آشنایی با انواع گلیم

این روزها بسیاری از خانم های خانه دار برای تزئین خانه های خود از گلیم استفاده می کنند چرا که این نوع از دست بافته ها، به دلیل داشتن پشم طبیعی گوسفند و رد هنر دست های بانوان روستایی، حس زندگی در خود دارند.

شما هم اگر می خواهید برای خانم خود گلیم انتخاب کنید، باید طرح ها و انواع آنها را بشناسید تا بتوانید تصمیم درست تری بگیرید.

انواع گلیم ایرانی


گلیم ایل شاهسون

مهمترین بافت آنها، گلیم های سسوماک است که در زبان محلی به آن ورنی می گویند. به طور کلی از طرح های هندسی شکسته با رنگ های ملایم استفاده می کنند و کمتر می توان دو گلیم ایل سون را از نظر طرح و رنگ مشابه یافت. بهترین رواسبی در ایران، جل اسب های سون است که به صورت شش تکه با رنگ های متنوع است.گلیم لری
لرها گلیم های مرغوبی می بافند که بیشتر با رنگ های سیاه، سبز، آبی، سفید با نقوش خاص منطقه مشخص می شود. بهترین بافت لرها خورجین بزرگ برای نگهداری اثاث خانه است. حاشیه آنها را برای آنکه محکم باشد قالی بافی می کنند.
گلیم هرسین

گلیم هرسین بنا بر ذوق و سلیقه بافنده و شرایط اطراف او بافته می شود. در حاشیه و زمینه، نقش ها ریز و پر بافته می شوند، به طوری که جای خالی در این گلیم وجود ندارد. از پشم بز به علت ضد بید بودن در حاشیه گلیم استفاده می کنند. رنگ های گلیم هرسین عمدتا به سفید، سورمه ای، سبز و قرمز و اخیرا سرخابی محدود می شود.گلیم بلوچ

بلوچ ها به دلیل شرایط اقلیمی همیشه با طبیعت در پیکارند و همواره آرزوی برخورداری از منابع فراوان آب و مرغزار را در بافت های خود بیان کرده اند. معمولا سرتاسر گلیم بلوچ از بافت راه راه شکل گرفته که در هر ردیف آن نقوش متفاوت از طرح و رنگ به چشم می خورد. رنگ های تیره مانند قهوه ای، قرمز تیره، شتری و آبی سیر و رنگ های روشن مثل سبز، زرد، قرمز مشخصه طرح های بلوچ اند.گلیم خمسه

خمسه از یگانگی پنج ایل شیراز تشکیل می شوند. بافت های سوماک خمسه ده بید نام دارد. متداولترین طرح گلیم ها زمینه ای طبیعی به رنگ تیره است که ستارگانی مورب به صورت لوزی های متداخل روی آن بافت شده است. گلیم های ستاره ای را بیشتر به صورت کم عرض می بافند و بعد به هم می دوزند. گلیم های جدیدتر گاه زمینه ای سفید با عرض بیشتر دارند.
گلیم سنه

سنه امروزه سنندج نامیده می شود. در هیچ جای ایران گلیم هایی به ظرافت گلیم های سنه بافته نمی شود. طرح آن بیشتر طرح هراتی آمیخته با طرح بوته ای و خطوط مورب در رنگ های متعدد است. زیباترین طرح گلیم سنه، ترنجی در وسط و زمینه ای رنگی دارد و بته ای نیز با ظرافت در آن بافته شده است.
گلیم قشقایی

رنگ های تند و شاد از ویژگی های گلیم قشقایی است اما رنگ های متضادی نیز در کنار رنگ های قرمز و زرد به کار می رود. نقوش هندسی بخش اساسی طرح های قشقایی است. مانند: هشت ضلعی، ستاره هشت پره تصاویر طاووس، بز، آهو.

گلیم افشار
طرح مخصوص افشار معمولا ستاره های متعدد روی زمینه ای به رنگ طبیعی یا رنگ سیر است. نقش ها، گل های ستاره ای هستندکه به صورت مورب کنار هم چیده می شوند و به صورت لوزی در هم نمایان می شوند.
گلیم زرند

دارای بافت چاک دار کوچک است. بیشتر کار عناصر ترک زبان شاهسون است که تعداد زیادی از آنها در این منطقه مقیم شده اند. گلیم های زرند، دراز، باریک و با دوامند. طرح های قراردادی با گل و گیاهی با مو خزنده و گاهی به صورت طرح لوزی مشبک یا دو تا سه ترنج در هم هستند.
گلیم ترکمنی
گلیم ترکمنی سبک و محکم است. در این گلیم ها رنگ مهمترین عامل است و رنگ قرمز با سایه روشن های مختلف نقش ویژه ای دارد، رنگ های دیگر نارنجی، آبی، سبز و گاهی زرد است. این رنگ های متضاد هماهنگی زیبایی به وجود می آورند.

استان مازندران
در بیشتر روستاهای مازندران نوعی دار افقی مشابه استفاده می شود که به کرچال معروف است و علاوه بر آن از دارهای عمودی نیز در تولید قالی، قالیچه، تابلو فرش و گلیم بهره می برند. آلاشت از مراکز مهم تولید جاجیمچه است.

اشیای ارزشمند خود را به اینجاها بسپارید

وقتی می خواهیم چیزی را پنهان کنیم، چه شیء کوچک ارزشمندی مثل طلا یا جواهر باشد، یا یک تکه کاغذ، موارد زیر می توانند گزینه های خوبی برای پنهان کردن آن وسیله باشند:

· شمع توخالی

· مجسمه توخالی

· جعبه دستمال کاغذی

· داخل قلم

· جعبه ساعت

· جیب داخلی

· داخل دستگاه دی وی دی

· بین صفحات مجله

· داخل جعبه شکلات

· زیر پوشش میز اتو

· داخل کیفی در یک کیف دیگر

ایده های دیگری برای پنهان کردن اشیاء

· قرار دادن آنها داخل جعبه ها یا قوطی های مواد غذایی و قرار دادن آنها داخل یخچال، فریزر، کابینت. این زمانی نتیجه می دهد که تعداد زیادی از این قوطی ها در کنار هم باشند و فرصت گشتن همه آنها نباشد.

· سوراخی پشت قرنیزهای دیوار بکنید و اشیای مهم را داخل آن بگذارید و دوباره قرنیز را سر جایش بگذارید و محکم کنید.

· لاستیک ته پایه های میز اتو را در بیاورید. می بینید که چهار لوله خالی برای پنهان کردن اشیا پیدا می کنید.

· پاکت پول را می توانید پشت یا داخل تقویم های دیواری پنهان کنید.

· جعبه های کوچک نوار بهداشتی هم به ذهن کسی نمی رسد، به شرطی که داخل آنها را پر از نوار کنید.

· داخل رول دستمال توالت هم هیچوقت به ذهن کسی نمی رسد.

· جعبه اسباب بازی اگر پر از اسباب بازی باشد، محل خوبی برای پنهان کردن است.

· اشیای ارزشمند مثل جواهرات را داخل جوراب بودار و کثیفی بگذارید و جوراب را در کمد نگه دارید. کسی آن را برنمی دارد.

· قوطی پلاستیکی و غیرشیشه ای شامپو یا بطری های اسپری را تمیز کنید و از آنها برای پنهان کردن اشیای کوچک استفاده کنید.

· اگر برایتان مقدور است یک سقف یا کف کاذب در اتاق کوچکی بسازید و از آن برای پنهان کردن اشیای بزرگتر استفاده کنید.

· دو پادری نازک ارزان و شبیه به هم بخرید و پشت آنها را بهم بچسبانید و فقط یک قسمت را باز بگذارید تا بتوانید پاکت پول را از آن رد کنید.

· اگر آب و هوای محل زندگی شما معتدل است و در زمستان زمین یخ نمی زند، وسایل خود را در حیات دفن کنید.

جاهایی که اصلاً برای پنهان کردن اشیا امن نیستند:

· اتاق خواب اصلی. مردم همیشه اشیای باارزش خود را آنجا می گذارند.

· کابینت داروها. دزدها عاشق قرص و دارو هستند!

· داخل یا زیر دراور خیلی رایج است.

· کمدها و قفسه های لباس در اتاق خواب، یکی از اولین جاهایی است که دزدها می گردند.

· گاوصندوق نسوز یا کیف قفل دار: دزد می تواند هر دوی آنها را بردارد و فرار کند. اگر گاوصندوق دارید، حتماً آن را به زمین پرچ کنید.

یک فکر بکر

یک جعبه جواهرات "مخفی" یا جعبه ای کوچک در کمد لباس یا دراور بگذارید و کمی پول و جواهرات ارزان یا بدلی داخلش بگذارید و کلید کوچکی هم کنارش بگذارید که البته آن را باز نکند. این تله شماست و امیدوار باشید که دزد فکر کند که چیزی که دنبالش بوده را پیدا کرده و این جعبه را بردارد و بقیه چیزها را بی خیال شود!

آیا می دانستید که بعضی از دزدها به خانه ها می زنند تا کلیدهای یدک خانه، گاراژ یا خودروی شما را بدزدند تا در فرصت بهتری خانه و وسایل شما را سرقت کنند؟ هرگز کلیدهای یدک را جلو چشم نگذارید.

اشیای قیمتی خود را پنهان کنید و جای آنها را به کسی نگویید و یادتان نرود که آنها را کجا گذاشته اید!

شما هم به کافه آرامش بپیوندید

به «كافه آرامش» خوش آمديد. كافه آرامش نخستين كافي شاپ كاغذي جهان است كه شما مي‌توانيد در خانه روي صندلي بنشينيد و تصور كنيد در فضايي آرامبخش، روي يكي از صندلي‌هاي كافه آرامش نشسته‌ايد. حضور در كافه آرامش و استفاده از منوي اين كافه مي‌تواند به شما كمك كند روزها و شب‌هايي آرام را پيش رو داشته باشيد.

آرامش با طعم موز و پرتقال 

بعضي‌ها عادت دارند حين نوشيدن يا خوردن كار ديگري هم انجام بدهند. مثلا كتاب هم بخوانند يا نوشيدني را بگذارند كنار دست‌شان و كارهاي‌شان را هم انجام بدهند. در كافه آرامش اين كار ممنوع است چون نوشيدني‌ها و غذاهاي آرامش‌بخش كافه به حدي خوش طعم هستند كه اگر زير زبان مزه‌مزه نكنيد لذت چشيدن آرامش را از دست داده‌ايد. حالا وقت نوشيدن است و در منوي كافه اين نوشيدني مناسب كسب آرامش در فصل گرماست: ميكس موز و پرتقال. 
2 تا موز لازم داريم، با 2 تا پرتقال و 2 قاشق عرق بهار نارنج. مثل مرغي كه اول پرهايش را مي‌كنند و بعد پوستش را... بعد پوست كندن پرتقال‌ها، بايد آن پوست روي پرك‌هاي پرتقال را هم جدا كنيد. حالا 2 تا پرتقال برهنه داريد و موزهايي كه بايد تكه‌تكه شوند. كمي يخ و آن 2 قاشق لذت بخش عرق بهار‌نارنج و يك ميكس دقيق؛ 2 ‌ليوان خوش طعم‌موز و پرتقال براي شما و همراه‌تان در كافه آرامش آماده است. اگر باور نمي‌كنيد كه اين نوشيدني واقعا شما را به آرامش مي‌رساند، مي‌توانيد با توجيه علمي شما را قانع كنيم. موز ويتامين B6 دارد كه محققان مي‌گويند كمبود اين ويتامين می‌تواند اختلالات عصبی وخیمی ايجاد كند و پرتقال هم كه آنتی‌اكسیدان‌ها، ویتامین C، آلفا و بتا كاروتن دارد و از اعصاب در برابر آسیب های ناشی از رادیكال های آزاد محافظت می‌كند و برای رهایی از فشارهای روحی، اضطراب و بی‌خوابی مفید است. اسید فولیك هم دارد كه برای عملكرد صحیح دستگاه عصبی لازم است. پزشك‌ها مي‌گويند: در بسیاری از موارد كمبود اسیدفولیك باعث احساس حزن مي‌شود. خيلي لحن مطلب علمي شد، «موز و پرتقال» بنوشيد، براي اعصاب‌تان مفيد است.

سوپ آرامش 

«جو» اثر تسكين‌دهنده و آرامش‌بخش دارد و شما براي پختن سوپ جو بايد از يك پيمانه جو استفاده كنيد اما فقط همين نيست چون 4‌تا 5‌عدد گردن و بال مرغ هم براي سوپ جو لازم داريد و غذاهای پروتئینی در عرض چند دقیقه دوپامین و اپی‌نفرین را بالا می‌برند و به دلیل داشتن تریپتوفان كه پیش‌ساز سروتونین است قادر به افزایش سطح این ماده در مغز هستند كه سروتونین از عوامل آرامش به حساب می‌آید اما فقط همين نيست چون يك‌ونيم ليوان شير هم بايد در سوپ بريزيد و مي‌گويند شير كم‌چرب ویتامین B6 دارد و در بهبود عوارض ناشی از افسردگی و بدخلقی مفید است اما فقط همين نيست چون چه كسي سوپ جو را بدون ليمو تازه مي‌خورد و ليمو مثل تمام مركبات در عملكرد صحيح دستگاه عصبي و دستيابي به آرامش موثر است و تازه فقط همين‌ها هم نيست چون شما براي پختن سوپ جو بايد از هویج خرد شده: يك پیمانه‌، ساقه كرفس خرد شده: يك پیمانه‌،  قارچ خرد شده: نصف پیمانه‌، جعفری و دیگر سبزی‌هاي معطر خرد شده: 4 قاشق سوپخوری‌، پیاز متوسط: يك‌عدد، نمك و زردچوبه و فلفل: به مقدار لازم‌ و سیر خرد شده: 3 تا 4 حبه استفاده كنيد كه اين مواد سلامت بدن شما را  تضمين مي‌كنند و سرما نخوردن در روزهاي  روشن شدن کولر خودش نوعي موفقيت به شمار مي‌رود.  حالا پیاز را ریز خرد كنید و در قابلمه‌ای بریزید.‌ گردن و بال مرغ را با یك لیتر آب همراه نمك، زردچوبه و فلفل روی پیاز خرد شده بریزید و بگذارید بپزد. پس از 15‌دقیقه، جوی پوست‌كنده را كه یك ‌ساعت قبل خیس كرده‌اید، داخل قابلمه بریزید و بگذارید جو و مرغ خوب بپزند. حالا سیر،  هویج، كرفس و قارچ را به غذا اضافه كنيد. سبزی‌هاي معطر و جعفری خرد شده را پس از پختن هویج و كرفس به آن اضافه كنید و تا 10 دقیقه بگذارید سبزی بپزد. شیر را در ظرف جدایی بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد و در آخر به سوپ اضافه كنید. غذای شما آماده است. چند قطره آب لیمو‌‌ترش در سوپ فراموش نشود.

آرامش مطلق

قبل از اينكه منوي كافه آرامش را در اين شماره ببينيد يا مثلا حالا كه ديده‌ايد و سفارش داده‌ايد، بد نيست سري هم به كتابخانه كافه بزنيد. در قفسه‌هاي اين كتابخانه عناوين بسياري درباره آرامش پيدا مي‌كنيد كه بيرون از كافه هم خيلي به كارتان مي‌آيد. دنبال دستيابي به آرامش مطلق هستيد؟ پس به شما كتاب «آرامش مطلق» را پيشنهاد مي‌دهيم؛ نويسنده اين كتاب «گرترود تويسن» است و نشر ثالث آن را منتشر كرده. در اين كتاب 188‌صفحه‌اي، شما مي‌توانيد با مهم‌ترین روش‌های رسیدن به آرامش و تمدد اعصاب در شرق دور و غرب آشنا شويد. مدیتیشن، تمرین‌های اتوژنی، تكنیك های تنفس،  حركات كششي ذهن و جسم، تای چی، تمرین‌های تمدد اعصاب برای ماهیچه‌ها، اوی تونی، تناسب اندام تدریجی،  برنامه غذایی مناسب، استفاده از عطرهای خوش برای تمدد اعصاب و... روش‌هايي براي دستيابي به آرامش هستند كه مطمئنيم شما را پس از ترك كافه آرامش راهي نزديك‌ترين كتابفروشي سرراه براي خريد اين كتاب مي‌كنند.

نت‌هاي آرامش‌بخش

اصولا پيانو،  ‌سازي‌ است كه صداي آرامش‌بخشي دارد؛ پس عجيب نيست كه اين‌بار صداي تكنوازي پيانو در فضاي كافه آرامش براي شما پخش شود. موزيك باز كافه آرامش كاري از Yuhki Kuramoto را براي‌تان در نظر گرفته است. اين پیانیست و ترانه‌سرای ژاپنی در ۱۰‌سپتامبر سال ۱۹۵۱ متولد شد. سبك كارش موسیقی آرامش‌بخش و احساسی است. در ۳۵ سالگی نخستين آلبومش در ژاپن منتشر شد و تاكنون ۱۸ آلبوم ارائه داده است. یكی از بهترین آلبوم‌های این پیانیست حرفه ای Refinement نام دارد كه در سال ۱۹۹۸ منتشر كرد و پيشنهاد موزيك‌باز كافه آرامش براي گوش‌هاي شماست. اين آلبوم را گوش بدهيد و به انتخاب‌هاي دقيق كافه آرامش ايمان بياوريد.

عضـو كافه آرامش شويد

پس از فراخوان شماره قبل براي عضويت در «كافه آرامش» تعدادي از خواننده‌هاي مجله زندگي ايده‌آل عضو كافه شدند. روش‌هاي جديد دستيابي به آرامش براي اين عده ارسال شد. شما هم اگر دوست داريد عضو كافه شويد و خدمات را دريافت كنيد، با ارسال كد caf به شماره 300023051 از طريق پيامك، مراحل ثبت‌نام را انجام دهيد.


مطالب مشابه :


انواع گلیم های ایران و روش نگهداری از آن

فرش ایرانی - انواع گلیم های ایران و روش نگهداری از آن - کلیه اطلاعات مربوط به فرش
راهنمای خرید و استفاده انواع گبه ، گلیم ، جاجیم و ...

فرش و گلیم ایرانی - راهنمای خرید و استفاده انواع گبه ، گلیم ، جاجیم و - آموزش هنر اصیل ایرانی
گلیم

فرش و گلیم ایرانی مواد اولیه گلیم پشم گوسفند، پشم شتر، موی بز و اسب و پنبه مي‌باشد.انواع
آشنایی با انواع گلیم

من نمی خندم اگر بادکنکی می ترکد - آشنایی با انواع گلیم - و نمی خندم اگر فلسفه ای ماه را نصف کند
تاریخچه گلیم (بخش1)

فرش ایرانی - تاریخچه گلیم گره یا به اصطلاح تخت بافت یا گلیم باف برای انواع زیرانداز و زینت
طرح فرش ایرانی

فرش و گلیم ایرانی یک شکل عمده در فرش ایرانی، به خصوص در انواع بزرگتر آن، طرح لچکی یا
نمادها در گلیم

فرش ایرانی - نمادها در گلیم فلزات و همچنين خردل وحشي، سير، لاك پشت و انواع صدف موثر تشخيص
گلیم چیست؟

گلیم های ایرانی به دو روش: کرباس وصوفی نیز در دارهای عمودی یا ایستاده ،افقی انواع گلیم :
فرش و تابلو فرش های شفقی تبریز

آشنایی با انواع گلیم. جايگاه قالي در هنر وبسایت های فرش و تابلو فرش دستباف ایرانی.
برچسب :