گام به گام از خواستگاري تا پاتختي-تزيين نقل‌هاي يادبود

معمولا در جشن‌هاي نامزدي يا عروسي و حتي گاهي بله‌برون، عروس و داماد هدايايي تحت عنوان «نقل يادبود» به مهمانان جشن خود هديه مي‌دهند كه نمادي از شيرين‌كامي است و در عين


حال هديه‌اي است كه جنبه يادگاري دارد و معمولا مهمانان آن را به عنوان يادگاري نزد خود نگه مي‌دارند. عروس و داماد در عين حال با دادن نقل يادبود از مهمانان بابت حضور و همراهي در شادي پيوند خود قدرداني و تشكر مي‌كنند.


مهم‌ترين نكته در تهيه نقل يادبود اين است كه سعي كنيد اين هديه را در نهايت زيبايي و خلاقيت تهيه ‌كنيد. گاهي مي‌توان با صرف هزينه اندك، ولي با استفاده از سليقه و وقت بيشتر يادبودي زيبا تهيه كرد

و صرف پرداخت هزينه گزاف براي تهيه نقل يادبود دليلي بر ويژه بودن هديه شما نيست. سعي كنيد نقل يادبودي كه تهيه مي‌كنيد از لحاظ ظاهر و كيفيت در سطح مطلوبي باشد تا مهمانان راغب به حفظ آن براي زماني طولاني باشند.درمورد تعداد يادبودهايي كه بايد تهيه كنيد. بايد گفت معمولا براي هر خانواده يك عدد نقل يادبود در نظر گرفته مي‌شود كه در جشن نامزدي يا عروسي پس از حضور تمام مدعوين توسط عروس بين مهمانان توزيع مي‌شود. گاهي عروس و داماد علاقه‌مند به مدل خاصي از يادبود هستند


كه به جهت هزينه گزاف آن قادر نيستند به تعداد همه مهمانان آن را تهيه كنند. در اين صورت مي‌توانند نقل يادبود را تهيه و در مراسم عقد سر سفره عقد بگذارند، ولي يادبود‌ها را درروز پاتختي كه معمولا افراد كمتر و با نسبت نزديك‌تر حضور دارند، توزيع كنند


يا تمايل دارند تنها به اقوام و دوستان نزديك اين يادبود را بدهند كه در اين صورت نيزمي‌توانند هنگام برگزاري مراسم عقد، زماني كه اقوام و دوستان هديه خود را به عروس و داماد مي‌دهند آنها نيز يادبود خود را به عنوان تشكر به ايشان تقديم كنند. اين هفته به آموزش چند مدل از نقل‌هاي يادبود خواهيم پرداخت.


1‌ـ‌ براي تهيه ساده‌ترين نقل يادبود كافي است تورهاي معمولي يا ارگانزا ـ كه امروزه به شكل‌هاي اكليلي يا طرحدار و ساده موجود است ـ را تهيه كنيد و به شكل دايره به قطر 20‌سانتي‌متر ببريد. داخل تور را مقداري نقل دراژه يا هرنوع ديگر نقل كه علاقه‌مند هستيد، بگذاريد.

تور را كاملا جمع كنيد و با يك روبان به رنگ دلخواه گره و پاپيون بزنيد. روي پاپيون را گل‌هاي ريز و هماهنگ با رنگ روبان با چسب بچسبانيد.


2‌ـ‌ امروزه قندهاي مكعب‌شكل با ابعاد گوناگون در بازار موجود است. مي‌توانيد از اندازه‌هاي سه تا ده سانتي‌متر بنا به سليقه خود استفاده كنيد. دو يا چند مدل گل يا شاخك‌هاي تزئيني با اندازه‌هاي مختلف تهيه كنيد و با استفاده از چسب حرارتي آنها را روي سطح قند بچسبانيد.

براي اين كار، گل اصلي و درشت كار را مطابق با رنگ دلخواهي كه در نظر داريد انتخاب كنيد. گل‌هاي ريسه‌اي براي گل اصلي مناسب نيستند. بقيه گل‌ها و تزئينات بايد رنگ اصلي كار شما را تكميل كنند.

براي چسباندن نيز ابتدا گل اصلي را بچسبانيد سپس با روبان و ساير گل‌ها روي قند را پوشش دهيد. نقل‌هاي درشت (دراژه) را لابه‌لاي گل‌ها بچسبانيد. از مرواريد يا دانه‌هاي كريستالي نيز مي‌توانيد در لابه‌لاي گل‌ها استفاده كنيد.

3‌ـ‌ نقل‌هاي دراژه سفيد را دانه‌دانه داخل تور (با رنگ دلخواه) قرار دهيد. تور را محكم روي نقل بكشيد و با يك سيم نازك ده سانتي‌متري محكم ببنديد. سپس روي سيم را نوار گاترين متناسب با رنگ خود ببنديد. پس از اين‌كه حدود 10 تا 15 عدد از اين نقل‌ها را آماده كرديد،

نقل‌ها را با استفاده از سيم به شكل انگور به هم بتابانيد و در آخر برگ سبز و سيم روكش‌دار بلندي به انگور اضافه كنيد. كل سيم‌ها را نوار گاترين ببنديد. سيم روكش‌دار را به دور يك لوله باريك مثل خودكار بپيچيد تا حالت فنري پيدا كند. به ساقه انگور براي تزيين پاپيون را گره و پاپيون بزنيد.4‌ـ‌ از گل‌هاي مصنوعي مانند رز ـ كه ساقه نسبتا بلندي دارند ـ مي‌توانيد استفاده كنيد يا گل‌هايي كه ساقه كوتاه دارند را به ساقه‌هاي آماده كه در بازار موجود است با كمك چسب يا سيم متصل كنيد و دور آن را نوار گاترين سبز ببنديد. اگر در ساخت گل نيز مهارت داريد، مي‌توانيد از انواع گل‌هاي چيني يا بلندر استفاده كنيد. وسط ساقه را با دو يا چند روبان هماهنگ گره و پاپيون بزنيد و روي آن را يك‌عدد نقل دراژه و يك دانه چشم نظر بچسبانيد.5‌ ـ‌ مي‌توانيد از ظروف سفالي كوچك كه به وفور يافت مي‌شود، استفاده كنيد. با استفاده از اسپري رنگ آنها را به رنگ دلخواه اسپري كنيد. اگر بعد از خشك‌شدن ظرف سفالي كاملا با رنگ پوشش پيدا نكرده بود مجدد آن را اسپري كنيد. نقل‌هاي دراژه را به تعداد دلخواه در تور بپيچيد و با گل‌هاي ريز داخل سفال بچسبانيد. مرواريد يا دانه‌هاي كريستالي رنگي را با چسب به نخ‌هاي نايلوني نامرئي بچسبانيد و در وسط كار ثابت كنيد.6‌ ـ‌ از شيشه‌هاي بلوري دردار كوچك استفاده كنيد يك گل درشت به رنگ اصلي و دلخواه خود انتخاب كنيد و با غنچه و شاخك‌هاي خيلي كمي كه استفاده مي‌كنيد در وسط ظرف بچسبانيد. اطراف گل را كمي پوشال‌هاي زرورقي بريزيد به شكلي كه فقط فضاي خالي اطراف گل را كمي پوشش دهد و روي آن را دانه‌هاي نقل و مرواريد بريزيد. روي دسته را روباني همرنگ گل اصلي ببنديد.7‌ـ‌ جعبه‌هاي مكعب مربع با ابعاد شش سانتي‌متر را طبق آموزش قبل آماده كنيد و داخل آن مقداري پوشال بريزيد و روي آنها چند دراژه قرار دهيد. براي تزيين روي جعبه از دانه‌هاي كريستالي استفاده كنيد. سه عدد سيم به طول 20سانتي‌متر ببريد و اولين دانه كريستالي را در وسط يكي از سيم‌ها قرار دهيد و دو طرف سيم را تا حدود يك سانتي‌متر پايين‌‌تر به هم بتابانيد.

سپس يك دانه كريستالي ديگر را داخل يكي از سيم‌ها بكنيد و آن را با همان سيم بتابانيد. حالا دو سيم اصلي را تا يك سانت پايين‌تر به هم بپيچانيد و حالا دانه كريستالي بعدي را در سيم دوم قرار دهيد. به اين صورت، كريستال‌ها با فاصله از هم و قرينه يكديگر قرار مي‌گيرند. سه عدد سيم را به اين شكل آماده كنيد و در آخر از يك كريستال بزرگ‌تر به شكل گل استفاده كنيد وهمه را به هم وصل كنيد به شكلي كه گل در وسط قرار بگيرد. كريستال‌ها را روي جعبه بچسبانيد.8‌ ـ‌ از توپ‌هاي پينگ‌پنگ استفاده كنيد. براي شروع دانه اول يك رشته مرواريد با سايز متوسط را در پايين توپ بچسبانيد سپس لايه‌لايه چسب بزنيد و مرواريدها را بچسبانيد. دقت كنيد مرواريدها از بند بيرون نريزند. كل توپ را پوشش دهيد تا جايي كه فقط يك رديف ديگر باقي بماند.


يك روبان به اندازه هشت سانت ببريد، دو سرآن را به هم بچسبانيد تا به شكل حلقه دربيايد، سپس در وسط قسمت خالي توپ بچسبانيد تا حالت دسته پيدا كند. قسمت‌هاي خالي باقيمانده را با گل‌هاي ريز و روبان‌هاي پايپون زده شده پر كنيد. يك نقل دراژه را در بين دسته روي توپ بچسبانيد.


9‌ـ‌ مي‌توانيد جعبه‌هاي طلقي تهيه كنيد يا خودتان طلق‌هاي متري را بخريد و جعبه بسازيد. دقت كنيد ساخت جعبه‌هاي طلقي متفاوت است هنگام تا‌زدن طلق با يك وسيله كه نوك نسبتا تيزي دارد ابتدا خط تا را بكشيد و بعد به آرامي تا بزنيد تا تاي شما بدون ترك‌خوردگي و مات‌شدگي انجام شود. داخل جعبه را با نقل دراژه پر كنيد و درب طلق را ببنديد.

دو عدد روبان يك سانت از دو طرف جعبه به سمت بالاي طلق بياوريد و بچسبانيد. يك عدد گل متوسط با كمي برگ و يك پاپيون كوچك روي در بچسبانيد. به جاي نقل داخل طلق مي‌توانيد از ليوان‌هاي كوچك استفاده كنيد. دورتا دور لبه ليوان را مرواريد‌هايي كه يك طرف آن تخت است يا نگين‌هاي رنگي بچسبانيد و يك شمع كوچك داخل ليوان قرار دهيد. ليوان را در جعبه طلق قرار دهيد و روي در كنار گل يكي دو عدد نقل بچسبانيد.


10‌ـ‌ از فال حافظ نيز مي‌توانيد استفاده كنيد. اين مدل يادبود براي مراسم بله‌برون نيز بسيار مناسب است. كتاب‌هاي حافظ در ابعاد كوچك تهيه كنيد. از دانه‌هاي كريستالي با اشكال گل و برگ و اشكي و... استفاده كنيد. دو سه شاخه را با كريستال‌هاي ريزتر طبق دستور بالا آماده كنيد. گل‌هاي درشت كريستال را در وسط سيم ثابت كنيد وتمام طول دو رشته‌سيم را كاملا به هم بتابانيد.


سپس منجوق داخل سيم كنيد. ساقه‌هاي منجوقي را به شكل فنري دربياوريد ساقه‌ها را به هم وصل كنيد و با روبان‌هاي گوناگون كه پاپيون زده‌ايد روي جلد حافظ بچسبانيد. بهتر است به جاي نقل از تكه كوچكي نبات در روي پاپيون‌ها استفاده كنيد، چرا كه با حافظ هماهنگي بيشتري دارد.


مطالب مشابه :


تزئین کیسه نقل عروسی

دکوراسیون - تزئینات و خانه داری - تزئین کیسه نقل عروسی - دکوراسیون و تزئینات،سایت آموزشی و از
ایده برای تزئین هدایای عروسی ( به قول جدیدی ها گیفت به قول قدیمی ها نقل)

خانه دوست داشتنی من - ایده برای تزئین هدایای عروسی ( به قول جدیدی ها گیفت به قول قدیمی ها نقل) -
گل بریزین رو عروس و دوماد...یار مبارک یار مبارک باد...

گل و سکه نقل و نبات رو سرش غوغا می کنه. عروس با اون تور سفید بختشو پیدا می کنه. گل بریزین رو
این حیاط واون حیاط می پاشن نقل ونبات!!!!!

این حیاط واون حیاط می پاشن نقل ونبات!!!!! عروس ما هل داره نمک و فلفل داره
گام به گام از خواستگاري تا پاتختي-تزيين نقل‌هاي يادبود

کدو قلقه زن - گام به گام از خواستگاري تا پاتختي-تزيين نقل‌هاي يادبود - روزنوشت های من از همه
جواب وستونو ،عقدو ،عروسو

داماد انگشتر به انگشت عروس می کند واو را می بوسد دایره می زنند و نقل بر سر عروس می پاشند
اجاره هواپیما کشتی و هليکوپتر برای عروسي

چشم و هم چشمی‌های فامیل و دوستان از آرایشگاه عروس گرفته تا حمل و نقل عروس و داماد
نقل ارومیه

نقل بیدمشک و نقل بیدمشکی ساخته شد و این چنین این محصول در مراسم عروسی به سر عروس داماد
برچسب :