نخ دندان

تا قبل از جنگ جهاني دوم، استفاده از نخ دندان ابريشمي چندان متداول نشده بود. در حدود همين دوران بود كه دكتر چارلز سي. بيس (Charles C. Bass) نخ دندان نايلوني را توليد كرد كه بسيار بهتر از نخ ابريشم بود زيرا در برابر ساييده شدن مقاوم تر و از قابليت ارتجاعي بيشتري برخوردار بود. از طرفي نايلون ميتواند در متراژهاي بلند با قطر يكسان توليد شود.

نخ دندانهاي موم كشي شده در دهه 1940 و نخ دندان به شكل نواري بلند و يك سره –به جاي رشته- در دهه 1950 به عموم معرفي شد. اين روند توليد تا جايي پيش رفت كه نخ دندانهاي طعم دار نيز توليد شد و همچنين مواد مصنوعي ديگري چون تفلون نيز براي توليد نخ دندان مورد استفاده قرار گرفت.

مزايا و روش استفاده به كار بردن نخ دندان به همراه مسواك، از به وجود آمدن بيماريهاي لثه، بوي بد دهان و پوسيدگي دندانها جلوگيري ميكند و به گفته دندانپزشكان بايد لا اقل يك بار در روز دندانها را با نخ مخصوص تميز نمود.

بايد توجه داشت كه استفاده نادرست از نخ دندان موجب آسيب ديدگي بافت لثه ميشود. شيوه صحيح به كار بردن نخ، قلاب كردن آن به شكل "C" به دور دندان و كشيدن آهسته آن از قسمت خط لثه به سمت بالاست. با تكرار اين عمل رويه دندان تميز شده و باقيمانده مواد غذايي از ميان آنها خارج خواهد شد.

عوارض ناشي از عدم استفاده از نخ دندان
عدم استفاده از نخ دندان موجب ميشود كه پلاك (لايه هاي نازك باكتري و ميكروارگانيسمها) در ميان دندانها باقي بماند و به تدريج سخت شده و به رسوب يا tartar تبديل شود. برخلاف پلاكها كه به سادگي با نخ برداشته ميشوند، رسوبها تنها به كمك ابزار دندانپزشكي از دندان جدا ميشوند.

در طي زمان، انواع خطرناك تري از باكتريها در رسوبات مذكور لانه ميكنند و با ترشح مواد سمي موجب خارش و سوزش لثه ها ميشوند. اين حالت آماس لثه يا gingivitis نام دارد. اگر آماس لثه درمان نشود ميتواند به بيماري بسيار وخيم تري تبديل شود كه پيوره (Pyorrhea) نام دارد. در اين بيماري باكتريها و سموم آنها نه تنها لثه ها، كه استخوانها و بافتهاي نگهدارنده دندان را هم مورد حمله قرار داده و در نهايت به از دست دادن استخوانها، دندانهاي لق و يا افتادن دندانها منجر ميشوند.

بهترين نخ دندان براي هر شخص، نخي است كه ميان فاصله دندانهاي وي عبور كرده، رشته رشته و پاره نشود. در سالهاي اخير انواع نخهاي دسته دار كه به راحتي قابل استفاده هستند، نخهاي رشته اي با سر پرز دار براي دندانهاي روكش دار و دندانهاي ارتودونسي شده و حتي دستگاههاي الكتريكي تميز كننده بين دندان به بازار آمده اند.

اگر مدتي است از نخ دندان استفاده نكرده ايد، ممكن است با استفاده مجدد از نخ دندان لثه هاي شما دچار اندكي خونريزي شوند كه نشانه مراحل ابتدايي آماس لثه و نياز شديد دندانهايتان به تميز شدن با نخ است. با رعايت برنامه منظم نظافت دندانها با مسواك و نخ، به زودي اين مشكل برطرف خواهد شد


مطالب مشابه :


اندو (2)

بهداشت دهان و دندان؛دندانپزشکی مراحل درمان هاي خاص و يا روكش نمودن دندان مي
ايمپلنت دندان چیست

بعد ايمپلنت را كار مي‌گذارند و مثل روشOpen بقيه مراحل تاج دندان چون در روكش مي ‌تواند از
روت كانال تراپي- اندو – درمان ريشه وسئوالات مردم

يكي از مهمترين دلايل مراجعهء مردم، به دندانپزشكي درد دندان روكش كرده است مراحل اوليه
دندانپزشكي كودكان

1-دندان ‌هاي شيري : آن‌ها ندارد و اين مراحل بطور طبيعي روكشدندان كه بطور پيش ساخته و
همه چیز در باره ی پرستودنتيكس(تخصص پروتزهاي دنداني)

اگر دندانپزشك شما روكش شدن دندان را توصيه مي كند، احتمالاً به يكي از دلايل مراحل جايگزيني
زیبایی خنده و دندان.ونیر دندان.اصلاح طرح لبخند

زیبایی دندان لمینت دندان - زیبایی خنده و دندان.ونیر دندان.اصلاح طرح لبخند - خدمات دندانپزشکی
طرز تهیه کاغذ

انیمیشن ایمپلنت دندان. در توليد كاغذهاي روكش دار مراحل شستن و سفيد كردن است
سفید کردن دندانها

از روش های دیگر بلیچینگ سفید کردن در منزل می باشد که در این روش دندان مراحل درمان روكش
نخ دندان

بهترين نخ دندان براي هر شخص دندانهاي روكش دار و كه نشانه مراحل ابتدايي
برچسب :