زایمان به روش طبیعی

زايمان هميشه يكي از پراسترس‌ترين دوره‌هاي زندگي يك مادر را تشكيل مي‌دهد. اين دلهره و اضطراب، از همان روزهاي اولي كه فرد متوجه مادر شدن خود مي‌شود، آغاز مي‌شود و تا به دنيا آمدن نوزاد ادامه مي‌يابد. يكي از مهم‌ترين مسائلي كه مادر باردار را بر سر دوراهي قرار مي‌دهد، انتخاب نحوه به دنيا آوردن نوزاد خود است. بسياري از مادران به خاطر‌ ترس ناشي از تجربه درد در هنگام زايمان، همواره از زايمان طبيعي فرار كرده و عمل سزارين را‌ ترجيح مي‌دهند.

در سال‌هاي اخير هم شاهد رشد آمار سزارين در ميان مادران باردار بوده‌ايم. اما اينجا، روي صحبت ما بيشتر با مادراني است كه در اولين زايمان خود يا زايمان‌هاي پيشين، سزارين را تجربه كرده‌اند و بنا به هر دليلي، در زايمان بعدي خود‌ ترجيح مي‌دهند زايمان طبيعي داشته باشند. آمارهاي به دست آمده هم حاكي از آن است كه تعداد اين‌گونه زايمان‌ها در جهان رو به افزايش است.

سلام دکتر

دليل اين انتخاب چيست؟

پزشكان همواره زايمان طبيعي را به مادران توصيه مي‌كنند و تنها در شرايط اضطراري و در صورتي كه خود مادر سزارين را انتخاب كرده باشد، عمل سزارين را توصيه مي‌كنند. زني كه در زايمان‌هاي قبلي تحت عمل سزارين قرار گرفته و در زايمان بعدي خود مي‌خواهد زايمان طبيعي كند، ممكن است دلايل مختلفي براي اين تصميم مهم داشته باشد. برخي از اين دلايل ممكن است جنبه احساسي و برخي جنبه پزشكي داشته باشند. اگر تنها يك زخم ناشي از سزارين روي شكم داريد يا پيش از اين 2 بار عمل سزارين انجام داده‌ايد، ولي تجربه زايمان طبيعي را هم داشته‌ايد و دليل خاص ديگري از لحاظ پزشكي براي سزارين نداريد، زايمان طبيعي مي‌تواند گزينه مناسبي براي شما باشد. در واقع زايمان در افراد مختلف، متفاوت است. احتمال موفقيت زايمان طبيعي پس از يك دوره سزارين بسته به عوامل مختلفي دارد. يك مادر باردار با توجه به داشتن چنين شرايطي مي‌تواند يك زايمان طبيعي موفق پس از يك بار سزارين داشته باشد. عدم وجود دليل قبلي مبني بر انجام عمل سزارين مانند بزرگ بودن جنين، تجربه زايمان طبيعي يا داشتن زايمان طبيعي موفق پس از يك بار سزارين، انجام خودبه‌خودي زايمان، سن كمتر از 35 سال. ولي در صورتي كه زن باردار چاق باشد، بالاتر از 35 سال باشد، زايمان قبلي‌اش به دليل سختي به صورت سزارين انجام گرفته باشد، جنين او بزرگ‌تر از حد معمول باشد، دوقلو باردار باشد يا مبتلا به ديابت و فشار خون بالا باشد، زايمان طبيعي گزينه مناسبي براي فرد نخواهد بود.

مزيت‌هاي زايمان طبيعي براي مادر و نوزاد

زايمان طبيعي هميشه به خاطر فوايدي كه براي مادر و نوزاد دارد، مورد تاييد همه پزشكان قرار دارد و هيچ‌گاه نمي‌توان اين مزيت‌ها را انكار كرد. اين مزيت‌ها شامل جلوگيري از مرگ ناشي از عمل جراحي، جلوگيري از كاهش عوارض جراحي، جلوگيري از كاهش خونريزي، جلوگيري از عفونت، جلوگيري از جراحت اعصاب مجاري ادراري و شكم، جلوگيري از لخته شدن خون در پاها، جلوگيري از بروز حالاتي چون احساس گناه كه گاه به دنبال عمل در فرد ايجاد مي‌شود، آغاز سريع‌تر تغذيه با شير مادر نسبت به عمل سزارين و پرداخت هزينه كمتر است. اين مزيت‌ها در نوزادان و كودكان شامل زايمان بموقع، كاهش موارد ابتلا به فشار خون ريوي و جلوگيري از جراحت‌هاي جنيني مربوط به عمل جراحي همچون پارگي‌ها و شكستگي‌هاي استخواني است. زايمان طبيعي به نسبت سزارين‌هاي انتخابي، درصد مرگ و مير جنين را كاهش مي‌دهد. علاوه بر تمام مواردي كه اشاره شد، زايمان طبيعي از بروز زخم در بدن فرد جلوگيري مي‌كند و احتمال مشكلات بارداري‌هاي بعدي را تا حد زيادي كاهش مي‌دهد، پس از زايمان درد كمتري به همراه دارد و فرد روزهاي كمتري در بيمارستان بستري مي‌شود و از همه مهم‌تر اين كه مادر حضور فعالي در به دنيا آمدن نوزاد خود ايفا مي‌كند. اين عامل، شايد يكي از مهم‌ترين دلايلي باشد كه برخي مادران زايمان طبيعي را به سزارين‌ ترجيح مي‌دهند و دوست دارند در لحظه لحظه به دنيا آمدن نوزاد خود با او همراه باشند و آن را درك كنند.

آيا زايمان طبيعي پس از يك دوره سزارين واقعا بي‌خطر است؟

با وجود اين كه زايمان طبيعي روشي بسيار مطمئن است، ولي در تعداد محدودي از افرادي كه پيش از اين تحت عمل سزارين قرار گرفته‌اند، ممكن است مشكل‌ساز شود.

در واقع، بزرگ‌ترين نگراني زناني كه پيش از اين عمل سزارين داشته‌اند خطر احتمال پارگي رحم در طول زايمان طبيعي است. البته بيشتر اين نگراني‌ها به مواردي برمي‌گردد كه برش‌هايي كه روي شكم بيمار داده شده عمودي باشد كه البته امروزه اين پديده بسيار كم اتفاق مي‌افتد. امروزه اكثر برش‌هايي كه در عمل سزارين روي شكم داده مي‌شود، در زير شكم و به صورت عرضي است و همين مساله خطر پارگي رحم را كاهش مي‌دهد. ولي در برخي از موارد كه حدودا از هر 500 نفر، يك نفر را شامل مي‌شود، ممكن است پارگي رحم اتفاق بيفتد. اين مورد اگرچه بسيار نادر است، ولي خطري جدي براي سلامت مادر و نوزاد محسوب مي‌شود.

اين احتمال، در افرادي كه تنها يك جاي برش ناشي از سزارين پيشين دارند كمتر هم هست. بنابراين زايمان طبيعي پس از يك دوره سزارين معمولا در بيمارستان‌هايي انجام مي‌شود كه در موارد اضطراري و هنگام عمل، قادر به انجام سريع سزارين باشند.

عوامل مختلفي وجود دارند كه خطر پارگي رحم را افزايش مي‌دهند كه از اين ميان مي‌توان به استفاده از داروهاي تحريك‌كننده زايمان اشاره كرد. پارگي رحم حتي ممكن است پيش از زايمان هم اتفاق بيفتد، بنابراين انتخاب دوباره سزارين نمي‌تواند تضمين مناسبي براي اين مساله باشد، در صورتي كه خطرهايي را كه ممكن است متوجه مادر و نوزاد شود بيشتر مي‌كند. اگر مادر هنگام زايمان با پارگي رحم مواجه شود، نوزاد را هر چه زودتر بايد با سزارين به دنيا آورد و هرگونه تعللي ممكن است نوزاد را با آسيب مغزي يا مرگ مواجه كند و مادر هم ممكن است خون زيادي از دست بدهد. در اين ميان، حدود 75 درصد از افرادي كه كانديداي زايمان طبيعي پس از يك دوره سزارين بوده‌اند، موفق مي‌شوند نوزاد خود را به طور طبيعي به دنيا بياورند و 25درصد مابقي، به دلايلي چون پارگي رحم، تحت عمل سزارين مجدد قرار مي‌گيرند.

دوراهي سزارين يا زايمان طبيعي

با وجود اين مشكلات، شايد عده‌اي تصميم بگيرند كه دوباره سزارين شوند و خود را از اين فكر كه شايد در نهايت مجبور به سزارين مي‌شوند، رها كنند. اما داشتن يك زايمان طبيعي موفق پس از يك‌بار سزارين، به عوامل مختلفي چون سزارين قبلي و نيز تعداد سزارين‌هاي قبلي شما برمي‌گردد. در واقع، تولد نوزادان قبلي فرد از طريق سزارين، مبني بر ناتواني او در داشتن زايمان طبيعي و محكوم شدن به عمل سزارين نيست.

حدود 70 تا 80 درصد از زناني كه در زايمان پيشين تحت عمل سزارين قرار داشته‌اند، شانس داشتن زايمان طبيعي را خواهند داشت. در هر حال، زايمان طبيعي مطمئن‌ترين راه براي زايمان پس از يك دوره سزارين محسوب مي‌شود. در زناني كه تحت عمل سزارين مجدد قرار مي‌گيرند، شانس ابتلا به عفونت يا خونريزي بيشتر از زناني است كه زايمان طبيعي داشته‌اند. در سزارين انتخابي، شانس ابتلاي كودك به مشكلات تنفسي بالاتر مي‌رود. هميشه در چنين شرايطي دليل قبلي كه منجر به عمل سزارين شده بود، بررسي مي‌شود ولي به طور كلي زايمان طبيعي هميشه مطلوب‌تر است. حتي تعداد سزارين‌هاي ‌پيشين هم دليلي بر انتخاب اجباري سزارين نيست. سعي كنيد با هوشياري پزشك خود را انتخاب كنيد تا بتواند آگاهانه به شما، در انتخابي درست ياري رساند. بهتر است با بالا بردن سطح اطلاعات مادران باردار از خطرات سزارين، آمار اين نوع عمل را كه در سطح جهان در حال افزايش است كاهش داد و به سلامت مادر و كودك فكر كرد.

حدود 60 تا 80 درصد از زناني كه در زايمان اول تحت عمل سزارين قرار گرفته‌اند، زايمان دوم خود را طبيعي انجام داده‌اند.

منبع


مطالب مشابه :


زايمان طبيعي

مزيتهاي يك زايمان طبيعي چيست؟ اگر مي‌خواهيد كه حداكثر كنترل ممكن را بر بدن خود داشته باشيد
زایمان به روش طبیعی

آيا زايمان طبيعي پس از يك دوره سزارين واقعا بي‌خطر است؟
زايمان طبيعي

طب - زايمان طبيعي - جنين دراين مرحله چگونه است؟ با شروع و پيشرفت دردهاي زايماني، سر جنين
زايمان طبيعي

هوشبری - زايمان طبيعي - anesthesia + علمی +هنری +سیاسی +فرهنگی+اجتماعی+ورزشی - هوشبری
مقایسه زایمان طبیعی و سزارین

مزاياي زايمان طبيعي بر سزارين: از نظر پزشكي سزارين يك عمل جراحي بزرگ محسوب مي شود و مانند
انواع زایمان

زنانی كه زايمان طبيعي دارند در امر شيردهي و دادن آغوز به نوزاد موفق تر هستند.
سزارين يا زايمان طبيعي . كدام بهتر است ؟

طب - سزارين يا زايمان طبيعي . كدام بهتر است ؟ -
فواید زایمان طبیعی

زايمان طبيعي مي‌تواند از بسياري جهات براي مادران مفيد باشد . فوايدي از لحاظ پزشکي ، جسماني
بدون درد هم مي‌شود!

هدايت زايمان طبيعي تا مرحلة آخر در حدود پنج برابر بيشتر از جراحي سرازين زمان نياز دارد.
مزاياي زايمان طبيعي نسبت به سزارين

زايمان طبيعي مي‌تواند از بسياري جهات براي مادران مفيد باشد . فوايدي از لحاظ پزشکي ، جسماني
برچسب :