گلچین کتابهای موفقیت -خلاصۀ کتاب اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

دوستان عزيز سلام!
اين مقاله برداشتيست ازاد از کتاب "اعتماد به نفس"نوشته ي دکتر باربارا دي انجليس پر فروش ترين کتاب سال جهان
خيلياز ما برداشت‌هاي غلطي نسبت به «اعتماد به نفس» داريم و اون رو با غرور وگاهي هم پررويي برابر مي‌دونيم. اگه حتي اين‌طور نباشه فكر مي‌كنيم كه «اعتماد به نفس» بالايي داريم در حالي كه واقعا ممكنه اين‌طور نباشه. لذاتو اين متن مي‌خواهيم تعريف دقيقي از اعتماد به نفس و خودباوري حقيقي را براساس كتاب «اعتماد به نفس» «دكتر باربارا آنجليس» تقديم كنيم.
در جست و جوي «اعتماد به نفس» و خودباوري واقعي
آيا تا به حال آرزو كرديد: «اي كاش اعتماد به نفس و خودباوري بيش‌تري داشتم؟»
آيابراتون پيش اومده كه منتظر بمونيد كارهاي مشخص و از قبل تعيين‌شده‌اي روبه انجام برسانيد تا بعد از اون احساس «اعتماد به نفس» و خودباوري بكنيد؟
آيا براتون پيش اومده حس تلاش كردن رو از دست بديد و با بي‌ميلي كارهاي‌تانرا انجام بديد به اين اميد كه روزي «اعتماد به نفس» و خودباوري به‌طرزيمعجزه‌آسا به سراغ‌تون بيايد؟
آيا براتون پيش اومده با اين‌كه در زندگيبه سطح قابل‌قبولي از موفقيت رسيديد اما هم‌چنان اون‌طور كه بايد در خوداحساس «اعتماد به نفس» نمي‌كنيد؟
اغلب مردم معناي واقعي كلمه‌ي «اعتمادبه نفس» را به‌خوبي درك نمي‌كنند. به‌همين دليل آن نوع از «اعتماد به نفس» و خودباوري رو كه مطلوب و مورد نظرشون است در زندگي‌شون تجربه نمي‌كنند. همين‌كه با يه ديد ديگه به مفهوم «اعتماد به نفس» نگاه كنيد، زندگي‌تون نيزتغيير خواهد كرد. هرگز مجبور نيستيد ده يا پنج‌سال صبر كنيد، اين تغييرمي‌تونه از همين فردا آغاز بشه!
«
اعتماد به نفس» به چه معناست؟
اغلب ما چنين فكر مي‌كنيم كه «اعتماد به نفس» يعني اين كه به توانايي‌هايخود ايمان و اعتماد داشته باشيم. اين نوع نگرش خاص به «اعتماد به نفس» منجرميشه كه احساس كنيم بايد حتما در كارهايي خاص مثل نقاشي، فروشندگي، آشپزي و ... مهارت فوق‌العاده‌اي داشته باشيم تا در خود احساس «اعتماد به نفس» به‌وجود بياريم؛ ولي مشكل و ايرادي كه تو اين نوع نگرش وجود داره اينه كه:
مهارت‌هاي معدودي وجود دارند كه ما مي‌تونيم به‌خوبي ياد بگيريم و درانجام دادن‌شان توانايي فوق‌العاده به‌دست بياريم اما چنان‌چه احساس «اعتماد به نفس» دروني خود را براساس كارهايي كه در آن‌ها مهارت داريد بناكنيم، فقط مواقعي كه مشغول انجام دادن اين قبيل كارها هستيم احساس «اعتمادبه نفس» و خودباوري مي‌كنيم.
براي مثال اگر يك فروشنده‌ي ملك و مستغلاتهستيد و در اين كار مهارت داريد، فقط موقع جوش دادن يه معامله‌‌اي توپ(!)،احساس «اعتماد به نفس» و خودباوري مي‌كنيد و باقي اوقات اين احساس خوب رانخواهيد داشت.
همون‌طور كه مي‌بينيد استمرار و تداوم اين احساس درونينياز به اين داره كه تمام طول شبانه‌روز رو بپردازيد به انجام دادن كاري كهدر آن احساس «اعتماد به نفس» داريد و همه‌ي كارها را نيز به‌شيوه‌اي مطلوبانجام بديد. به‌همين دليله كه بسياري از مردم به كارشان «اعتياد» پيدامي‌كنند يا «اشتغال ذهني» بيمارگونه‌اي نسبت به كار يا فعاليت خاصي پيدا وبيش‌تر وقت خود را با انجام دادن اون فعاليت، سپري مي‌كنند. در نتيجه‌ي اينامر، تعادل زندگي اون‌ها بر هم خواهد خورد.
از طرف ديگه احساس خوباون‌ها فقط محدود به زمان‌هايي خواهد شد كه مشغول انجام دادن كار موردعلاقه‌ي خود هستند يا از توانايي ويژه‌ي خود استفاده مي‌كنند.
«
اعتماد به نفس» واقعي آن است كه روي آگاهي‌ها و توانايي‌هاي ما نيز اثر بگذارد.
تعداد توانايي‌ها و مهارت‌هايي كه مي‌تونيم در زندگي به‌دست بياريم هرچقدر هم كه زياد باشند، باز معدودند. اگه خودباوري خود را بر روي اون‌هابنا كنيم، هرگز نمي‌تونيم به‌معناي واقعي كلمه، «اعتماد به نفس» داشتهباشيم و فقط در اون زمينه‌ها و استعدادهاي به‌خصوص احساس «اعتماد به نفس» خواهيم كرد.
چنان چه «اعتماد به نفس»، قابليت و توانايي كسب مقام ياشغل يا پول درآوردن و ... بود رسيدن به آن شغل، جايگاه يا درامد، بايد برايهميشه در ما احساس اطمينان و «اعتماد به نفس» ايجاد مي‌كرد، اما ... چرابسياري از ما سرانجام شغل، درامد، ازدواج، يا خانه‌اي را كه هميشهمي‌خواستيم به‌دست مي‌آوريم يا حتي مي‌خريم اما باز هم احساس «اعتماد بهنفس» و خودباوري نداريم؟!
آيا احساس مي‌كنيد يك «شياد» هستيد؟!
گاهي اوقات در زندگي به موفقيت‌هايي دست مي‌يابيم كه از درون خود را مستحق اون نمي‌دونيم. اين پديده‌ي را «پديده‌ي شيادي» مي‌نامند!
پديده‌ي «شيادي» چنين بيان مي‌كند: در هر كاري كه انجام مي‌ديم، ناخودآگاهاحساس مي‌كنيم كه مرتكب حقه‌بازي، كلاه‌برداري و فريبكاري شده‌ايم. برايمثال: پيش خودمان فكر مي‌كنيم «خودم هم نمي‌دونم چطور شد كه اين شغل را بهمن دادند، شايد خوش‌شانس بوده‌ام. خودمونيم! الان اين شغل مال منه؛ اما اگهقرار بود دوباره درخواست بنويسم، هرگز اين شغل رو به من يكي نمي‌دادن!؟
گاهي اوقات فكر مي‌كنيم رسيدن به برخي موفقيت‌ها در زندگي بايد احساس «اعتماد به نفس» زيادي در ما توليد كنند. حتي وقتي كه با تلاش فراوان به آنموفقيت‌ها دست پيدا مي‌كنيم از «اعتماد به نفسي» كه به خود وعده داده‌بوديم خبري نيست، گاهي احساس مي‌كنيم شياداني بيش نيستيم.
چنان‌چه موفقيت‌هايي كه در بيرون به آن‌ها دست مي‌يابيد، در درون شما احساس «اعتماد به نفس» واقعي ايجاد نكنند، ارزشي نخواهند داشت.
ماهيت اصلي «اعتماد به نفس» واقعي
«
اعتماد به نفس» واقعي هيچ‌گونه ارتباطي با آن‌چه در زندگي بيرون شمااتفاق مي‌افتد، ندارد. «اعتماد به نفس» واقعي زاييده‌ي شغل شما نيست. «اعتماد به نفس» راستين، نتيجه‌ي باور قلبي و دروني شما به توانايي‌ها وقابليت‌هاي‌تان است. اين باور كه هر كاري را بخواهيد، مي‌تونيد انجام بديد.
اعتماد به نفس» واقعي، همواره از درون خود شما منشا مي‌گيره. «اعتماد بهنفس» واقعي، زاييده‌ي تعهديه كه به خودمون داريم مبني بر اين‌كه هرچي رو كهلازم باشه انجام مي‌ديم تا به خواسته‌ها و نيازهامون برسيم. اين‌گونه از «اعتماد به نفس»، به اعتماد ما نسبت به خودمون برمي گرده و ( مهم اينه كه) بستگي به نتايجي كه ممكنه بگيريم يا نگيريم نداره.
«
اعتماد به نفس» باور شخصي ما نسبت به روح خودمون به عنوان يك انسانه. اين اعتماد كه هراتفاقي در زندگي‌مون بيفته و با هر مشكلي روبه‌رو شيم، هر چي رو كه لازمهانجام بديم، انجام خواهيم داد و مهم نيست كه اون كارها را بالاخره انجامخواهيم داد يا نه؛ موضوع مهم اين است كه با ميل و رغبت كامل آن را انجاممي‌دهيد.
كاملا واضحه كه هرگز نمي‌تونيم واكنش اطرافيان رو بهخواسته‌ها و آرزوهاي خود كنترل كنيم. از نظر تئوري و منطقي نيز نمي‌تونيمتوقع داشته باشيم كه هميشه به هر چي مي‌خواهيم، برسيم. اما يك چيز وجودداره كه مي‌توانيم روي اون حساب كنيم و اون چيزي نيست جز «تعهد» و «پاي‌بندي» نسبت به خودمون. شما مي‌توانيد درباره‌ي خواسته‌ها و اهداف‌تانبا خود صادق باشيد و اقدام لازم براي تحقق آن‌ها را همين‌الان صورت دهيد. شما مي‌توانيد روي عزم و اراده‌ي خود براي عمل كردن و انجام دادن آن چهبايد انجام دهيد حساب كنيد؛ اين تنها چيزي است كه مي‌توانيد به آن مطمئنباشيد. شما مي‌توانيد به تمايل، قابليت و توانايي انجام دادن هر آن چه لازماست انجام شود، اعتماد و ايمان داشته باشيد.
آيا هميشه نتيجه‌ي مطلوب وپيش‌بيني شده رو مي‌گيريم؟ البته كه نه. آيا به هر آ‌ن‌چه دوست داريمخواهيم رسيد؟ پاسخ منفي است. اما اشكالي نداره. چرا كه من ملاك و معيار «اعتماد به نفس» خود رو بر پايه‌ي نتايج مطلوب استوار نساخته‌ام. من «اعتماد به نفس» خود را براساس اين حقيقت بنا كرده‌ام كه هر چه در تواندارم و مي‌دانم كه درسته رو انجام بدم و كوتاه هم نيام.
هنگامي كه «اعتماد به نفس» و خودباوري خود را براساس آن‌كه و آن‌چه به‌راستي هستيدبنا مي‌كنيد، نه براساس موفقيت‌ها يا شكست‌ها، چيزي را به‌دست مي‌آوريد كههيچ‌كس و هيچ‌چيز توان خراب كردنش رو نخواهد داشت.
دليل ديگر اين كهچرا «اعتماد به نفس» واقعي ربطي به «موفقيت‌ها» يا «شكست‌هاي» شما ندارهنيز همين است. شما هر چه‌قدر هم در انجام دادن كاري خاص مهارت به‌دست آوريدو موفق باشيد، فقط مي‌تونيد در مورد همان كار خاص در خود احساس «اعتماد بهنفس» كنيد و هنگامي كه مي‌خواهيد دست به كار جديدي بزنيد، كاري كه در آنمهارت چنداني نداريد «اعتماد به نفس» گذشته‌ي شما هيچ‌گونه فايده‌ايبراي‌تان نخواهد داشت.
- «
اعتماد به نفس» ما برخاسته از اين حقيقت استكه مي‌دانيم چنان‌چه تصميم بگيريم كاري را انجام دهيم، حتماً آن را انجامخواهيم داد.
- «
اعتماد به نفس» ما براي اين است كه مي‌دانيم اگر لازمباشد براي انجام دادن كاري دانش يا مهارت‌هاي جديدي كسب كنيم، حتماً مطالعهخواهيم كرد، درس خواهيم خواند و هر آن‌چه لازم باشد خواهيم آموخت.
- «
اعتماد به نفس» و خودباوري واقعي ما زاييده‌ي «تمايل»، «عزم» و «اراده‌ي» ما است نه «نتايج كار».
- «
اعتماد به نفس» ما برخاسته از اين حقيقت است كه عزم و اراده‌ي انجامدادن هر آن چه را لازم باشد داريم تا در نهايت به چيزي كه مي‌خواهيم برسيم.
چگونه از تخريب خويشتن دست برداريم و به روياهاي خود اعتماد كنيم؟
نقطه‌اي كه در آن از تعقيب روياهايتان چشم‌پوشي مي‌كنيد همان نقطه‌اي استكه «اعتماد به نفس» شما در آن آسيب‌ ديدهاست، در اين نقطه شما به خودتاناعتماد كافي نداريد.
هنگامي كه ذهن‌تان به شما مي‌گويد: «فكر نكنمبتونم موفق بشم» در واقع داريد به خودتان مي‌گوييد: «به خودم اعتماد كافيندارم كه بتونم مطالعه كنم ياد بگيريم، بياموزم و هر آن چه براي تحققروياهايم لازم دارم رو انجام بدم». هر چه به خواست و اراده‌ي خودتان اعتمادبيش‌تري داشته باشيد «اعتماد به نفس» زيادتري در خود احساس خواهيد كرد. داشتن «اعتماد به نفس» و خودباوري نيز اساساً به اين معناست: اعتماد داشتهباشيد كه مي‌تونيد ترس‌هاي خود را كنار بگذاريد و تسليم نشويد.
بايد بهاي موفقيت را بپردازيد.
اگر شما نمي‌خواهيد شخصي بد و شكست خورده جلوه كنيد، بايد دوره‌ي سختي راپشت سر بگذاريد تا «اعتماد به نفس» واقعي را در خود ايجاد كنيد. زيرا «اعتماد به نفس» واقعي زماني به‌دست نمي‌ياد كه يقين بدونيم موفق خواهيمشد. شخصي كه «اعتماد به نفس» دارد هرگز مطمئن نيست كه اشتباه نخواهد كرد. او از اين‌كه شكست بخورد و تحقير شود يا بد جلوه كند ترسي ندارد. او فقط بهجلو نگاه مي‌كند.
چنان‌چه احساس مي‌كنيد، تمام مدت منتظر اينبوده‌ايد كه در زمينه‌اي خاص، تخصص كافي به‌دست آوريد تا سپس احساس «اعتمادبه نفس» بكنيد و در نهايت دست به‌عمل بزنيد، بيش از اين وقت خود را تلفنكنيد! تنها راه «موفقيت» در هر چيز اين است كه نخست به‌قدر كافي احمق،شكست‌خورده، ناموفق و ... باشيم. بدون شك هميشه در ابتدا، اشتباه‌هاياحمقانه‌ي زيادي مرتكب خواهيم شد. اما چنان‌چه جا نزنيم، بي‌گمان جلوخواهيم رفت، باور كنيد! برخي از ما منتظريم كه خيلي راحت و بي‌هيچ زحمتي ازراه برسيم و همون ابتدا پيروزمندانه صحنه رو ترك كنيم و هم‌چنين تا مطمئننباشيم اين همان پيروزي است كه انتظارمان رو مي‌كشه، دست به هيچ كارينمي‌زنيم. اما اين همان «غرور» است؛ «غرور» و «منيت». اين باعث مي‌شود بهكارهايي كه در آن‌ها مهارت نداريم دست نزنيم و هيچ‌وقت چيز جديدي نيز يادنگيريم. در عوض همان كارهاي قبلي را به‌رغم خسته‌كننده‌ بودن‌شان مدامتكرار مي‌كنيم. سپس در كمال تعجب از خودمان مي‌پرسيم: چرا به جايينمي‌رسيم؟!
چنان‌چه مي‌خواهيد موفق باشيد بايد كاري صورت دهيد واشتباه‌هاي زيادي مرتكب شويد، هركس موفق شده و به جايي رسيده كه از آنخوشحال است بايد روزي جايي را كه بوده نيز تحمل مي‌كرده!
آيا با منتظر باقي ماندن، فرصت‌هاي خود را از دست نمي‌دهيد؟
همگي ما روياهايي در زندگي خود داريم. شايد مي‌خواهيم شغل مستقليراه‌اندازي كنيم يا به دانشگاه برويم و ... با تمام وجود اين اميال وآرزوها را در خود احساس مي‌كنيد و در شوق رسيدن به آن‌ها مي‌سوزيد. آياكاري براي رسيدن به آن انجام داده‌ايد؟ نه! چرا؟ آيا پاسخ‌هاي شما غرور وبهانه‌هايي نظير موارد ذيل نيست؟
- «
خب راستش خودم هم نمي‌دونم چطور بايد شروع كنم»؟
- «
حالا زمان مناسبي نيست»
- «
منتظرم زمان مناسب‌تري هستم»
و البته اين پاسخ هميشگي كه:
- «
هنوز احساس اعتماد به نفس كافي نمي‌كنم
اغلب افراد «صبر» مي‌كنند و «صبر» مي‌كنند تا «اعتماد به نفس» كافي در خوداحساس نمايند. سپس پروژه‌اي را شروع كنند يا به‌دنبال يكي از روياهايشانبروند و بدين‌ترتيب مرتكب اشتباه بزرگي مي‌شوند.
بخشهايي از متن کتاب :
•       
چگونه  به منبع نيروي بيکران دروني دست يابيم؟
•       
چگونه با ترس هايمان روبرو شده  و با روياهايمان زندگي کنيم؟
•       
هنگامي که اعتماد به نفس و خود باوري خود را بر اساس “آن که” وآن چه” که به راستي هستيد و نه بر اساس آن چه توانايي و پتانسيل انجامدادنش را داريد بنا مي کنيد ؛ چيزي در خود خلق کرده ايد که هيچ کس و هيچچيز ياراي گرفتنش را از شما نخواهد داشت
براي مثال اگر فروشنده ملکهستيد و در اين کار مهارت داريد فقط هنگامي که معامله اي را جوش داده ايداحساس اعتماد به نفس  و خود باوري مي کنيد و باقي اوقات اين احساس خوب رانداريد – … – به همين دليل است که بسياري از مردم به کارشان اعتياد پيدا ميکنند.
برخي اوقات فکر مي کنيم رسيدن به برخي موفقيت ها در زندگي ميبايست احساس اعتماد به نفس زيادي در ما توليد کنند. با تلاش فراوان نيز بهآن موقعيتها دست پيدا مي کنيم. اما اعتماد به نفسي که به خود وعده دادهبوديم خبري نيست ؛ پس احساس مي کنيم شياداني بيش نيستيم
ماهيت اصلي اعتماد به نفس واقعي و راستين
اعتماد به نفس واقعي  هيچ گونه ارتباطي با آن چه در زندگي بيروني شمااتفاق مي افتد ندارد. اعتماد به نفس واقعي زاييده شغل شما نيست . اعتماد بهنفس راستين ؛ نتيجه باور قلبي و دروني شما به تواناييها و قابليت هاي تاناست. اين باور که هر کاري را بخواهيد ؛ ميتوانيد انجام دهيد
بطورمثال  اگر در يکي از سمينارهايم 500 نفر شرکت ميکردند احساس اعتماد به نفسمسکردم اما اگر در سمينار بعدي 70 نفر حضور داشتند پر از شک و ترديد و بياعتمادي مي شدم
نقطه اي که در آن از تعقيب رويا هايتان چشم پوشي ميکنيد همان نقطه اي است که اعتماد به نفس شما در آن آسيب ديده و مختل شدهاست ؛ اين نقطه همان نقطه اي است که در آن به خودتان اعتماد کافي نداريد
چنانچه ميخواهيد  موفق باشيد بايد کاري صورت دهيد و اشتباه هاي زياديمرتکب شويد؛ هر کس موفق شده و به جايي رسيده که از آن خوشحال است مي بايستروزي جايي را که بوده نيز تحمل مي کرده!
چنانچه بخواهيد صبر کنيد  تا اعتماد به نفس کافي  براي تعقيب رويا هايتان به دست آوريد ممکن است مجبور باشيد تا ابد صبر کنيد
چطور ميتوانيد در نويسندگي مهارت کسب کنيد اگر حتي يک خط هم ننويسيد؟ چطورميتوانيد اعتماد به نفس کافي  براي گرداندن کار و تجارت خود بدست آوريد درحاليکه تمام وقت تان را صرف تماشاي تلويزيون مي کنيد؟
هر چه بيش ترمنتظر تعقيب روياهايتان بمانيد اعتماد به نفس خود را بيش تر از دست خواهيدداد و در عوض بر ترسها و نگراني هاي شما افزوده خواهد شد. اين ترس که شايدهر گز به خواسته ها و آرزوهايتان نرسيد
اين فکر را که : “هنگامي احساسخوبي نسبت به خودم خواهم داشت که …” جانشين اين فکر “همين حالا احساس بسيارخوبي نسبت به خودم دارم زيرا …” کنيد
هنگاميکه فقط دست به کارهايي ميزنيد که مي دانيد و مطمئن هستيد از دستتان بر مي آيد و توان انجامش راداريد؛ هرگز به اعتماد به نفس واقعي دست نخواهيد يافت
اعتماد به نفس ياخودباوري هرگز با غرور ؛ منيت و خود بزرگ بيني يکي نيست. اعتماد به نفس بهاين معناست که خودتان را باور کنيد. غرور و منيت آن است که بخواهيد بهديگران اثبات کنيد از آنان بهتر و برتريد
اعتماد به نفس واقعي آن استکه در هر سه ي اين زمينه ها : رفتاري ؛ احساسي و معنوي ؛ احساس اعتماد بهنفس داشته باشيد. به طوري که علاوه بر احساس اقتدار شخصي از تعادل و تناسبخوبي نيز در زندگي خود بهره مند باشيد
چگونه اعتماد به نفس رفتاري را در خود بالا ببريم؟
اينگونه اعتماد به نفس 4  مشخصه و ويژگي بارز دارد:
1-    
اعتماد و ايمان به قابليت  و توانايي در عمل کردن
2-     اعتماد و ايمان به اين که پشتکار خواهيد داشت و پيوسته و مداوم بهاقدامهاي خود ادامه خواهيد داد تا به نتيجه مطلوب و نهايي برسيد
3-    
اعتماد و ايمان به قابليت و توانايي خود در ؛ از سر راه برداشتن مانع ها و مشکل ها
4-    
اعتماد و ايمان کامل  داشتن به اين که قابليت و توانايي ان را داريد تا در صورت لزوم از ديگران کمک بخواهيد

جهت دسترسی به موضوعات مرتبط با مطالب فوق بر روی موضوعات ذیل کلیک نمائید:

 گلچین سخنان بزرگان و دانشمندان

رازهای موفقیت و پیشرفت

پند و اندرز
داستانهای کوتاه پندآموز

 

http://www.successir.com/fa/amoozesh/book/65-1388-08-23-20-27-31.html           منبع


مطالب مشابه :


خلاصه کتاب اعتماد به نفس در ده روز(ادامۀ قسمت دوم )

خلاصه کتاب اعتماد به نفس در مطرح میشود که در شعر منسوب به در مورد هر
يک شعر جالب در مورد ارزش علم و اعتماد به نفس

يک شعر جالب در مورد ارزش علم و اعتماد به نفس - يک شعر جالب در مورد ارزش علم و اعتماد به
مقاله در مورد اعتماد به نفس

برچسب‌ها: مقاله در مورد اعتماد به نفس, دانلود آهنگ جاده یکطرفه مرتضی پاشایی همراه متن شعر
اعتماد به نفس در 10 روز

شعر عاشقانه 27- خوشحالی یعنی در مورد خود احساس خوبی داشتن. اعتماد به نفس را در خود توسعه
گلچین کتابهای موفقیت -خلاصۀ کتاب اعتماد به نفس

میشود که در شعر منسوب به تونيد در مورد همان اي است که اعتماد به نفس شما در آن
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس خواندنی-روانشناسی-شعر وبلاگ به یاری چند نویسنده در زمینه های
اعتماد به نفس یا به خدا...

اعتماد به نفس یا شعر زیبای دیگر در وصف و مشاوره در مورد اعتماد به نفس را می
خلاصه کتاب اعتماد به نفس در ده روز (قسمت اول )

خلاصه کتاب اعتماد به نفس در سایر بزرگان شعر اساسی در مورد مرگ و زندگی و
اعتماد به نفس را تقویت کنیم

تصمیم گرفتم تو این پست یه مطلب در مورد اعتماد به نفس بنویسم، اما دلم می خواد دلیلش رو هم
هوش هیجانی و عزت نفس

هوش هیجانی و عزت نفس - شعر و عزت نفس این باشدکه ما در مورد اعتماد به نفس. ضعف در
برچسب :