طرح تعالی مدیریت مدرسه-میثاق نامه ها و استراتژی آموزشگاه امام خمینی (ره)

استراتژی دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی (ره) دوره اول منطقه 5 شهر تهران

 • توسعه ی فرهنگ و سواد قرآنی
 • تبیین چشم انداز ، رسالت و تدوین عمل برنامه : تشویق و ترغیب کارکنان ، تشکیل جلسات آموزشی برای کارکنان ، تشکیل تیم ارزیابی و نظارت صحیح و به موقع
 • توسعه ی توانمندی و مشارکت نیروی انسانی : رواج روحیه پژوهشگری برای رسیدن به حیات طیبه
 • آشنا نمودن دانش آموزان با مهارت های زندگی
 • آشنایی دانش آموزان با روش های برنامه ریزی، مطالعه  و پژوهش
 • استقرار نظام یاددهی – یادگیری : یادگیری خلاقانه و فعال دانش آموزان با استفاده از کلاس های هوشمند
 • توسعه ی مشارکت دانش آموزان در اداره ی مدرسه : طرح مدام ، فراهم نمودن زمینه اجتماعی شدن و جامعه پذیری دانش آموزان
 • توسعه ی مشارکت اولیا و نهادهای اجتماعی در امور مدرسه : استفاده بهینه از مشارکت اولیا در زمینه های مختلف ، فراهم سازی زمینه های مناسب برای استفاده از توانمندی ها و امکانات نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی
 • مدیریت امور اجرایی و اداری : اجرای کامل و دقیق آیین نامه ها ، دستورالعمل ها و بخشنامه ها
 • فعالیت های مکمل و فوق برنامه : غنی سازس برنامه ها ، فعالیت های مکمل و فوق برنامه براساس نیاز و علایق و استعداد دانش آموزان
 • برقراری نظام رشد آفرین انگیزشی : شناسایی استعدادها و علایق دانش آموزان جهت حیات طیبه آنان

میثاق نامه دانش آموز

با الهام از قرآن و عترت برای دستیابی به مراتبی از حیات طیبه فردی و اجتماعی و با توکل به خدا به عنوان یک دانش آموز پسر مسلمان پیرو مکتب ائمه اطهار سلام ا.. علیهاکه از هم اکنون بار سنگین حراست ازولایت فقیه و  انقلاب بزرگ اسلامی را بردوش گرفته ام از عمق وجود می بندم که :

*ضمن کرامت و ارزشهای والای انسانی ، مطلوب ترین پوشش را که برازنده نوجوان مسلمان ایرانی است . استفاده نمایم و درکمال سادگی و آراستگی  با رعایت فرم  مدرسه در محیط دبیرستان حضور یابم و از پوشش نامناسب خودداری نمایم.

*با توجه به نقش بازدارندگی فرائض دینی به ویژه نماز ، با گسترش اقامه آن  در حفظ و تقویت آن کوشا باشم .

* با توجه به گستردگی فضاهای مجازی تلاش می کنم  خود و دوستانم  را از پیامدهای استفاده نا مطلوب  از آن مصون نگاه دارم.

*نسبت به رعایت بهداشت خود و محیط مدرسه واقف بوده و نهایت تلاش خود را در حفظ سلامت جسم و روانم بنمایم .

* به کسب مهارت های اجتماعی توجه نموده و نسبت به پذیرش مسوولیت در فعالیت های مدرسه اهتمام می ورزم.

* راس ساعت 7:20 در مدرسه حاضر و در کمال نظم و آرامش در مراسم صبحگاهی شرکت نمایم.
* از همراهی وسایل غیر ضروری و تجملی "کتب، مجله، سی دی، تلفن همراه، زیور آلات و ... خودداری نمایم.
* حضور خود را قبل از دبیر واجب و خروج هنگام اتمام درس پس از دبیر را لازم می دانم.

*در برخورد با اولیای مدرسه و دانش آموزان با کمال ادب و احترام رفتار نمایم و رفتار مودبانه را نمایانگر شخصیت والای خود می دانم.
* حفظ نظم و آرامش در کلاس و توجه به درس و عمل به توصیه دبیران و بهره گیری از آنان را در کلاس درس نشانگر آشنایی کامل به حقوق خود و سایر همکلاسی ها می دانم و عمل به آنها را بر خویش واجب می شمارم. آرامش شعار ماست و کوشش می کنم آن را تا حد اعلی حفظ و به دیگران منتقل نمایم.
* مدرسه خانه ی ماست. اموال و امکانات به صورت امانتی گرانبها نزد ما می باشد و مسلما امانت داری صادق برای خانه ی خود خواهم بود.
* تلاش می کنم نهایت همکاری را با اولیای مدرسه در زمینه های علمی، پژوهشی و شرکت در مسابقه ها، المپیاد ها، همایش ها و گرد همایی ها داشته باشم و موجبات افتخارات و سربلندی را برای خود، مدرسه و جامعه  فراهم نمایم.

* با اعضای شورای دانش آموزی همکاری داشته و با نظرات و پیشنهادات سازنده خود در بهبود وضعیت مدرسهمی کوشم  و در مراسم ها شرکت فعال خواهم داشت

.

ای خدای بزرگ یاریم کن تا همواره براین عهد استوار باشم  و پیمان شکن نباشم .

امضاء دانش آموز

میثاق نامه معلمی

به نام پروردگار جهانیان ،معلم و مربی  بشریت و درود بیکران نثار انبیا و اولیای گرانقدر ،پیشگامان پاکی و هدایتگری، سلام بر بر معمار و معلم کبیر انقلاب اسلامی و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و با پاسداشت خاطره ی معلمان بزرگ انقلاب اسلامی استاد شهید مطهری و یاوران پاک نهاد ، شهیدان رجایی و با هنر

اکنون که به فضل خدا ، به عنوان یک معلم در ابتدای طریقت گران سنگ تعلیم و تربیت قرار گرفته ام ، با استعانت از الطاف رحمانی ودر سایه سار توجهات حضرت ولی عصر (عج)و درپیشگاه قرآن کریم سوگند یاد می کنم که :

*از نام نیک و شریف این خدمت پرافتخار پاسداری نمایم .

*تمام توان خود را برای انجام مطلوب وظایف شغلی و مسوولیت های قانونی بکار بگیرم

به عنوان یک مسلمان متعهد در قلمرو تعلیم و تربیت پاسدار مجاهدت امام راحل ، خون پاک شهیدان و منویات مقام معظم زهبری باشم .

*به عنون یک فرد صاحب خرد و اندیشه در حرفه ام ، همواره راستی و درستی را در پیش گیرم و رسالت معلمی را به نحو نیکو به انجام رسانم .

*تمامی دانش و مهارت و توان خود را به منظور توسعه و پیشرفت امر تعلیم و تربیت کشور بکار گیرم .

*در همه حال به احکام الهی ، قانون اساسی ، مقرارت حاکم و مصالح نظام مقدس اسلامی پایبند باشم.

*با تقویت روحیه کار و تلاش ،خلاقیت و ابتکار را در تمامی زمینه های علمی و فرهنگی بکار گیرم .

*همواره سلامت و شادابی و نشاط و توجه به شرایط دانش آموزان را در محیط کار و آموزش ترویج نمایم .

*در ایجاد کانون محبت و مهرورزی نسبت به دانش آموزان گرانقدر ، این امانت های ارزشمند الهی و آینده سازان ایران انقلاب اسلامی همواره کوشا باشم .

*نسبت به ارتقا ء مهارت های حرفه ای - شغلی خود اهتمام ورزم .

*نسبت به ارتقاء مهارت های حرفه ای - شغلی خود اهتمام ورزم .

*برای ایجاد جامعه ی مهدوی در تربیت یاران آن حضرت بی وقفه تلاش نمایم .

*در اجرای مطلوب آیین نامه ارزشیابی ، آغازین و ... اهتمام ورزم.

*از تجهیزات کمک آموزشی و کلاس های هوشمند نهایت استفاده را نموده و نسبت به کاربرد روش های خلاق در فرایند تدریس اهتمام و از تولید محتوای الکترونیکی و مطالعات پژوهشی استقبال نمایم .

*از محیط های مختلف یادگیری ( نمایشگاه ها ، پژوهش سرا ها و ).... بهره بگیرم

*نسبت به تقویت گروه های درسی و برنامه ریزی برای جلسات هم اندیشی و کارگاه های آموزشی سعی و تلاش نمایم .

*همواره نسبت به قوانین آموزش و پرورش ، سند تحول بنیادین ، استراتژی و ... آگاهی لازم را داشته و در برنامه ریزی ها لحاظ نمایم .

*در شوراهای دبیران ، کارگاه های آموزشی و ... نقش موثری را ایفا نمایم

*نسبت به استفاده از طرح درس و کار افزارهایآموزشی اهتمام ورزم.

این پیمان از روی ایمان و در نهایت آزادی و به اتکای شرف و وجدان خویش تعهد نموده و در این راه از درگاه ربوبیت طلب توفیق می نمایم .

امضاء دبیر

بسمه تعالي

ميثاق نامه اولياي دانش آموزان دبيرستان نمونه دولتی امام خمینی (ره) دوره اول

 

در راستاي طرح تعالي مديريت كيفيت مدار، ما اوليــاي دانش آموزان دبيرستان نمونه دولتی امام خمینی (ره) دوره اول با خداي خويش عهد و ميثاق مي بنديم كه در جهت رضايت مندي پروردگار، مهرورزي و خدمت به خلق، در انجام رسالت تحصيلي خويش در زير چتر اين طرح تعالي، اصول زير را بعنوان استراتژي در سال تحصيلي جاري ( 94- 93 ) مد نظر قرار داده و تمام سعي و اهتمام خويش را به منظور اجرايي شدن اين موارد بكار بنديم :

1-     به باورهاي اسلامي – آموزه هاي ديني – ارزشهاي ملي ضمن رعايت اصول اخلاقي، پايبند باشم.

2-     ضمن احترام به قانون ومقررات آموزشگاه با روحيه مسئوليت پذيري مشاركت مؤثر در انجام وظايف محوله را دارا باشم.

3-     ضمن همكاري تنگاتنگ با مسئولين آموزشگاه سعي در بهبود فرايند ياددهي- يادگيري داشته و در فعاليتهاي آموزشي مدرسه از هيچ كمكي دريغ  ننمايم.

4-     حق و حقوق ديگران (مسئولين آموزشگاه - دانش آموزان و ساير اوليا ) را محترم شمرده و در برخورد با آنها فروتني را پيشه نمايم.

5-     در جلسات آموزشگاه حضور فعالانه داشته باشم.

نام و نام خانوادگی ولی

امضا

 

 

از آن جا که هر نهاد یا سازمانی برای رشد و بهبود مستمر ، به یک الگو نیازمند است ، آموزش و پرورش نیز به عنوان یک نهاد عظیم و اثر گذار در جامعه از این مهم مستثنی نیست و ضرورت اجرای برنامه ای که بتواند مسیر تعالی مدیریت را تعریف ، تسهیل ، تسریع و دست یافتنی کند چند برابر می شود . بدین منظور برنامه ی (( تعالی مدیریت مدرسه )) با الهام از الگوی تعالی سازمانی به منظور اجرا در سراسر کشور طراحی و تولید گردید . که دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی (ره) دوره اول سال  مجری این طرح می باشد.
مدل تعالی ، نوعی ساختار مدیریتی است که با تکیه بر اصول و مفاهیم اساسی و توجه به معیار های اصلی مدیریت کیفیت جامع و سیستم خود ارزیابی موجبات پیشرفت و بهسازی مدرسه را فراهم می سازد .
برنامه تعالی مدیریت مدرسه آموزش و پرورش را به سمت یک سیستم آموزشی مبتنی بر برنامه و عمل ، پاسخ گویی بیشتر و توجه به نیاز های جامعه سوق خواهد داد . اجرای دقیق خود ارزیابی و ارزیابی بیرونی بر اساس تعاریف و شاخص های تعیین شده ، به مدیریت مدرسه فرصت می دهد با بهره گیری از یک سیستم هوشمند و کار آمد شناسایی و به کارگیری مطلوب منابع و ظرفیت های موجود ، بهبود مستمر و تعالی فرآیند آموزشی تربیتی مدرسه را ممکن سازد. بدین ترتیب تمامی فرآیندهای مدیریت در مسیر تحول قرار گرفته و تفکر بهبود مستمر به عنوان یک اصل و ارزش در مدارس نهادینه می شود .


تعریف برنامه 

برنامه تعالی مدیریت مدرسه سعی دارد با تکیه بر سند تحول بنیادین و نگاهی تعالی بخش ، مدرسه محور ، مشارکت جو و کیفیت مدار ضمن تمرکز بر فرآیندهای مدیریتی شرایطی را فرآهم آورد تا کلیه ی عوامل موثر در مدیریت مدرسه ضمن شناسایی ظرفیت ها و توانایی های داخلی و پیرامونی خود ، با اتخاذ رویکرد برنامه محوری نسبت به تعیین اهداف و طراحی برنامه ی عملیاتی مدرسه اقدام کند و با نگاهی تیزبین و نقاد به صورت مستمر عملکرد مدرسه خود را نسبت به نقشه ی راه یا برنامه ی عملیاتی و هدف های قصد شده بسنجد . 
هم چنین به منظور جلوگیری از هرگونه اتلاف فرصت ، با تشخیص خطاها و شکاف های عملکردی ، راه های بهبود را شناسایی کند و با برنامه ریزی مناسب به اجرای راهکار های بهبود اقدام نماید تا از این طریق کیفیت مدیریت مدرسه را ارتقا بخشیده و افزایش و بهره وری را ممکن سازد .


ضرورت اجرای طرح در مدارس 

سیمای مدرسه در افق چشم انداز 1404 در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با ویژگی های مترقی آن ، سیاست ها و اولویت های ابلاغی وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای دکتر فانی مبنی بر ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی مدارس و بهبود مدیریت آموزشگاهی هم چنین ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه و شکل گیری انتظارات جدید والدین نسبت به ماهیت و کارکردهای مدرسه ، ما را از برنامه ریزی برای استقرار مدیریت برنامه محور ، کیفیت مدار و تعالی بخش که در شکل گیری و هویت بخشی به مدارس نقش اساسی ایفا می کند ، ناگزیر می سازد . برنامه تعالی مدیریت مدرسه در راستای پاسخ گویی به این نیاز و ضرورت طراحی شده است . 


اهداف 

1 – زمینه سازی برای دست یابی به استاندارد های آموزشی و مدیریتی در مدارس
2 – زمینه سازی به منظور ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی مدارس
3 – حرکت به سوی نهادینه سازی نگاه تعالی بخش در فرآیندهای مدیریتی 
4 – ایجاد وفاق سازمانی از طریق توسعه ی فرهنگ کارگروهی در مدرسه
5 - ترویج و تقویت سیستم خود ارزیابی در راستای بهبود و تعالی عملکرد مدیریت در مدرسه
6 – افزایش انگیزه ی مدیران و دیگر کارکنان برای بهبود عملکرد
7 - توسعه و تقویت مشارکت کارکنان ، دانش آموزان و اولیا در امر راهبری و مدیرت مدرسه


محور ها و ملاک ها و شاخص های برنامه تعالی مدیریت مدرسه

در تعیین مجموعه ی ملاک ها و شاخص ها برنامه تعالی مدیریت مدرسه و اهداف آن در مدارس مجری برنامه ، سعی شده است ضمن توجه به کارکرد ها و مآموریت های مدرسه ، 10 محور کلیدی شامل : 
1 - تدوین برنامه عمل
2 - توسعه ی توانمندی ها و مشارکت دانش آموزان در اداره ی مدرسه 
3 – توسعه ی مشارکت اولیا و نهاد های اجتماعی در امور مدرسه 
4 - استقرار نظام یاد دهی و یادگیری
5 – توسعه مشارکت دانش آموزان در اداره ی مدرسه 
6 - سلامت – تربیت بدنی – پیشگیری و ایمنی
7 – فعالیت های مکمل – فوق برنامه و پرورشی
8 - برقراری نظام رشد آفرین انگیزشی
9 – مدیریت امور اجرایی و اداری
10 - خلاقیت و نو آوری
مورد تأکید و توجه قرار گیرد .

که هر کدام از این اهداف ، در برنامه تعالی مدیریت مدرسه خود به راهبرد های مختلفی تقسیم می گردد ، لذا مدیریت در مدارس تعالی می بایست این اهداف را مد نظر داشته باشد و نیز ارزیابی ها چه در اول کار و چه بعد از انجام کار به صورت خود ارزیابی در ابتدا و با شاخص های ارزیابی در پایان کار از روند اجرای طرح تعالی مدیریت مدرسه بهره بگیرد .


مطالب مشابه :


همدان

دبیرستان نمونه دولتی و باستاني همدان را دارند با توجه به شرايط اقليمي و آب و هواي منطقه
طرح تعالی مدیریت مدرسه-میثاق نامه ها و استراتژی آموزشگاه امام خمینی (ره)

استراتژی دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی (ره) دوره اول منطقه 5 شهر تهران. توسعه ی فرهنگ و
لیست دانش آموزان کلاس 8/2

دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی منطقه 5 - لیست دانش آموزان کلاس 8/2 - اخبار مدرسه
شبی در مدرسه......

دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی منطقه 5 - شبی در مدرسه - اخبار مدرسه
نظر خواهی ...

دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی منطقه 5 . اخبار دبیرستان
به دقت بخوانید و......

سوال :در مقایسه بین مکتبخانه های قدیم و مدارس فعلی معایب و محاسن هر دو را بر شمارید؟
خبر ....

دانش اموزان خوب /اولیا محترم خوشحالیم به اطلاع برسانیم مدرسه ما در ازمون اغازین رتبه دوم
هوش مصنویی

از واضح ترین موارد در علوم انسانی می توان به موتور های جستجوی پیشرفته اشاره کرد که کار های
بودجه و بارم بندی درس تفکر و سبک زندگی پایه هشتم

دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی منطقه 5 - بودجه و بارم بندی درس تفکر و سبک زندگی پایه هشتم
شبکه های اجنماعی

دبیرستان نمونه دولتی امام خمینی منطقه 5 - شبکه های اجنماعی - اخبار مدرسه
برچسب :