همه چیز درمورد تیبا و تیبا اسپرت + عکس

تیبا اسپرت 

 یکی از نقاط ضعف بزرگ تیبا جلو پنجره کوچک و زشت این خودرو میباشد تا حدودی هم چراغهای 

جلو این مشکل را دارند. با این حال جوانان ما گویا خوش ذوق تر از مسئولین میباشند.

تیبا اسپرت

تیبا اسپرت

تیبا اسپرت

تیبا اسپرت

حالا تیبا معمولیمدل:
1391 - تیبا SX

مشخصات موتور و دنده:
4 سيلندر خطي 1500 سی سی ، پنج دنده دستی - 78 اسب بخار

امکانات :
سيستم قفل مركزي - سيستم تهويه مطبوع (Air Condition) - سيستم ضد سرقت (Immobilizer) - شيشه برقي جلو و عقب - CD player - آلاينده خروجي Euro 3 - سيستم فرمان هيدروليكي - سايز تاير: 175/70 R13 82H - شتاب صفر تا صد 13 ثانیه - تنظیم نور چراغهای جلو از داخل خودرو - ظرفیت باک 40 لیتر


تیبا خودرویی است که در سال ۱۳۸۸ معرفی و حدود ۱۹ ماه بعد نیز اولین نمونه های آن وارد بازار شد. داستان نام این خودرو را دیگر همه میدانند. به قول یکی از نویسندگان « سایپایی ها حتی در نام آن هم مشکل داشتند چه رسد به مراحل ساخت»
تیبا اندازه ای مابین پراید و ریو داشته و در حقیقت بر روی پلتفرم ارتقا یافته پراید تولید شده است. ظاهرا تیبا در چهار تیپ مخلف قابل سفارش خواهد بود. البته همان گونه که انتظار میرفت همه این تیپ ها در مشخصات فنی خود یکساناند و صرفا در تجهیزات با یکدیگر تمایز دارند.
تفاوت های اصلی در مدل های چهارگانه تیبا
المان های طراحی تیبا چندان چشم نواز نیستند و میگ ویند که بیشتر به سمت خودروهای عجیب و غریب آسیای شرقی شباهت دارد اما به هرحال مسئولان سایپا همه توان خود را بکار گرفته اند تا خودروی مشتری پسندی به بازار عرضه شود! طبق یک فلسفه قدیمی « زیبایی، امری نسبی است » بدین معنی که از یک فرد به فرد دیگر کاملا متغیر است اما در مورد تیبا باید گفت که قریب به اتفاق مردم با نگاهی غیرمعتمدانه به آن نگاه می کنند؛ بدین معنی که گویا بهتر از اینها هم میشد آن را طراحی کرد اما …
ورود به کابین . . .
حتما همه مالکان به محض ورود به کابین تیبا، صندلی های ریو را دیده اند! رودری ها نیز شباهت زیادی به پرایدهای جدید دارد. هرچند صفحه کیلومترشمار و دورسنج خودرو تفاوت چندانی با پراید ندارد ولی با این حال طراحی درونی تیبا را نمی توان امری کاملا جدید یا کاملا تکراری دانست.جنس کنسول میانی در حد و اندازه خودرویی با این قیمت نبوده و به سروصدا افتادن آن در طول زمان محتمل است. وضعیت قرارگرفتن کلیدهای روی کنسول وسط نیز رضایت بخش نیست ( البته در مقایسه، اگر بهتر از تندر ۹۰ نباشد قطعا بدتر از آن هم نخواهد بود)


نمای کابین تیبا

شروع حرکت . . .


با اینکه خیلی ها معتقدند پیشرانه های ۱/۵ لیتری تیبا و ریو یکسان است اما سایپایی ها به شدت با این موضوع مخالفند! آنها می گویند موتور تیبا هشت سوپاپه است درحالیکه موتورهای ریو ۱۶ سوپاپ دارند. از طرف دیگر تیبا با حداکثر قدرت ۸۰ اسب بخاری خود در حدود ۱۸ اسب بخار کمتر از ریو قدرت دارد.
با روشن نمودن خودرو و شنیدن صدای کم موتور و آرام کار کردن آن، حتما احساس رضایت اولیه ای خواهید داشت. هنگام گذاشتن اهرم دنده در دنده یک خواهید دید که این عمل با کمی دشواری روبروست.
وقتی خودرو شروع به حرکت میکند و دور میگیرد فرمان هیدرولیکی آن از سفتی خود در درحالت سکون خارج شده و ناگهان تند و تیز میشود بگونه ای که تغییر لاین های سریع را امکان پذیر می کند؛ در مورد این ویژگی باید بسیار مراقب بود چرا که هنگام این تغییر جهت ها در سرعت های بالا، قسمت انتهایی خودرو تمایل چندانی برای پیروی دستورات راننده ندارد.
برای شتاب گیری های ناگهانی تنها میتوان در همان دنده اول، روی تیبا حساب کرد؛ داشتن شتاب ۱۲ تا ۱۳ ثانیه ای نیز دلیلی بر این امر است. اما اگر به صفحه کیلومترشمار نگاه کنید خواهید دید که دور موتور تا ۸۰۰۰ درجه بندی شده و ردلاین آن نیز از ۶۰۰۰ آغاز میشود. اما درعمل خواهید دید که موتور بیشتر از ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ گاز نمیخورد و بعد از آن به قولی « کات آف » میکند.جزئیات دیگر . . .
تیبا با وزن ۱۰۲۷ کیلوگرمی خود، از فنربندی قابل قبولی برخوردار است. عکس العمل ترمزهای آن در مواقع ناگهانی به شما یادآوری میکند که باید بیشتر از اینها مراقب باشید. البته به نظر می رسد اگر ترمزهای عقب آن از کاسه ای به دیسکی تغییر میکردند، عملکرد سیستم ABS آن بسیار بهتر میشد.
آنگونه که سایپایی ها می گویند تیبا در سیکل ترکیبی مصرفی در حد ۷/۱ لیتر دارد که باک ۴۰ لیتری آن جوابگوست. در مورد وجود فضای پای کافی برای سرنشینان عقب نیز اصلا جای نگرانی نیست و باید در این مورد خاطر جمع بود. کولر خودرو نیز کابین را بخوبی خنک میکند(ظاهرا این امر تنها در چند ساعت اولیه تست این خودرو بوده و در مدت زمان های طولانی را دیگر باید از خریداران آن جویا شد)
صندوق بار تیبا با توقعات خانواده های ایرانی کاملا سازگاری داشته و مناسب است. برای دنده عقب رفتن نیز دید عقب – به خودی خود – کافی است؛ البته اگر از آینه های کوچک جانبی بهره بگیرید اندکی با مشکل روبرو خواهید شد چرا که اندازه آن مشابه آینه های پراید بوده و دید مناسبی را فراهم نمیکند.


جمع بندی . . .

تیبا

خودرویی خانوادگی است که اگر قیمت ۱۲ میلیونی آن نبود قطعا در بازار زیر ۹ میلیون تومانی که برای آن پیش بینی میشد، حرف های زیادی برای گفتن داشت ولی متاسفانه این امر محقق نشد. البته هنوز هم امید می رود که مسولان مربوطه با ارائه خدمات مناسب پس از فروش، زمینه را برای جلب بیشتر مشتریان فراهم کنند. و بازهم امیدواریم که طرح جدید گرانی خودروها، شامل حال تیبا نباشد وگرنه دیگر نمیتوان به آینده آن مطمئن بود. به هرحال تیبا که لقب « دومین خودروی ملی » را با خود یدک می کشد (البته با کمی اغراق!) هنوز هم پتانسیل های کافی را برای یک رقابت منطقی در بازار دارد.
یادآوری میکنیم که تیبا گزینه مناسبی برای تجربه کردن یک رانندگی هیجان انگیز با مانورهای عالی نیست (البته می دانید که سایر رقبای این خودرو هم چنگی به دل نمی زنند) فنربندی نرم آن – همانگونه که گفته شد – در تغییر جهت های ناگهانی باعث انحراف قسمت عقب خودرو می شود و اگر در سرعت های بالاتر، پافشاری بیشتری در این امر داشته باشید « احساس واژگونی خودرو » چندان دور از انتظار نخواهد بود!

سایر امکانات تیبا را میتوان در تصویر زیر – که توسط گروه سایپا منتشر شده – مشاهده کرد.سایر امکانات تیبا
# در این متن به نکات منفی تیبا بیش از نکات مثبت آن اشاره شده؛ اما این موضوع را نمی بایست به حساب اینکه « این خودرو به هیچوجه مناسب خانواده های ایرانی نیست » قلمداد نمود چرا که صرفا به آن دسته از نکات حاشیه ای این خودرو پرداخته که تاکنون کمتر از آنها صحبت میشد.
# بسیاری از گفته ها و اطلاعات موجود در این مقاله، از هفته نامه « دنیای خودرو » گردآوری شده است.
# برخی مسائلی که در این مقاله بدان اشاره شد مربوط به تست یک خودروی خاص توسط خبرنگاران در کارخانه « سایپای کاشان » بوده؛ بنابراین همه این مشکلات را نمیتوان - به صورت قطعی – به همه خودروهای تولیدی تیبا عمومیت داد.

 


مطالب مشابه :


مشخصات فنی خودرو تیبا (مینیاتور)

شهر خودرو - مشخصات فنی خودرو تیبا (مینیاتور) - همه چیز درباره خودرو مشخصات موتور تیبا:
همه چیز درمورد تیبا و تیبا اسپرت + عکس

مدل: 1391 - تیبا sx مشخصات موتور و دنده: 4 سيلندر خطي 1500 سی سی ، پنج دنده دستی - 78 اسب بخار
تیبا

تیبا خودرویی است که در سال ۱۳۸۸ معرفی آن‌ها می‌گویند موتور تیبا هشت سوپاپه است درحالیکه
مرجع عیب یابی خودروی شما

تیبا 2 - مرجع عیب نشتی آب به داخل موتور را با استفاده از گیج روغن و بالا آمدن سطح روغن می
برچسب :