موسسات آموزش زبان آلمانی در ایران

تحصیل در آلمان | 26.09.2011

موسسات آموزش زبان آلمانی در ایران

علاوه بر امکانات آموزش زبان آلمانی برای متقاضیان، انجمن فرهنگی اتریش در زمینه‌های فرهنگی و هنری مرتبط با کشور اتریش نیز بسیار فعال است. Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: علاوه بر امکانات آموزش زبان آلمانی برای متقاضیان، انجمن فرهنگی اتریش در زمینه‌های فرهنگی و هنری مرتبط با کشور اتریش نیز بسیار فعال است.

از موسسه‌ آموزش زبان آلمانی در تهران که بگذریم، سه موسسه‌ دیگر در تهران و دیگر شهرهای ایران در زمینه‌ی آموزش زبان آلمانی فعال‌‌اند: انجمن فرهنگی اتریش، کانون زبان و موسسه‌ی زبان کیش. نگاهی به تاریخچه و فعالیت این موسسات.

غالبا برای علاقه‌مندان به یادگیری زبان آلمانی در ایران دو موسسه‌ی عمده در این زمینه مطرح است. انتخاب اول معمولا موسسسه‌ی آموزش زبان آلمانی وابسته به سفارت آلمان در تهران (DSIT) است و دومی انجمن فرهنگی اتریش (ÖKF).

انجمن فرهنگی اتریش

علاوه بر امکانات آموزش زبان آلمانی برای متقاضیان، انجمن فرهنگی اتریش در زمینه‌های فرهنگی و هنری مرتبط با کشور اتریش نیز بسیار فعال است. شناخت موقعیت جغرافیایی و سیاسی کشور اتریش، آشنایی با هنرمندان و ادیبان سرشناس اتریشی و همچنین برگزاری سمینارهایی با موضوعات فلسفی، ادبی و معماری از جمله وظایف این موسسه‌ی فرهنگی در تهران به شمار می‌آید.

یادگیری زبان آلمانی در انجمن فرهنگی اتریش نیز با روشی مشابه موسسه‌ی آموزش زبان آلمانی (DSIT)، دنبال می‌شود. تفاوت عمده اما در موضوعات درسی است که طبیعتا در موسسه‌ی اتریش، کشور اتریش را شامل می‌شود و در موسسه‌ی آموزش زبان آلمانی، کشور آلمان را.

علاوه بر این تفاوت مدرک نهایی در انجمن فرهنگی اتریش، "دیپلم زبان آلمانی از اتریش" (ÖSD) نام دارد. البته این مدرک نه تنها برای ورود به دانشگاه‌های اتریش، بلکه برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان نیز معتبر است. از همین رو نیز بسیاری از علاقه‌مندان تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی نیز انجمن فرهنگی اتریش را برای یادگیری زبان آلمانی انتخاب می‌کنند.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: سایر سطوح یادگیری زبان آلمانی در موسسه‌ی نام برده بر پایه‌ی سطح زبان بر اساس چارچوب مشترک در اروپا تعریف شده است. در همین ارتباط ذکر این نکته نیز اهمیت دارد، که امتحان لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان موسوم به ZD (Zertifikat Deutsch) نیز در انجمن فرهنگی اتریش در فواصل زمانی معین برگزار می‌شود.

انجمن فرهنگی اتریش در کنار استفاده از جدیدترین روش‌های آموزش زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی (DaF)، غنی‌ترین کتابخانه در زمینه‌ی زبان و ادبیات آلمانی را نیز در ایران با بیش از ۵ هزار جلد کتاب در خود جای داده است. در این کتابخانه آثار نویسندگان اتریشی و ایرانی نیز در قالب نشست‌هایی به علاقه‌مندان معرفی می‌شود.

مشاوره‌ی تحصیلی در کنار فعالیت‌های هنری

آن‌چه برای بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در کشورهای آلمانی‌زبان اهمیت دارد، مسلما دستیابی به اطلاعاتی در مورد چگونگی ورود به مراکز آموزش عالی است. انجمن فرهنگی اتریش در این زمینه نیز خدمات مشاوره تحصیلی در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های اتریش قرار می‌دهد. همچنین متقاضیانی که علاقه‌مند به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های اتریش هستند نیز می‌توانند اطلاعات لازم را در این زمینه از طریق موسسه‌ی یادشده کسب نمایند.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: اهمیت این خدمات از آن‌جاست که مشاوره‌ی تحصیلی از طریق موسسه زبان آلمانی وابسته به سفارت آلمان که از طریق شعبه‌ی موسسه‌ی تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) صورت می‌گرفت، مدتی است متوقف شده است.

آنچه در مورد علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های هنر و به ویژه رشته‌های موسیقی اهمیت دارد، برگزاری آزمون ورودی موسیقی در انجمن فرهنگی اتریش است. در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکزعالی هنر، ورود به دانشگاه تنها از طریق قبولی در آزمون ورودی هنر ممکن است. و این امکانی است که انجمن فرهنگی اتریش برای علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌ی موسیقی در دانشگاه‌های اتریش و همچنین در کنسرواتوار وین در پایتخت این کشور فراهم کرده است.

کانون زبان ایران

کانون زبان ایران (ILI) را نیز می‌توان از جمله موسسات فعال در زمینه‌ی آموزش زبان آلمانی در ایران دانست. البته این موسسه پیش از انقلاب اسلامی در ایران با نام انجمن ایران و آمریکا شناخته می‌شد که تاسیس از آن به سال ۱۹۵۳ میلادی (۱۳۳۲ خورشیدی) باز می‌گردد. پس از تغییر حکومت در ایران فعالیت انجمن ایران و آمریکا در این کشور متوقف شد، اما این موسسه با تغییر نام به فعالیت خود که در درجه‌ی اول آموزشی زبان انگلیسی است، ادامه داد.

تاسیس بخش آلمانی کانون زبان ایران

در سال‌های اخیر زبان‌های آلمانی، فرانسه و اسپانیایی نیز به جمع زبان‌های آموزشی در کانون زبان ایران اضافه شده‌اند. آموزش زبان آلمانی در کانون زبان ایران در همکاری این موسسه با انیستیتو کارل دویسبرگ (CDC) واقع در شهر کلن آلمان شکل گرفت و اولین دوره‌های یادگیری زبان آلمانی کانون در ماه آوریل سال ۱۹۹۵ میلادی (۱۳۷۴خورشیدی) برگزار شد که تا امروز ادامه دارد.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: اهمیت کانون زبان ایران در زمینه‌ی یادگیری زبان آلمانی در این نکته است که این موسسه برخلاف موسسه آموزش زبان آلمانی و انجمن فرهنگی اتریش در تهران در سایر شهرهای بزرگ ایران نیز شعبه دارد؛ از این جمله‌اند، شیراز، مشهد، تبریز، کرج و همدان. هر یک از شعب کانون در شهرهای نام‌برده مجهز به بخش آلمانی است و در آن‌ها زبان آلمانی با روش‌های این کانون در تهران تدریس می‌شود.

موسسه‌ی زبان کیش

موسسه‌ی زبان کیش همان‌طور که از نام آن مشخص است، در منطقه‌ی آزاد کیش تاسیس شد و شروع فعالیت آن به سال ۱۹۸۸ میلادی (۱۳۶۷ خورشیدی) بازمی‌گردد. فعالیت این موسسه در ابتدا به آموزش زبان انگلیسی به ویژه برای بازرگانان و متخصصان فنی شاغل و ساکن در جزیره کیش محدود می‌شد.

موسسه‌ی زبان کیش در سال‌های بعد برنامه‌های آموزشی خود را گسترش داد و تدریس زبان‌های آلمانی، فرانسه و اسپانیایی را نیز به آموزش زبان انگلیسی افزود. برخلاف کانون زبان ایران که در آن تنها بخش‌های مقدماتی و متوسطه زبان آلمانی ارائه می‌شود، در موسسه‌ی زبان کیش بخش عالی یادگیری زبان آلمانی نیز در دوره‌های عادی، فشرده و فوق‌فشرده برای علاقه‌مندان برگزار می‌گردد.


مطالب مشابه :


اطلاعيه جذب وتربيت مدرس کانون زبان ايران پاییز 1388

کانون زبان ایران _ شعبه زنجان - اطلاعيه جذب وتربيت مدرس کانون زبان ايران پاییز 1388 - اطلاع رسانی
برگزاری مسابقه‌ی کتاب‌خوانی به مناسبت دهه‌ی فجر

مسابقه‌ی کتاب‌خوانیِ مرکز شماره دو کرج هم در شماره 2 کانون پرورش کانون زبان
مصاحبه چکاوک با مجید زینلی رئیس کانون

کانون ناشنوایان کرج از چه سالی و با چه هدفی شکل گرفت؟ من به اتفاق خانواده در سال 1361 به کرج
موسسات آموزش زبان آلمانی در ایران

کانون زبان بزرگ ایران نیز شعبه دارد؛ از این جمله‌اند، شیراز، مشهد، تبریز، کرج و همدان.
موسسات آموزش زبان آلمانی در ایران

ِِِِِِAbout Germany - موسسات آموزش زبان آلمانی در ایران - ِِِِِِAbout Germany - ِِِِِِAbout Germany
جاهای دیدنی کرج

کانون زبان مرکز شماره‌ی سه کرج. «شهر من؛ ایرانی کوچک» وبلاگ مرکز شماره 2 کانون پرورش
برچسب :