تبلت

به رایانه های قابل حملی که سیستم ورود اطلاعات آن بوسیله ی صفحه ی لمسی (toch screen) است تبلت گویند.

از ویژگی های بارز آن می توان به شکل و سایز منحصر به فرد و ارتباط بیسیم و قابلیت اتصال آن به شبکه های محلی یاد کرد. همچنین تبلت ها دارای سیستم عامل های گوناگونی هستند که بعضی از آنها مانند مانند سیستم اپل (ios)  یا اچ پی (webos) مختص محصول خود آن شرکت هستند، اما اکثر تبلت ها از سیستم عامل های ارائه شده توسط شرکت های تولید کننده نرم افزار استفاده می کنند که در این زمینه می توان به سیستم windows 7 از ماکروسافت و یا android گوگل اشاره کرد.

تاریخچه:

پروژهای که در سال ۱۹۸۹ در مرکز مطالعات شرکت اپل شروع شد، اولین بار در سال ۱۹۹۳ با نام newton به بازار عرضه شد،اما گام دوم تکمیل این محصول را باید ازآن کت مایکروسافت دانست که در سال ۲۰۰۱ به ارائه سیستم عامل xp با نام تبلت  پرداخت.همچنین برای اولین باری بود که نام تبلت به آن اطلاق شد و باید ریشه ی این اسم را در شرکت مایکروسافت دانست نه اپل. از ویژگی های این محصول  ماکروسافت می توان به قلم نوری و صفحه لمسی که امکان تایپ دستی را بر روی آن فراهم می آورد اشاره کرد.

محاسن و معایب :

مزیت تبلت نسبت به نوت بوک و البته نت بوک وزن و سایز آن است که امکان استفاده از آن را در شرایط های گوناگونی چون هنگام نشستن بر روی مبل، در حال دراز کشیدن و یا حتی هنگام راه رفتن به راحتی هر چه تمام تر فراهم می آورد.

اما در مورد معایب این محصول می توان به صفحه ی لمسی آن اشاره کرد که علاوه بر آنکه در موقعیت های مختلف در معرض آسیب دیده گی قرار دارد امکان تایپ با آن را بسیار دشوارتر از کیبرد های سنتی کرده است . همچنین این دستگاه نسبت به نت بوک ، لپ تاپ و pc ها دارای قدرت پردازش پایین و به تبع امکانات و کاربری کمتری است .

این مدل را می توان آغازگر ورود برندهای دیگر بجز اپل ، ابداع کننده ی در آن زمان منزویش دانست. اما در نهایت سال

۲۰۱۰ را باید سال ورود باشکوه اپل به بازار تبلت دانست . اتفاقی که هواداران بیشمار اپل مدتها منتظر آن بودند بالاخره در این سال تحقق یافت و اپل توانست با اقتدار کامل سکان هدایت بازار این محصول را بار دیگر در دست گیرد.

سیستم عامل :

همانطور که در بالا اشاره شد این محصول در بازار خود سیستم عامل های(os) گوناگونی می بیند که می توان از ios, android,windows به عنوان مطرح ترین ها اشاره کرد.با ورود ipad در سال ۲۰۱۰ که سیتم عامل ویژه اپل (ios) بر آن  نصب بود ios توانست با فروش خوبی که در این محصول داشت به تنهایی بیش از ۹۰ درصد سهم سیستم عامل ها را به خود اختصاص دهد . اما در طی یکسال گذشته شرکت گوگل که به تازه گی توانسته عنوان برترین برند سال ۲۰۱۱ را  کسب نماید بی کار ننشسته و با ارائه ورژن های مختلف از آندروید با نام” هانی کام” توانسته رشد خوبی را در این زمینه داشته باشد.

موسسه ی آمار و اطلاعات بین المللی (IDC)در آخرین گزارشات خود، سه ماهه ی سوم۲۰۱۰ را با داشتن ۹۳ درصد از آن iOS دانست، این در حالی است که در این دوره android حضور قابل توجهی در بازار نداشته است.

اما در سه ماهه آخر ۲۰۱۰ با ورود گلگسی تب سامسونگ که اصلی ترین مجرای عرضه آندروید به حساب می آید توانست ۱۷ درصد بازار را بدست آورد. همچنین xoom Motorola با آنکه از اصلی ترین ارائه دهندگان آندروید به حساب می آید در سه ماهه ی نخست ۲۰۱۱ تنها ۳/۲ درصد از سهم بازار را کسب کرد، که به عقیده ی  برخی کارشناسان این میزان شکستی برای Motorola به حساب می آید. گرچه همچنان اپل با در اختیار داشتن بیش از ۶۰ در صد همچنان در صدر قرار دارد ولی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد از سهم خود را به گوگل تقدیم کرده است.

اما در مقام مقایسه می توان داشتن طراحی زیبا ، سادگی، قابلیت airply و از همه مهم تر ویژگی های سخت افزاری  ناسب را از ویژگی های سیستم عامل اپل دانست و در مقابل سیستم آگاه سازی آسان، مولتی تسکینگ کارآمد،صفحه خانگی مناسب ،ابزار های منحصر به فرد دوربین و در نهایت خرید آسان برنامه ها روی مرورگر و بدون نیاز به هماهنگ سازی را از عوامل متمایز کننده آندروید دانست.

بازار جهانی فروش تبلت :

در حال حاظر اپل با داشتن نزدیک به ۸۰ درصد از سهم بازار یکه تاز این عرصه است. جدی ترین رقیب آی پد یعنی گلکسی تنها ۴ درصد این بازار را در اختیار دارد. اما با گسترش و تکمیل سیستم عامل گلکسی (آندروید) که در حال حاضر در زمینه گوشی های همراه توانسته سهم قابل توجهی را از اپل بگیرد انتظار می رود در زمینه تبلت هم این روند  دامه پیدا کند ودر آینده ای نه چندان دور شاهد گسترش بازار فروش تبلت های آندرویدی باشیم.


آینده تبلت :

موسسه تحقیقات و مشاوره ای isuppli در تازه ترین گزارشات خود رشد تبلت در سال ۲۰۱۵ را ۱۲۰۰ درصد اعلام کرد.

رهودا الکساندر مدیر پژوهشی این موسسه معتقد است که سه موج باعث گسترش بازار تبلت ها می شود .موج اول به عرضه ی ای پد و سیل تقاضا برای آن در سال ۱۱-۲۰۱۰ مربوط می شود. موج دوم مربوط به ورود سیستم عامل آندروید به عرصه تبلت ها و در نهایت هم موج سوم در سال ۲۰۱۳ منجر به ظهور windows که عاملی اساسی برای ورود تبلت ها به باراز رایانه هاست به وقوع می پیوندد.

الکساندر فروش تبلت در سال ۲۰۱۰ را ۱۷٫۴ میلیون دانست وپیش بینی کرد که این مقدار به ۲۴۲ میلیون در سال ۲۰۱۵ برسد. همچنین وی معتقد است که در سال ۲۰۱۳ که سیستم عامل های ویندوز و لینوکس به کمال خود می رسد و دیگر شاهد حضور اپل در مقام رهبری بازار تبلت نخواهیم بود مگر آنکه اپل مجددا بازار را با محصول جدید دیگری شگفت زده کند.

همچنین در پیش بینی که توسط کارگروه تخصصی مدیریت ومهندسی الکترونیک در امریکا(forrester) منتشر شده است، میزان سهم رایانه های شخصی ، لپ تاپ ، نت بوک و تبلت ها را در بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ مورد بررسی قرار داده است.

از نکات قابل توجه در این پژوهش می توان به کاهش سهم pc ها از ۴۵ در صد به ۱۸ درصد در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد که این میزان سهم در اختیار تبلت ها قرار خواهد گرفت .

همانطور که در نمودار مشخص است سهم تبلت در سال ۲۰۱۰ تنها ۶ درصد بوده است اما در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۲۳ درصد خواهد رسید. نکته قابل توجه در این پژوهش ثابت ماندن سهم لپ تاپ و نت بوک ها در بازار است.


همانطور که دیدیم تبلت پدیده ای نو ظهور در عرصه IT قلمداد می شود .اما در مورد آینده تبلت و نقش آن در بازار IT دو  ظریه از سوی کارشناسان این حوزه مطرح است . نظر اول این است که آیا این محصول می تواند همانند لپ تاپ ها که

با ورودشان از سهم بازار pc ها کاسته و با ارائه قابلیت های آسان تر ی همچون وزن کم، ابعاد کوچک و حمل آسان و…  روز به روز آنها را منزوی تر نماید، تبلت ها هم می توانند جایگزین لپ تاپ ها گردند. اما عده ای دیگر از کارشناسان بر این عقیده اند که جنس حضور تبلت ها با انواع پیشین رایانه ها متفاوت است و هیچ گاه نمی توان از آنها چنین انتظاری  داشت و باید پذیرفت که تبلت کالایی است که هیچ گاه نمی تواند کارایی یک رایانه را داشته باشد، بلکه دستگاهی است که تنها برخی از قابلیت های رایانه را برخوردار خواهد بود.

اما اینکه نظر و پیش بینی کدام دسته از کارشناسان در مورد تبلت ها صحیح است موضوعی است که تنها با گذر زمان مشخص خواهد شد


مطالب مشابه :


عضویت پیامکی

برای اطلاع از لیست لپ تاپ و تبلت های دسته دوم بصورت پیامک. نام و نام خانوادگی خود را
کودک 5 ساله Xbox مایکروسافت را هک کرد

نام کریستفر هم‌اکنون در لیست آن دسته از قطعات کامپیوتر دست دوم خرید و فروش تبلت، Ipad
تبلت

فروش انواع تبلت موج دوم مربوط به ورود اما اینکه نظر و پیش بینی کدام دسته از کارشناسان
لیست کامپیوتر و قطعات دسته دوم برای فروش

برچسب‌ها: کامپیوتر و قطعات دسته دوم.: فروش تبلت هیوندای کارکرده در حد نو 10
تبلت زد تاچ z touch

فروش تبلت های وین تاچ،پیرگاردین،سامسونگ،jxd،ایسوس و خرید وتعویض محصولات دسته دوم
انتخاب لپتاپ با پردازنده AMD يا INTEL

براي خريد لپتاپ دسته دوم هم خيلي خيلي خيلي احتياط کنين حتما از فروش تبلت هاي روز دنيا با
لب تاب دسته دوم اپل ؛ سونی در حد صفر

فروش انواع لب تاب و کامپیوتر لب تاب دسته دوم اپل ؛ سونی در حد صفر تبلت ایسوس (Eee Pad) تبلت
فروش ویژه تبلت pierre cardin

فروش ویژه تبلت pierre cardin تبلت دسته بندي : هفته دوم اردیبهشت 1392;
برچسب :