تردد از کانادا به آمریکا

اگر مقیم کانادا هستید و در آینده نزدیک برنامه‌ای برای سفر به آمریکا دارید تاریخ اول ژوئن سال 2009 را به خاطر بسپارید. ازتاریخ مذکور مرحله آخر قانون Western Hemisphere Travel Initiative (WHTI) به اجرا در آمده و محدودیت‌های جدیدی بر عبور و مرور از مرزهای آمریکا اعمال می‌گردد. از سی‌ام ماه می 2009 به بعد گواهی تولد، گواهینامه رانندگی، یا حتی کارت شهروندی از کانادایی‌هایی که قصد دارند از راه زمینی یا دریایی وارد ایالات متحده امریکا شوند، پذیرفته نمی‌شود و بر اساس قانون WHIT باید یکی از اسناد زیر توسط مسافر ارائه شود (البته کانادایی‌های زیر 15 سال مستثنی بوده و کماکان می‌توانند با ارائه گواهی تولد و یا کارت شهروندی کانادا به آمریکا وارد شوند):

 پاسپورت

اداره امور بازرگانی بین‌الملل و روابط خارجی کانادا (DFAIT) پاسپورت را تنها مدرک مسافرتی بین‌المللی می‌داند که در سرتاسر دنیا پذیرفته می‌شود و کانادایی ها می‌توانند به راحتی آن را تهیه کرده و برای سفرهای خارجی خود مورد استفاده قرار دهند. به عبارت دیگر با پاسپورت می‌توانید به هرکشوری از جمله ایالات متحده امریکا وارد شوید.

 کارت NEXUS

شهروندان و افراد مقیم دائم کانادا یا آمریکا که به طور مکرر از مرزهای کانادا/آمریکا عبور ‌می‌کنند، می‌توانند از مزایای یکی از دوبرنامه ای که اجرای آنها بر عهده اداره خدمات مرزی کانادا (CBSA) و اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکاست، بهره مند شوند. یکی از این برنامه‌ها کارتی به نام NEXUS و برنامه دیگر کارتی به نام کارت FAST را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد . دارندگان کارت NEXUS می‌تواند از تسهیلات ویژه‌ درهنگام عبور از مرزهای کانادا/آمریکا برخوردار ‌شود. از جمله این تسهیلات می‌توان به استفاده از لاین اختصاصی هنگام عبور از مرزهای زمینی و یا بکارگیری کیوسک‌های خودکاردر فرودگاه ها که از طریق آنها می‌توان تاییدیه عبور را به سرعت دریافت کرد، اشاره نمود. برای اطلاع از نحوه و شرایط درخواست کارت NEXUS می‌توانید به وب سایت اداره خدمات مرزی کانادا به آدرس اینترنتی www.cbsa-asfc.gc.ca مراجعه کنید.

 کارت FAST

کارت Free Secure Trade یا FAST مزایایی مشابه کارت NEXUS را در اختیار بازرگانان، رانندگان، و کارکنانی که بنا بر نیازهای شغلی لازم است امکان تردد مکرر از مرزهای دو کشور را داشته باشند، قرار می‌دهد. برای اطلاع از نحوه و شرایط دریافت این کارت نیز می‌توانید به آدرس اینترنتی اداره خدمات مرزی کانادا مراجعه کنید.

 کارت EDL و کارت EIC

کارت EDL نیز از جمله اسناد و مدارکی است که بر اساس قانون WHIT در پایانه‌ها و مبادی مرزی کانادا/آمریکا مورد قبول است. اگر مکرراً از مرزهای زمینی یا دریایی کانادا/آمریکا عبور می‌کنید، تهیه Enhanced Drivers' License، که درواقع نوعی گواهینامه رانندگی ویژه است، را به شما توصیه می‌کنم. هنگامی که کارت EDL در مبادی ورودی مرزی توسط دستگاه مخصوص خوانده می‌شود، سیگنالی توسط تراشه الکترونیکی تعبیه شده درکارت به کامپیوتر افسر گمرک منتقل می‌شود و از این طریق امکان دسترسی سریع مامور مربوطه به اطلاعات شخصی دارنده کارت فراهم می‌گردد. کارت مشابهی که تمام مزایای کارت EDL را در اختیار کسانی که رانندگی نمی‌کنند قرار می‌دهد کارت EIC یا Enhanced Identification Card نام دارد. این کارت‌ها که اندازه‌ای مشابه کارت گواهینامه رانندگی دارند در پایانه های مرزی زمینی یا دریایی امریکا/کانادا پذیرفته شده و همچون پاسپورت امکان ورود به این کشورها را برای دارنده فراهم می‌کنند. ایالت‌های بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، کِبک، و اُنتاریو اخیرا صدور کارت EDL را آغاز کرده‌اند و در حال حاضر درخواست صدور کارت در این ایالت‌ها از متقاضیان پذیرفته می‌شود. ساکنین اُنتاریو می‌توانند برای درخواست هریک از این کارت‌ها به نزدیکترین اداراه ServiceOntario مراجعه کنند.

نقل از وبلاگ مهاجرت با چشمان باز


مطالب مشابه :


13هزار خانوار مرزنشین گرمی کارت مبادلات مرزی دریافت می کنند

به منظور بهره مندی از مزایای نه هزار خانوار فاقد کارت مبادلات مرزی هستند
کارت الکترونیکی مبادلات مرزنشینان

دفتر عطارد - کارت الکترونیکی مبادلات مرزنشینان - پست - پست بانک - همراه اول - مخابرات -مالیات
محرومیت خوزستان از مزایای طرح های ویژه استان های مرزی!!

ملاثاني نيوز - محرومیت خوزستان از مزایای طرح های ویژه استان های مرزی!! - تاریخچه، مفاخر
کارت الکترونیک مرزنشینی هیچ ارتباطی با تجارت چمدانی ندارد

‌ مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مرزی آگاهی از مزایای صدور این کارت موضوع را
کارت تجارت مرزنشینان، سرابی بیش نبود

کارت تجارت گرفته و از مزایای مبادلات مرزی از طریق این کارت‌ها در این
تردد از کانادا به آمریکا

هنگامی که کارت edl در مبادی ورودی مرزی توسط دستگاه مخصوص کارت مشابهی که تمام مزایای کارت
توزیع کارت آمایش نهم از تیرماه سال 92/توزیع پاسپورت برای اتباع داری برگه بازگشت از اول اسفند 91

اخبار مهاجرین - توزیع کارت آمایش نهم از تیرماه سال 92/توزیع پاسپورت برای اتباع داری برگه
پرسپولیس کارت

مزایای استفاده از اردوها و بازیهای داخلی و برون مرزی. پرسپولیس کارت به عنوان ملی کارت
جزئیات طرح جدید دولت برای ساماندهی مبادلات ارزی مرزنشینان

شدن کارت‌ها و دفترچه‌های فعلی مرزنشینی و مزایای دریافت کارت مرزی کشور
قرارداد کارت طلایی بیمه برای کارکنان گمرک اجرایی شد

اخبار صنعت بیمه - قرارداد کارت طلایی بیمه برای کارکنان گمرک اجرایی شد - اخبار بیمه گران و
برچسب :