افزایش مرخصی زایمان برای خانم ها و دو هفته مرخصی برای پدران بالاخره تصویب شد

 IMAGE634971381344324704.jpg       افزایش مرخصی زایمان برای خانم ها و دو هفته مرخصی برای پدران بالاخره تصویب شد خبر در ظاهر خوشحال کننده بود ،افزایش مرخصی زایمان برای خانم ها و دو هفته مرخصی برای پدران بالاخره تصویب شد.در دولت هشتم و سال 85 بود که زمزمه‌های مرخصی خانواده شنیده شد اما این طرح مسکوت ماند تا بالاخره امروز مجلس نشینان موافقت خود را با دو فوریت مرخصی دوهفته ای پدران اعلام کردند این مصوبه یکی از مصوبات شوراها است،و در راستای تحکیم بنیان خانواده و نقش پذیری که پدران خانواده باید همراه با تولد فرزند داشته باشند. چرا که حضور مردان در کنار همسرانشان پس از زایمان یک حس مشترک عاطفی و وابستگی و تعلق را به عنوان یک همراه به زن می دهد و این امر می تواند در تحکیم بنیان خانواده موثر باشد.امروز بالاخره این طرح تصویب شد اگرچه که زمان این مرخصی که در طرح یکماه در نظر گرفته شده بود به دو هفته تقلیل پیدا کرد.
درحال حاضر سالانه حدود 180 هزارنوزاد در تهران و هر سال حدود یک میلیون وچهار صد هزار نوزاد در کشور متولد می‌شوند و (منبع :سایت سازمان ثبت احوال سال 90) بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که اگر این طرح در مجلس تصویب شود، سالانه دو میلیون وهشتصد هزار هفته، برای پدرهای شاغلی که بچه‌دارمی‌شوند، مرخصی در نظر گرفته می‌شود اگرچه که تمام پدران کارمند نیستند بنابراین باید گفت که کارشناسان اقتصادی که در این سالها نسبت به درست نبودن در نظر گرفتن این میزان مرخصی برای زنان هشدار داده بودند، حالا باید برای نوشتن نقدهایشان در مورد این همه هفته ای که قرار است کارمندان کشور کار نکنند دست به قلم بشوند.
در جدیدترین پژوهش انجام شده میزان مفید کار کارمندان کمتر از نیم ساعت درروز اعلام شده است و حالا شما تصور کنید که دو هفته مرخصی هم برای حدود یک میلیون و چهارصد پدر به آن اضافه شود . این در حالی است که که هر کارمند دولت سالانه یکماه مرخصی استحقاقی دارد که با در نظر گرفتن مشکلات سفر رفتن با فرزند تازه متولد شده پدرها به راحتی می توانستندد از 2 هفته این مرخصی برای ماندن در کنار خانواده بهره ببرند و لزومی به در نظر گرفتن مرخصی اضافه برآن وجود نداشت.
اما جالب در این نکته است که مجلس با فوریت این طرح را به تصویب رساند آن هم در حالی که روز دوشنبه فوریت بررسی طرح مبارزه با آلودگی هوا در مجلس به تصویب نرسید .یعنی به نظر نمایندگان طرح افزایش مرخصی زایمان و مرخصی زایمان پدران از اولویت بیشتری نسبت به آلودگی هوا برخوردار بوده است .درست است که بودن پدر در کنار نوزاد تازه متولد شده .مادر بسیار دلگرم کننده است اما کاش به این نکته هم توجه می شد که مهمتر از آن سلامت نوزاد متولد شده است .
آمار رسمی اعلام شده از وزارت بهداشت و درمان می گوید سال گذشته نزدیک به 110 هزار نوزاد نارس در کشور به دنیا آمده، یعنی به ازای هر 100 تولد، نزدیک به 8 درصد نوزادان ایرانی، زودتر از موعد مقررو نارس پا به جهان گذاشته اند. این در حالی است که آلودگی هوا باعث می شود جنین نتواند از اکسیژن کافی برخوردار شود و به همین دلیل لاغر و زودتر از موعد مقرر، به دنیا می آید.آمار دیگری هم وجود دارد که آلودگی هوا 10 تا 25 درصد تولد نوزادان نارس را افزایش می دهد .
حال بهتر نبود که به جای تامین نیازهای عاطفی نوزاد ابتدا مجلس به فکر طرح های بود که ابتدایی ترین نیاز یعتی سلامت کودکان را تامین می کرد؟
البته ایران اولین کشوری نیست که قرار است چنین قانونی در آن اجرا شود و در حال حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا برای مردان نیز مرخصی زایمان در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال بر اساس قوانین جدید ژاپن، به مردان نیز مرخصی پس از زایمان برای مراقبت از فرزندانشان اعطا می‌شود. بر اساس این قانون جدید، مردان ژاپنی که طی هشت هفته پس از تولد فرزندشان مرخصی گرفتند، اجازه دارند، دوباره مرخصی بگیرند. مقامات این کشور در پی کاهش نرخ زاد و ولد تصمیم به تصویب چنین قانونی گرفتند که هدف از آن تشویق زوجهای ژاپنی به داشتن فرزند بیشتر است.که البته در حالی است که در ژاپن هر کارمند در ژاپن 2420 ساعت در سال کار مفید دارد.


مطالب مشابه :


مقررات مرخصي :

مدتی که مستخدم در یکسال تقویمی می تواند از مرخصی استحقاقی همان سال و مرخصی قانون ترويج
آيين‌نامه‌ مرخصي‌هاموضوع ماده (84) قانون مديريت خدمات كشوري و تبصره‌هاي آن

روز كمتر در يك سال تقويمي تجاوز قانون مديريت خدمات كشوري اعطاي مرخصي موكول به مرخصی
افزایش مرخصی زایمان با دیدگاه‌های من انطباق ندارد

افزایش مرخصی زایمان یکی از قوانینی اجرای این قانون در سال 92 به 170 میلیارد
آخرین وضعیت مصوبه افزایش مرخصی زایمان

آخرین وضعیت مصوبه افزایش مرخصی زایمان قانون مدیریت بودجه سال 92، موضوع مرخصی زایمان
مرخصی زایمان در کدام ارگان و نهاد 9 ماهه است؟/افزایش مرخصی زایمان قانون شد، اما الزامی نشد

مرخصی زایمان در کدام ارگان و نهاد 9 ماهه است؟/افزایش مرخصی زایمان قانون به سال 92 منتقل شود
انواع مرخصي در قانون کار و بیمه اجتماعی

توجه به قانون مجازات اسلامی مصوب 92 » متن قانون مبارزه با قاچاق در سال ۱۳۸۱ ( ۲۹ مرخصی
قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده + مصوبه هیئت دولت

تبصره۱ـ دولت می‌تواند هر پنج سال یک بار نوزاد از مرخصی زایمان قانون, مرخصی زایمان,
انواع مرخصی های کارکنان دولت و آموزش وپرورش

1 . مرخصی زایمان بر اساس شیوه نامه 21/50248/710 اجرای این قانون از ابتدای سال 1382 می باشد. 3.
مرخصی زایمان پدران شاغل

یا همان «مرخصی زایمان پدران» پس به نوع نگارش قانون فوق، مرخصی سال هاست که
افزایش مرخصی زایمان برای خانم ها و دو هفته مرخصی برای پدران بالاخره تصویب شد

خبر در ظاهر خوشحال کننده بود ،افزایش مرخصی زایمان قانون جدید مرخصی زایمان در سال
برچسب :