دوباره مزایا و معایب پاترول

 

به نام خدا

   سلام دوستان عزیز... .

   اخیرا بازار خرید و فروش پاترول به ویژه مینی پاترول یا همان پاترول دو درب بسیار داغ شده و اکثر افراد با بودجه ی حدود ۵ الی ۱۵ میلیون تومان به فکر خرید پاترول می افتند و حتی اکثر مواقع تصمیم می گیرند که خودروی سواری خود را فروخته و پاترول بخرند تا از مزایای یک خودروی شاسی بلند با امکاناتی مناسب بهره مند شوند... .

   خودروهای شاسی بلند ارزان قیمت در دسترس عبارتند از پاژن دو کابین (وانت) که می توانید به صورت صفر کیلومتر خریداری کنید و همچنین پاژن GLV یا به قولی استیشن که دست دومش را می شود تهیه کرد... همچنین کاپرا که در بازار تازه وارد است و اگر اشتباه نکنم حدودا ۲۷ میلیون تومان قیمت دارد و همچنین رونیز که دست دومش را می شود حدودا با بیست میلیون تومان خریداری کرد... .

   اگر پاژن بخرید به علت کیفیت پایین آن باید روزگارتان را در نمایندگی مرتب خودرو (سازنده پاژن) و تعمیرگاه ها بگذرانید... کاپرای تازه وارد هم که اتفاقا نامش ترجمه ی لاتین نام پاژن است از این قاعده مستثنی نیست، پاژن یا پازن نام قویترین و چالاک ترین بز کوهی جهان است که بومی ایران بوده و کاپرا هم نام لاتین آن است که کیفیت پایین این دو خودرو آبروی این بز بیچاره را هم برده... .

   هرچند کاپرا و به ویژه پاژن طرفداران متعصبی دارند که سرسختانه از آنها دفاع می کنند اما واقعیت این است که متاسفانه کیفیت ساخت این دو خودرو پایین است، کیفیت خودروهای ساخت ایران خودرو و سایپا و یا برخی کمپانی های چینی هم تا حدودی پایین است اما پاژن و کاپرا ایرادهای عجیب و غریب خاص خودشان را دارند که بی رغیبند... .

   و اما رونیز... اطلاعات خاصی در زمینه مسائل فنی آن ندارم اما می دانم که آزمایشش را پس داده و خودروی قابل قبولی است ولی بهرحال مانند کاپرا و پاژن گرانتر از پاترول است... از نیسان پیکاپ هم نباید غافل شد که خودروی نسبتا خوبی است... حد اقل از لحاظ فنی... .

   پاژن و کاپرا از نظر من کلا مردود هستند... این اواخر شاهد بودم که شرکت های دولتی و خصوصی که در مناطق صعب العبور فعالیت دارند و دنبال یک خودروی شاسی بلند یکبار مصرف هستند به این دو خودرو روی می آورندو مسئولین و رانندگان بیچاره ی آنها مدام میهمان شبانه روزی تعمیرکاران طرف قرارداد هستند... در تصاویر خبری هم دیدم برخی کشورهای درگیر جنگ در مناطق جنگی از کاپرا استفاده می کنند که منطقی است چون ارزان است و بهرحال یک خودرو در منطقه ی جنگی یا مورد هدف قرار می گیرد یا بزودی مستهلک می شود پس چه بهتر که ارزان باشد... دوستانی هم دارم که در دوران خدمت راننده بودند و با دیدن پاژن رنگشان میپرد...!  

نیسان رونیز و پیکاپ هم ایرادات قابل چشم پوشی مانند خشکی یا ناراحتی صندلی عقب را دارند ولی خلاف پاژن و کاپرا ایرادات اساسی و فنی بر آنها وارد نیست... .

   و اما پاترول...! هرچند نسبتا قدیمی است اما طراحی جالبی دارد و قیافه اش مانند جیپ و لندروور و آهو، هنوز زیاد قدیمی نشده... فرمان هیدرولیک بسیار خوب و کولر و بخاری عالی هم از محسنات پاترول محسوب می شود... .

   لوازم یدکی و تمامی قطعات آن در قیمتهای ارزان(ایرانی)، متوسط(مثلا ترکیه یا تایوان) و گران (فابریک) به وفور یافت می شود و هیچوقت و هیچ کجا معطل نخواهید ماند هرچند که پاترول به این آسانی ها خراب نمی شود... .

   ولی مانند هر خودروی دیگری پاترول هم ایراداتی دارد که در اینجا بیشتر مد نظرم مینی پاترول است. این ایرادات عبارتند از :

   ۱- مصرف زیاد : در جاده در حالت ایده آل شما مصرف ۱۵ لیتر در صد کیلومتر را خواهید داشت... .

   پنجشنبه گذشته به همراه خانواده و میهمانان رفتیم بانه... متوسط مصرف سوخت ۱۵ لیتر در هر صد کیلومتر بود... بخش زیادی از مسیر سربالایی های ملایم یا تند بود مخصوصا بین سقز و بانه که رسما کوهنوردی محسوب می شود و اوج مصرف هم در همان قسمت راه بود... فراموش نکنید که در شهر مصرف سوخت بیشتر خواهد بود... .

   یک نکته را وظیفه می دانم خدمت شما عزیزان عرض کنم، من قبلا پنج یا شش بار رفته بودم بانه... بعدها بطور اتفاقی در سایت www.tuningtalk.com که اخیرا فیلتر شده با مبحثی مواجه شدم که برخی دوستان نوشته بودند بانه خطرناک است... تویوتاهای قاچاقچیان شما را در جاده اذیت می کنند و نا امن است و ... که من بسیار تعجب کردم این بار خیلی دقت کردم... هم میهنان کرد بسیار میهمان نواز و خوش برخورد و به قولی ریلکس بودند... در جاده هم تویوتا زیاد بود که رانندگانشان شبیه اسماعیل بی کله یا ابن ملجم مرادی و ابن زیاد نبودند بلکه اکثرا جوانانی بودند با چهره هایی مانند من و شما اما خسته و دلسوخته و هیچ دردسری برای سایر رانندگان ایجاد نمی کردند... .

   تنها مزاحمین جاده گاهی مسافران قرتی و بی فرهنگی بودند که هر ادایی را که عقل محدودشان پشتیبانی میکرد انجام دادند و به خیال خودشان صاحب دست فرمان هستند... .

   ۲- مینی پاترول در سربالایی با سرعت ۴۰ و حداکثر ۸۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند... موتور هم نعره می کشد که این سرعت کم در سربالایی ها کسل کننده و صدای نعره ی موتور گوش خراش است... .

   ۳- مینی پاترول خودروی خشکی است و حتی با کلی رسیدگی از جمله نصب کمک فنر گازی، افزایش ارتفاع و نصب فنر پارابولیک باز یادگاری از خشک بودن را در ذهن شما باقی خواهد گذاشت... .

  رانندگی با پاترول مزایایی هم دارد... به دید و تسلط کافی اشاره نمی کنم چون مزیت همه ی شاسی بلندها است اما بدنه ی محکمتر پاترول باعث می شود که لایی کشان و راه دزدان در برابر شما قدرت عرض اندام نداشته باشند... بارها برایم پیش آمده که متاسفانه برخی شاسی بلند سواران عزیز اما مزاحم که در شهر تاخت و تاز می کنند و راه سواری ها را میبندند با دیدن آقا گرگه ی ما مودبانه ایست کامل می کنند تا همایونی آقا گرگه خرامان عبور کند...! کلا در شهر و در جاده شما مزاحمین بسیار بسیار کمی خواهید داشت... .

   البته یک نکته ی بسیار مهم را که بنده بارها تجربه کرده ام هرگز فراموش نکنید و آن هم عبارت است از خانمهای محترم راننده که هیچ تفاوتی بین پراید، پاترول یا تریلی قائل نیستند و خیلی راحت راه شما را می بندند یا می دزدند و سبقت های خطرناک می گیرند و باید مواظبشان بود... .

   یکی دیگر از مزایای پاترول کولر عالی آن است که در گرمای شدید و ترافیک سنگین بسیار عالی کار کرده و شما را خنک می کند و نگران بالا رفتن آمپر آب نخواهید بود... همچنین بخاری بسیار خوبی دارد... .

   وارد بحث صندلی هم نمی شوم چون بیشتر سلیقه ای است... مثلا من در صندلی های فابریک پاترول احساس ناراحتی نمی کنم ولی اکثر افراد صندلی پاجرویی را ترجیح می دهند... اما کمی عقب بردن صندلی عقب در مینی پاترول و نصب پشت سری برای آن خوب است... .

   پاژن ایرادات اولیه و ثانویه لایتناهی دارد... کاپرا ابتدا به ساک خوب است اما کم کم ایراداتش بروز می کند ولی اگر زیاد اهل رانندگی در کوه و کمر نباشید می توانید از رانندگی با کاپرا هم لذت ببرید... .

   رونیز و پیکاپ خودروهای خوب و قابل قبولی هستند اما گرانترند... سرعت بیشتر ولی استحکام کمتری نسبت به پاترول دارند... .

   پاترول در سربالایی ها کم می آورد مقداری خشک تر از خودروهای بالا است سرعت ایده آل آن هم ۱۱۰ کیلومتر در ساعت است اما استحکام بسیار بالایی دارد و ندرت طوری خراب می شود که دیگر قادر به حرکت نباشد و اگر اتفاقا سرعت گیرهای بزرگ را ندیدید و با سرعت ۸۰ از روی آنها پرواز کردید، بعد از فرود نگران خراب شدن هیچ کجای خودرویتان نخواهید بود... .

   توصیه ی مهم :

   خودروی سواری خود را به خاطر خریدن پاترول یا امثال آن نفروشید!

   داشتن یک پاترول و یک پراید یا پژو خیلی عالی و لذت بخش است اما داشتن فقط یک پاترول چهره ی شما را اینطوری 08.gif خواهد کرد... .

با تشکر - فرشید نیکپوری

 


مطالب مشابه :


پاژن

پاژن. پاژن همان لندرور می‌باشد که با کمی تغییر تولید می‌شود. پاژن دقیقا همانند لندرور دیفندری است که در انگلستان تولید می‌شود در نمای خودرو سعی شده تا همان ظاهر
معرفي پاژن

به گزارش خبرخودرو ، شرکت مرتب بعنوان اولین تولید کننده خودروهای دو دیفرانسیل در کشور همچنان پایبند به تولید خودرو پاژن (لندرور قدیم) در دو مدل استیشن GLV و
موتور دیزل پاژن

9 آوريل 2012 ... سلام آیا میشه موتور دیزلی برای لندرور نیمه پاژن(مدل74)نصب کرد اگه میشه قیمت با نصب موتور چند در میاد و سرعت و قدرت و مصرف موتور چه جوریه و
دوباره مزایا و معایب پاترول

اگر پاژن بخرید به علت کیفیت پایین آن باید روزگارتان را در نمایندگی مرتب خودرو ... و خودروی قابل قبولی است ولی بهرحال مانند کاپرا و پاژن گرانتر از پاترول است.
معرفی پاژن گوناگون

همه چیز درباره ماشین و موتورسیکلت - معرفی پاژن گوناگون - - همه چیز درباره ماشین و موتورسیکلت.
برچسب :