پتینه - تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

 

لوازم مورد نیاز:
- شیشه
-ماژیک CD
- طلق سفید طرح
- دورگیر طلائی
- ورق طلا و نقره و مس
- ابر ساده
- اسفنج حفره دار
- قلم موی باریک و نرم
- رنگ نارنجی و آبی متالیک و سبز اکرلیک
- چسب ورق طلا
1- ابتدا شیشه را با الکل کاملاً تمیز کنید تا عاری از هر گونه آلودگی باشد، سپس دایره کوچکی را انتخاب کرده و روی سطح بیرونی ظرف بکشید . دقت کنید طرح مورد نظر باید روی ظرف رسم شود تا بتوانید پس از اتمام کار آن را تمیز کنید . سپس قسمت بیرونی دایره را با ابر چسب ورق طلا بزنید. این عمل از پشت ظرف انجام می گیرد .

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

2- تعدادی ورق طلا را روی هم گذاشته سپس با دست آن ها را خرد کرده و قطعات کوچکتری بدست آورید . پس از بی رنگ شدن چسب ورق طلا، خرده های ورق طلا را روی آن بریزید به طوری که همه ی قسمت ها تراکم ورق ها یکسان باشد. سپس با یک قلم موی پهن و نرم ، ورق ها را روی ظرف کاملاً بچسبانید .

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

3- رنگ اکرلیک نارنجی را به پشت سطح ورق طلا بزنید تا کاملاً پشت ورق طلا را پوشش دهد . پس از خشک شدن رنگ چنانچه پوشش رنگ مناسب نبود مجدداً رنگ کنید تا حدی این کار ادامه یابد که هیچ فضای خالی باقی نماند . چنانچه رنگ از حاشیه دایره خارج شد می توانیم پس از خشک شدن با کاتر یا با دستمال آنرا پاک کنید .

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

4- طرح گل سنتی یا هر طرحی که مایل بودید را روی طبق بی رنگ یا کاغذ پوستی با ماژیک CDبکشید ، سپس چسب کاغذی را به قطعات کوچک ببرید و لوله کنید و به قسمت هایی از طرح بچسبانید به روی بشقاب از پشت شیشه بچسبانید .

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

5-طرح گل را از سمتی که ورق طلا چسبانیده بودید با دورگیر ویترای، دور گیری کنید. استفاده از دورگیر به این علت است که باعث می شود خط گلبرگ ها و برگ ها از هم جدا شده و رنگ ها با هم تداخل نکنند در ضمن دو طرح با این خطا، طلایی و یکدست دیده شود .

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

6- سپس بعد از اینکه دور گیر کاملاً خشک شد بعضی از گلبرگ ها و ساقه های گل را انتخاب کرده و با قلم موی نرم و باریک رنگ سبز اکرلیک بزنید. سپس قسمت هایی از گلبرگ ها را با رنگ آبی متالیک رنگ کنید . بگذارید کاملاً خشک شود .

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

7-با قلم مو چسب ورق طلا را داخل بعضی از گلبرگ ها زده پس از اینکه کاملاً خشک شد ، ورق طلا را روی آن چسبانده و اضافه ورق طلا را با قلم خشک جدا کنید .
8- با قلم اکرلیک نارنجی را به صورت ضربه ای روی بعضی از گلبرگ ها بزنید و حاشیه گلبرگ ها را پر رنگ تر کنید . سپس با ابر با قلم مو چسب ورق طلا را پشت رنگ اکرلیک نارنجی بزنید . و آن را ورق مس کنید . روی قسمت های باقی مانده چسب زده و ورق نقره کنید .

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

9-10- با اسفنج حفره دار رنگ آبی متالیک را به صورت یکسان پشت گلها و فضای شیشه ای خالی مابین گلها بزنید. سپس رنگ نارنجی را با ابر ساده پشت کل ظرف بزنید، تا کاملاً آن را بپوشاند . پس از خشک شدن وارنیش مناسب بزنید تا قابل استفاده باشد .

پتینه - نما مرمر

لوازم مورد نیاز:
- رنگ روغن ساختمانی براق :
سفید ، اکر ، سورمه ای ، دودی
- روغن جلا
- قلم موی یک اینچ ساختمانی ،
قلم موی سرگرد شماره صفر ،
قلم موی خیلی نرم به اندازه ی دلخواه
- تینر روغنی
- گلدان

مرمر کاری

1- ابتدا گلدان مورد نظر را سنباده زده تا صیقلی شود . با دستمالی نم دار سطح کار را کاملاً پاک کنید. سپس کمی رنگ به رنگ سفید اضافه کنید تا رنگ شیری روشن به دست آید .

مرمر کاری

2- کمی از رنگ اکر را با رنگ سرمه ای ترکیب کنید تا رنگ سبز به دست آورید . در ظروف جداگانه 3 رنگ شیری ، اکر و سبز را بریزید . به رنگ شیری کمی تینر روغنی اضافه کنید تا کمی رقیق شود البته نه آنقدر که بافت رنگ خراب شود . یک طرف قلم موی 1 اینچ ساختمانی را داخل رنگ سبز ساخته شده و طرف دیگر آن را داخل رنگ اکر بزنید و به صورت مارپیچ و با حرکات لرزشی روی سطح کار طیفی از رنگ های مختلف ایجاد کنید .

مرمر کاری

3- بار دیگر قلم مو را به رنگ شیری آغشته کرده و رنگ های سبز و اکر روی سطح کار زده و با حرکات نرم قلم ، سعی کنید رنگ ها را در رنگ شیری محو کنید . طوری که مرز رنگ ها روی سطح کار به هیچ وجه مشخص نباشد و رنگ ها کمابیش در زمینه ی کار محو شوند .

مرمر کاری

4- دور تا دور گلدان را به تناوب با قلم مو رنگ های سبز، اکر و دودی را به صورت مارپیچ بزنید و در انتها طیف رنگ ها را در رنگ شیری محو کنید و بگذارید تا سطح کار کاملاً خشک شود .

مرمر کاری

5- برای مرمری کردن سطح کار قلم موی سه صفر را به رنگ سبز آغشته کرده و به صورت لرزشی رگه ها را ایجاد کنید. سپس قلم مو را به کمک تینر روغنی تمیز کرده و این بار با رنگ اکر همین عمل را تکرار کنید، مجدداً قلم مو را تمیز کرده و در نقاط دیگری همین کار را با رنگ دودی انجام دهید .

مرمر کاری

مرمر کاری

البته مسیر حرکت رگه ها روی سطح مرمر بسیار مهم است فواصل رنگ ها و جهت حرکت رنگ را کاملاً در نظر بگیرید و در جهت عمود بر حرکت قلم مو یا رنگ قبلی به هیچ عنوان رگه ایجاد نکنید .

مرمر کاری

6-در انتها پس از خشک شدن رنگ روغن جلا را با قلم مویی نرم روی سطح کار بزنید تا کاملاً براق شود.

پتینه - آنتیک ورق طلا

لوازم مورد نیاز:
-ورق طلا
-چسب طلا
-ابر
-رنگ آنتی کینگ یا اکریلیک
-شابلون پلاستیکی
-شیشه مناسب
-کریستال سیرورنیک
1- ابتدا شیشه را کاملاً تمیز کنید، سپس با الکل تمام مواد زائد روی شیشه را پاک کنید. شابلون را روی شیشه بگذارید و با چسب کاغذی کاملاً ثابت کنید. توسط ابر، رنگ اکریلیک یا آنتی کینگ را بردارید و به صورت ضربه ای طرح مورد نظر را روی شیشه ایجاد کنید و بگذارید کاملاً خشک شود.
2- چسب ورق طلا را داخل ظرفی ریخته و ابر را کاملاً به چسب ورق طلا آغشته کرده و همه سطح ظرف را چسب بزنید. سپس بگذارید چسب خشک شده و کاملاًبی رنگ شود.

آنتیک ورق طلا

آنتیک ورق طلا

آنتیک ورق طلا

3- ورق طلا را به چند قطعه بزرگ با لبه های نامنظم تقسیم کنید و به صورت پراکنده روی سطح ظرف بچسبانید.
4- ابر دیگری را به رنگ آنتی کینگ یا اکریلیک آغشته کنید. اضافه رنگ را روی روزنامه یا بر روی ظرف رنگ بگیرید و به آرامی با حرکات منظم سطح شیشه را بسیار کمرنگ کنید بگذارید کاملاًخشک شود.
5- چون چسبندگی چسب ورق طلا همچنان باقی است مجدداً ورق طلا را به شکل نامنظم و به قطعات تقسیم کنید و در فواصل بچسبانید. دقت کنید ورق طلا کل سطح را پوشش ندهد و فقط قسمت هایی از شیشه را بپوشاند. چنانچه چسب ورق طلا چسبندگی لازم را نداشته باشد مجددا چسب ورق طلا بزنید. ابر را به رنگ آنتی کینگ یا اکریلیک آغشته کنید و اضافه رنگ را روی روزنامه بگیرید و به صورت ضربه های پررنگ تر از دفعه قبل سطح شیشه را رنگ کنید. بگذارید کاملاًخشک شود. این عمل را بارها تکرار کنید تا همه سطح شیشه را ورق طلا و رنگ بپوشاند. دقت کنید هر مرحله رنگ آمیزی تیره تر از مرحله قبل باشد تا تفاوت حجم رنگ روی شیشه کاملاًمشخص شود.

آنتیک ورق طلا

آنتیک ورق طلا

آنتیک ورق طلا

6- پس از پوشاندن کامل سطح شیشه توسط ورق طلا پشت زمینه کار را به صورت ضربه ای رنگ کنید تا کاملاً پوشش دهد. بگذارید کاملاًخشک شود.

آنتیک ورق طلا

7- در انتها پشت ظرف را چسب ورق طلا بزنید و کاملاًورق طلا بکشید تا کاملاًپوشش دهد. سپس ماده کریستال سیرورنیک را به عنوان ثابت کننده شیشه استفاده کنید تا قابل شستشو شود.

پتینه

ازم مورد نیاز:
- رنگ اکریلیک سفید، آبی فیروزه ای (تیره، مشکی)
- قلم موی سر نرم
- ساعت سفالی
- ماده کریستال سیرورنیک
- رنگ اکریلیک طلایی

پتینه روی ساعت

بیشتر بدانید:
برای استفاده از ماده کریستال سیرورنیک به این موارد توجه کنید. این ماده دو جزئی بوده و ابتدا ماده شماره یک را باید به اندازه مساوی مخلوط کنید و به مدت دو دقیقه کاملا و به آرامی هم بزنید تا محلول یکنواخت شود. سپس با قلم موی نرم به حالت رفت و برگشتی روی سطح مورد نظر بزنید. این عمل تا زمانی ادامه می یابد که قلم مو به سختی حرکت کند چنانچه این ماده را در اختیار نداشتید از تافت کننده های براق هم می توانید استفاده کنید.
1- ابتدا ساعت سفالی را کاملاً سنباده بزنید و با دستمال مرطوب خاک آن را بگیرید. سپس با رنگ اکریلیک مشکی کاملا رنگ کنید. رنگ زدن را تا زمانی ادامه دهید که همه سطح سفال را پوشش دهد. قلم مو را به رنگ سفید و آبی فیروزه ای آغشته کنید و با حرکات چپ و راست و ضربدری در جهات مختلف شروع به رنگ زدن کنید. مجدداً قلم را به رنگ مشکی و سفید، آبی فیروزه ای و مشکی آغشته کنید و مرتباً به تواتر و در جهات مختلف رنگ کنید طوری که نامنظمی رنگ در جهات مختلف دیده شده و در همچنین رنگ ها همه دیده شود.

پتینه روی ساعت

پتینه روی ساعت

2- پس از خشک شدن کامل لبه های برجسته ساعت را با قلم بسیار کمرنگ و به حالت ضربه ای و سبک رنگ اکریلیک طلایی بزنید. طوری این عمل را انجام دهید که زمینه به هیچ عنوان رنگ نگیرد و فقط برجستگی های ساعت طلایی باشد.
3- پس از خشک شدن ماده کریستال سیرورنیک را به روی ساعت بزنید برای زدن این ماده مرتب قلم را به حالت رفت و برگشت روی سطح کار بزنید تا حدی که قلم به سختی حرکت کند. چنانچه این عمل را انجام ندهید مواد ریزش پیدا کرده و حالت بریده بریده خواهد شد.

 

                                     صفحه نخست

 


مطالب مشابه :


پتینه - تزیین شیشه با گلهای لاله عباسی

گلها و فضای شیشه ای گلدان را به تناوب با قلم مو رنگ بزرگ با لبه های نامنظم
شیشه

در آن دوره مهره‌های شیشهای ایران ها و گلدان‌هایی با فرم‌ها شیشه را با دمیدن
مقله ای در مورد کارگاه شیشه گری/ همه چیز در مورد شیشه

فرآورده‌های شیشهای این • شیشه های با خرده شیشه . این ماده از خرد کردن
مزیت شکسته شدن

مرد با تردید گلدان را بر زمین کوبید و با سنگی بزرگ تکه های آن را خرد با این بر سر خاک شیشه
9 ایده برای ساخت کاردستی با دور ریختنی ها

شیشه غذای پرنده ها یا Bird Feeder . ساخت چنین وسیله ای های قدیمی. با این گلدان های
باغ شیشه ای ...

از تنگهای کریستالی گرفته تا شیشه های شیشه ای که تو بازار با گلدان باشه.حالا
تزیین شمع و گل برای میز نامزدی

سپس گل خشک خرد شده یا خزه ۶ امروزه گلدان های شیشه ای ساده با ابعاد داخل گلدان شیشه ای یا
انواع شیشه و کاربرد انها:

نماهای شیشه ای ، شیشه های خودروهای شیشه های با خاصیت شیشه این ماده از خرد کردن
طریقه کاشت و نگهداری تراریوم

جعبه های شیشه ای با روکش های متحرک خرد شده در را از گلدان درآورده
برچسب :