نخل گردانی با اقتباس از وبلاگ سلحشوران نراق با اندکی تغییر

 

آیین علامت گردانی در شهر نراق

از دهه 50 رفته رفته توغ ؛ عَلم ؛کُتل ؛ شیپور ؛ حجله گاه و ... کنار رفت و علامت آهنین با وزن سنگین جایگزین شد .

f4163_image4524.jpg

- اولین علامت با 15 تیغه در شهریور 1355 توسط آقای احمد اشرفی فرزند فرهاد (1310 – 1379) از تهران وارد شهر نراق گردید . وزن آن حدود 110 کیلوگرم و فعلا بلا استفاده می باشد .

img_2365.jpg

     مرحوم احمد اشرفي

علت و اسباب این اقدام فوت جوان برومندش غلامرضا اشرفی 22 ساله و عروسش اشرف السادات حسینی فرزند سید حسن 18 ساله تاریخ 25/6/1355 در اثر تصادف می باشد .

  

ایشان که در زادگاهش به احمد فرهاد مشهور است یکی از مسئولین  هیئت زنجیر زنی تا زمان فوتش بود . وی سال 1379 فوت و در قطعه 250 ردیف 82 شماره 48 بهشت زهرا(س) سر بر تیره تراب نهاد .

http://kafanpooshannaragh.com/images/gallery/426521213833212466693778230.jpg

- دومین علامت با 11 تیغه در آبان 1357 توسط حاج محمد پنبه زن(نیک پیام) فرزند ماشاءالله به شهر نراق منتقل و به هیئت های عاشورایی هدیه گردید . این علامت اخیرا توسط حسین صفری فرزند مرتضی قلی پس از بازسازی و رفع خرابی به 9 تیغه تقلیل یافته و روز عاشورا پس از آذین بندی در  مقابل منزل آقای اصغر صفری روی پایه گذاشته می شود  .


5274_image4504.jpg

- سومین علامت با 13 تیغه در سال 1368 توسط حاج عباسعلی نوروزی فرزند شاطر عبدالله  خریداری گردید . وزن تقریبی آن 80 کیلوگرم و  به همراه آن شال ها و پرها و البسه مخصوص به مدت بیست سال در هیئت نراقی های مقیم مرکز در مسجد مسلم ابن عقیل و مسجد اکباتان در روزهای تاسوعا و عاشورا مورد استفاده عزاداران بود . نهایتا در سال 1388 این علامت به همراه لوازمات و طبل و دهل و تعدادی زنجیر از تهران به شهر نراق منتقل و وقف هیئت زنجیر زنان متوسلین به اباعبدالله الحسین(ع) نراق گردید .

r6458_TGFFDF.jpg

- چهارمین علامت با 17 تیغه در سال... توسط حاج روح الله  شاه حمزه ای فرزند عباس خریداری و به هیئت های سوگواری هدیه گردیده است . عرض آن 10 متر و وزن تقریبی اش 170 کیلوگرم می باشد .  فعلا تنها علامت در حال حرکت توسط جوانان در مراسم نخل گردانی و سوگواری ائمه معصومین توسط هیئت زنجیر زنان مورد استفاده می باشد .


n5372_image4520.jpg

images?q=tbn:ANd9GcSvJZcZTtDNTH_FsRRIasZ

 یکی ازمسئولین  و مدیر فعلی هیئت زنجیرزنان آقای ولی الله رضایی فرزند اصغر می باشد که ایشان نظارت بر حسن اجرای علامت گردانی را نیز عهده دار می باشد . و منزل ایشان بعنوان انبار علامتها و وسایل هیئت بوده و تا سال قبل محل پخت غذای نذری هیئتimages?q=tbn:ANd9GcQ9x_cNK9xnGMrFajnRx7W

چند تن از جوانانی که بیشترین نقش را در آذین بندی و حمل علامت را عهده دار هستند آقایان سید محسن موسوی فرزند سید احمد و سید جلال موسوی فرزند سید جمال و محمد رجبی فرزند نورا الله احسان صفری فرزند اصغر و .... کمک مابقی بچه های علم کش هیئت میباشند


images?q=tbn:ANd9GcQW-uVvp-RYum0p5Ihb5xF

v2141_3.jpg

یک عدد چلچراغ هم  توسط آقای ناصر خسروی فرزند غلامرضا(برادر شهید جهانگیر) در مغازه جوشکاری اش ساخته شده بود و اغلب خودش و  جوانان دیگر در مراسم های آیینی حمل می نمودند که چند سالی است از چرخه مراسم خارج گردیده و استفاده نمی شود . داخل این وسیله آهنین چراغ های فانوس که نام محلی آن چراغ بادی است نصب می گردید .

m4138_dstydt.jpg

علامت کِشی در نراق مختص تمام افرادی است که از توانایی بر خوردار بوده و ارادت خود را چنین به سرور و سالار شهیدان ابراز میدارند 


f1195_Untitled15.jpg

.


مطالب مشابه :


مراسم علامت کشی 28 صفر در تهران

مراسم علامت کشی 28 صفر در تهران + نوشته شده توسط سجاد در جمعه هفدهم اسفند ۱۳۸۶ و ساعت 10:46 |
بوی عزای حسین علیه السلام در شهر

دولت آباد*تهران در روزهای باقی مانده به محرم امسال تا به امروز کسی در خصوص علامت کشی
ممنوعيت علم كشي در هيئت ها

ماه محرم، نیروی انتظامی در صدد است امسال به طور جدی تری با"علم کشی در حال تنظیم تهران
علم و علامت و چهل چراغ کشی

کم یاب.باکیفیت و متنوع در اختیار شما کاربران عزیز تا تهران) و علامت و چهل چراغ کشی.
علامت و علامت کشی در ماه محرم

شهرهای مشهد تهران و… در ده اول محرم ولی در علم کشی علامت در هیکلی قرار می
نقشه کشی

به طور کلی نقشه کشی را می توان به یک معنا و نشانه ها و علامت در نقشه کشی. 1
علامت زلزله از توفان تهران؟

علامت زلزله از توفان بی‌سابقه در تهران، پیامکی با مضمون «تحریک گسل و لوله کشی
نخل گردانی با اقتباس از وبلاگ سلحشوران نراق با اندکی تغییر

و دهل و تعدادی زنجیر از تهران به شهر نراق منتقل و وقف علامت کِشی در نراق مختص
برچسب :