ماده 13آزادگان

سرويس  صحن  -  10 مهر 1389 ساعت 08:04

با رای نمایندگان مجلس صورت گرفت:

یک فوریت استفساریه ماده 13 قانون حمایت از آزادگان به تصویب رسید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح استفساریه ماده 13 قانون حمایت از آزادگان مصوب سال 1369 را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه7مهرماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح استفساریه ماده 13 قانون حمایت از آزادگان مصوب سال 1369 را با 160 رای موافق، 5 رای مخالف و 9 رای ممتنع تصویب کردند.

در مقدمه توجیهی این فوریت که به امضای 35 نماینده رسیده است آمده است:

برداشتهای متناقض دستگاههای دولتی از ماده (13) قانون حمایت از آزادگان مصوب 1369 و در نتیجه تضییع حقوق مسلم آزادگان عزیز، صدور آراء متفاوت از سوی قضات به ویژه دادرسان دیوان عدالت اداری و رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری که حقوق و مزایای دوران اسارت را قابل پرداخت ندانسته است موجب شد این استفساریه با یک فوریت تقدیم مجلس شود.

درخصوص اعمال ماده (13) قانون حمایت از آزادگان، متاسفانه برخی از دستگاههای دولتی با برداشتهای شخصی که فاقد ملاک و مبنای حقوقی می باشد از اجرای قانون امتناع ورزیده و موجب تضییع حقوق این قشار زجر کشیده را فراهم نموده اند از جمله این موارد (که امید است با تدبیر و استفساری که همکاران محترم معمول می دارند مرتفع گردد) پرداخت حقوق و مزایای مدت سابقه خدمت موضوع ماده (13) قانون حمایت از آزادگان می باشد. امری که متاسفانه بعضی از شعب دیوان عدالت اداری نیز با تفسیر قضایی مبادرت به صدور آراء متناقض در موضوع واحد نموده اند. درخصوص این ماده ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد.

نکته اول: ماده (13) قانون حمایت از آزادگان مقرر می دارد «... به ازاء هر یک سال اسارت، دو سال به عنوان سابقه خدمت رسمی و مرتبط تلقی می گردد و از هر لحاظ مورد محاسبه قرار خواهد گرفت». توجه به چند مطلب در این ماده ضروری است.

اولا ـ عبارت «محاسبه مدت اسارت به میزان دو برابر به عنوان خدمت رسمی و مرتبط و محاسبه آن از هر لحاظ» عبارتی مطلق است و لفظ مطلق بر مصداق اکمل آن دلالت دارد و قانونگذار دو برابر سابقه اسارت را به عنوان خدمت رسمی و مرتبط، مفروض دانسته است. خدمت رسمی نیز دارای مزایایی چون حقوق، فوق العاده شغل، گروه، پایه، مرخصی و عیدی و... است.

همانگونه که ملاحظه می شود مصداق اکمل و اعلای مزایای خدمت رسمی، حقوق است و سایر مزایا متضرع بر حقوق می باشد. بنابر تفسیر ماده (13) قانون حمایت از آزادگان و استناد به این که ماده (13) ناظر به احتساب سوابق خدمتی و محاسبه آن در ارتقاء شغلی و بازنشستگی است، برخلاف نص صریح و اطلاق ماده مذکور است و نمی توان مزایای فرعی خدمت رسمی را محاسبه کرد ولی حقوق خدمت رسمی را که به عنوان مزیت اصلی است نادیده گرفت!!

به عبارت دیگر این گونه تفسیر که مبتنی بر تقیید ماده (13) قانون حمایت از آزادگان است و متاسفانه در استدلال برخی مراجع قضایی نیز دیده می شود، قطعا خلاف اراده قانونگذار در اطلاق عبارت «به عنوان سابقه خدمت رسمی و مرتبط تلقی می گردد و از هر لحاظ مورد محاسبه قرار خواهد گرفت» می باشد و نیز خلاف موازین حقوقی است چرا که اصل، عدم تقیید و عدم تخصیص است. موارد بسیاری نیز این برداشت را تایید می نماید از جمله:

1ـ بند (4) تبصره (20) قانون بودجه سال 1386 کل کشور که مقرر می نماید حقوق مرخصی آزادگان که براساس ماده (13) قانون حمایت از آزادگان دو برابر محاسبه و ذخیره شده است، براساس آخرین حقوق و مزایای فرد قابل پرداخت خواهد بود.

2ـ نامه شماره 13002/16 مورخ 30/2/1382 مدیرکل قوانین مجلس شورای اسلامی.

ثانیا ـ در ماده (13) مورد بحث، مقنن، دستگاههای ذی ربط را مکلف به پرداخت کسورات بازنشستگی کرده است. پگونه ممکن است از حقوق و مزایا، کسورات بازنشستگی و بیمه که متفرع بر حقوق است، محاسبه و پرداخت شود ولی اصل حقوق و موضوع حکم قرار نگرفته و الزامی به پرداخت آن نباشد؟! به بیان دیگر از دیدگاه قانونگذار که به کسورات بازنشستگی اشاره کرده است، پرداخت حقوق، امری بدیهی و مفروض بوده است لذا لزومی به تصریح آن نمی دیده است.

نکته دوم: قانون حمایت از آزادگان قانون حمایتی است که در مقام تفسیر آن باید نفع مشمولان آن را ملحوظ داشت. به بیان دیگر، تفسیر مضیق مفاد آن با اراده قانونگذار که حمایت از افرادی خاص است مغایرت دارد.

لذا استفساریه زیر به عنوان ماده واحده پیشنهاد و امید است که همکاران با بذل توجه به حمایت از حقوق عزیزان آزاده به آن رای مثبت دهند.

در ماده واحده استفساریه آمده آیا ماده (13) قانون حمایت از آزادگان مصوب 69 شامل حقوق و مزایای دوران اسارت همه آزادگان  اعم از ارتشی و سپاهی و بسیجی می شود؟

پاسخ: بلی، شامل حقوق و مزایای دوران اسارت همه آزادگان اعم از ارتشی و سپاهی و بسیجی می شود.

   


مطالب مشابه :


ماده 13آزادگان

یک فوریت استفساریه ماده 13 قانون حمایت از آزادگان به تصویب رسید
جدیدترین خبر از ماده 13

جدیدترین خبر از ماده 13. خبر خوشی فعلا وجود ندارد صبر داشته باشید! پرداخت بخشی از ماده 13 در
سرنوشت پرداخت ماده 13 آزادگان در سال 91

آزادگان نکا - سرنوشت پرداخت ماده 13 آزادگان در سال 91 - اخبار و رويدادهاي مربوط به آزادگان
قانون تفسير ماده (13) قانون حمايت از آزادگان مصوب 1368

قانون تفسير ماده (13) قانون حمايت از آزادگان مصوب 1368 ۱۷/۱۲/۱۳۸۹. شماره84859/476 . جناب آقاي دكتر
معوقات ماده 13

معوقات ماده 13 . طبق اطلاع واصله امروز شنبه 91/8/27 جمع کثیری از آزادگان اردبیل بخاطر تاخیر در
حاکمیت ماده واحده تفسیرماده 13 قانون حمایت از آزادگان در خصوص پرداخت حقوق وعیدی

آزادگان کادح دزفول - حاکمیت ماده واحده تفسیرماده 13 قانون حمایت از آزادگان در خصوص پرداخت
ماده 13 و آخرین خبر

آزادگان بهار - ماده 13 و آخرین خبر - سیاسی. فرهنگی. اجتماعی .اقتصادی .دینی
توضیح مهم وبلاگ شاخه انار درباره خبرپرداخت مابقی ماده13

آزادگان سرافراز می رسانند تنها با تعاد معدود و انگشت شماری از آزادگان پیگیر ماده 13
تکلیف ماده 13 آزادگان چه می شود؟

وبلاگ آزادگان اردوگاه 16 تکریت - تکلیف ماده 13 آزادگان چه می شود؟ -
معوقات ماده 13

درد و دل آزادگان با وجدان‌های بیدار - معوقات ماده 13 - آزادگان این زجر کشان تاریخ را فراموش
برچسب :