شکار در وضعیت فعلی حیات وحش توجیهی ندارد

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سیاست کلی سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع شکار، ایجاد حداکثر محدودیت در شکار است، گفت: سیاست ایجاد محدودیت در شکار به استان‌ها ابلاغ شد.پروانه شکار قوچ وحشی
اصغر محمدی فاضل در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص شرایط دادن مجوز شکار در کشور اظهار داشت: متأسفانه مجوز دادن برای شکار فرایند ساده‌ای است و خیلی راحت مجوز شکار داده می‌شود ضمن اینکه هر کس که مجوز حمل اسلحه داشته باشد و سوء سابقه نیز نداشته باشد، می‌تواند پروانه شکار دریافت کند.
وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی و جنگ دفاع مقدس به دلیل اینکه تعدد اسلحه‌های غیر مجاز نزد افراد زیاد بود، دولت به هر کس که اسلحه‌ای داشت و آن را از مجاری قانونی به دست آورده بود، اجازه داد که با ضوابط ساده‌ای از دایره اسلحه مهمات ارتش پروانه حمل اسلحه بگیرد البته دولت فرآیند دادن پروانه حمل اسلحه را ساده گرفته بود تا زمینه تخلف را حذف کند.
فاضل افزود: به دلیل اینکه فرایند دادن مجوز حمل اسلحه ساده است هر کس که مجوز حمل اسلحه می‌گیرد فکر می‌کند که باید مجوز شکار نیز درخواست کند.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست عنوان کرد: سیاست کلی سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع شکار، ایجاد حداکثر محدودیت در شکار است به همین دلیل در زمان تصدی بنده به عنوان معاون محیط طبیعی با توجه به ابلاغ این سیاست توسط محمدجواد محمدی‌زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست این موضوع به ادارات کل استانی ابلاغ شده و تأکید شده است که ادارات کل حفاظت محیط زیست حداکثر محدودیت را در صدور پروانه شکار ایجاد کنند.
وی تصریح کرد: اساساً کشور به لحاظ طبیعی ظرفیت شکار ندارد البته تقریباً به جز در موارد استثنا مانند بعضی سال‌ها که برخی جمعیت‌های حیات وحش در نقطه‌ای از کشور جمعیت خوب و قابل قبولی پیدا می‌کنند به طور کلی در کل کشور جمعیت‌‌های گونه‌های حیات وحش کشور ما در معرض خطر قرار دارند.
فاضل عنوان کرد: اعتقاد سازمان محیط زیست بر این است که به دلیل فشار وارده به جمعیت‌های حیات‌ وحش توسط توسعه تخریب محیط‌ زیست، حذف منابع غذایی، حذف رابط طعمه و طعمه‌خواه، شکستن حلقه‌های اکولوژیک و تغییر ساختار هرم جمعیتی حیات‌ وحش در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و شرایط مناسبی نیست.
وی با بیان اینکه جمعیت حیات وحش کشور در شرایط خوبی به سر نمی‌برد، تأکید کرد: این موضوع که جمعیت حیات وحش کشور در شرایط خوبی به سر نمی‌برد، پنهان کردنی نیست و این واقعیت است که باید آن را بپذیریم چرا که بخشی به ضعف توان اجرایی و کارشناسی و توان اعتباری و مالی سازمان محیط زیست بر می‌گردد و بخشی به دلیل فشارهایی که توسعه به این موضوع می‌آورد، است ضمن اینکه ما نمی‌توانیم در مورد توسعه مقاومت و مخالفت کنیم.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به طور مثال کشیده ‌شدن جاده، خط لوله، خط آهن، پل، سد، کارخانه و توسعه شهر و روستا از نظر مردم یک ضرورت است اما متأسفانه موضوع حفاظت از طبیعت که همه ما به عنوان بستر حیاتی در آن زندگی می‌کنیم، هنوز به عنوان ضرورت دیده نمی‌شود.
فاضل ادامه داد: به طور مثال شهر تهران را گسترش دهیم و در گسترش این شهر فراموش می‌کنیم که بدون هوا نمی‌توانیم زندگی کنیم بنابراین نگاه ما به طبیعت هم مانند این مثال است؛ یعنی ممکن است بدون جاده، سد و صنعت زندگی سخت شود ولی بدون طبیعت اساساً زندگی غیر ممکن است.
وی افزود: بنابراین به همین دلایل، شکار در شرایط ممکن توجیهی ندارد.
فاضل در پاسخ به این پرسش که آیا آماری از خارجیانی که فقط برای شکار به ایران سفر می‌کنند، دارید؟ تصریح کرد: آمار دقیقی در خصوص ورود شکارچیان خارجی به کشور ندارم ولی در سنوات قبل در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ نفر شکارچی خارجی به قصد شکار وارد کشور شدند که باید مجوز‌ها را سازمان حفاظت محیط زیست صادر کند.
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در اوایل فصل شکار هستیم و با توجه به اینکه اساساً بنده هیچ مجوز شکاری را صادر نمی‌کنم، می‌توانم تصریح کنم که از حوزه ما شکار به صفر رسیده است ولی البته ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها اختیار صدور حکم شکار را دارند اما در حال حاضر در خصوص مجوز‌های شکار محدودیت ایجاد می‌شود و تلاش ما بر این است که به سمتی حرکت کنیم که افرادی که در حوزه شکار فعالیت می‌کنند را متقاعد به این کنیم که شکار کار صحیحی نیست


مطالب مشابه :


پروانه عادی صید ماهی در آبهای داخلی

مدارک لازم برای صدور هر پروانه صید در مناطق چهارگانه و شکار در اصفهان ماهیگیری در
شکار در وضعیت فعلی حیات وحش توجیهی ندارد

و تأکید شده است که ادارات کل حفاظت محیط زیست حداکثر محدودیت را در صدور پروانه شکار
باز هم...

دانشجويان مهندسي محيط زيست اصفهان. صدور پروانه شکار پرندگان که مجوز شکار در جیب
آغاز صدور پروانه صید ماهی با قلاب در آذربایجان شرقی

آغاز صدور پروانه صید ماهی ورزشی اصفهان. از کنترل پروانه‌های شکار در مناطق مختلف
تعیین بهای پروانه شکار و صید(خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ، کاراکال، سیاه گوش، پنجاه میلیون ریال)

بهای پروانه شکار و صید و بهای جانوران ۵ قوچ اصفهان مجاز به دریافت ۵ پروانه در طول
تفنگت را زمین بگذار!/تاریخچه شکار

«چهارمحال بختیاری و قسمت وسیعی از استانهای خوزستان،اصفهان شکار در تاريخ صدور پروانه
تصویر مخدوش پل مارنان اصفهان ...

نظرات موافق و مخالف شکار اصفهان است که پروانه را تا در مورد صدور پروانه در
برچسب :