آخرین جزئیات اختلاس از بانک دی از زبان رئیس بنیاد شهید

 یک خانواده 8 نفره عامل اختلاس از بانک بنیاد شهید! ‌

وبلاگ جانبازان شيميايي ايران - هادي کسايي زاده:
18 اردیبهشت ماه سال 89 بود که بانک دی توانست از سوی بانک مرکزی مجوز گرفته و فعالیت خود را رسما آغاز کند. روزهای نخست کسی نمی دانست این بانک از سوی چه شخص و افرادی تاسیس شده است. برخی می‌گفتند برای تیم اسفندیار رحیم مشایی است، برخی این بانک را به کارگزاران و برخی هم به نزدیکان رئیس جمهور نسبت می‌دادند.

http://www.shohadayeiran.com/Image/News/2013/3/7056_634990172997293750_l.jpg

ولی حقیقت ماجرا این بود که این بانک به نوعی وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران است. مسدود کردن حقوق آزادگان در بانک دی!: تبلیغات بانک دی برای جلب مشتری ادامه داشت تا اینکه برای نخستین بار مهر بدنامی این بانک از سوی گروهی از آزادگان دوران جنگ تحمیلی اعلام شد.


 21 اردیبهشت ماه سال 91 بود که 30 آزاده جنگ تحمیلی در یک اقدامی هماهنگ برای احقاق حقوق بیش از 43 هزار آزاده دیگر سر از ریاست جمهوری، دفتر ثمره هاشمی، بنیاد شهید و سایر نهادها در آوردند تا هر طور شده حقوق هشت سال اسارت سایر آزادگان را مطالبه کنند.


 هر چند این اقدام 30 آزاده موجب دستور رئیس جمهور برای احقاق حقوق تمامی آزادگان شد ولی بنیاد شهیددر یک اقدامی غیرقانونی و غیر اخلاقی حقوق و مزایای این 30 آزاده را طی نامه ای به بانک دی قطع کرد! ولی بانک دی اعلام کرد این ادعا صحیح نیست!

 ماجرای اختلاس از بنیاد شهید

 موضوع اختلاس در مرداد ماه سال 91 رخ داد. ماجرا از این قرار بود که ماموران سازمان بازرسی کل کشور در جریان بررسی وضعیت مالی بنیاد شهید متوجه می‌شوند یکی از مسئولان باسابقه بخش تسهیلات در حالی که مبلغ بدهی بنیاد به شرکت بیمه ۵ میلیارد تومان بوده مبلغ ۹ میلیارد تومان به حساب این شرکت واریز کرده است.


 ابتدا رقم این اختلاس 15 میلیارد تومان اعلام شد ولی زریبافان رئیس بنیاد شهید اعلام کرد این اختلاس 6 میلیارد تومان بیشتر نبوده است. و حالا این پرونده در دادسرای خارک تهران در حال بررسی است.


 اختلاس در بانک دی طرح تفحص از بنیاد شهید را تصویب کرد: خبر اختلاس از بانک دی جامعه ایثارگری را شوکه کرد. این خبر دست آویزی شد تا موج شکایتهای مردمی به نمایندگان مجلس سرازیر شود تا اینکه خردادماه سال جاری نمایندگان مجلس تصویب کردند که از بنیاد شهید و امور ایثارگران تحقیق و تفحص صورت بگیرد.


عباس فلاحیان نماینده مجلس نهم اختلاس در بانک دی و عدم پرداخت مطالبات جانبازان را از دلایل این مصوبه مجلس اعلام کرد و گفت: مشکلات بانک دی، رها کردن مسئله اشتغال جانبازان و مشکلات درمانی آنان و همچنین مشکل آسایشگاه بقیة‌الله از عواملی بود که نهایتا منجر شد تا طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید امور ایثارگران رأی بیاورد..


 امیر خجسته که به عنوان طراح طرح تحقیق و تفحص بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجلس سخن می‌گفت، با بیان اینکه تحقیق و تفحص از مدیریت بنیاد شهید است نه از خود بنیاد گفت: شفاف نبودن عملکرد مالی بنیاد شهید، عدم توجه کامل به ایثارگران و مشکلات مدیریتی از جمله دلایلی است که 90 نماینده مجلس را برای تحقیق و تفحص از بنیاد شهید مصمم کرده است.


همچنین در بنیاد شهید مباحثی درباره اختلاس 15 میلیارد تومانی مطرح شده است که باید مورد توجه باشد حالا مسعود زریبافان بعد از یک سال سکوت خود را شکسته و در مورد اختلاس در بانک دی می‌گوید: بانک مقررات مخصوص خودش را دارد. امکانش هست بعضی ها کلاهبرداری کنند.

 اختلاس یعنی من از اختیاراتم استفاده کنم و یک پولی را به نفع خودم صادر کنم اما این اتفاق در بانک دی نیفتاده و همین قضیه خرید و فروش ارز که در بانک دی هم بخشی با مجوز بانک مرکزی به عنوان صرافی مشغول بودند.


من نظارتم در حدی هست که میتوانم بگویم بانک دی! استخدام ایثارگران اولویت دارد یا بانک دی! مراقب باش اگر بانک مرکزی تذکر قانونی داد من مراقب و متذکر شما هستم و اگر مدیری از بانک تخلف کند من برخورد می‌کنم. اما در مسائل مالی بانک نمی‌توانم دخالت کنم. اما اگر می‌گفت زریبافان! می‌خواهم افزایش سرمایه بدهم و از من کمک می‌خواست من جلسه می‌گذاشتم و به آنها کمک می‌کردم. رئیس بنیاد شهید گفت: الان از مدیر بانک بپرسید تا الان زریبافان کسی را معرفی کرده تا وام بگیرد؟


من هیچ کس را معرفی نکردم. قضیه صرافی بانک هم این بود که بالاخره وظیفه صرافی این هست که ریال بگیرد و ارز بدهد. تا میخورد به این دوران افزایش قیمت دلار. چون بانک با توجه به اعتبار افراد هم حتی بیشتر از سرمایه طرف هم وام میدهد. حالا اگر طرف از بانک وام و سرمایه گرفته و فرار کرده میشود گفت رییس بانک اختلاس کرده؟ نه. طرف گذاشته فرار کرده و کلاهبرداری کرده. این اتفاق در بانک دی هم افتاد و بعضی ها در آن دوران اختلاف ارزش ارز آن مقدار ریال را در اختیار بانک قرار نداده بود. ما هم به محض اطلاع اقدامات قانونی را انجام دادیم و اموال افراد بدهکار ارزی را بلوکه کردیم و به پلیس اینترپل خبر دادیم و الان حکم دست دادگاه است که ببینیم چکار می‌توانیم انجام دهیم.


خانواده ای 8 نفره عامل اختلاس از بنیاد شهید:

 
از زریبافان سوال شد این افراد چه کسانی هستند که پاسخ داد: حدود 7-8 نفر و خانوادگی هم هستند. از این قضیه 5 ماه میگذرد و ما خیلی کارها برای بازپرداختش انجام دادیم. خیلی کارها کردیم، از گرفتن توقیف اموال و جلسه با اینترپل و ممنوع الخروج کردن افرادی که هنوز داخل کشور هستند.

در حقیقت چیزی از سرمایه بانک از طریق این افراد سوخت نشده و همه اموال این افراد توقیف شده و منتظر رای دادگاه هستیم. بعد من وقتی نظارت مالی بر بانک ندارم چرا این اقدام را ناشی از ضعف مدیریت من می‌دانند. همین آقای خجسته نمانیده مجلس مدام میگه زریبافان! چرا اوضاع وام بانک اینجوری شده.


اگر من حق دخالت ندارم چرا منو بازخواست می‌کنید؟ من فقط دخالت های مدیریتی می‌کنم نه مالی. همین الان هم بانک دی یک بانک موفقی هست که سراسر نکات مثبت داره. اگر می‌توانستیم بانک دی سرمایه 5000 میلیاردی پیدا می‌کرد که در مقابل بانک های دیگر بیشترین سرمایه رو پیدا می‌کرد و بزرگترین بانک خصوصی با 700 هزار عضو و سهامدار می‌شد که هیچ بانکی این تعداد عضو ندارد.

تابناك


مطالب مشابه :


مزایای ویژه بانک دی برای آزادگان

مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران وتصویب هیئت مدیره محترم بانک دی ، مزایای ویژه و قابل
پاسخ به سوالات مکرر ایثارگران در خصوص سهام بانک دی

پاسخ به سوالات مکرر ایثارگران در خصوص 3-88547230 امور سهام بانک دی 4-44047071 امور مالی
اطلاعیه جدید اداره امور سهام بانک دی

اطلاعیه جدید اداره امور سهام بانک دی. وبلاگهای که از حقوق ایثارگران و مجاهدان در راه
آخرین جزئیات اختلاس از بانک دی از زبان رئیس بنیاد شهید

نوعی وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران بانک دی برای جلب مشتری ادامه داشت تا
اطلاعیه ثبت نام خانواده های شهدا و ایثارگران جهت خرید سهام بانک دی

بنیاد شهید و امور ایثارگران استان های شهدا و ایثارگران جهت خرید سهام بانک دی
اهدای نشان سلامت اداری به بانک دی با 15 میلیارد اختلاس

بانک دی متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران که سابقه تخلفات و اختلاس آن از سال های قبل در
۹۰ درصد آزادگان کارت پول های بانک دی را دریافت کردند

۹۰ درصد آزادگان کارت پول های بانک دی را دریافت کردند بنیاد شهید و امور ایثارگران
پول معوقات ایثارگران از کجا آمد؟/بهره 26 درصد بانک دی در جیب آزادگان

پول معوقات ایثارگران از کجا آمد؟/بهره 26 درصد بانک دی در جیب تکمیل مساکن ایثارگران
اهدای نشان سلامت اداری به بانک دی با 15 میلیارد اختلاس

اهدای نشان سلامت اداری به بانک دی با 15 به بنیاد شهید و امور ایثارگران که سابقه تخلفات و
برچسب :