روش های صحیح تست زدن

31-150x150.png

بسیاری از داوطلبان در جلسه آزمون اگر با چند سؤال دشوار مواجه شوند ناگهان دستپاچه می شوند و نظم ذهنی خود را از دست می دهند و احساس می کنند همه آزمون را از دست داده اند. این گونه داوطلبان فکر می کنند دیگران به همه سؤال ها پاسخ می دهند و فقط آن ها هستند که نمی توانند به سؤال ها جواب دهند.

2-150x150.png

در این گونه مواقع خود را نبازید. مطمئن باشید که دیگران هم وضع شما را دارند. اعتماد به نفس داشته باشید حتی بد نیست در اینجا کمی هم از خودراضی باشید و بگویید وقتی که این سؤال ها برای من دشوار است وای به حال دیگران! داشتن روحیه، در هر مسابقه ای سرنوشت ساز است. به هر حال توصیه می کنیم در جلسه آزمون به روش زیر تست بزنید. باید بر اعصاب خود تسلط داشته باشید و درست مانند یک شطرنج باز ماهر یا یک فرمانده نظامی در سخت ترین شرایط تصمیم بگیرید که چه کار کنید و بهترین کار در هر لحظه کدام است. در هر لحظه باید تشخیص دهید، کدام تست را باید رها کرد، به کدام تست جواب داد و چگونه زمان را تنظیم نمود. روشی را که در زیر می گوییم بارها و بارها در منزل و در آزمون های چهارگزینه ای  آزمایشی تمرین کنید تا بتوانید در جلسه آزمون  ۲ تیر ماه ۹۱آن را اجرا نمایید.

 • سؤال ها را به ترتیبی که در دفترچه می بینید پاسخ دهید.

اگر در یک درس تسلط بیشتری دارید، ترتیب جواب دادن به سؤال ها را تغییر ندهید. نظم و ترتیب سؤالات در دفترچه آزمون کاری سنجیده و فکر شده است و درس ها را به طور تصادفی پشت سر هم مطرح نمی‌کنند حتماً صلاح دانش آموزان و داوطلبان در نظر گرفته می‌شود. پس بهتر است شما هم به همان ترتیبی که سؤال ها در دفترچه مطرح شده است به آنها پاسخ دهید.

 • تمام سؤالات دفترچه را حداقل یک بار مطالعه و تمام صفحه های دفترچه سوال را چک نمایید.

گاهی اوقات دانش آموزان ممکن است صفحه ای از دفترچه سوال را نبینند و سوالات آن صفحه را هم جواب ندهند یا حتی ممکن است سوالی را جا بیندازند , که این موضوع  اشتباه جبران ناپذیری می باشد. پس تمام صفحات دفترچه سوال و تمام سوالات خوانده شود.

3-150x150.png

شیوه مطالعه و پاسخ دادن به تست ها

 • سؤالات را به همان ترتیبی که در دفترچه تنظیم شده است پاسخ دهید.

5-150x150.png

 • هنگام پاسخ دادن به تست ها، به هیچ وجه وقت خود را صرف سؤالات وقت گیر یا دشوار نکنید و در ابتدا فقط به سؤال هایی که می توانید در وقت مقرر پاسخ دهید، بپردازید.
 • برخی سؤال ها را بلد هستید ولی تشخیص می دهید وقت گیر باشند و پاسخ دادن به آنها زمان زیادی ( بیش از وقت مقرر) نیاز دارند. این گونه سؤال ها را با علامت ضربدر مشخص کنید و با قاطعیت و خونسردی از آن سؤال عبور کنید. به این نکته توجه داشته باشید که سؤالات ساده و دشوار به یک اندازه نمره خواهد داشت پس بهتر است در زمان ثابت به چند سؤال ساده پاسخ دهید تا یک سؤال دشوار. ممکن است سؤالاتی را اصلاً بلد نباشید یا برایتان دشوار باشند. این گونه سوالها را با علامت (-) مشخص کنید و فوراً از آن رد شوید. به یاد داشته باشید آن سوال لیاقت ندارد که به آن جواب دهید. بدانید چون شما بلد نیستید پس هیچ کس هم بلد نیست!!!

71-150x150.png

 • هیچ سؤالی را نخوانده رد نکنید. زیرا ممکن است پس از چند سؤال دشوار چند سؤال ساده پیدا کنید. هر چقدر هم که تعداد سؤال های وقت گیر یا دشوار زیاد باشد نگران نشوید و سؤال های بعدی را با آرامش و به ترتیب بخوانید تا سؤال های ساده تر را بیابید.

81-150x150.png

 • پس از پایان سؤالات یک درس می توانید به ساعت خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که هنوز مدتی از زمان آن درس باقی مانده است.

91-123x150.png

 • پس از اینکه یک بار سؤالات هر درس را مطالعه کردید و به سؤال های ساده تر پاسخ دادید، فوراً سؤالات درس بعدی را آغاز نمایید.
 • در تمام دروس به سرعت از سؤال های وقت گیر یا دشوار با زدن علامت × و – رد شوید و فقط به سؤال هایی که می توانید در وقت مقرر پاسخ دهید بپردازید.

 101-150x150.png

 • پس از آن که یک بار تست های تمام دروس را مطالعه کردید به ساعت خود نگاه کنید و ببینید چقدر از کل زمان آزمون باقی مانده است. تا همین جا موفقیت بزرگی نصیب شما شده است زیرا تمام سؤال هایی را که به خوبی بلد بوده اید پاسخ داده اید و پس از جلسه کنکور افسوس نخواهید خورد که وقت کم آورده اید و برخی از سؤال های خیلی ساده را از دست داده اید.

11-150x150.png

 • اکنون وقت باقیمانده را به سؤال های وقت گیر اختصاص دهید چند سؤال را که می توانید پاسخ دهید، ولی وقت بیشتری می خواهند انتخاب کنید. شاید جواب بعضی از تست ها را که در نخستین بار فراموش کرده بودید اکنون به خاطر بیاورید به هر حال باید وقت مانده را به خوبی بین تست های وقت گیر تقسیم کنید.

 12-150x150.png

 • تمام صفحات دفترچه سؤالات را به خوبی بررسی کنید و مراقب باشید که بعضی صفحات یا بعضی سؤال ها را فراموش نکرده باشید.
 • هر پنج یا ده سؤال یک بار شماره تست ها را در دفترچه سؤالات با شماره پاسخ نامه مطابقت دهید. اگر این کار را نکنید ممکن است در پایان متوجه شوید شماره سؤال دفترچه با شماره پاسخ نامه مطابقت ندارد در این صورت دستپاچه می شوید و یافتن محل تستی که جابجا زده اید در میان انبوه تست ها دشوار می شود.

13-150x150.png

 • یک کار خطرناک! تعدادی از داوطلبان به سؤالات، در دفترچه سؤالات پاسخ می دهند و در پایان جواب ها را به پاسخ نامه منتقل می کنند این روش خطرناک است و ممکن است وقت تمام شود و شما فرصت نکنید جواب ها را به پاسخنامه انتقال دهید.

14-150x150.png

 • برای پر کردن گزینه ها از مداد نرم و پررنگ استفاده کنید و مستطیل ها را طوری پر کنید که شماره ی پشت آن معلوم نباشد. همچنین دقت داشته باشید که مستطیل به صورت کامل پر شده باشند.


مطالب مشابه :


روش های صحیح تست زدن

نمونه سوالات تیزهوشان سوم راهنمایی - روش های صحیح تست زدن - نمونه سوالات تیزهوشان سوم
نمونه سوالات ریاضی سوم راهنمایی

نمونه سوالات تیزهوشان سوم راهنمایی - نمونه سوالات ریاضی سوم راهنمایی - نمونه سوالات
نمونه سوال تیزهوشان ریاضی سوم راهنمایی3

نوشته ای برای دلم - نمونه سوال تیزهوشان ریاضی سوم راهنمایی3 - دوست داشتی خوشحال می شم نظر بدین
نمونه سؤال های امتحانی پایه ی سوم راهنمایی

نمونه سوالات تیزهوشان سوم راهنمایی - نمونه سؤال های امتحانی پایه ی سوم راهنمایی - نمونه
نمونه سوال ریاضی تیزهوشان سوم راهنمایی

نوشته ای برای دلم - نمونه سوال ریاضی تیزهوشان سوم راهنمایی - دوست داشتی خوشحال می شم نظر بدین
نمونه سوال ادبیات تیزهوشان سوم راهنمایی

نوشته ای برای دلم - نمونه سوال ادبیات تیزهوشان سوم راهنمایی - دوست داشتی خوشحال می شم نظر بدین
نمونه سوالات عربی سوم راهنمایی

نمونه سوالات تیزهوشان سوم راهنمایی - نمونه سوالات عربی سوم راهنمایی - نمونه سوالات تیزهوشان
نمونه سوالات ریاضی تیزهوشان سوم راهنمایی

دروس ابتدایی - نمونه سوالات ریاضی تیزهوشان سوم راهنمایی - نمونه سوالات اول تا ششم ابتدایی
برچسب :