معرفی روستای پرسک(علیاوسفلی)

روستای پرسک:                                                   

 

                     

 

                     

                      50654301.jpg

روستای پرسک در شرق شهرستان الشتر و در دامنه کوه استوار گرین واقع شده است شغل اصلی مردم پرسک دامداری و کشاورزی است از جاههای دیدنی روستای پرسک میتوان به طبیعت کوه گرین- سراب پرسک و چنار یتیمه اشاره کرد.کلمه پرسک ظاهرا از واژه پارسیک بمعنای محل سکونت پارسها(فارسها) گرفته شده است  و یا از دو بخش پر +سک تشکیل شده است که به معنای دشت پر از شکار است.

                    

این روستا در گذشته بصورت یک روستای واحد با ساکنانی هم دل بود. در سالهای اخیر طایفه قیطول به کمی پایین تر از محل قبلی کوچ کرده اند و بنای پرسک "پایین" یا پرسک سفلی(خسروآباد) را نهادنند و طایفه های حاجی و اسماعیلوند و چند خانوار از خانهانیز همچنان در آنجا سکونت دارند.

مردم روستای پرسک(علیا-سفلی) به کشاورزی - دامداری و باغداری مشغولند چند سالی است که زنبور داری و پرورش ماهی نیز در این روستا رواج پیدا کرده  و غرس درخت گردو نیز بسیار مد نظر روستاییان قرار گرفته است .

آب آشامیدنی روستا از سراب پرسک تامین میشود که بیشتر اراضی آبی این روستا نیز از این راه آبیاری می گردند آب این سراب در تابستانها بسیار کم شده و به روستای پرسک سفلی نمی رسد که لازم است مسئولین با کانال کشی و احداث یک سد خاکی زمینه آبیاری جلگه حاصلخیز پرسک و هنام را فراهم آورند.

امکانات روستا:

مدرسه راهنمایی و دبستان -مسجد - خانه بهداشت -آب لوله کشی

اخیرا طرح هادی هر دو روستا اجرا شده است لیکن نیاز به تکمیل و البته اسفالت معابر و کوچه ها - نامگذاری و سطل زباله و ... دارد.

              50653536.jpg

نیاز های روستا:

روستای پرسک یکی از روستاهها مهم شهرستان سلسله است و با وجود پتانسیل های خوبی که دارد میتوند به یکی از  قطبهای  کشاورزی - دامپروری -زنبور داری و گردشگری  این شهرستان تبدیل گردد اگر مسئولین به این روستا توجه خاص داشته باشند.

 در ذیل به کمبود های این روستا می پردازم:

۱- نداشته گاز با توجه به فاصله کم به  لوله اصلی گاز

۲-تکمیل نبودن طرح هادی روستا

۳-نداشتن دبیرستان

۴- نداشتن سالن ورزشی

۵- توجه به این روستا با توجه به موقیعت آن به عنوان یک روستای گردشگری

۶-توجه به دادن تهسیلات و امکانات زنبور داری

۷- دادن نهال رایگان به کشاورزان مخصوصا نهال گردوی اصلاح شده

               50987371.jpg

بزرگان روستا:

همیشه بزرگان و ریشسفیدان گذشته و حال هر روستا به عنوان ذخایر معنوی و چهار چوب اجتماعی بشمار میروند که یاد کردن و احترام به آنها از وظایف ما کوچکتر هاست .که میتوان به بزرگان زیر اشاره کرد:

۱-پرسک علیا:۱-حاج فتح الله حاجی۲-حاج کریمخان حاجی۳- حاج محمد اسماعیلوند۴-حاج صید قاسم اسماعیلوند۵-علی مراد حاجی ۶- ولی مراد حاجی

۲-پرسک سفلی (خسرو آباد):حاج صید عباس صارمی زاده۲-حاج یارولی سبزواری۳- حاج آقاعلی سبزواری۴-حاج خسرو صارمی۵-حاج امید علی صارمی۶-جاج موسی قیطولی۷-حاج رضا اسلام دوست۸-صید ابراهیم ستاروند

۳- بزرگان خوانین:۱-حاج سالار رحمتی ۲- حاج یدالله هاشمی۳-حاج صید احمد خیروالهی۴-حاج محمد علی هاشمی ۵-حاج نصرت رحمتی۶-علیخان هاشمی

                

شهدای پرسک:

روستای پرسک(علیاو سفلی) شهدای بسیاری را به انقلاب هدیه کرده اند و همیشه این روستا در معادلات سیاسی اجتماعی شهرستان نقش برجسه داشته است که ب اسامی این جان بر کفان به شرح زیراست:

۱- شهید نجفعلی خیروالهی فرمانده سپاه الشتر ۲-زاهدین خیروالهی ۳-حبیب کاظمی ۴-علی پرورش

۵- مهدی قیطولی۶-علی حاجی۷-شاهمرادجوانمرد۸- بهروز هاشمی۹- رفیع حاجی

۱۰- دولتعلی قیطولی۱۱- میرزا محمدی ۱۲-علی حیدرحاجی ۱۳ - شهید ملک محمد قیطولی

 نسل جدید پرسک:

پرسک در گذشته و حال نقش تعیین کننده ای در معادلات سیایی -اجتماعی و مدیریتی شهرستان -استان و حتی کشور داشته است. اکثر جوانان این روستا تحصیل کرده و جویای نام هستند که در پستهای مدیریتی -پزشکی - خلبانی -نیروهای نظامی و انتظامی -ورزش و....دارای موقعیتهای بسیار خوبی هستند.

در این بخش از همشهریان عزیز خواهش میکنم اسامی افراد را به همراه منسبی که دارند برای در ج در این قسمت برای ما بفرستند .خوشحال می شیم. 


مطالب مشابه :


تهدید معدن طلای سبز ایران

کشاورزان باید به استفاده از بذرهای اصلاح شده محصول گردوی استان همدان به ویژه آنچه در
گیاهشناسی گردو،انواع جنس و گونه وارقام گردو،نقش گرده افشانی در کیفیت میوه گردو

پاور پوینت ارائه شده در کلاس-اصلاح گردو چیزی به نام گردوی اسرائیلی وجود ندارد و چیزی که
معرفی روستای پرسک(علیاوسفلی)

روستای پرسک در شرق شهرستان الشتر و در دامنه کوه استوار گرین واقع شده است گردوی اصلاح شده
گردو: سلطان مغزها

عرضه مغز گردوی رژیم کم‌چرب اصلاح شده، باعث کاهش میزان مغز شده خریداری می‌شود
نحوه پرورش گردو

پایه های وحشی گردوی ایرانی در منطقه و در خیلی از نقاط کشور باغات اصلاح شده آن وجود
برچسب :