سوزن‌دوزی هنری در آستانه فراموشی

هنر سوزن‌دوزی در برخی از خانواده‌ها تنها راه امرار معاش است

سوزن‌دوزی هنری در آستانه فراموشی

سوزن‌دوزی یكی از صنایع دستی و هنرهای ایرانی است كه در برخی از مناطق كشور رواج دارد. در این هنر زنان و دختران با الهام از رویاهای خود و خلاقیتی كه دارند روی پارچه‌های كتان، زربافت، ابریشمی، پشمی و پنبه‌ای روش‌های مختلف سوزن‌دوزی را اجرا می‌كنند و در آن از نخ‌های ابریشمی، پشمی، گلابتون، نقده، ملیله، سرمه و الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.

زنان و دختران در سوزن‌دوزی روی سطح پارچه‌های ساده، طرح‌هایی را با نخ‌های رنگی ترسیم می‌كنند كه این كار با كمك سوزن و قلاب انجام می‌شود و بخیه‌های ظریفی روی پارچه می‌دوزند. در روش‌های اجرای سوزن‌دوزی تنوع زیادی وجود دارد. معمولاً برای سوزن‌دوزی از كارگاه سوزن‌دوزی (قابی به شكل مستطیل یا دایره برای صاف نگه داشتن پارچه) استفاده می‌شود.

سوزن‌دوزی‌های سنتی ایران یكی از روش‌های دیرینه تزئین جامه و بسیاری از منسوجات است كه به نوعی در زندگی بشر كاربرد داشته و دارد.

100770493175.jpg

سوزن​دوزی بلوچ را باید در زمره یكی از اصیل‌ترین و جالب‌ترین صنایع دستی كشور به‌حساب آورد. این صنعت كه در آن ذوق و خلاقیت زنان سوزن‌دوز به‌صورت طرح‌های سنتی محلی كه بیانگر خصوصیات و ویژگی‌های هر منطقه است، خلاصه می‌شود و امروزه در میان صنایع هنری و سنتی كشور مرتبه و مقام بسیار والایی دارد.

در مناطق شهری و روستایی بلوچستان كمتر زن یا دختری را می‌توان دید كه با این هنر اصیل و ارزنده آشنایی نداشته باشد و اصولاً سوزن‌دوزی آن‌چنان با زندگی زن بلوچ آمیخته كه وقتی درصدد یافتن منشا و مبدا آن برآییم در این كار توفیقی چندان نخواهیم یافت، زیرا هر دختر بلوچ از سنین كودكی، ضمن آموختن و انجام امور مربوط به خانه‌داری موظف به فراگرفتن سوزن‌دوزی نیز هست.

شناخت این هنر ارزنده توسط ساكنان سایر شهرها با افزایش تقاضا برای محصولات سوزن​دوزی و تولید در مناطق مختلف مقارن بوده است و از این‌رو، انواع رومیزی، كوسن، سفره، آباژور، پرده، كیف، جای جوراب، كیف بغلی، كیف پول، جلد عینك، جای كلید، جای دستمال كاغذی، دستمال سفره، شلوار، كت، مانتو، كراوات، پارچه، كفش، كمربند، كیف، آباژور، چكمه، شلیته، بلوز، كاپشن، جلد آلبوم، قاب عكس و... تهیه می‌شود.

از دیگر مناطق ایران كه سوزن‌دوزی رواج دارد، منطقه تركمن است. سوزن‌دوزی تركمن كه به آن سیاه‌دوزی نیز اطلاق می‌شود، زمانی كاربرد فراوانی داشت و در جامعه سنتی تركمن برای تزئین لباس‌های مردان، زنان و كودكان و همچنین پرده‌ها نیز استفاده می‌شد، اما امروز این هنر در لباس زنان دیده می‌شود. نوع دوخت آن زنجیره فشرده و بسیار ریز است كه در تركمنی به آن «سانجیم» می‌گویند و بیشتر از نقوش هندسی و قرینه به‌صورت ذهنی بهره می‌گیرد.

به گفته فعالان این صنعت دستی، تركمن‌ها از قدیم‌الایام به تهیه ابریشم كه به‌عنوان ماده اصلی سوزن‌دوزی تلقی می‌شود، می‌پرداختند و دختران و زنان لباس‌های خود را با نخ‌های ابریشمی كه با رنگ‌های طبیعی رنگرزی می‌شد، سوزن‌دوزی می‌كرده‌اند.

پارچه‌های ابریشمی جهت تهیه «چِرپِه» (روپوش كوتاه زنان)، «كورتِه» (روپوش بلند زنان)، «چاكمن» (روپوش مردانه) و پارچه‌های پشمی برای دوخت «چابیت» (كت) استفاده می‌شود.

امروز اگرچه حمایت‌ها از این هنر بیشتر شده، اما با توجه به این‌كه این هنر در برخی از خانواده‌ها تنها راه امرار معاش است، نیازمند آن است تا امكانات لازم در تامین پارچه و نخ برای آنها فراهم شود و بازاریابی مناسبی برای تولیدات صورت گیرد، اما به گفته برخی از سوزن‌دوزان بلوچ، تولید انبوه كارگاهی این رشته باعث شده كه محصول نهایی كیفیت لازم را نداشته باشد و با قیمت بسیار ارزان به فروش برسد كه در نهایت این هنر اصیل را بین زنان سیستان و بلوچستان تهدید می‌كند.

روزنامه جام جم، شماره 3613، سه‌شنبه 3 بهمن 91، صفحه 8 (میراث)مطالب مشابه :


نقش دست زنان بلوچ نقشه راه مد و لباس ایرانی

هنر دست زنان بلوچ چنان دارای جذابیت و انعطاف است که اکثر طراحان لباس و مد ... امروزه اکثر البسه های تولیدی ایرانی نظیر مانتو و یا روسری و همچنین لباس هایی که حتی
سوزندوزی

سوزن دوزي آنچنان با زندگي زنان بلوچ آميخته كه درهرجــــاي دنيـــا سوزن دوزي را با زن .... فروش درمراكز شهري ،توليداتي همچون سجاده ، دستمالهاي تزئين شده ، نوارهاي مانتو و.
سوزن دوزی بلوچی

وای وطن و هشكين دار - سوزن دوزی بلوچی - شهر سراوان/شهر زاهدان/شهر خاش/شهر ... جاي کليد، جاي دستمال کاغذي، دستمال سفره، شلوار، کت‌، ‌مانتو، کراوات، پارچه‌، کفش،
کفش و پوشاک شیراز

بلوچ رضایی 2304443 خیابان صورتگر - فروشگاه بلوچ 100 مانتو آناهیتا نامدار 2354520 خیابان مشیرفاطمی - روبروی خیابان اردیبهشت مشاغل شیراز مشاغل فارس
مدل های جدید مانتو اسپورت دخترانه

عکس مدل مانتو دخترانه اسپرت. مدل های جدید مانتوی اسپورت زنانه. امروزه مانتوهایی با طراحی بر اساس لباس‌های سنتی اقوام مختلف مانند کرد و لر و بلوچ و حتی با طرح
درباره رژیم روشندل

اون قدیما که تازه مانتو فروشی ها باز شده بودند و ما هر از گاهی مانتو می خریدیم و مثل الان نبود که هر فصل شونصد تا مانتو بخریم، همیشه مشتری بلوچ بودم. همیشه مانتو های
گفت‌وگو با هفته‌نامه‌ی آسمان، درباره‌ی دود

19 ژانويه 2015 ... با وجود سرعت تغییرات محیطی تهران و حضور ارجاعات مکانی و یا حتی یکسری مارک‌ها در داستان (مثل مانتو بلوچ که الان عملا دیگر به شکل قبل وجود
مدل مانتوهای اسپرت دخترانه ۲۰۱۲

عکس مدل مانتو دخترانه اسپرت. 1210 مدل مانتوهای اسپرت دخترانه 2012. امروزه مانتوهایی با طراحی بر اساس لباس‌های سنتی اقوام مختلف مانند کرد و لر و بلوچ و حتی با
بلوچ دوزی

بلوچ دوزی. یکی از ظریف ترین هنر های دستی ایران است که طی آن تمام یا قسمت اعظم پارچه از کوک و بخیه های رنگین پوشیده شده باشد . در مورد سابقه ی تاریخی این دوخت
مدل مانتو اریکا

برچسب‌ها: مدل مانتو اریکا, مدل مانتو 91, جدیدترین مدل مانتو, مانتو بازار تهران, مانتو ... و ناخن+آموزش آرايش خليجي+مانتو اريکا+مانتو بلوچي+مد شلوار مردان+کت و شلوار.
برچسب :