جان ويليامز

 

شاهزاده گيتار کلاسيک

  

 4.jpg

جان ويليامز متولد ۲۴ آوريل ۱۹۴۱ ملبورن استراليا پدر جان - ليونارد ويليامز در سال ۱۹۳۰ از لندن به استراليا مهاجرت کرد در آنجا بود که مالن (مادر جان ويليامز) آشنا شد. پدرش علاقه وافری به موسيقی و سبک جاز داشت و خود نيز گيتاريست نسبتا ماهری در اين سبک بشمار می آمد. جان در سن ۴ سالگی اولين گيتار خود را از پدرش دريافت کرد.

در اين مدت زير نظر پدر تمرين می نمود و يکی از کارهايی که پدرش از همان سنين سختگيری ميکرد اين بود که گيتار را تنها برای تفريح و سرگرمی استفاده نکند و تمرينها و… را سر سری نگيرد و حتی مانع از آن شد که حتی بصورت تفريحی به ساير سبکها بپردازد چيزی که بعدها باعث پيشرفت فراوان جان در زمينه آهنگسازی و موسيقی شد.

در سال ۱۹۵۲ همگی به انگلستان برگشتند يکی از کارهای مهمی که پدر جان بدنبالش بود پيدا کردن يک استاد ماهر برای پسر نابغه خود بود کاری که در استراليا نتوانسته بود انجام دهند سرانجام بواسطه يکی از دوستان خود Terry Usher با آندره سگوويا ( پدرگيتار کلاسيک ) ديدار کردند.

در آن جلسه سگوويا مبهوت هنر نمايی اين پسر ۱۱ ساله در گيتار شد پس به پدرش توصيه کرد که در تابستان او را به مدرسه Accademia Musicale Chigiana di Siena در ايتاليا بفرستد تابه بصورت تخصصی به فراگيری موسيقی بپردازد.

مدت کمی در مدرسه مذکور بسر برد و بعد از مدتی به مدرسه Royal College of Music در لندن (۵۹-۵۶)رفت در آنجا طبق ساير مدارس موسيقی تنها به پيانو تئوری موسيقی بها داده ميشد و گيتار جايگاهی برای خودش نداشت در سال آخر ودر هنگام فارغ التحصيلی جان گروه آموزشی و بخش گيتار شکل گرفت و او برای فعاليت در اين بخش دعوت شد. جالب در اينجا بود که اين بخش با انبوهی از متقاضيان فارغ التحصيل که برای چشم و همچشمی و رقابت با يکديگر خواستار ثبت نام در اين بخش بودند رو برو بود!!! جان پست خود را تا سال ۷۳ در اين مدرسه در دست داشت و بعد از آن نيز به اين همکاری تا ساليان بعد ادامه داد.

1957.jpg

پس از آن به مدرسه Royal Northern Collegeدر منچستر رفت آنجا بود که اين پسر ۱۸ ساله خجالتی خود را بعنوان اعجوبه جديد گيتار در سطح جهان مطرح کرد. اولين اجرای حرفه ای خود را در سال ۱۹۵۸ انجام داد که راه افتخار را برا او هموار ساخت. بطوری که پدر گيتار کلاسيک مدرن Segovia اينچنين او را ستود:

شاهزاده گيتار قدم به دنيای موسيقی نهاد : … در زمانی نه چندان دور افاق شهرت او در تمامی جهان گسترده خواهد شد و همواره دعا و آرزوهای قلبی من همراه او خواهد بود…

God has laid a finger on his brow, and it will not be long before his name becomes a byword in England and abroad, thus contributing to the spiritual domain of his race. I hail this young artist on the occasion of his first public performance, and make the heartfelt wish that success, like his shadow, may accompany him everywhere.

و در حال حاضر محبوبترين نوازنده گيتار کلاسيک ميباشد کسی که واقعا اجراهای او بی نظير بوده و الگوی بسياری از نوازندگان حال حاضر ميباشددر مطالب بعدی به نگاتی جالب از زندگی هنری اين نوازنده میپردازيم که بسيار مفيد و آموزنده خواهد بود.

توضيح: قابل ذکره که در دنيای موسيقی جان ويليامز ديگری هم هست (جان تاونر ویلیامز) البته آهنگساز بسيار برجسته آمريکايی و برنده اسکار (فهرست شيندلر) که خيلی ها ايشون را با جان ويليامز نوازنده گيتار اشتباه ميگيرند.

 

316202_1_f.jpg

 

منبع:

http://www.johnwilliamsguitar.com

 

 

 

 


مطالب مشابه :


آموزشگاه موسیقی باربد

آموزشگاه موسیقی باربد هشتگرد در سال ۱۳۸۶ ودر ادامه فعالیتهای فرهنگی و هنری در شهر هشتگرد
نقدی بر کتاب وزن خوانی واژگانی (روش ابداعی) نوشته ارشد طهماسبی

آموزشگاه موسیقی آفاق. در قطعات نوشته شده تا به حال موسیقی ایران درصدش کم باشد آیا دلیل بر
شبهای موسیقی ایران (تالار وحدت)1

گروه موسيقي تذرو - شبهای موسیقی ایران (تالار وحدت)1 آموزشگاه موسیقی آفاق. قالب
صورت جلسه هیات مدیره شعبه انجمن موسیقی بروجن

گروه موسيقي تذرو - صورت جلسه هیات مدیره شعبه انجمن موسیقی بروجن آموزشگاه موسیقی آفاق.
معرفی هنرمندی از دیار ادب و هنر ( اصفهان )

آموزشگاه موسیقی آفاق. در سال 67 طی حکمی از طرف سازمان صدا و سیما واحد موسیقی اصفهان را
جان ويليامز

آموزشگاه تخصصی موسیقی آوای در زمانی نه چندان دور افاق شهرت او در تمامی قوانین آموزشگاه
برچسب :