استيضاح وزير آموزش و پرورش شتاب گرفتبا ورود سازمان بازرسي كل كشور به پرونده اعتراضات گسترده معلمان

جامعه - دهمين وزير آموزش و پرورش هيچگاه فكر نميكرد بعد از برگزاري اولين آزمون استخدامي معلمان در دوران صدارتش، اسير اعتراضات فراگير اين صنف شود.

اميد سليمي بني: واقعيت اين است كه حضور تعداد زيادي از معلمان در مراكز رسيدگي به اعتراضات آزمون اخير و تجمعهاي گاه و بيگاه معلمان حل التدريسي در مقابل مجلس، مي رود تا كار دست حميدرضا حاجي بابايي بدهد. موضوع زماني جدي شده است كه ورود قريب الوقوع سازمان بازرسي كل كشور به پرونده آزمون معلمان، مي رود تا به طور اساسي عملكرد مسئولان وزارت آموزش و پرورش، زير ذره بين مجلس قرار دهد. ماجرا از زماني آغاز شد كه درست دو هفته مانده به آغاز سال تحصيلي، گروهي از نمايندگان اصولگراي مجلس اعلام كردند درخواست استيضاح حميدرضا حاجي بابايي را امضا كرده اند. اولين كسي كه اين موضوع را به خبرنگاران گفت، قاسم محمدي نماينده اردبيل بود كه اعلام كرد طرح استيضاح حاجي بابايي 30 امضا دارد.

بلافاصله پس از اين اعلام، تعداد امضا كنندگان به 40 نفر رسيد، تا جايي كه تنها يك روز پس از خبر جمع آوري امضاء، نماينده اردبيل گفت كه ساير همكارانش براي قرار گرفتن در ليست استيضاح كنندگان، صف كشيده اند.

اين روند صعودي تا جايي ادامه يافت كه دو روز بعد، يونس اسدي، نماينده مشكين شهر و عضو فراكسيون فرهنگيان مجلس به خبرنگاران گفت:"استيضاح وزير آموزش و پرورش با امضاي 100 نفر از نمايندگان حتمي است و اعلام وصول مي شود". به اين ترتيب، طرح استيضاح حاجي بابايي در كمتر از يك سال از نشستن وي بر صندلي بزرگترين و فراگيرترين وزارتخانه ايران كه گفته مي شود با زندگي بيش از 15 ميليون ايراني ارتباط دارد، بسيار جدي شود.

اكنون نيز با ورود سازمان بازرسي كل كشور به پرونده اصلي ترين دليل استيضاح، يعني عملكرد ضعيف وزارت در برگزاري آزمون استخدامي، موضوع بركناري وزير دهم آموزش و پرورش در جمهوري اسلامي پررنگ تر شده است. به بيان ديگر، مجلس با فراخواندن اهرمهاي نظارت قانوني و قضايي خود، نشان داده چندان به سيستم دولتي آموزش و پرورش در برگزاري سالم آزمون اعتماد ندارد و مي خواهد شفافيت آزموني كه گفته مي شود بيش از يكصدهزار نفر معترض دارد را از طريق ديگري به بوته محك بگذارد.

همكار عليه همكار

استيضاح كنندگان مي گويند برخورد نامناسب با معلمان و عدم رعايت كرامت انساني در توزيع معلمين در سراسر كشور، عدم سامان‌دهي آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي و تبعيض در اجراي آزمون اخير جذب معلمان، از دلايل اصلي اين طرح است. با اين حال، برخي از نمايندگان دلايل ديگري را نيز براي استيضاح مطرح كرده اند. از جمله قاسم محمدي، نماينده اردبيل، عدم بهداشت و امنيت رواني معلمان را عنوان مي كند. به گفته وي "اعتراضات زيادي در خصوص وزارت آموزش و پرورش به نمايندگان شده است و بر همين اساس تصميم گرفتيم استيضاح وزير آموزش و پرورش را در مجلس مطرح كنيم."

اين نماينده مجلس به خبرنگاران گفته: "ما نگراني‌هاي جدي را در بخش نيروي انساني مي‌بينيم كه امنيت و بهداشت نظام تعليم و تربيت را زير سوال برده است. همچنين برخوردهاي نامناسبي با معلمان انجام مي‌شود و كرامت انساني آنها در توزيع معلمين در سراسر كشور رعايت نمي‌شود."

تجمع و اعتراض، ترجيع بند آزمون

در شهريورماه تعدادي از معلمان خريد خدمتي كه خواستار استخدام در وزارت آموزش‌وپرورش بودند براي چندمين بار در مقابل مجلس تجمع كردند. مشاهدات خبرنگان "خبر آنلاين" حاكي از اين بود كه تجمع‌كنندگان پلاكاردهايي حمل مي كردند و شعارهايي از جمله «نمايندگان مجلس، حمايت حمايت» و «حفظ شأن معلمان، حذف معلمي نيست» سر مي دادند.

ولي واقعيت اين است كه يكي از اصلي ترين دلايل فشار به وزير آموزش و پرورش، آزمون استخدامي پر حرف و حديثي بود كه در خردادماه برگزار شد و بلافاصله نزديك به 630 هزار نفر از نيروهاي منتظر خدمت، داوطلبان داخل و خارج از وزارتخانه براي تصدي رديفهاي خالي معلمان رسمي، براي آن ثبت نام كردند. اين آزمون كه گفته مي شود نزديك به 6 ميليارد تومان به خزانه دولت سرازير كرد، با حرف و سخنهاي فراواني كليد خورد.

با اعلام نتايج اين آزمون در تيرماه گذشته كه به گفته علي عباسپور، رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، بدون نظارت اين نهاد قانوني برگزار شد، بلافاصله اعتراضات فراواني را برانگيخت. به گونه اي كه با اعلام نتايج اوليه در اواخر تيرماه، ۱۲۰ هزار نفر براي شركت در مصاحبه تخصصي و آزمون عملي دعوت شدند تا در نهايت يك سوم آنها پذيرفته شوند البته نتيجه نهايي با تأخير ۱۶ روزه نسبت به زمان هاي مطرح شده از سوي مسئولان، اعلام شد.

ولي فشارهاي معترضين به نتايج گزينش، به قدري زياد بود كه نمايندگان مجلس، سرانجام تسليم خواست آنها شده و براي امضاي طرح استضاح، صف كشيدند.

يكي از نمايندگان در گفتگو با "خبر آنلاين" درباره اين آزمون مي گويد: "در مجلس اعلام كرديم آموزش و پرورش حق به كار گيري نيرو در رشته هاي مورد نياز را دارد، ولاي وزير به جاي استخدام نيروهاي حق التدريسي و شركتيها كه در اولويت بودند، آزموني را برگزار كرد كه بر خلاف مصوبه مجلس بود."

به گفته موسي الرضا ثروتي، استخدام نيروهاي بازنشسته در اين وزارتخانه نيز مغاير قانون است و همچنين وزير درباره از بين بردن آموزشكده هاي فني و حرفه اي و ادغام آنها در سازمان ملي مهارت كه از ديد وي فاقد وجاهت قانوني است، بايد پاسخگو باشد.

سمبه پرزور يا توپ توخالي

بر خلاف سخن برخي نمايندگان كه از راي عدم اعتماد به حاجي بابايي سخن مي گويند، تعدادي از بهارستان نشينان به هيچ عنوان دورنمايي از تغيير دهمين وزير نظام تعليم و تربيت در جمهوري اسلامي در ذهن ندارند.

اسداله عباسي، نماينده رودسر از جمله اين نمايندگان است كه به "خبر آنلاين" مي گويد: "اين استيضاح يك اقدام شتابزده است. زيرا با حضور وزير در كميسيون آموزش و تحقيقات، نمايندگان عضو اين كميسيون قانع شدند. ولي ظاهرا تهيه كنندگان طرح، نه تنها روند جاري را كه ابتدا، طرح سئوال از وزير است، رعايت نكرده اند، بلكه دلايل كارشناسي درستي نيز براي اين استيضاح ارائه نكرده اند."

اين عضو كميسيون آموزش و تحقيقات در ادامه توضيحات خود مي گويد: "آموزش و پرورش با چالشهاي متعددي مواجه است و بايد به حاجي بابايي فرصت داد تا به وضعيت اين نهاد، سامان بدهد. به نظر مي رسد معترضان بيشتر موضوعات منطقه اي خودشان را در اين استيضاح دخالت داده اند، نه مسايل ملي را."

اين نماينده مخالف استيضاح با اظهار اينكه راهكار قانوني فوق، تنها گرفتاريهاي وزارتخانه را بيشتر مي كند، مي گويد: "هدف از استيضاح، سامان بخشيدن به امور است، ولي به نظر مي رسد اين كار همكاران مجلس، ضمن اينكه باعث سامان دادن به اوضاع نخواهد شد، وقت وزير را مي گيرد و كارها را در آستانه سال جديد به تعويق مي اندازد."

نمايندگان ميانه روي ديگري نيز از طرح استيضاح نه به عنوان طرحي جدي، بلكه فرصتي جدي براي بازنگري وزير در عملكرد خود مي دانند. نوراله حيدري دستنايي، نماينده فارسان در اين باره به "خبر آنلاين" مي گويد: "متاسفانه وزير محترم به مطالبات منطقي و معقول نمايندگان توجهي نداشته و در اين باره تعلل زيادي كرده اند. اگر ايشان به صحبتها و نظرات منطقي توجه مي كرد، بحث استيضاح هيچگاه پيش نمي آيد."

به گفته اين نماينده مجلس، در صورتي كه وزير از فرصت دو هفته اي تعطيلات استفاده كند و براي رايزني با نمايندگان موافق استيضاح، دست و آستين بالا بزند، مي توان اميدوار بود مجلس با دولت به تفاهم برسد و استيضاح فعلا منتفي شود. با اين حال حيدري با اشاره به تلاش عده اي از همكارانش براي "موج آفريني" مي افزايد: "تعدادي از نمايندگان زمينه سازي مي كنند موج بزرگي را ايجاد كنند تا طرح استيضاح جدي شود. با اين حال تعطيلات دو هفته اي، براي آنها توقفي بود كه وزير مي تواند از اين فرصت براي ترميم فاصله نظراتش با مجلس استفاده كند."

اين فرصت را حسن خسته بند، نماينده بندر انزلي در مجلس، براي وزير محقق مي داند. به گفته اين عضو كميسيون اقتصادي، حاجي بابايي و معاونانش با وي و برخي از نمايندگان گفتگو كرده اند تا "اشتباهات گذشته" جبران شود. خسته بند به "خبر آنلاين" توضيح مي دهد: "اعتراضات گسترده اي در سطح كشور شده است كه مبهم بودن نحوه رد شدن افراد و روش اشتباه پذيرش 3 برابر بيش از ظرفيت مورد نظر، باعث طرح موضوع استيضاح شده است."

به گفته وي، هر چند وزير توانسته در برخي موارد، دل نمايندگان را به دست بياورد، ولي ممكن است ورود بازرسان سازمان بازرسي كل كشور، وضعيت را براي همه شفاف كند و مجلس بتواند در شرايط شفاف تري راي خود را درباره عدم ادامه يا تداوم خدمت حاجي بابايي، اعلام كند.

اين موضوع، مورد توجه فرهاد تجري، نايب رئيس كميسيون قضايي و حقوقي مجلس نيز قرار گرفته. وي در گفتگويي با "خبر آنلاين" مي گويد: "من به عنوان نماينده مردم، شاهد اعتراضات وسيعي در ميان مردم بودم. اي كاش از ابتدا به نحوي آزمون طراحي مي شد تا اين توقعات و به تبع آن اعتراضات به اين صورت فراگير نمي شد تا علاوه بر مردم، مسئولان اداري كشور و دستگاه هاي قضايي نيز درگير شوند."

تجري، هر چند از درخواست كميسيون تخصصي خود اظهار بي اطلاعي مي كند، ولي ورود بازرسان سازمان بازرسي كل كشور را به دليل اعتراضات فراگير مردم، رد نمي كند.

تاثيرگذاري حضور بازرسان موضوعي است كه نماينده فارسان نيز به آن معتقد است. حيدري به "خبر آنلاين" توضيح مي دهد: "قطعا حضور بازرسان سازمان بازرسي كل كشور در پرونده آزمون معلمان، اين مفهوم را به دنبال دارد كه وزارت آموزش و پرورش، توانايي اقناع افكار عمومي درباره سلامت اين آزمون را نداشته است. اين خبر، براي طراحان استيضاح قطعا خبر خوبي است كه نشان مي دهد آنها مي توانند براي قانع كردن ساير همكاران خود در مجلس به آن استناد كنند."

با وجودي كه استيضاح آموزش و پرورش درگير معادلات مختلف مجلس و دولت است، شنيده هاي فراواني از ساختمان مركزي سنجش آموزش و پرورش حاكي از اين است كه عده اي از معترضان با در دست داشتن نامه هاي توصيه از سوي برخي نمايندگان مجلس، سعي مي كنند از سد گزينش آموزش و پرورش بگذرند. هر چند به نظر مي رسد با ساز و كار غير شفافي كه در كار اين نهاد، باعث رد تعداد زيادي از معلمان داوطلب شوند، بعيد به نظر مي رسد اين توصيه نامه ها نيز راه به جايي ببرد.

وزيري كه در كوزه افتاد

نام حميدرضا حاجي بابايي به عنوان يكي از نمايندگان مجلس كه در زمان وكالت خود، پاي ثابت استيضاح تعدادي از وزراي آموزش و پرورش بود، در خاطر بسياري از مردم و به خصوص معلمان مانده است. اكنون نماينده سابق همدان، خود را در موقعيتي مي بيند كه احتمال مي رود پس از تعطيلات تابستاني، هيات رئيسه مجلس، طرح استيضاح را اعلام وصول كرده و از وي براي توضيح در صحن علني دعوت كنند. هر چند اخبار جالبي از تلاش وزير براي آشتي با نمايندگان به گوش مي رسد. تلاشي كه به گفته موسي الرضا ثروتي، يكي از نمايندگان موافق استيضاح، تنها به رايزنيهاي كوچك با نمايندگان مجلس خلاصه مي شود و در آن از توجه به معلمان و دانش آموزان، خبري نيست.

با اين حال، در آخرين تحركات مربوط به اعتراضات دامنه دار به نتايج آزمون استخدامي، رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس با ارسال نامه اي به مصطفي پورمحمدي، رئيس سازمان بازرسي كل كشور، خواستار ورود اين سازمان به نحوه برگزاري و اعلام نتايج آزمون شد. در نامه علي شاهرخي آمده است:

"نمايندگان محترم به انحاء مختلف از جريان مطلع شده‌اند به حكم وظيفه آن را دنبال مي‌نمايند، با اين وصف چون در قانون تشكيل بازرسي كل كشور براي آن سازمان به منظور حسن جريان امور، تكليف بازرسي وضع نموده است و ظرفيت سازمان فوق در حدي است كه مي‌تواند در مدت زمان كوتاه با بازرسي دقيق صحت و سقم موضوع را روشن و نتيجه را به مراجع ذيربط جهت بهره‌برداري گزارش و اعلام نمايد." اكنون به نظر مي رسد سازمان بازرسي كل كشور نيز به عنوان يكي از عالي ترين مراجع نظارت قانوني، وارد ماجراي دامنه دار اعتراضات معلمان شده است. اعتراضاتي كه مي رود پايان خاطره وزارت حاجي بابايي را به تاريخ پر فراز و نشيب 9 وزير پيشين اضافه كند.

دلايل نارضايتي مجلس از وزير آموزش و پرورش

نام نماينده

حوزه انتخابيه/كميسيون

دليل استيضاح

يونس اسدي

مشكين شهر/كشاورزي

عدم ساماندهي به وضعيت آموزش و پرورش- اخذ پول از اولياء دانش آموزان مواقع ثبت نام - منفعل شدن آموزش و پرورش

قاسم محمدي

اردبيل

برخورد نامناسب با معلمان و عدم رعايت كرامت انساني در توزيع معلمين در سراسر كشور- عدم سامان‌دهي آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي - تبعيض و اعمال نظر در اجراي آزمون اخير جذب معلمان

موسي الرضا ثروتي

بجنورد

زير پار گذاشتن قوانين اولويت استخدام، برگزاري آزمون استخدام غير قانوني، استفاده از نيروهاي حق التدريس، ادغام آموزشكده هاي فني و حرفه اي در سازمان ملي مهارت، افزايش دو نيم برابر بودجه و كسر بودجه، افزايش هزينه هاي جاري وزارتخانه

نوراله حيدري

فارسان

عدم اعتماد مجلس به سلامت آزمون برگزار شده و ورود سازمان بازرسي كل كشور به پرونده اعتراضات داوطلبان، مصاحبه درباره كارهاي انجام نشده

امير طاهر خاني

تاكستان

حيف و ميل بودجه وزارتخانه از طريق افطاريهاي ميلياردي، اعتراضات گسترده به آزمون استخدامي، بي برنامه گي درباره آينده اين وزارتخانه

جدول اظهارات اشخاص درباره استيضاح وزارت آموزش و پرورش

موسي الرضا ثروتي نماينده بجنورد

اگر وزير دوباره به وعده هايش عمل نكند، قطعا بحث استيضاح وي در دستور كار مجلس قرار خواهد گرفت.

يونس اسدي نماينده مشكين شهر

آموزش و پرورش در حال منفعل شدن است و اگر جلوي آن را نگيريم سال بعد صد در صد وضعيت آموزش و پرورش خراب تر مي شود.

قاسم محمدي، نماينده اردبيل

استخدام معلمان حق‌التدريسي كه مصوبه مجلس شوراي اسلامي است، هنوز اجرايي نشده و معلمان شديدا به اين مسئله اعتراض دارند.

علي عباسپور، نماينده تهران

اميدواريم آزمون استخدامي آموزش و پرورش به سرنوشت آزمون دستياري تخصصي كه به دليل لو رفتن سوالات ابطال شده بود مبتلا نشود.

فرهاد تجري، نماينده قصر شيرين

اي كاش از ابتدا آزمون استخدامي طوري طراحي و برگزار مي شد كه كار به اينجا نمي رسيد و مردم، مجلس، مسئولان قضايي، وزير و معاونانش درگير شوند.

نوراله حيدري، نماينده فارسان

ورود بازرسان سازمان بازرسي كل كشور به پرونده آزمون نشان از عدم اعتماد مجلس به برگزار كنندگان آزمون دارد و براي استيضاح كنندگان خبر خوبي است.

حسن خسته بند-نماينده انزلي

مجلس مي تواند با مطالعه گزارش بازرسان سازمان بازرسي كل كشور، نظرات شفافي را درباره عملكرد وزير در آزمون اخير داشته باشد.

اسداله عباسي، نماينده رودسر

فضاي كلي مجلس با اين استيضاح موافق نيست و به نظر نمي رسد اين اقدام شتابزده بتواند مشكلي از مشكلات آموزش و پرورش را حل كند.

علي شاهرخي، نماينده كوهدشت

اعتراضات مردمي نسبت به ارزيابي قبول شدگان آزمون استخدامي اخير وزارت آموزش و پرورش و نتيجه‌ي اعلامي، بسيار وسيع بوده و محدود به استان خاصي نمي‌باشد.

محمدرضا حاجي بابايي، وزير آموزش و پرورش

به عنوان وزير آموزش و پرورش اطمينان مي دهم، تمام درخواست هاي تجديد نظر با قوّت بررسي مي شود و همه استان ها موظف شده اند اين كار را پيگيري كنند.

علي فرهادي، رئيس مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش

طبيعي است كه درصدي از داوطلان نسبت به نتايج اعتراض داشته باشند و وظيفه ما نيز اين است كه اين اعتراضات را با نهايت دقت و سرعت بررسي كنيم و اين قول را مي دهيم كه پاسخ يكايك اين افراد را تا حدي كه قانع شوند، بدهيم.

احمد حيدري، معاون حقوقي و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش

توضيحات اخير وزير در كميسيون اجتماعي مجلس درباره روند استخدام 26 هزار نيروي حق التدريس در تابستان امسال كامل بود.

لينک خبر: http://www.khabaronline.ir/news-92225.aspx


مطالب مشابه :


ارتقا شغلي فرهنگيان در احكام جديد چگونه انجام مي شود

ارتقا شغلي فرهنگيان در احكام زمان واریز پيگيري پرداخت معوقه بيمه طلايي
هديه صندوق ذخيره به جامعه يك ميليوني فرهنگيان ايران

روز معلم به جامعه فرهنگيان ايران و اعضا زمان واریز پرداخت معوقه بيمه طلايي
اعلام نتايج آزمون اعزام فرهنگيان به خارج از كشور در نيمه اول تيرماه

اعلام نتايج آزمون اعزام فرهنگيان پرداخت‌هاي فرهنگيان پرداخت معوقه بيمه طلايي
یک عنصر مشکوک اختیاردار سرمایه فرهنگيان کشور شد

یک عنصر مشکوک اختیاردار سرمایه فرهنگيان زمان واریز پيگيري پرداخت معوقه بيمه طلايي
ليست شركت هاي صندوق ذخيره فرهنگيان

ليست شركت هاي صندوق ذخيره فرهنگيان زمان از طریق 52 پرداخت معوقه بيمه طلايي
سوابق بهروز اميد علي

رئيس هيأت امناي صندوق ذخيره فرهنگيان: زمان واریز پرداخت معوقه بيمه طلايي
استيضاح وزير آموزش و پرورش شتاب گرفت

عضو فراكسيون فرهنگيان مجلس روزه نسبت به زمان هاي پرداخت معوقه بيمه طلايي
حرف مردم 1256

بجنورد1400 - حرف مردم 1256 - تاربخ وادبیات - بجنورد1400 اين وبلاگ براي معرفي استان خراسان شمالي
برچسب :