شجاعت

شجاعت

جرات و شهامت یک کیفیت روحی است که ترس را از خطر یا بحران تشخیص می دهد اما شخص را قادر می سازد که با این خطر و بحران با آرامش و خونسردی و استحکام مواجه گردد. جرات یک کیفیت فکری و روانی است که شخص را بر خود مسلط می سازد و به او توانائی و نیرو می بخشد تا مسئولیت را قبول کرده و در وضعیتها و شرائط تهدید آمیز بطور صحیح عمل نماید.

این خصیصه برای رهبری اهمیت حیاتی دارد.

شهامت اخلاقی یعنی شناختن و تشخیص دادن حقیقت و ایستادگی برای آنچه که حق من است علیرغم عدم رضایت عمومی، رهبری که دارای شهامت اخلاقی است اشتباهات و خطاهای خود را اعتراف می کند اما وقتی مطمئن است که تصمیمات و نظریات او درست و صائب می باشد آنها را ابراز می دارد. برای اینکه در تحصیل و نمایش جرات و شهامت بخود کمک کنید موارد زیر را در نظر بگیرید:

1-   عکس العملهایتان را در مقابل احساس بررسی کرده و درک نمائید.

2-   بوسیله توسعه و پرورش خویشتن داری و آرامش، ترس خود را کنترل نمائید.

3-   در مرحله فکر کردن روش منظم و مرتبی داشته باشید و خطرات جسمی را د در مغزتان بزرگ نکنید.

4- برای آنچه که فکر می کنید صحیح است ایستادگی کرده و از اینکه مورد اتهام و سرزنش عامه قرار خواهید گرفت بخود هراس راه ندهید.

5-   وقتی مرتکب قصور و غفلت می گردید ملامت و سرزنش را بپذیرید..

 

شجاعت در لغت به معني قوت قلب داشتن به هنگام سختي است. شجاعت از بزرگترين كمالات نفساني است، اين حالت حد تعادل قوۀ قضبيه مي‌باشد و حد افراط آن را تهور و بي‌باكي گويند و حد تفريط آن همان جبن و ترسويي است و آن روي­گردانيدن و ترس از چيزهايي است كه نبايد از آنها ترسيد.

   از نظر فلاسفه و حكما، شجاعت يكي از خصائل چهارگانۀ علم اخلاق است كه عبارتند از حكمت، شجاعت، عدالت و عفت. ( اين چهار خُلق، اصول اخلاق نام دارند.)

 

ترس معقول:

    ترس يكي از پديده‌هاي روحي و طبيعي و از نعمتهاي بزرگ خداست چرا كه اگر انسان از هيچ چيز خطرناكي نترسد به زودي زندگي خويش را از دست خواهد داد، اين همان تهور و بي‌پروايي است و ترس مذموم آن است كه انسان از عواملي كه در خور ترسيدن نيست بترسد، هر خطر موهومي را جدي بگيرد و هر دشمن خيالي را مايۀ وحشت قرار دهد و از ورود در هر كاري به احتمال عدم موفقيت واهمه داشته باشد اين ترس مايۀ عقب ماندگي و ناكامي است و مايۀ شكست و ذلت مي‌باشد.

  در اين گونه موارد بايد خطرات جدي را پيش‌بيني كرد و راه مقابله با آن را شناخت و احتمالات نسنجيده و نامعقول و احتمالاتي كه هميشه و در همه حال وجود دارد نبايد سد راه انسان شود، اين روشن‌ترين تعريف براي مسأله شجاعت به عنوان يكي از صفات فضيله و ترس به عنوان يكي از صفات رذيله است.

حضرت علی (ع) مي‌فرمايد:

«اَلْجُبْنُ والْحِرْصُ والْبُخْلُ غَرائزُ سوءٍ يَجْمَعُها سوءُ الظَّنَّ بالله سُبحانَهُ »

«بُزدلي و آزمندي و بخل، خویهاي بدي هستند كه از بد گماني به خداي سبحان مايه مي‌گيرند.»

   با توجه به اينكه عالم محضر خداست و همه جا ذات پاك او حاضر و ناظر است مؤمنان بايد بر خداي تعالي توكل كنند و با شجاعت و شهامت به سوي اهداف مقدس و مهم خويش پيش روند.

   شجاعت از آثار ايمان است چرا كه مؤمن با اتكا به قدرتي كه مافوق همۀ قدرت‌هاست خود را در همۀ صحنه‌ها پيروز مي‌ببيند افراد ضعيف الايمان با اتكا به قدرت خودشان كه به هر حال شكست پذير است، خويش را ناتوان مشاهده مي‌كنند به همين دليل ترس و وحشت در صحنه‌هاي مهم زندگي بر آنها چيره مي‌شود.

 

شجاعت در قرآن:

واژۀ شجاعت در قرآن ذكر نشده است اما مضمون برخي از آيات به روشني دلالت بر اين كمال نفساني دارد.

   يكي از ويژگي‌هاي پيامبران بزرگ الهي شجاعت بي‌نظير آنها بوده است و براي انجام رسالت خويش، همواره از آن بهره می­جستند، يكي از ايشان حضرت ابراهيم (ع) است كه يك تنه در برابر انبوه معاندين و بت

 


مطالب مشابه :


شجاعت

تحقیق درسی - شجاعت کرده و از اینکه مورد اتهام و سرزنش عامه شجاعت در لغت به معني قوت
زندگی نامه شهید علی اکبر شیرودی

تحقیق تحقیق رفتند و حضرت امام در مورد همه شهدا مي گفت خدا شجاعت و دليرمردي شيرودي در
ورزش

اگر درباره هر موضوعی تحقیق لازم داشتید در قسمت نظرات متفاوت در یک ملت، شجاعت و دلاوری
مقاله ای در خصوص تحقیق و پژوهش

مقاله ای در خصوص تحقیق آزمایش ،شجاعت فردی نبرد مورد تقدیر قرار داد . (در این
جزوه : روش تحقیق در حسابداری---مقطع کارشناسی

روش تحقیق در مثل شجاعت ، پا بنابراین پس از آنکه واقعه ای روی داد تحقیق در مورد
مقاله ای در مورد شهید وشهادت وشهادت طلبی

آن چنانکه شفاعت حضرت نوح در مورد پسرش به درگاه خداوند او در عین شجاعت و برخورداری از روحیه
تحقیق درباره ورزش تحقیق اینترنتی آماده پرینت (یاهو)

ترکیب شخصیت هایی با مهارت های متفاوت در یک ملت، شجاعت و تحقیق ها ، تفسیر که در گذشته یا
زندگي نامه حضرت محمد رسول الله(ص)

تحقیق تحقیق صد سال پيش در روز 17 شده بود ، آن اندازه مورد اعتماد بود که
برچسب :