این دانشگاه آزاد نیست/ قسمت دوم

اولین بررسی تفصیلی کارنامه ۳۰ ساله فساد در دانشگاه آزاد قسمت دوم+ عکس و سند

اولین بررسی تفصیلی کارنامه ۳۰ ساله فساد در دانشگاه آزاد  قسمت دوم+ عکس و سند

این دانشگاه، آزاد نیست!/ از پرونده سازی برای قاضی پرونده تا سوء استفاده نزدیکان

 

قرارداد ۴ میلیاردی بی ارزش دانشگاه آزاد با مجمع تشخیص مصلحت

محمود احمدی نژاد طی سخنانی در جمع نخبگان دانشجویی در سال ۸۶ به گوشه­ای از فساد سازماندهی شده توسط دانشگاه آزاد اشاره می‌کند و می‌گوید: «دانشگاه آزاد فقط در یک نمونه با یک مرکز تحقیقاتی وابسته به یک مجمع و سازمان که از بودجه دولتی استفاده می‌کند قرار دادی ۴ میلیاردی منعقد کرده است که نقش مصر در معادلات منطقه ای را بررسی کند. من به این‌ها نامه نوشتم که یک دانشجوی علوم سیاسی می‌تواند این را به عنوان یک رساله دانشجویی انجام دهد. این موضوع به چه درد دانشگاه آزاد می‌خورد، قرار داد مطالعاتی دیگری داشتند در مورد مناسبات بین الملل و … شما معادل همین پول را می‌توانستید به دانشجویان تخفیف بدهید. این رقم یک درصد بودجه آموزشی دانشگاه آزاد است. این دانشگاه کار اقتصادی می‌کند، نه کار آموزشی. درصدی به عنوان مالیات از حقوق کارکنان خود کم می‌کند اما به دستگاه دولتی مسئول این امر نمی‌دهد. دولت نزدیک ۱۲۰ میلیارد تومان به این دانشگاه کمک مالی کرده است…»

 

استفاده نزدیکان از تسهیلات خاص

بررسی برخی اقدامات رییس سابق دانشگاه آزاد حکایت از استفاده نزدیکان وی از تسهیلات خاص برای تخفیف شهریه یا مهمان شدن در تهران را دارد؛ تسهیلاتی که کمتر کسی امکان استفاده از آن را داشته است. شیوه مدیریتی جاسبی در دوران ریاست دانشگاه آزاد، شیوه ای منحصر به فرد و البته قائم به فرد بود و تمام دستورات در مواردی چون نقل و انتقال دانشجویان باید به او ختم می‌شد.

 اگرچه نزدیکان جاسبی می‌توانستند با نامه‌هایی از قبیل موارد زیر، از تخفیف شهریه تابستانی (!) مهمان شدن در تهران و … بهره مند شوند اما چه بسیار خانواده‌هایی که به علت مخالفت با تحصیل فرزندشان در شهری دیگر یا پرداخت هزینه‌های گزاف تحصیل، با مشکلات مختلف مواجه شدند و هیچ مسئولی نبود تا به درخواست آن‌ها رسیدگی کند. اسناد زیر نحوه استفاده رضا، سمانه و زهرا جعفرعلی جاسبی از رانت‌های خاص موجود در این دانشگاه را نشان می­دهد که دیگران را مجال بهره بردن از آن نبود.

 

 

 

کلاهبرداری ۴۰۰ میلیارد تومانی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی

سلیمی نمین درباره یکی از مهم‌ترین تخلفات در دانشگاه آزاد اسلامی می­گوید: «یکی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی که وارد حوزه اقتصادی این دانشگاه شده بود در سال ۸۷ به کمک جاسبی در دبی سمیناری برگزار کرد و جاسبی از ایرانیان شاغل مقیم دبی که عمدتاً مردم استان فارس در آن زندگی می‌کنند خواست تا برای طرح  دانشگاه بین­­المللی سرمایه گذاری کنند که سود فراوانی به همراه خواهد داشت.

به گفته سلیمی نمین، حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۸۷ جمع آوری شد و مدتی به مردم سود تعلق می‌گرفت، اما این مسئول دانشگاه آزاد به یک باره ناپدید شد و مردم که سرگردان شده بودند از وی شکایت کردند. مدتی بعد دانشگاه آزادی‌ها مردم را تهدید کردند که به علت دریافت سود کلان پول خود حق شکایت ندارند. وی تاکید کرد که مردم به اعتبار جاسبی، پول را به کارگزار وی داده بودند و حتی با آنکه این شخص در سال ۸۸ دستگیر شد اما مشخص نشد که چه بر سر او آمد.

خالی از لطف نیست با مرور موضوع پیشنهاد شده برای جلب سرمایه‌های ایرانیان شاغل در دبی از زبان ایشان، بخوبی دریابیم تا چه حد بین آقای سعید نجفی به عنوان طراح جلسه و آقای جاسبی، هماهنگی وجود داشته است: «هم فال هم تماشا… بنده گفتم چون خودم یه آدم آسمون جُلم چیزی ندارم که بخوام سرمایه گذاری کنم من فقط بلدم خوب پیشنهاد بدم !! ولی اگر گروهی تشکیل بشه کارو شروع کنه من حاضرم کمک کنم در طراحیش، در مدیریتش، در گرفتن مجوزها و ارتباطاتش با دانشگاه‌های دنیا و چیزهای دیگش. این پیشنهاد من امروز اینجا مطرح می‌کنم چیزی هم نیست همش ۱۰۰ میلیون دلاره و آینده‌ای بسیار روشن و درخشان.» (سخنرانی آقای جاسبی در هم‌اندیشی اقتصادی و فرهنگی، دبی، هتل رادیسون، مهر ۱۳۸۷)

شیخ عبدالقادر فقیهی به عنوان رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اوَز بعد از سخنرانی آقای جاسبی در نطق کوتاهی می‌گوید: «بنده هم از طرف خودم و اوَزیهای حاضر در مجلس تشریف فرمایی جناب دکتر جاسبی را خیر مقدم عرض می‌کنم و استدعا می‌کنم که به پیشنهاد ایشان جواب مثبت بدید.»

 

کلاهبردار اصلی در این ماجرا شخصی است به نام سعید نجفی که ارتباط تنگاتنگی از ابتدای تاسیس دانشگاه با جاسبی دارد. لازم به ذکر است که حجت‌الاسلام سعید نجفی به عنوان فرد نزدیک به جاسبی در سال ۱۳۷۸ به دلیل اختلاس ۱۲ میلیارد تومانی دستگیر شد و ضمن خلع لباس، به زندان محکوم گشت. سعید نجفی برای سالها به عنوان رئیس دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد در خدمت آقای جاسبی قرار داشت.

 

پرونده آزمون دستیاری دانشگاه آزاد در سال ۸۳

سؤالات آزمون دستیاری دانشگاه آزاد سال ۸۲­، ۷۲ ساعت قبل از شروع امتحان به ۱۰ تا ۱۲هزار نفر فروخته شد. در سال ۸۳ از این ماجرا پرونده­ای‌ تشکیل شد، که ۲۰۰ متهم داشت. ظرف چند روز بازپرس پرونده شبانه عوض شد و پرونده آزمون دستیاری به یک بازپرس دیگر داده شد وآن قاضی کفایت تحقیقات و منع تعقیب برای بسیاری از متهمان زد؛ در این اثنا قاضی و بازپرس اول پرونده را تحت فشار زیادی قرار دادند، قاضی که پسر امام جمعه اصفهان است، بسیار اذیت شد. دو بار هم رهبری شفاهاً دستور دادند تا قاضی پرونده دادگاه برود تا مساله روشن شود تا اینکه بلاخره قاضی تبرئه شد؛ پرونده‌سازی سنگینی برای این قاضی انجام گرفته بود، از معاونین خود دادستان وقت هم اعلام کرده بودند که در حق ایشان جفا شده است تنها جرم ایشان هم این بود که جلوی آقای جاسبی و دوسنتانشان ایستادگی کرده است.

برخی از متهمین منجمله آقای ” ا- ز”  که در سال‌های قبل با خرید سئوال وارد دانشگاه آزاد اسلامی شده و سپس اقدام به فروش سئوالات کرده بودند، مسائل و اعترافاتی را در خصوص فرزند دکتر جاسبی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌دهند. لیکن بازپرس پرونده جناب آقای طباطبائی نژاد چند روز  بعد  با وجود ۲۰۲  پرونده و متهم در خصوص خرید و فروش سئوالات کنکور و چند ده نفر متهم دیگر خرید و فروش سئوالات دستیاری پزشکی، طی فاکسی بعد از وقت اداری از سوی دادستان تهران از شعبه ۱۲ بازپرسی جابجا  و به شعبه دیگری منتقل می‌گردد.

پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۱ دانشگاه آزاد در اطلاعیه ای از دستگیری باند حرفه‌ای سرقت سوالات آزمون کارشناسی ارشد در واحد علوم و تحقیقات خبر داده و اعلام می کند: این باند در حین برگزاری آزمون در این دانشگاه دستگیر شدند. چنین خبری نشان از واقعیت وجود یک باند سازمان یافته در دانشگاه آزاد دارد که سالهای متمادی اقدام به فروش و کلاهبرداری سوالات کنکور را داشتند. این مساله آنقدر حاد و غیر قابل انتظار شده که خود دانشگاه ازاد نیز نسبت به آن ابراز نگرانی می­کند. این دستگیری ها در سالهای ۸۸ و ۸۵ نیز صورت گرفته بود.

 

دستور جاسبی برای حیف و میل عمدی سرمایه دانشگاه

معاون وقت دانشگاه آزاد درباره حیف و میل عمدی سرمایه دانشگاه آزاد می‌گوید: «دانشگاه آزاد قصد ساخت حدود ۱۰۸ هزار متر مربع فضای آموزشی در منطقه پونک داشت. قرار بود سال ۷۹ شروع شده و ۲ سال هم زمان ساخت آن به طول ‌انجامد. قیمت تمام شده قرارداد هر متر مربعی ۶۵ هزار تومان با پیمانکار تمام شده بود ولی آقای جاسبی بدون انجام مراحل قانونی دستور انعقاد قرارداد با کسی را داد که بعدها معاون عمرانی دانشگاه آزاد شد آنهم از قرار متری ۸۵ هزار تومان. دانشگاه آزاد با آقای حاج ابراهیمی قراداد بست و آقای حاج ابراهیمی علاوه بر علوم و تحقیقات، مسئول پروژه زرینه شد. پروژه‌ای که باید حداکثر ۲ ساله ساخته می‌شد، ما سال ۸۴ سراغ این پروژه رفتیم، ۳۵ درصد آن ساخته شده بود. این پروژه باید با حدود ۵/۸ میلیارد تمام می‌شد، اما سال ۸۴ حدود ۳/۱۹ میلیارد تومان هزینه این پروژه شده بود. لازم به ذکر است قیمت تمام شده بسیاری از ساختمان‌های دانشگاه آزاد بسیار سنگین بوده است در حالیکه حداقل کیفیت در ساختمان‌های دانشگاه آزاد وجود دارد.»

 

ناشر کتاب های سروش و رئیس کنونی واحد بیروت دانشگاه آزاد

محمد حسین سیفی رئیس کنونی واحد بیروت دانشگاه آزاد که پیش از این با سمت مدیر کل مرکز اسناد این دانشگاه در جلسات مناظره در باب مدیریت جاسبی شرکت می­کرد. به واقع حلقه واسط مابین عبدالکریم سروش و عبدالله جاسبی است، چرا که وی در زمان حضور در ایران علاوه بر نزدیکی بیش از حد به جاسبی مدیر عامل موسسه صراط ناشر کتاب های عبدالکریم سروش هم بوده است. سروشی که در قامت یک ضد انقلاب و مخالف ولایت فقیه جزء حلقه وابسته به لندن است. سیفی که از نزدیکان و مریدان سروش به حساب می آید با نفوذ در سیستم دانشگاه آزاد به آرامی به جاسبی نزدیک شد و همزمان در این دانشگاه مدیر کل مرکز اسناد شد.

 

وکالت تام الاختیار جاسبی به برادر

دکتر زاکانی رئیس گروه تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد می‌گوید: «سندی به دست ما رسید که در واقع نامه‌ای است که معاون مالی و اداری دانشگاه آزاد به آقای جاسبی که در آن نامه اعلام می‌کند که میزان امکانات دانشگاه ۱۲۵ هزار میلیارد تومان است. در تاریخ ۱۶ آبان ۸۴، یک وکالتنامه‌ای را آقای جاسبی به برادرش داده و تمام اختیاراتش را به وی واگذار کرده که در محضر ۶۱۱ تهران اتفاق افتاده است. خلاصه مورد وکالت آن این است که انجام کلیه امور مربوطه به موکل در هر یک از دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها اعم از دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، علمی-کاربردی و… انجام کلیه امور مالی، اداری، حقوقی، تقاضا و دریافت هر نوع مجوز و گواهی و اسناد و املاک و سوابق و ریزنمرات و تسویه حساب با مراجع مذکور و…»

دکتر جاسبی با این وکالتنامه، اختیارات کامل را برای اداره دانشگاه، چه در صورتی که خود حضور داشته باشد و یا حضور نداشته باشد،‌ به برادر خویش واگذار کرده است. یعنی برادر رئیس دانشگاه اجازه هر کار مرتبط با دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه مدیریتی آن را داشته است.

 

اختلافات فاحش در ترازنامه‌های مالی مصوب هیئت امنای دانشگاه

مستندات نشان می‌دهد که تنها در طول ۵ سال فوق، جمعاً مبلغ سه هزار و ششصد و بیست و دو میلیارد تومان، میان ترازنامه‌های مالی مصوب هیئت امنای دانشگاه و ترازنامه‌های مالی صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اختلاف وجود دارد. از سوی دیگر صورت وضعیت حساب عملکرد سود و زیان تلفیقی صندوق دانشجویان واحدهای دانشگاهی در پایان اسفندماه سال ۱۳۸۳ نشان می‌دهد، جمع قرض الحسنه های پرداختی در طول سال ۱۳۸۳، مبلغی حدود ۹۰۷ میلیارد ریال گزارش شده است، که این مبلغ نیز بالغ بر ۷۷ میلیارد ریال با آنچه در ترازنامه تلفیقی صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای سال ۱۳۸۳ ارائه شده، مغایرت دارد.

حمیدرضا عابدی‌ خرسند مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان درباره فساد مالی گسترده در دانشگاه آزاد می­گوید: «برای اطلاع آقایان، پروژه زرینه، ساخت آرامگاه برای یکی از مدیران دانشگاه از اموال عمومی، سوءاستفاده مالی در لیگ‌های ورزشی و برخی مدارس خانوادگی آنها در زیر مجموعه دانشگاه آزاد بخشی از تخلفات دانشگاه آزاد بوده است.»

 

تخلفات چند ملیاردی در ساخت پروژه های عمرانی

پروژه ساختمانی واحد تبریز: پرونده تخلفات عمرانی واحد تبریز حاکی از انجام تخلفات مالی- عمرانی توسط برخی مسئولین وقت واحد تبریز (از جمله رئیس وقت واحد) بوده است، که رقم آن به بیش از ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال می‌رسد.

پروژه‌های عمرانی و پرونده‌های مالی واحد بندعباس: در زمان تصدی ریاست قبلی واحد در سال ۸۲ تخلفاتی بالغ بر ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال از سوی ایشان در واحد اتفاق می‌افتد.

 پروژه‌های عمرانی واحد علوم و تحقیقات: همانند پروژه زرینه، مدیریت پروژه‌های عمرانی واحد علوم و تحقیقات تهران نیز از سوی رئیس این واحد یعنی آقای دکتر جاسبی به آقای علی حاج ابراهیمی واگذار شده است. تنها در یکی از گزارش‌های موجود از تخلفات مالی انجام شده در پروژه‌های عمرانی واحد مذکور، تخلفی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال گزارش شده است.

 

ماجرای حساب ۱۸۸۸ بانک ملی شعبه زبرجد

سلیمی نمین درباره ماجرای حساب ۱۸۸۸ بانک ملی شعبه زبرجد می­گوید: «برخلاف ادعای آقای جاسبی مبنی بر مصرف شهریه‌های دانشجویان در خود واحدها، حساب ویژه‌ای وجود دارد که در اختیار شخص آقای جاسبی است و واحدها ملزم می‌شوند بخشی از شهریه‌ها را به این حساب واریز کنند. نامه‌هایی از مدیران دانشگاه آزاد به دست من رسیده که اثبات می‌کند آقای جاسبی دستور پرداخت مبالغ میلیاردی به این حساب داده است.»

 

 

 

 جذب غیر قانونی اعضاء هیات علمی و اساتید مدعو فاقد صلاحیت

در گزارش های منتشر شده افراد متعددی با وجود عدم صلاحیت به عنوان هیئت علمی دانشگاه آزاد از طرف جاسبی منصوب شده اند که در این گزارش به تعدادی از این نمونه ها اشاره می شود:

استخدام فرماندار وقت کرج و قائم مقام سازمان ثبت اسناد کل کشور آقای (س ش ا چ) طی نامه ۹۴۴۴/۱ مورخ ۱۵/۵/۷۹ رئیس واحد کرج خطاب به دکتر جاسبی به عضویت هیأت علمی ‌ واحد کرج در می­آید.

استخدام هیأت‌علمی نماینده سابق مردم شهریار در مجلس شورای اسلامی و عضو حزب مشارکت ایران اسلامی آقای (م ع ک)؛ پرونده نامبرده با شماره ۲۱۰۱۸ (در تاریخ ۴/۱۰/۸۱) در دفتر استخدام هیأت علمی دانشگاه تشکیل وثبت گردیده و در ابتدا به واحد تهران پزشکی معرفی می‌شوند و این در حالی بود که  بر اساس بخشنامه شماره ۲۵۲۹۵/۳۵ که در تاریخ ۳/۴/۷۴ به کلیه واحدهای دانشگاهی این دانشگاه ابلاغ شده‌است استخدام دارندگان مدرک دکتری حرفه‌ای در تمامی گرایش های مربوطه در دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع شده ‌بود.

آقایی با هویت معلوم، متولد ۱۳۳۳، دارای مدرک فوق لیسانس خاک شناسی، مدیرکل وقت منابع طبیعی استان تهران، در سال ۱۳۸۱ متقاضی عضویت در هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی می شود. با موافقت جناب آقای دکتر جاسبی با جذب و استخدام ایشان، پرونده هیأت علمی وی با شماره ۲۰۴۸۷ در تاریخ ۴/۷/۸۱ در دفتر استخدام هیأت علمی دانشگاه ثبت و تشکیل شده و نامبرده را جهت صدور حکم استخدامی به واحد رودهن معرفی می‌کنند. این واحد نیز بر اساس نظر آقای دکتر جاسبی و دفتر استخدام هیأت علمی دانشگاه، حکم مربی قراردادی نیمه وقت برای مشارالیه صادر می کند.

 

افتخارزاده عضو شورای ۵ نفره انجمن حجتیه است که در زمان شیخ محمود حلبی تربیت شد تا جایگزین وی شود. افـتـخـارزاده در سال ۱۳۶۷ به دلیل اهانت به شهدا و برخى از مقدّسات دینى دستگیر شد. وی به عنوان استاد معارف اسلامی و در قالب استاد مدعو در داشگلاه آزاد کرج تدریس می کند. وی در سالهای قبل از انقلاب در انجمن شاهنشاهی فلسفه ایران که زیر نظرمستقیم فرح فعالیت تاسیس شده بود مشغول به فعالیت بود.

پایگاه خبری تحلیلی خط امام/


مطالب مشابه :


این دانشگاه آزاد نیست/ قسمت دوم

دانشگاه آزاد شیراز ناشر کتاب های سروش و رئیس کنونی واحد بیروت دانشگاه آزاد.
این دانشگاه آزاد نیست/ قسمت اول

دانشگاه آزاد شیراز این روند را می توان در واحدهای دیگر همچون دانشگاه آزاد واحد بندر
امتحان

دانشگاه آزاد واحد شیراز دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد واحد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

دانشگاه آزاد واحد شیراز دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد واحد
smsجديد

دانشگاه آزاد واحد شیراز دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد واحد
برنامه انتخاب واحد نيمسال دوم سال تحصيلي 87-86 دانشكده فني و مهندسي

دانشگاه آزاد واحد شیراز دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد واحد
موافقت شوراي گسترش آموزش عالي با ايجاد ۳ رشته جديد كارشناسي ارشد در دانشگاه آزاد اسلامي ساري

دانشگاه آزاد اسلامی واحد با ايجاد ۳ رشته جديد كارشناسي ارشد در دانشگاه آزاد اسلامي
برچسب :