نمونه طرح درس (2)

نمونه طرح درس تاریخ پنجم ابتدایی( تشکیل حکومت اسلامی )

به نام خدا                                          طرح درس روزانه 

نام درس :  تاریخ    موضوع درس :  تشکیل حکومت اسلامی    کلاس :   پنجم    شماره طرح درس :  3    تعداد دانش آموزان :   40 نفر

نام معلم :               تاریخ اجرا :              نام مدرسه :             زمان :   50 دقیقه                                  

 

اهداف کلی

دانش آموزان در پایان درس :

1- با دلیل هجرت پیامبر از مکه با مدینه آشنا شوند

2-  جنگ های پیامبر را نام ببرند .

اهداف جزئی ورفتاری

1- هدف هجرت پیامبر از مکه به مدینه را بازگو کنند .

2- علت تصمیم کافران برای قتل پیامبر را بگویند .

3- مهم ترین کار پیامبر در مدینه را بگویند .

4- مهم ترین جنگ های پیامبر را نام ببرند .

5- چگونگی فتح مکه به دست مسلمانان را بیان کنند .

6- نحوه دعوت زمامداران به اسلام را بیان کنند .

 7- چند نمونه از خصوصیات پیامبر را ذکر کنند .

8- جهت الگو قرار دادن اخلاق پیامبر برای خود تلاش نمایند .

وسایل مورد نیاز

کتاب ، تصاویری از مکه و مدینه وخانه کعبه ، کتاب زندگی پیامبر و . . . 

روش تدریس

سخنرانی ، نمایشی ، پرسش و پاسخ

زمان

قبل از شروع تدریس

سلام واحوال پرسی ، حضور وغیاب ،‌بررسی وضع روحی وجسمی دانش آموزان ، بررسی تکالیف و کار عملی 

 

3 دقیقه

ارزشیابی تشخیصی

1- چرا کافران به مبارزه با پیامبر برخاستند ؟

2- چرا مسلمانان به حبشه هجرت نمودند ؟

3 دقیقه

ارائه درس جدید

فعالیت های معلم

ابتدا یکی از دانش آموزان متن درس را یک بار می خواند

 سپس ازدانش آموزان پرسیده می شود که :

- چرا پیامبر از مکه به مدینه هجرت نمودند؟

- در زمان هجرت پیامبر ، چه کسی در بستر پیامبر خوابید ؟

- مهم ترین کار پیامبر در مدینه چه بود ؟

- چند نمونه از جنگ های پیامبر را نام ببرید

- سردسته مخالفان پیامبر در مکه چه کسی بود ؟

- پس از فتح مکه پیامبر چه کاری انجام داد ؟

- پیامبر پیامبر برای پادشاهان کدام کشورها نامه نوشت ؟

 

- پادشاه ایران در آن زمان چه کسی بود ؟

- خسروپرویز وقتی نامه ی پیامبر را باز کرد ، چه عکس العملی نشان داد ؟

- وقتی پیامبر از این موضوع با خبر شد چه فرمود ؟

 - پیامبر در چند سالگی رحلت فرمودند ؟

- چند نمونه از خصوصیات اخلاقی پیامبر را نام ببرید

 

 فعالیت های نوآموزان   

 

 

- علی : چون کافران تصمیم به قتل پیامبر گرفته بودند

- حسین : حضرت علی (ع)

- محمد : تشکیل حکومت اسلامی

- جواد : بدر ، احد ، خندق

- رضا : ابوسفیان

اکبر : وارد خانه کعبه شد وبت های کافران را از آن جا برداشت

- امین : روم ، مصر ، ایران ، حبشه

- میلاد : خسرو پرویز

- عرفان : چون نامه با نام او آغاز نشده بود خشمگین شد و آن را پاره کرد

- فرهاد : در آینده مسلمانان ، سرزمین ساسانیان را فتح خواهند کرد

- وحید : در سن 63 سالگی

- سالار : مانند مردم عادی زندگی می کرد ، غذا ولباسشان ساده بود

- امیر : هرگز خود را برتر از دیگران نمی دانست ، کودکان را دوست داشت ، شب ها بر روی حصیر می خوابید  

35 دقیقه

جمع بندی مطالب

پس پیامبر در مدینه حکومت اسلامی را تشکیل داد و بعد از آن با سپاهی بزرگ به سمت مکه حرکت کرد و مکه بدون جنگ وخون ریزی فتح شد سپس به کشورهای دیگر ازجمله ایران ، مصر ، روم و حبشه نامه نوشت وآنها را به اسلام دعوت کرد . پیامبر در نهایت در سن 63 سالگی رحلت فرمودند .

4 دقیقه

 ارزشیابی تکمیلی

1- چرا کافران تصمیم به قتل پیامبر گرفتند ؟

2- مکه چگونه به دست مسلمانان فتح شد ؟

3- چند مورد از خصوصیات اخلاقی پیامبر را نام ببرید

4- کدام واقعه مبداً تاریخ مسلمانان شد ؟

3 دقیقه

 

ارزشیابی پایانی

فعالیت در کلاس را تکمیل نمایند

چند پرسش از متن درس طرح نموده وپاسخ آن ها را بنوییسند  

2 دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

نمونه طرح درس فارسی بخوانیم پنجم ابتدایی

عنوان :طرح درس بخوانيم

موضوع : اگر طبيعت زيباي ايران نباشد

پايه ي : پنجم

آموزشگاه : ……………..

تهيه كننده : ………………

سال تحصيلي :

اهداف درس 18 (اگر طبيعت زيباي ايران نباشد  ) :

1 ـ توسعه و گسترش آشنايي با جلوه هاي زيباي طبيعت ايران

2 ـ تقويت علاقه مندي و ارزش گذاري به جلوه هاي طبيعي ايران

3 ـ تقويت و توسعه ي ميهن دوستي

4 ـ رشد و پرورش حس زيبايي شناختي و زيبا دوستي

5 ـ آشنايي با برخي نكات زباني (ساخت واژه هاي غير ساده و نثر عادي و نثر ادبي ).

ارزشيابي تشخيصي :

قبل از تدريس درس جديد سؤالاتي راجع به درس گذشته به عمل مي آوريم :نظير اين سؤالات :ا  ـ توصيه ي پدر براي نوشتن يادداشت روزانه چه بود ؟

2 ـ كلمه هايي مانند دانش آموز كلاس و مردبزرگ را مي نويسيم و از دانش آموزان مي خواهيم كه موصوف و صفت و مضاف و مضاف اليه را در كلمات ذكر شده بيابند واگر اشكال ويا ابهامي در درس ويا دروس ديگر داشتند در صدد رفع آنها بر مي آييم و دوباره توضيحاتي در جهت تشخيص نكات دستوري و... ارائه مي دهيم ،تا اشكالات احتمالي دانش آموزان رفع گردد. (10 دقيقه )

آماده سازي وايجاد انگيزه :

قبل از اينكه تدريس درس را شروع كنيم ،سرود ملي را از ضبط صوت مدرسه در كلاس پخش مي كنيم وبه عكس العمل دانش آموزان توجه مي كنيم . مشاهده مي كنيم كه آنها بلافاصله با شنيدن آهنگ اوليه ي سرود ملي اين آهنگ موزون و آشنا از جا برمي خيزند و همراه با ضبط صوت همنوا مي شوند .پس از پايان و اتمام سرود راجع به احساس آنها نسبت به سرود ملي و ايران مي پرسيم :« فاطمه شما از شنيدن اين سرود چه احساسي داشتي ؟» ‌جواب مي دهد :« خانم ! يك حس غير قابل توصيف ، اينكه وطنم را دوست دارم واحساس غرور مي كنم .» از ديگران نيز همين پرسش را مي كنيم . آنها نيز مي گويند :«با شنيدن نام ايران ،به ياد رشادت ، سر افرازي ، سربلندي ،شهادت ،و احترام نسبت به تمام ايران و مردمان دلير اين مملكت زيبا مي افتيم .»

سپس از دانش آموزان مي خواهيم كه سرود « اي ايران ،اي مرز پر گهر » را به صورت دسته جمعي در كلاس بخوانند .

پس از پايان سرود از گروه بندي شاگردان استفاده مي كنيم و مي گوييم باهم مشورت كرده وبا بهترين و زيباترين جمله ايران را توصيف كنند .جملات گروهها را در پاي تابلو مي نويسيم و با انتخاب خود دانش آموزان ،گروهي را كه صاحب بهترين جمله است را مورد تشويق قرار مي دهيم . (10 دقيقه )

ارائه ي درس جديد :

در اين وقت كارت هايي را كه از مناظر و جاهاي ديدني ايران تهيه كرده ايم ،به تك تك دانش آموزان مي دهيم كه حاوي پيام تبريك به مناسبت فرارسيدن سال  جديد است . از دانش آموزان مي خواهيم كه با دقت به تصاوير نگاه كرده و جاهايي را كه بازديد نموده اند ،براي ديگران از خاطره ي آن سفرخود تعريف نمايند ويا اتفاقات جالب آن را ذكر كنند . ويا تصاوير مربوط به كدام استان ويا كدام نقطه ي ايران مي باشند و آنها مي توانند تصاوير خود را با يكديگر تعويض نموده ويا به صورت گروهي به تماشاي آنها بپردازند .

 به دانش آموزان مي گوييم :«بچه ها ! با دقت به تصاويري كه در اختيار داريد چه چيزي درك مي كنيد ؟ »

جواب مي دهند :« خانم مي فهميم كه ايران چه قدر مكان و مناظر زيبايي دارد كه قابل وصف نيست . مثل اينكه نقاش چيره دستي آنها را به تصوير در آورده است .ويا بهتر است بگوييم ايران بهشتي ديگر است . واقعاً خداوند چقدر مهربان و تواناست .« به درستي كه خداوند زيباست وزيبايي هارا دوست دارد .»»

به فراگيران مي گوييم :«دختران خوبم !آماده ي سفر شويد مي خواهيم به جاهاي مختلف ايران سري بزنيم .چشم هاي خود را ببنديد  ، در شمال ايران دركنار درياي آبي خزر قرار داريم . شما بچه هاي عزيزم چه حسي داريد باتوجه به اينكه قبلاً به آنجا رفته ايد ؟»

زهرا مي گويد :« خانم ! همه جا و حتي قله ي كوهها هم سبز است . مانند اينكه پروردگار عالم در همه جاي اين سرزمين فرشي سبز گسترده است . كشاورزان در شاليزارها مشغول كارند . به كنار دريا كه نزديك مي شويم و در كنار ساحل آن قدم مي زنيم امواج پي درپي خود را به ساحل مي رسانند .و...»

مريم مي گويد :«حال به اصفهان ،اين شهر زيبا و متمدن دنيا سفري مي كنيم . به سوي بازار مي رويم ،مسگرها مشغول كارند و قلم زنها با دقت و حوصله ي زياد مشغول ايجاد نقش بر روي ظروف هستند وسرو صداي خاصي به آنجا بخشيده اند . به طرف سي و سه پل مي رويم و به قدم زدن بر روي آن مي پردازيم . چقدر شاه عباس صفوي بناهاي زيبا ساخته ، به راستي كه اصفهان نصف جهان است . همانا انسانهايي مانند شاه عباس كه باعث پيشرفت مملكت شده اند قابل تحسين اند .»

معصومه مي گويد :« حال به مشهد مقدس ،به شهر«ضامن آهو» ، شهر اميد دلها ،به سوي گنبد طلايي امام رضا روانه مي شويم . با استقبال گرم مردمانش روبه رو مي شويم .زوار به سوي حرم امام روانه هستند . زيرا مي خواهند همدمي براي نجواهاي  خود بيابند وحرف هاي دل خود را فقط با او در ميان بگذارند . آنها بعداز زيارت به سوي بازارهاي اين شهر رفته و با سوغاتي هاي اين شهر يعني نبات و زعفران و زرشك به سوي شهر و ديار خود باز مي گردند .» و..

دانش آموزان در ضمن صحبتهايشان از فرهنگ وسنتها و مهمان نوازي هاي مردم ايران تعريف مي كنند . آنها كه در دنيا نظيري ندارند .

از دانش آموزان مي خواهيم عكس هايي را كه از مكان هاي مختلف ايران كه به آنجها سفر كرده اند ،به كلاس بياورند و با در كنار هم قرار دادن آنها ،آلبوم عكسي بزرگ تهيه مي كنيم وبه اين ترتيب با استفاده از سوغاتي ها و صنايع دستي و محصولات مختلف استانها و نيز لباسهاي محلي هر استان ، نمايشگاهي در كلاس بر پا مي شود و از دانش آموزان ساير كلاس ها دعوت مي شود از اين نمايشگاه ديدن نمايند . به اين ترتيب مكانهاي تاريخي و ديدني ايران براي ساير دانش آموزان نيز شناسانده مي شود .

در آخر مسابقه اي در بين دانش آموزان گروهها به اجرا در مي آيد . به اين نحو كه هر گروه كه بيشترين مكان تاريخي استان زنجان را نام ببرد برنده است . مي توان به شغلها و سوغاتي ها و ... نيز اشاره كرد .

حال مي پرسيم :«بچه ها !در شهر خودمان خرم دره چه چيزي جزء منظر زيباي آن محسوب مي شود ؟»

پاسخ مي دهند :« خانم ! رود خانه ي آن و نيز جنگلهاي سرسبز كنار آن »

حال مي پرسيم :«تصور كنيد اين رودخانه و يا جنگل در كنا ر آن نباشد چه اتفاقي مي افتد ؟»

مي گويند :«در آن وقت ديگر خرم دره زيبايي نخواهد داشت .»

سپس ادامه مي دهيم :« پس ما وظيفه ي سنگين حفظ آنها و نگهداري از ميراث گرانبهاي ايران وحفظ محيط زيست و شناساندن آنها به ديگران را داريم .»

در ادامه ي تدريس دانش آموزان به طور جداگانه از متن درس روخواني به عمل مي آورند . نيز مي توانيم در مورد نكات دستوري توضيحاتي ارائه دهيم مثلاً اينكه با نوشتن نثر توصيفي وادبي زيبايي خاصي به انشا و نوشته هاي خود بدهيم . 

 (20 دقيقه )   ( ارائه تصاویر از مکان های تاریخی ودیدنی کشور مان )

ارزشيابي تكويني : در اين مرحله از قسمت درك و دريافت درس و يا واژه آموزي وغيره پرسش به عمل مي آوريم و اشكالات احتمالي آنهارا دوباره تشريح مي نماييم .(5 دقيقه )

تعيين تكليف : در پايان به دانش آموزان مي گوييم :«با توجه به اينكه تعطيلات نوروزي در پيش است ،در هنگام سفر به مكانهاي مختلف ،گزارشي ويا عكس و... از بازديدهاي خود تهيه نمايند و پس از پايان تعطيلات به كلاس بياورند.ويا ماكتي از نماهاي تاريخي ايران تهيه نمايند(5 دقیقه)

 

نمونه طرح درس هديه هاي آسمان پايه پنجم بر اساس مدل تحليل آموزشي ( ديد اكتيك)

عنوان درس: ميراث پيامبر- تعداد دانش آموز 25 نفر (5 گروه 5 نفره)

آموزشگاه:                                  نام آموزگار:

اهداف  :     

دانشي              آشنايي با ويژگيهاي حضرت علي (ع) به عنوان جانشين پيامبر

                        آشنايي با عيد غدير خم و مراسم اين روز

نگرشي              علاقه مندي و اشتياق نسبت به شركت در مراسم عيد غدير

مهارتي               مشاركت در برگزاري مراسم جشن عيد غدير

 

فعاليت

شكل فعاليت اجتماعي

(فردي ، زوجي، گروهي جمعي)

مواد آموزشي (محتوا، موضوع، موقعيت و نقش)

ارزشيابي

(چي شده؟، چي شد يا نشد؟)

زمان مورد نياز

بخوان (خواندن همراه با درك مطلب)

فردي – گروهي

محتوا

رابطه ي دانش آموزان با همديگر- رابطه ي معلم با دانش آموزان – كتاب- كتاب كار

دانش آموز بتواند به خوبي و بدون اشتباه و با احساس از روي درس بخواند

10 دقيقه

موضوع

نبوت و امامت

موقعيت

كلاس

نقش

دانش آموز- معلم

 


تصوير خواني

(در مورد تصوير اظهار نظر كن)

فردي – گروهي – جمعي

محتوا

تصوير كتاب و كتاب كار

دانش آموزان بتوانند داستان درس را با توجه به تصاوير، كتاب و كتاب كار توضيح دهند

5 دقيقه

موضوع

جانشيني پيامبر

موقعيت

كلاس

نقش

دانش آموزان

خلاصه گويي (با توجه به متن درس خلاصه گويي كن)

فردي

محتوا

كتاب و كتاب كار

دانش آموز پس از خواندن از روي متن درس يا همان قسمتي كه خوانده خلاصه اي براي دوستانش بيان كند

10 دقيقه

موضوع

ميراث پيامبر

موقعيت

كلاس

نقش

دانش آموز با راهنمايي معلم

فعاليت كتاب كار

( من مي توانم)

فردي – گروهي

محتوا

كتاب و كتاب كار

دانش آموزان در پايان درس بتوانند شعر درس را به صورت سرود گروهي بخوانند و گروهي تمرين ها را كامل و تصاوير را رنگ آميزي كنند.

10 دقيقه

موضوع

خواند سرود

كامل كردن سؤالات

موقعيت

كلاس

نقش

دانش آموزان با راهنمايي معلم

دلايل اهميت عيد غدير را بيان كن

( امامت حضرت علي (ع))

گروهي

محتوا

نظرات و عقايد دانش آموزان و كتاب هاي ديگر

در پايان تدريس دانش آموزان توانايي باين اهميت عيد غدير و شخصيت هاي مربوط به اين روز را داشته باشند.

10 دقيقه

موضوع

عيد غدير

موقعيت

كلاس يا محيط كتابخانه

نقش

دانش آموزان با راهنمايي معلم

آشنايي با عيد غدير و مراسم اين روز

( فعاليت خارج از كلاس)

فردي

محتوا

كتاب هاي مختلف و استفاده از نظرات بزرگترها

دانش آموزان پس از تهيه ي گزارش كه با استفاده از منابع مختلف و نظرات افراد مختلف گردآورنده اند، بتوانند آن را در كلاس براي دوستان خود بيان كنند.

آزاد

موضوع

عيد غدير و مراسم مربوط به آن

موقعيت

منزل (خارج از كلاس)

نقش

دانش آموز

 

نمونه طرح درس جغرافیا

به نام خدا

نام درس : جغرافي                   موضوع درس : كشورعراق         پايه تدريس : پنجم ابتدايي

صفحه موردتدريس : 46تا 49     تعدادفراگيران : 29 نفر               نام آموزگار .................

____________________________________________________________

اهداف كلي : فراگيران باموقعيت طبيعي ‘ انساني واقتصادي كشورعراق آشناگردند .

اهداف اجرايي :

مخاطب :29نفرازدانش آموزان كلاس پنجم دبستان ...............كه 45 صفحه ازكتاب جغرافي

            رافراگرفته اند .

رفتار : موقعيت كشورعراق راتوضيح دهند .

شرايط : كتاب درسي ‘  نقشه عراق ‘ نقشه جهان نما ‘ كره جغرافي ‘ ضبط صوت ‘ نوار

           سوال هاي آماده شده ‘ تخته وگچ .

درجه : انتظارمي رود پس ازپايان درس %90 فراگيران به هدف هاي رفتاري درس پاسخ

          مثبت دهند .

اهداف رفتاري

حيطه يادگيري -سطح                   

- كشورعراق راروي نقشه مشخص كنند.

- شش كشورهمسايه عراق راباجهت جغرافي آن نام ببرند .

- موقعيت طبيعي عراق راتوضيح دهند .

- وضعيت انساني عراق رادرسه سطرتوضيح دهند .

- وضعيت اقتصادي عراق رادردوسطرتوضيح دهند .

- موقعيت عراق راباكشورهاي ديگرمقايسه كنند ودريك سطرتوضيح دهند .

- نسبت به دانستن موقعيت عراق ازنظراجتماعي وسياسي كنجكاوي نشان دهد .

 

  شناختي –درك وفهم

شناختي – دانش

 شناختي – درك وفهم

شناختي – درك وفهم

شناختي – درك وفهم

شناختي – تجزيه وتحليل

عاطفي – ارزش گذاري

              

 

وسايل : ضبط صوت – تخته وگچ – كارت هاي سوال – نقشه جهان نما وكشورعراق

           كره جغرافي

روش تدريس : پيش سازماندهنده – ياران دريادگيري (تفحص گروهي ) – تفكر استقرايي

ارزشيابي تشخيصي :      5 دقيقه

گروه ها به صورت تصادفي سوالات رابرداشته وپس ازمشورت باگروه به سوال ها پاسخ

مي دهند .

- موقعيت اقتصادي تركيه رادريكسطرتوضيح دهيد .

- موقعيت انساني تركيه رادردوسطرتوضيح دهيد .

- موقعيت طبيعي تركيه رادرسه سطرتوضيح دهيد .

  رفتارورودي  (3دقيقه )

- سلام واحوال پرسي – حضوروغياب – بررسي تكاليف سرگروه هاي جغرافي وسپس

سرگروه هاتكاليف اعضاي گروه خودرابررسي كنند .

ايجادانگيزه   ( 2دقيقه )

ضبط صوت راروشن كرده وباپخش نوار قرآن دانش آموزان رابه اين مسئله هدايت كرده كه

مي خواهيم امروزبايكي ازكشورهاي همسايه ايران كه عرب زبان هستند آشناشويم .

ارائه درس   (20 دقيقه )

فعاليت معلم

فعاليت فراگيران

- باتوجه مطالب گفته شده درايجادانگيزه ازآنان

مي خواهيم كشورهاي عرب زبان رانام ببرند .

 

- باتوجه به نقشه كشورعراق رامشخص كنند و

مطالب كتاب رابه گروه داده وپس ازمطالعه آن

براي ديگر گروه ها توضيح دهند .

 

- تشويق گروه ها

-فعاليت هاي كتاب راپس ازمشورت باديگرگروه ها انجام دهند .

- پس ازمشورت درگروه كشورهارانام برده

وسپس هدايت مي شوند به درس جديد .

 

هرقسمت ازكتاب توسط يكي ازگزوه ها

مطالعه شده وبراي ديگرفراگيران توضيح

مي دهند .

 

 

بررسي گفته هاونوشته هاي ديگرفراگيران

 

 

 

جمع بندي (5دقيقه )

- به فراگيران فرصت داده مي شودكه پس ازمشورت مطالب خودرابه شرح ذيل دردفاترخود

بنويسند:

         - مطالبي كه دررابطه بااين درس مي دانستم .....................

         - مطالبي كه دراين درس آموختم ............................

         - چيزي كه مايلم دررابطه بااين درس بيشتربدانم ....................

ارزشيابي تكميلي  (5دقيقه)

سوالات كه ازقبل آماده شده است دراختيارفراگيران قرارداده مي شود .

تعيين تكليف  (3دقيقه)

يكي ازتكاليف زيررابنابرعلاقه خود انجام دهند .نقشه برجسته عراق – تحقيق دررابطه با اماكن

مذهبي عراق – تحقيق دررابطه بامسائل سياسي عراق .

اختتام (2 دقيقه )

تصاويري ازاماكن مذهبي عراق نشان داده شود .


مطالب مشابه :


نمونه اقدام پژوهی

پایه پنجم - نمونه اقدام پژوهی - پیک آدینه، نشریه یاردبستانی، سوالات خودآزمایی ریاضی وهمه




نمونه سؤالات تشریحی درس روش تحقیق

نمونه سؤالات و نمرات فرض کنید از نشریه پیوند شماره 43 سال 1382 مطلبی به عنوان (طرح تحقیق




نمونه طرح درس (2)

همکلاسی ها 5 - نمونه طرح درس (2) - نمونه سوال -طرح درس - جدول وسرگرمی نشریه صحیفه




نمونه طرح های گرافیک سیاه و سفید

گرافیک - نمونه طرح های گرافیک سیاه و سفید - آموزش مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک - گرافیک




دانلود نشریه 123 ضوابط و معيارهاي طرح و محاسبه مخازن آب زميني

وبلاگ جامع و تخصصی دانلود مهندسی عمران - دانلود نشریه 123 ضوابط و معيارهاي طرح و محاسبه مخازن




کارگاه نشریه نگاری

کارگاه نشریه نگاری *طرح بشری*ویژه خواهــران مطالعه ی غیر حضوری تفسیر نمونه و امتحان




چگونه یک طرح پژوهشی بنویسیم ؟

گروهی معتقدند که تهیه طرح پژوهش، در صفحه نشریه- رئوس صورت نمونه گیری علمی




برچسب :