معرفی هفت نژاد محبوب مرغ و خروس زینتی

معرفی محبوبترین نژادهای مرغ و خروس زینتی

 

 

1.مرغ وخروس مینیاتوری(Sebright Fowl):

این نژاد مرغ زینتی 2 واریته اصلی به نام سبرایت نقره ای و سبرایت طلایی دارد، این مرغ و خروس ها بسیار فریبنده و دوست داشتنی هستند و با جثه نسبتاً، کوچکی که دارند احتیاج به فضای کمتری نسبت به نژادهای دیگر مرغ و خروس دارند. ولی بسیار چابک می باشند، خروس های مینیاتوری نیز بسیار شجاع می باشند به طوری که به آنها لغب جنگجو را داده اند. آنها همیشه با خروس های دیگر و یا با خروسهای نژادهای دیگر نزا می کنند و همیشه پیروز نهایی خروس های مینیاتور هستند. خروس مینیاتور اصل دارای خصوصیات ظاهری همچون تاج گوشتی یا همان گلسرخی(چهل تاج) می باشد که در جلو پهن و با شیب تندی به عقب باریک می شود وزن خروس آن 800 و مرغ آن در حدود 600 گرم است.

 56zsp1y3xoaj2lh2ipp3.jpg

 

 

2.مرغ و خروس ابریشمی(Silkies Fowl):

این نژاد مرغ زینتی که نوع اصیل آن کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد واجد پرهای مویی مانند به سان الیاف نرم و براق ابریشم می باشد این مرغ و خروس ها بسیار آرام می باشند و نگهداری از آنها کار آسانی است. به خاطر شکل و فرم پرها توانایی پرواز و پریدن زیاد ندارند، همچنین مرغ های آنها تخمگذاران خوب و مادران خوبی هستند. نوع اصیل آن واجد خصوصیاتی همچون کاکل و ریش انبوه و پای پردار است و در هر پا 5 انگشت دارد. به طور کلی در بازار 2 واریته اصلی به نام ابریشمی آمریکایی که دارای کاکل و گوشواره قرمز است و ابریشمی فرانسوی که دارای کاکل و گوشواره کبود است موجود می باشد که نوع ابریشمی فرانسوی از محبوبیت ومرغوبیت بیشتری برخوردار است

وزن خروسها 1100 و وزن مرغها 900 گرم می باشد.

 x2z00zmwyypzh2un2y18.jpg

 

 

3.مرغ و خروس لهستانی(Polish Fowl):

 این نژاد مرغ و خروس بومی کشور لهستان می باشند و قرنها است که کشور لهستان پیشگام در تکثیر، پرورش و صادرات این نژاد مرغ زینتی می باشند نژاد مرغ لهستانی از شناخته شده ترین و مرسوم ترین مرغ و خروسهای زینتی به شمار می رود و از تنوع رنگی خوبی برخوردار هستند. این نژاد مرغ زینتی واجد کاکل انبوه وچتر مانند بر روی سر می باشند و پای آنها فاقد پر است.

تعداد تخمگذاری درسال120تا180عدد تخم مرغ می باشد

 b6dphbwk0dcqlhx1fftk.jpg

 

 

4.مرغ وخروس سلطان(sulmtalers):

نژاد سلطان از با ارزش ترین و کمیاب ترین گونه های مرغان زینتی محسوب می شود. پیدایش این نژاد ماکی به کشور ترکیه باز می گردد. در زمان گذشته بین سلاطین عثمانی بسیار نگهداری از این نژاد مرغ و خروس مرسوم بوده نام سلطان برای این نژاد مرغ نیز برگرفته از پادشاهان عثمانی است.

مرغ سلطان دارای جثه متوسط، وزن خروسها 3 کیلوگرم و مرغها 2 کیلوگرم است. سینه پهن، ریش و تاج پرپشت و دارای 5 انگشت در هرپا است. نوع اصیل آن به رنگ سفید یکدست است. بعدها نژاد سلطان را با نژاد لهستانی آمیزش دادند که حاصل آن مرغ و خروسهای سلطان با تنوع رنگی بیشتر و کاکل انبوهتر و رنگهای کرم، قهوه ای، سیاه سفید و... شده است، که به آن مرغ و خروس هلندی نیز می گویند.

 mriom1offw2ow7hr6h0e.jpg

 

 

5.مرغ و خروس کوچین(Cochin Fow):

مرغ خروس کوچین که به نامهای کوشین و امپراطور نیز شهرت دارد. دارای انواع مختلفی به نامهای: کوچین سفید، کوچین سیاه، کوچین حنائی، کوچین کبکی، کوچین نقره ای قیطانی، کوچین طلائی قیطانی، کوچین آبی و کوچین قهوه ای می باشد. این نژاد مرغ و خروس زینتی در انگلستان طرفداران زیادی دارد.

وزن واندازه: وزن خروسها در حدود 5کیلوگرم و وزن مرغها درحدود 8/3می باشد.

 qkdlyraeo0f39q6bhwwn.jpg

 

 

6.مرغ و خروس فنیکس(phoenix):

نژاد مرغ فینیکس دارای قدمت طولانی است، از جذابیت های نژاد فینیکس به عنوان مرغ و خروس زینتی می توان به دم بلند و بسیار زیبای خروسهای این نژاد اشاره کرد، دم در خروس های فینیکس در حدود 3فونت و حتی خیلی بلندتر در حدود 4 تا 5 فوت و داسی شکل می باشد به طور که از پشت به زمین می افتد. این نژاد مرغ زینتی در سه نوع فینیکس طلایی، فینیکس نقره ای و فنیکس سیاه سفید سینه سرخ وجود دارد. البته پرورشدهندگان توانسته اند انواع رنگهای مختلف را از آن به دست آورند.

نژاد فونیکس دارای جثه کوچک تا متوسط گوشواره قرمز، لاله گوش به رنگ سفید، پاهای به رنگ زرد می باشد. وزن مرغ آن حدود 4پند و خروس آن در حدود 5پند است. رنگ تخم مرغ آن به رنگ سفید و اندازه آن کوچک است، جوجه تازه متولد شده این نژاد به رنگ قهوه ای مایل به کرم و زرد همراه با راه راه های قهوه ای تیره در پشت و سر می باشد.

 nvdo42ht3fljtz1ko8lx.jpg

 

 

7.مرغ و خروس ژاپانیز(Japanese chicken):

پیدایش این نژاد به سال 1700میلادی و به جزیره ژاپن برمی گردد و نام خود را هم از آن گرفته است. مرغ و خروس ژاپانیز از لحاظ تیپ و ظاهری شبیه به نژاد مرغ مینیاتوری است این نژاد مرغ زینتی دارای جثه کوچک، وزن 800تا 1200گرم، دم سنجابی بلند داسی که بالاتر از سر آن به صورت افراشته قرار می گیرد. کاکل ساده و به صورت افراشته، سینه پهن و روبه جلو، پاهای کوتاه به طوری که زیر پرهای بدن پوشیده شده است. مرغ و خروس ژاپونیز در انواع طرحها و رنگها موجود است.

 c7kh04gycca3vwwg671.jpg

 

 

 

نظر شما در مورد مرغ و خروس های زینتی چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد نژادهای مرغ و خروس زینتی دارید؟


مطالب مشابه :


مرغ و خروس جنگلی قرمز

مرغ و خروس جنگلی قرمز. Red Junglefowl مرغ و خروس جنگلی قرمز بومی کشور چین به خصوص استانهای یون نان
مرغ و خروس جنگلی هندی

مرغ و خروس جنگلی هندی. Grey Jungle Fowl مرغ و خروس جنگلی هندی همان طور که از نامش مشخص است بومی کشور
خروس جنگلی

Fly Fishing - خروس جنگلی - Fly Fishing in Iran امین مقیمی ساکن تهران، علاقه‏مند به فلای‏فیشینگ و روش
مرغ وخروس لاری

مرغ خروس لاری شكل عمومي بدن نژاد لاري با تمام نژادهاي ديگر متفاوت است و به طور كلي بدن بلند و
معرفی هفت نژاد محبوب مرغ و خروس زینتی

پرنده جنـــــــگل & jangelbird - معرفی هفت نژاد محبوب مرغ و خروس زینتی - انواع نژادماکیان+انواع
مرغ و خروس نژاد فینیکس

مرغ و خروس فینیکس مرغ و خروس نژاد فینیکس دارای جثه متوسط بوده، البته مرغان کوچک جثه تر نیز
همه چيز در مورد مرغ خانگي

تحقیقات ژنتیک حاکی از آن است که نیای مرغ خانگی، خروس جنگلی قرمز و خاکستری(G.sonnerati) است.
مرغ وخروس مینیاتوری

مرغ وخروس مینیاتوری (جنگلی) Sebright Fowl یبرایت مشکی شکلاتی گونه ای از مرغ وخروس ها که با نام
مرغ و خروس نژاد مرندی

پرنده جنـــــــگل & jangelbird - مرغ و خروس نژاد مرندی - انواع نژادماکیان+انواع نژادطوطی سانان
مرغ و خروس نژاد امپراطور-کوچین

پرنده جنـــــــگل & jangelbird - مرغ و خروس نژاد امپراطور-کوچین - انواع نژادماکیان+انواع نژادطوطی
برچسب :