مراحل آموزش مقدماتی کامپیوتر به کودکان

در جامعه ی امروز، بزرگسالان و کودکان هر دو نیاز دارند که مهارت های پایه ای کامپیوتر را یاد بگیرند. هر چه زودتر اصول اولیه را یاد بگیرید به همان سرعت هم مفاهیم پیشرفته را فرا خواهید گرفت. آموزش اصول کامپیوتر به کودکان آن ها را کمک خواهد کرد که مهارت های مورد نیاز آینده شان در زمینه ی کامپیوتر را بهتر یاد بگیرند. بچه ها کامپیوتر را برای تکالیف مدرسه، بازی های آموزشی، ارتباط با دوستان و فامیل و سرگرمی های شان استفاده می کنند. یاد دادن اصول کامپیوتر به یک کودک به اندازه ی آموزش خواندن و نوشتن به وی اهمیت دارد.

دستورالعمل ها

1- بخش های مختلف کامپیوتر را به بچه نشان دهید و به اون بگویید که هر بخش چکار می کند. این بخش ها شامل صفحه کلید، ماؤس، مانیتور، کیس و درایو ها، چاپگر و هر سخت افزار متصل به کامپیوتر است. سپس به طور عملی نشان دهید که هر بخش کامپیوتر دقیقا چکار می کند. برای تقویت بیشتر می توانید برنامه های تلویزیونی یا شخصیت کارتونی مورد علاقه ی بچه را -که در نمایش خود از کامپیوتر استفاده می کند- به او نشان دهید تا با تماشای آن بهتر بتواند مفهوم سخت افزار ها و کارکرد آن را بفهمد.

2-  به کودک یاد بدهید که چطور کامپیوتر را روشن و با روش درست خاموش کند. به او توضیح دهید که اگر کامپیوتر را به روش نادرست خاموش کند ممکن است کارتون ها و بازی های مورد علاقه اش خراب بشوند.

 ۳-  به کودک نحوه ی حرکت با صفحه کلید و ماؤس را بیاموزید. در عین حال باید تفاوت کلیک چپ و راست و همچنین کلیک یکباره و دابل کلیک را به او بگویید. با استفاده از بازی های مناسب سن کودک به صورت عملی این تفاوت را نشان دهید. بسته به سن کودک می توانید بازی های شکلی، رنگی یا عددی به او نشان دهید یا شاید بازی های پیچیده تر مانند The Sims.

4-  به کودک بیاموزید که چطور برنامه ها را باز کند. اصول اولیه ی برنامه را به او نشان بدهید. مثلا در برنامه ورد میکروسافت روش باز کردن، ایجاد و ذخیره ی فایل ها را به او یاد بدهید. برای بیشتر شدن مهارتش از او بخواهید که یک داستان، شعر یا یک متن از یک مجله به صورت روزانه تایپ کند. برای بقیه ی برنامه ها هم می توانید روشی مشابه استفاده کنید.

۵-  مهارت های پایه ای تایپ را به کودک یاد بدهید. این کار را می توانید با استفاده از مثال های خود تان یا یک برنامه ی نرم افزاری آموزش تایپ انجام دهید. استفاده از یک برنامه ی کامپیوتری که شخصیت کارتونی مورد علاقه ی کودک در آن باشد، تمرکز وی را بیشتر و بهتر خواهد ساخت. به ها با این طور برانمه ها به صورت یک بازی برخورد می کنند و بسیار سریع تر یاد می گیرند.

6-  به کودک یاد بدهید چطور به اینترنت وصل شود و یک صفحه ی مرورگر را باز کند. بخش های مختلف مرورگر شامل میله ی ابزار، نوار آدرس، سوابق و علایق (History & Bookmarks or favorites) را نشان دهید. نشان دهید که چطور اطلاعات مورد علاقه اش را جستجو کند و روی لینک کلیک کند. سایت هایی که بازی های کودکانه دارند به او معرفی کنید. او تمایل پیدا می کند که دوباره وارد سایت بشود و کار کردن با آن را یاد بگیرد و زود به خاطر بسپرد.

 7-  نحوه ی استفاده از چاپگر و استفاده از درایو ها را به کودک تان یاد بدهید. داستان ها، اشعار و بریده ی مجلات -که در گام چهارم به آن اشاره کردیم- را برای این کار استفاده نمایید. می توانید به کودک اجازه دهید که مطلب چاپ شده اش را روی دیوار یا یخچال بچسباند. این کار به او انگیزه ی یادگیری نحوه ی کار با چاپگر را خواهد داد. به او یاد بدهید که برای رایت کردن کارتون یا موزیک و استفاده روی دستگاه پخش، از رایتر استفاده کند.


مطالب مشابه :


کتاب آموزش کامپیوتر برای پیش دبستانی ها

کتاب آموزش کامپیوتر برای پیش باید از همان سال های اول زندگی به کودکان آموزش داده
کتاب های آموزشی کامپیوتر (1)

کتاب های آموزشی کامپیوتر (1) آموزش ميني plc به نام logo: ورزش برای کودکان
مراحل آموزش کامپیوتر به کودکان

مراحل آموزش کامپیوتر به کودکان. کامپیوتر به کودکان آن ها را کمک های کتاب ریاضی
تابع سازنده چیست؟

آموزش کامپیوتر آموزش خصوصی کامپیوتر به خانم ها و کودکان دانلود کتاب سی ++ بدون
آموزش صفر تا صد کامپیوتر

- آموزش به زبانی - عالی برای فراگیری کامپیوتر کودکان کلکسیون بی نظیر 1000 غنوان کتاب
دوره کودکان الکترونیکی e-kids

دوره بین المللی آموزش کامپیوتر کتاب کودکان تالیف خواهران مقصودی به عنوان کتاب
کودکان و کامپیوتر

آموزش کامپیوتر به نرم افزار های مخصوص کودکان Paint یک کتاب نقاشی عالی هست که می
مراحل آموزش مقدماتی کامپیوتر به کودکان

معرفی کتاب. آموزش اصول کامپیوتر به کودکان آن ها را کمک یک کودک به اندازه ی آموزش خواندن
دانلود کتاب سی ++ بدون ترس

آموزش کامپیوتر به خانم ها و کودکان - آموزش کامپیوتر در کتاب رایگان آموزش علوم
دانلود کتاب "آموزش تصویری نماز"

کامپیوتر آنلاین. روزی توانید به رایگان کتاب آموزش تصویری نماز آموزش نماز برای کودکان و
برچسب :