فارسی پایه سوم ابتدایی (فکر روشن )

 

طرح درس فارسی سوم

مشخصات کلی درس

نام درس : فارسی        عنوان درس : فکر روشن         کلاس :سوم        مقطع : ابتدایی

مدت تدریس : ۴۵ دقیقه          

هدف کلی درس : تقویت روحیه سپاسگزاری از ادیسون و سایر دانشمندان و تقویت مهارت های زبان آموزی   

فعالیتهای قبل از تدریس

واژگان مهم :

ادیسون ، معاینه ی دقیق، معطل ، تاسف ، با شتاب

هدفهای جزیی:

آشنایی  دانش آموزان با :

  1. آشنایی نمادین با ادیسون و تعمیم آن
  2. پی بردن به اهمیت خدمات پزشکان
  3. اهمیت برق در زندگی انسانها
  4. تلاش فکری برای آشنایی با زحمات دانشمندان و ارج نهادن به آنها
  5. گسترش واژگان
  6. دقت در ارتقای درک شنوایی
  7. مهارت گفت و شنود
  8. با پسوند ((وند )) واژه آموزی
  9. صرف فعل در زمانهای مختلف (نکته)

هدفهای رفتاری :

فراگیر در پایان درس بتواند :

  1. نام مخترع برق را بگوید .
  2. با کلمات مهم و کلیدی درس جمله بسازد .
  3. داستان درس را شرح دهد .
  4. اهمیت برق رادر زندگی بیان کند .
  5. احساس خود رادر باره دانشمندان بیان کند .
  6. به کلیه ی خدمتگزاران و دانشمندان احترام بگذارد .
  7. کتاب مربوط به توماس ادیسون را به کلاس بیاورد .
  8. بصورت روان  از روی درس بخواند .
  9. کلمات پسوند دار را معنی کند .
  10. جاهای خالی را با کلمات مناسب کامل کند .

پیش بینی رفتار ورودی :

انتظار می رود دانش آموز  با :

  1. یکی از مخترعان کشور را نام ببرند .
  2. دانشمندان انسانهایی پر تلاش و قابل احترام هستند .

روش تدریس:

روش داستانگویی  ، توضیحی ، پرسش و پاسخ ، مباحثه گروهی و نمایش وسایل

وسایل تدریس :

کتاب ، کارت تشویق ، کارت گروه بندی،تصویر ادیسون ، کارت های گوش کن وبگو ، کارت های صرف فعل و کارت های درست و نادرست

 

فعالیتهای ضمن درس

آمادگی :

کلاس را با سلام  واحوالپرسی ، دعای شروع کلاس ، حضور و غیاب ، اطمینان از سلامتی جسمی و روحی روانی آنها شروع  می کنیم .

رسیدگی به تکلیف :

مطالب مربوط به شهیدان چه فداکاریهایی کرده اند را جمع آوری کرده و به تمرین ها امتیاز داده می شود در پوشه های کارشان گذاشته می شود .و کنترل تمرین بنویسیم

انجام ارزشیابی تشخیصی :

  1. چه انسانهای فداکاری را می شناسید که به دیگران  خدمت کرده اند .
  2. اگر دچار مشکل شوید چه می کنید . 

ایجاد انگیزه :

بچه ها در این تصویر چه می بینید ؟ شمع

 د رقدیم از چه وسایلی برای روشنایی استفاده می کردند ؟ (فانوس ، شمع ، چراغ گرسوز ،چراغ زنبوری ) سپس برای ایجاد انگیزه برق راروشن می کنیم و از گروهادیسون می خواهیم تا سرگروهشان بیاید و یک لامپ درتابلو بکشد و جهت تشویق یک ماهی در تنگ خود بیاندازد . بچه های عزیز در این جدول کلمه ای است که باید شما حرفهایش را حدث بزنید . بچه ها تمام حرفهای الفبا را یک به یک به نوبت می گویند هر کدام که بود نوشته وتشویق می کنیم . و وقتی که جدول کامل شد . حالا بگویید چه کلمهای در آمد ؟ همه با هم می گویند: فکر روشن

ارائه درس جدید : 

ابتدا دانش آموزان را به گروههای ۷ تایی تقسیم کرده (ادیسون ، پیلاتر،بقراط،رودکی )

۱ دقیقه فرصت می دهیم تا معنی فکر روشن را در گروهها جواب دهند . اتگر دانش آموزان نتوانستند خودم می گویم که فکر روشن یعنی فکر درست و دقیق .

داستان درس را بازگو می کنم .

روزی پسر بچه یهفت ساله ای به زیر زمین خانه شان رفت تا به آزمایشات خود بپردازد وقتی که شب شد و به اتاق برگشت هر چه مادرش را صدا کرد صدایی از مادر نشنید .

بنظر شما چرا صدای مادرش نیم آمد (چون مریض بود)

بهر حال ادیسون هر چه شمع بود آورد و دید مادرش روی تخت افتاده و سخت مریض است . دکتررا خب رکرد . دکتر به او گفت : احتیاج به عمل فوری دارد اما چون اتاق نور کافی ندارد امکان پذیر نیست .

بچه ها به نظر شما ادیسون باید چه کار می کرد ؟

 دانش اموزان جوابهای متفاوت می دهند .

معلم :‌ادیسون مدتی فکر کرد و سپس تمام شوع ها را جلوی آینه ی بزرگی چید و نور شمع چند برابر شد و در این قسمت پزشک به او گفت : آفرین پسرم توخیلی باهوشی . ادیسون گوشه ای نشست و دست هایش را بطرف آسمان بلند کرد و از خدای بزرگ خواست تا مادرش را نجات دهد . بچه ها به این ترتیب فکر اختراع برق در ذهنادیسون شکل گرفت و با آزمایشات زیاد وتلاش شبانه روزی توانست اختراعات زیادی انجام  دهد که یکی از آنهاب رق بود د رکشور آمریکا هر ساله به مناسبت اختراع بق یک دقیقه تمام برقهای کشور راخاموش می کنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 آنگاه صامت خوانی درس توسط گروه ها انجام می شود و کلماتی را که از لحاظ تلفظ یا معنی اشکال دارند خط بکشند . آنگاه گروهها کلماتشان را از هم بپرسند و اگر باز نکاتی را نمی دانستند معلم پای تخته می نویسد و با همکاری همه کلمات خوانده و معنی می شوند. سپس با آنها جمله می سازند .

 

فعالیتهای پس از تدریس

جمع بندی و نتیجه گیری :

در آخر درس با کمک بچه ها نتیجه گیری و مرور می کنیم .

از دانش آموزان می خاهوم راههای صرفه جویی برق رابا مشورت هم بگویند . پای تخته می نویسم و می  خوانیم مانند : از روشن کردن لامپ های اضافی خود  داری کنیم . و……

ارزشیابی پایان تدریس :

  1. در هنگام استفاده از وسایل برقی به چه نکات ایمنی باید توجه کرئ ؟ توسط سر گروهها گفته می شود .
  2. تمرین گوش کن و بگو و درست و نادرست و یک صفحه فعالیت بنویسیم انجام می شود .

تعیین تکلیف:

تمرینی : چهار جمله ی مهم درس را بنویس .

خلاقیتی : بگو به من کیستم ؟ اهل همدانم خیلی چیزها می دانم ، اما همه چیز نمی دانم . قانون ما کتاب من است . این کتاب در باره ی پزشکی است . اگر به همدان آمدی حتما به من سری بزن  


مطالب مشابه :


زندگینامه توماس الوا ادیسون مخترع انرژی الکتریکی (برق)

آلفا - زندگینامه توماس الوا ادیسون مخترع انرژی الکتریکی (برق) - وبلاگ تخصصی مطالب و مقالات




زندگینامه توماس ادیسون

زندگینامه توماس ادیسون. زندگینامه و معرفی توماس اديسون درمورد تشويق هاي مادرش گفته است:




بیماری آدیسون چیست؟

بیماری آدیسون (Addison ,s Disease) (نارسایی مزمن اولیه غده آدرنال) (Chronic Primary Adrenoco Insufficiency)




درمورد رشته ی الکترو تکنیک

درمورد رشته ی الکترو در سال 1878م، توماس ادیسون جایگزین عملی تجاری ای را برای روشنایی های




برق وبرق رسانی

مطالبی درمورد نام ادیسون در طول عمر خود بیش از 1200 اختراع به ثبت رسانید که مهمترین و




فارسی پایه سوم ابتدایی (فکر روشن )

ادیسون گوشه ای نشست و دست هایش را بطرف آسمان بلند کرد و نکته عجیبی که درمورد خودتان نمی




تحقیق درمورد گرافیک

درباره هنر گرافیک - تحقیق درمورد گرافیک - عکاسی(عکس)-چاپ دستی-طرح و طراحی-تصویرسازی-آرم و




برچسب :