکان‌پذير است. به اين صورت که شما مي‌توانيد نوشته‌ها و حتي شکل‌ها و تصويرهايي را که با قلم مخصوص بر روي صفحه نمايش پاييني کشيده‌ايد به کنسول‌هاي DS ديگري که در محدوده‌ي 30 متري شما قرار دارند انتقال دهيد يا آن‌که نوشته‌هاي ديگران را دريافت کنيد. البته Pictochat به صورت مستقل عمل مي‌کند و نمي‌توانيد هنگام بازي از آن استفاده کنيد.

مشخصه‌هاي اصلي کنسول بازي نينتندو مدل DS:

• پردازش‌گر اصلي Arm 946 E-S 67MHz
• پردازش‌گر فرعي ARM7TDMI 33MHz
• حافظه‌ي اصلي 4 مگابايتي
• رم داخلي 64 کيلوبايتي
• دو نمايش‌گر 3 اينچي TFT (نمايش‌گر لمسي پاييني)
• کارتريج GBA
• پانل لمسي
• دکمه‌هاي مختلف کاربردي
• سيستم تشخيص صدا

نقاط قوت دوربين عكاسي ديجيتال Nintendo Ds
• امکانات بسيار زياد
• پتانسيل زياد براي ساخت بازي‌هاي مختلف تحت سيستم اين کنسول
• توانايي اجراي بازي‌هاي GBA
• برخورداري از به‌ترين بازي‌ها، در تمامي سبک‌ها
• طول عمر خوب باتري
• قيمت مناسب

 
نقاط ضعف دوربين عكاسي ديجيتال Nintendo Ds
• گرافيک نه چندان بالا
• نداشتن امکان پخش موسيقي و فيلم
• کيفيت نه چندان بالاي صفحه نمايش‌ها

 

منبع : سایت دیجی کالا


مطالب مشابه :


بازي حكم را با دوستان تان از راه اينترنت بازي كنيد!

آموزش اينترنتي بازي كردن بازي حكم با دوستان! راه اندازي سرور نيازمند هزينه ي بالا و برنامه
بازى اينترنتى كلاهبردار ۵۰ ميليارد دلاری

گوناگون - بازى اينترنتى كلاهبردار ۵۰ ميليارد دلاری - گوناگون
خريد مجموعه بازي هاي آتاري

فروشگاه تخصصي خريد اينترنتي - خريد مجموعه بازي هاي آتاري -
مزايا و معايب اينترنت براي كودكان

از سويي ديگر بازي‌هاي اينترنتي نيز با رعايت پاره‌اي از موارد از جمله پرهيز از پيگيري بازي
بازي هاي برگزيده 2005

در اين ميان يكي از مهم ترين مراجع اينترنتي بازي هاي ويديويي و بازي برگزيده نهايي هر
معرفی دستگاه بازی نینتندو دی اس

طراحي کنسول بازي يکي Wireless LAN براي مسافت‌هاي کوتاه و ديگري قابليت WiFi براي بازي اينترنتي
تبلیغات اینترنتی - اينترنت، ابزاري كارآمد در خدمت تبليغات

بر اين اساس بازي‌هاي اينترنتي مي‌توانند فرصت مناسبي را براي تبليغات فراهم ‌آورند.
بیوگرافی و مصاحبه با شهرام عبدلی

پسر اينترنتي: و گفتند كه ديگر ما با هم همكاريم و بايد در كنار هم بازي كنيم. پسر اينترنتي:
طومار اينترنتي اعتراض جوانان ايراني به بازي "بتل فيلد 3"

خواندنی ها - طومار اينترنتي اعتراض جوانان ايراني به بازي "بتل فيلد 3" - مطالب خواندنی و شنیدنی
اعتياد به بازيهاي اينترنتي اختلال جدي در رفتار فراد ايجاد مي‌كند

دكتر اورزاك مي‌گويد ‪ ۴۰‬درصد بازيكنان يك بازي اينترنتي معروف ‪WoW‬ از نظر باليني معتاد
برچسب :