طرح درس دوره پیش دبستانی



مشخصات کلی

 تاریخ: 21/9/88         عنوان کتاب: حسنی بهانه گیر شده . تعداد فراگیران: 4 نفر   

طراح: معصومه قربانی فر  دانشجوی رشته کودکیاری  آموزشکده فنی خواهران یاسوج . استاد راهنما: سید حشمت الله مرتضوی زاده .منبع : راهنمای تدریس (روشها ، فنون و الگوهای تدریس ) چاپ چهارم .نشر عابد 02166513321

هدف کلی

کودکان را با بهانه گیری وتنبلی آشنا کنیم.

 

عنوان های

فرعی

بهانه گیر بودن- تنبل بودن- بی ادب  بودن – بی حوصله بودن

 

هدف های

جزئی

کودکان در فرآیند تدریس وآموزش مربی  :

1- معنای بهانه گیری را بفهمند.  2- تنبلی را کنار بگذارند. 3- به تعریف  بهانه گیری پی ببرند.

 

 

هدف های

رفتاری

کودکان پس از پایان آموزش تدریس مربی بتوانند در کلاس درس:

1- در مدت یک دقیقه بهانه گیری را از نظر لغوی معنی کند. 2- اصطلاح بهانه گیری را در یک سطر تعریف کنید.3-  از طریق ایفای نقش5 تا از مقررات بهانه گیری بودن را به او نشان دهند. 4- فواید بهانه گیر بودن را در یک پاراگراف توضیح دهند.

 

روشهای تدریس

قصه گویی –پرسش و پاسخ و...

 

رسانه آموزشی

1-      عکس 2- فیلم 3- تصویر 4- کمک گرفتن از جملات و ...

 

رفتار های

ورودی

از کودکان انتظار داریم در آغاز درس:

1- نام بهانه گیر بودن شنیدن باشد ولی معنا و مفهوم آن را ندانند. 2-بهانه گیر بود را تجربه کرده اند اما با علائم آن آشنا نیستند.

 

انجام کارهایی مقدماتی

با چهره شاداب و سرحال وارد کلاس شوند حضور  و غیاب کند و علت غیبت  کودکان را سؤال کند. از کودکان بخواهند تا در مورد قصه گذشته توضیح دهند.  محیط کلاس را از نظر نور و دما بررسی کنیم.

3 دقیقه

ارزشیابی تشخیص

برای اطلاع از دانسته های قبلی کودکان در زمینه درس قبل و تعیین میزان آنان نسبت به درس جدید انتظار داریم به سؤالات زیر پاسخ دهند:

1- بهانه گیر بودن را از نظر لغوی معنی کند. 2- اصطلاح بهانه گیر بودن را دریک سطر معنی کند. 3- چهار مورد از بهانه گیر بودن را روی تخته بنویسید.

4دقیقه

زمینه سازی و ایجاد انگیزه

تا توجه آنان را به تدریس جلب نماییم.تصاویر مربوط به کودکی که در حال گریه و بهانه گرفتن را نشان می دهیم.

1 دقیقه

ارائه درس

یک روز مادر حسنی غذا درست کرده بود و حسنی اومد غذا بخوره که دید غذا چیه با مامانش گفت من نمی خورم غذا از این غذا بدم میام و هی بهونه می گرفت و مادر حسنی که خیلی ناراحت شده بود و نمی دونست چه کار کند و یه شب وقتی حسنی خوابید یه فرشته اومد به خوابش و بهش گفت براچی بهونه می گیری این کار برای پسرا بداست و این کار را نکن و مادرت رو اذیت نکن و حسنی به اون فرشته مهربون قول داد که دیگر بهونه نگیره و وقتی از خواب پرید دید مادرش بالای سرش است و فهمید اون فرشته ی مهربون بود و به مامانش قول داد که دیگه هیچ وقت برای هیچ کاری بهونه نگیره.

10 دقیقه

جمع بندی

نتیجه فعالیت هایی یاد دهی- یادگیری در این جلسه عبارت است از:

حسنی باید به حرف های مادرش گوش کند. بهانه گیری را کنار بگذارد.  شادی و خنده کند. کارهای ارزنده کند. تو کوچه ها بازی کند.

3 دقیقه

ارزش یابی

پایانی

از کودکان انتظار داریم به سؤال های زیر پاسخ دهند:

1-   بهانه گیری بودن در لغت یعنی چه؟ 2- بهانه گیر بودن را از نظر اصطلاحی تعریف کنند.3- فواید بهانه گیر بودن را در یک  جمله روی تابلو بنویسید

4 دقیقه

تعیین تکلیف

و پایان دادن درس

از کودکان می خواهیم تا قصه را در خانه برای والدین بگویند تا در جلسه بعد بتوانند آن را باز گو کنند

در پایان با نشاط باشید و از کودکان می خواهیم بهانه گیر بودن را رعایت کنند و بهانه گیری را کنار بگذارند.

5 دقیقه

 


مشخصات كلي

تاريخ : 21/09/88          عنوان كتاب : مورچه و ملخ .تعداد فراگيران : 12 نفر   تعداد گروه : 3   موضوع درس : در تابستان كار كنيم تا در زمستان غذا داشته باشيم .        مدت جلسه : 15 دقيقه .      تهيه كننده : سمانه زاهدي دانشجوی رشته کودکیاری  آموزشکده فنی خواهران یاسوج . استاد راهنما: سید حشمت الله مرتضوی زاده .

منبع : راهنمای تدریس (روشها ، فنون و الگوهای تدریس ) چاپ چهارم .نشر عابد 02166513321

هدف كلي

كودكان را با كار و تلاش و كوشش آشنا كنيم

 

عنوانهاي فرعي

1-    مفهوم كار و تلاش    2- مفهوم مسخره نكردن .              3- ايجاد تمركز و حواس

هدفهاي جزئي

1-    كودكان در فرآيند آموزش مربي :

2-    با مفهوم كار و تلاش آشنا شوند .

3-    با مفهوم مسخره كردن آشنا شوند .

 

هدفهاي رفتاري

كودكان پس از پايان آموزش مربي بتوانند :

1- در مدت 2 دقيقه مفهوم كار و تلاش را توضيح دهند .

2-    برای مسخره کردن دیگران یک مثال بیاورند ..

3-     

روش تدريس

قصه گويي همراه با تقليد صدا – ايفاي نقش – پرسش و پاسخ و ....

 

رسانه هاي آموزشي

1-    كارتهاي آموزشي

2-    كتاب داستان

3-    برنامه هاي آموزشي (سي دي و نوار) و ....

 

رفتارهاي ورودي

از كودكان انتظار داريم :

1- آمادگي جسماني و ورودي براي آموزش داشته باشند.

4-    مفهوم كار و تلاش را بدانند .

 

انجام كارهاي مقدماتي

با چهره شاد و بشاش وارد كلاس مي شويم ، با كودكان سلام و احوال پرسي مي كنيم ، با ذكر و نام خدا كلاس را شروع مي كنيم ، محيط كلاس را از نظر دما و نظافت كنترل كنيم ، حضور و غياب كنيم و تكاليف را بررسي كنيم .

 

ارزشيابي تشخيص

از كودكان انتظار داريم تا به سئوالهاي زير پاسخ دهند :

1-    چرا نبايد ديگران را مسخره كرد ؟

2- چگونه در مقابل سختي ها مقابله كنيم ؟

 

زمينه سازي و ايجاد انگيزه

1-    فعاليتهاي حركتي مثل جابه جا شدن ، بلند شدن

2-    تبسم كردن براي آماده كردن كودكان شروع و برقراري رابطه عاطفي كودكان و آمادگي مربي به صورت عملي

 

2

ارائه درس

به هركدام از بچه ها نقش داده  مريم : ملخ  احسان : مورچه  و شروع مي كنيم به توضيح دادن و بچه ها هنگام نقش خود صحبت مي كنند و بعد از بچه ها در مورد قصه سئوال مي كنيم .

 

5

جمع بندي و نتيجه گيري

نتيجه گيري و ياد دهي در اين جلسه عبارتند از : بچه ها از طريق قصه ، مخ ها فهميدندكه نبايد ديگران را مسخره كنند و از آنها درس گرفتند كه كار و تلاش خيلي خوب است .

 

2

ارزشيابي پاياني

از كودكان انتظار داريم به سوالات جواب دهند :

 1- چرا بايد كار و تلاش كنيم ؟

2-چرا نبايد ديگران را مسخره كنيم ؟

3

 

تعيين و تكليف

از بچه ها مي خواهيم كه قصه را در منزل به كمك بزرگترها تمرين و تكرار كنند .

و سوالاتي در رابطه با موضوع سئوال كننند و در حلسه بعد براي دوستان خود توضيح دهند .

 

3

 


مطالب مشابه :


طرح درس روزانه ویژه مربیان پیش دبستانی

در فایل زیر نمونه ای از طرح درس روزانه پیش دبستانی با موضوع احترام به بزرگترها ، واحد کار خانواده جهت استفاده مربیان عزیز ارائه گردیده است. تاريخ : چهارشنبه




طرح درس دوره پیش دبستانی

2 ژانويه 2013 ... کودکان پس از پایان آموزش تدریس مربی بتوانند در کلاس درس: 1- در مدت یک دقیقه بهانه گیری را از نظر لغوی معنی کند. 2- اصطلاح بهانه گیری را در




واحد کار در دوره ی پیش دبستانی و چگونگی اجرای آن

فعاليت برخلاف درس ،كه به واحد تدريس در دبستان و بالاتر ، اطلاق مي‌شود ، نياز به ... اين فعاليت‌ها به طور كامل در اختيار معلم نيست بلكه او طرح آنها را ريخته ، مواد آن را




نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی

به نام خدا. نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی. نام واحد کار : ماهی نوع فعالیت : نمایش خلاق. اهداف کلی : 1 – آشنایی نوآموزان با زندگی ماهی ( حیطه شناختی ).




طرح درس آمادگی

نام درس : علوم ، موضوع درس: آب و تخم مرغ، مدت جلسه: 25 دقیقه ، شماره طرح درس : 20 ، نام مدرسه : فردوسی 2 کوشک ، تعداد دانش آموزان:20 نفر، کلاس و مقطع تحصیلی : پیش




طرح درس دوره پیش دبستانی

13 نوامبر 2012 ... مهارت های حرفه ای معلم - طرح درس دوره پیش دبستانی - روش ها ، فنون و مهارت های تدریس . کلاس چند پایه .ارزشیابی .طرح درس . روش تحقیق. مدیریت کلاس




طرح درس

سلام دبستان•*•دبستان احسان1•*• - طرح درس - دبستان احسان1نطنز - •*•سلام ... آمادگی و پیش دبستانی شکوفه های نطنز ... طرح درس جغرافی پنجم - همسایگان زمین.




دانلود رایگان طرح درس های روزانه و سالانه

14 ا کتبر 2012 ... آمـوزش ابتدایی"سـربــازی در دبـــستــان" - دانلود رایگان طرح درس های روزانه و سالانه ... پیش دبستانی(خانم یعقوبی) .... طرح درس ریاضی اول دبستان.




مراحل تنظیم یک طرح درس -چندنمونه طرح درس

1- طرح درس به معلم کمک می کند تا پیش بینی های لازم را برای تهیه وسایل آموزشی و رسانه ها به عمل آورد. 2- داشتن طرح درس موجب .... دوره و پایه تحصیلی : پیش دبستانی




انس با قرآن کریم دردوره پيش‌دبستانی

رويكرد برنامه قرآن در دوره پيش دبستانی «انس كودك با قرآن كريم و علاقه به يادگيری آن» است. اين رويكرد با توجه به مبنای تعليم و تربيت اسلامی و برنامه درسی دوره




برچسب :